Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10361747
osób.
Oni s± z nami:
W ¦wiêta Wielkanocy przeczytacie... Opr J.W.


W okresie ¶wi±tecznym bêdziecie spêdzaæ czas w gronie rodzinnym, przewa¿nie przy ¶wi±tecznym stole, ale warto chocia¿ na godzinê wyj¶æ z domu pochodziæ na ¶wie¿ym powietrzu. M³odzi naturalni kultury¶ci przed kilka nastêpnych dni bêd± mieæ „labê” w szkole, mo¿na wiêc rozpocz±æ ju¿ w ¶wiêta sezon rowerowy lub bieganie w terenie.

Wieczorem prawie wszyscy tradycyjnie zasi±d± w wygodnych fotelach, aby ogl±daæ telewizjê. I to jest równie¿ pora na JWIP.PL!

Telewizja dbaj±c o swoje dochody czêsto przerywa emisje interesuj±cego filmu i „wali po oczach i uszach” reklamami. I to jest wówczas czas na JWIP.PL. Warto go wykorzystaæ na przeczytanie, chocia¿ jednego artyku³u na naszej stronie. Bêdzie ich zreszt± kilkana¶cie dotychczas nie prezentowanych na ¿adnym internetowym portalu. Od najbli¿szej soboty zaczynamy je wstawiaæ sukcesywnie.

Oto one:

- „Æwiczê umys³ i cia³o”. Z dr Waldemarem Wojciechem Bednarskim rozmawia Jan W³odarek.
Pan Bednarski, to jeden z pierwszych kulturystów w Polsce. W latach 50. XX wieku oprócz kulturystyki trenowa³ kilka dyscyplin sportowych: podnoszenie ciê¿arów, pi³kê no¿n±, tenis sto³owy, boks i gimnastykê przyrz±dow±. Nestor opowiada ciekawie, o m³odo¶ci, sporcie i nauce w Tomaszowie Lubelskim. Ostatnie 20 lat to ju¿ osi±gniêcia naukowe i publicystyczne, Rozmówca dokonuje oceny wspó³czesnej kulturystyki.

- „Reg Park - legenda z³otej ery kulturystyki, Aut. Mariusz Pencak, z Legnicy. Cz³. Zespo³u JWIP.PL. „Wspania³y sportowiec oraz cz³owiek, mentor dla wielu pokoleñ kulturystów, w tym dla przysz³ego mr. O, Arnolda Schwarzeneggera. Niestety, sportowiec dzisiaj ju¿ niemal zapomniany – on oraz Steve Reeves w 40. oraz 50 latach tworzyli - w oparciu o federacjê NABBA - podwaliny, fundament pod to, co uznaje siê dzisiaj za kulturystykê (w jej esencjonalnej, uszlachetnionej formie pozbawionej patologii). Od stycznia 1954 roku wydawa³ w³asne pismo – „Reg Park Journal”. Pomy¶la³em ¿e warto przybli¿yæ czytelnikowi metody treningowe tego wielkiego cz³owieka – zainteresowanych odsy³am równie¿ do artyku³u „Reg Park - Tytan z Wielkiej Brytanii”, autorstwa Miros³awa . G³ogowskiego oraz Jana W³odarka”.

- „Pocz±tki kariery Stanis³awa Zbyszko Cyganiewicza (czê¶æ druga).W pierwszej czê¶ci omówili¶my pierwsze kroki najlepszego zapa¶nika – atlety Polski Stanis³awa Zbyszko – Cyganiewicza. Dzi¶ opisujemy dalszy ci±g jego drogi do wspania³ych zwyciêstw korzystaj±c z wydanej przez niego ksi±¿ki „Na ringach ¶wiata”.

- „Moda z narcyzem”, aut. Adalbert. Krytyczny atak na kulturystykê w pierwszych latach jej istnienia. „Moda na kulturystykê w¶ód pietnasto - i szczesnastolatków. Nawet je¶li przyjmiemy, ¿e jest to jedynie nowy przejaw niecierpliwej m³odzieñczej têsknoty za mêsko¶ci±, czy raczej jej atrybutami, to i tak nale¿y go uznaæ za równie niepo¿±dany, jak zaci±ganie siê do md³o¶ci papierosem w pozie znudzenia don¿uana. A ju¿ jest na pewno gro¼niejszy ni¿ skrobanie ¿yletk± pozbawionego zarostu podbródka”.

- Ze wspomnieñ dra Waldemara Wojciecha Bednarskiego (cz.1). Zlot Grunwaldzki (1- 16 lipca 1960 r.)… „Ja, by³y marynarz Marynarki Wojennej obecnie student : Uniwersytetu Marii Sk³odowskiej – Curie w Lublinie i przy tym wszechstronny sportowiec, w tym kulturysta, z woli moich ASP – kich prze³o¿onych zosta³em obo¼nym. Pod swoj± opiek± mia³em towarzystwo mêsko – damskie, które zachowywa³o siê kulturalnie, ale i swobodnie. W ka¿dym razie, kiedy pó¼nym wieczorem oblicza³em stan „dusz” (oblicza³em ilo¶æ nóg w ka¿dym namiocie i dzieli³em przez dwa) to zawsze wypada³o ich wiêcej, ni¿ byæ powinno… Na tym obozie, zupe³nie przypadkowo, spotka³em niezwykle oryginalnego, wrêcz egzotycznego osobnika. By³ to Murza – Murzicz, z rodu sienkiewiczowskich Lipków, a we wrze¶niu 1939 roku rotmistrz – dowódca szwadronu tatarskiej jazdy”.

- „Zostaniesz Herkulesem”? Autor: Henryk Jasiak . ÆWICZYSZ JU¯ 24 MIESIÊCY, NIE SPO¯YWASZ „PROCHÓW, TO PRZECZYTAJ! (przyp.- jwip). „D±¿±c do maksymalnego rozwoju miêsni trzeba zwracaæ uwagê nie na to, ile zdo³a siê podnie¶æ w danym æwiczeniu, lecz jak to siê wykona. Oczywi¶cie, odpowiednie ciê¿ary musz± byæ stosowane do wymuszenia wzrostu w³ókien miê¶niowych, ale najwa¿niejsza jest technika wykonywania ruchów, które decyduj± o maksymalnym anga¿owaniu i izolowaniu danej grupy miê¶niowej.

- „¦wiatopogl±d komandosa”. W 1998 r., z Edwardem Misztalem rozmawia Dariusz Wilczak. „Zg³osi³em siê, jako ochotnik, na komendanta posterunku na Dworcu Centralnym. To chyba jedyny przypadek w historii policji, ¿eby oficer w stopniu podpu³kownika kierowa³ tak ma³ym posterunkiem zatrudniaj±cym kilku funkcjonariuszów. W tym czasie uda³o siê nam zredukowaæ przestêpczo¶æ na dworcu prawie do zera. Lumpy chodzi³y jak w zegarku albo w ogóle omijali dworzec”. Edward nim zosta³ komandosem trenowa³ kulturystykê, by³ mistrzem w wyciskaniu odwa¿ników ( 17,5 i 25 kg).

- „Funkcjonalny trening izometryczny” Autor: Bob Hoffman – znakomity trener kulturystów i olimpijskiej dru¿yny ciê¿arowców USA. D³ugoletni redaktor i wydawca b. dobrego magazynu dla kulturystów i ciê¿arowców, pt. "Strength and Health”. Chyba (w 1961 roku – przyp. j.w.) tylko hula – hoop mog± siê równaæ pod wzglêdem szybko¶ci kariery z treningiem izometrycznym. A system ten liczy przecie¿ dopiero dwa lata, z czego prawie ca ³y rok po¶wiêcili¶my wypróbowywaniu jego warto¶ci, trzymaj±c go raczej w tajemnicy, ¿eby nasi radzieccy rywale nie mogli nas w jego zastosowaniu ubiec”. Intryguj±cy tekst!

- „Z profesorem Stefanem Krajewski rozmawia Miros³aw Prandota”.. (Przypomnienie wywiadu z 1998 roku). „By³em w reprezentacji Uniwersytetu Warszawskiego i startowa³em przeciwko Politechnice. Poza tym uprawia³em judo pod kierunkiem mistrza Europy, Stanis³awa Tokarskiego oraz kolarstwo. Je¼dzi³em rowerem dooko³a Polski, pojecha³em nawet do Bu³garii, zamierza³em z kolegami jechaæ nad Bajka³, ale Rosjanie domagali siê szczegó³owego planu przejazdu przez ich kraj, to znaczy dni i godzin w konkretnym miejscu, co by³o absolutnie niemo¿liwe do okre¶lenia, wiêc nic z tego nie wysz³o”.(…) Kulturystykê zacz±³em æwiczyæ w sze¶ædziesi±tym pierwszym. Mia³em wtedy 20 lat i by³em na pierwszym roku ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego, a æwiczy³em w „Syrence”, gdzie trenerem by³ Henryk Jasiak. Æwiczyli¶my tam razem z Perepeczk±, Krydzyñskimi ...

- „Ma³y Herkules. Mr Universe z 1952 roku obchodzi setne urodziny”. Opr. Ignacy Poniatowa. Hindus Monochar Aich, to najstarszy kulturysta ¶wiata pamiêtaj±cy kolonialne rz±dy w Indii. W 1942 roku wst±pi³ do Royal Air Force pod brytyjskim zarz±dem i tam rozpoczê³a siê jego kariera w kulturystyce. Wkrótce zacz±³ zdobywaæ trofea na kulturystycznych zawodach. Teraz maj±c 100 lat w Kalkucie wykonuje æwiczenia, ale ju¿ ma³ymi ciê¿arkami.

- „Cena superbicepsów”. Autor: Jacek ¯emantowski. Totalna krytyka kulturystyki w 1964 r. „W naszym kraju mamy wiele m³odych ludzi o w±t³ej budowie. Nic zatem dziwnego, ¿e ci, którym nic nie da³y sk±pe godziny wf w szkole, których nie obj±³ w±ski strumieñ sportu wyczynowego – chêtnie garn± siê do kulturystyki. W ³atwo dostêpny sposób mog± wyprostowaæ plecy, powiêkszyæ obwód klatek piersiowych, „nabiæ” bicepsy. Ale kiedy cherlak zaczyna czuæ siê silny zazwyczaj zmienia swój stosunek do treningu. Mam miê¶nie – muszê je pokazaæ. Wystaje wiêc godzinami przed lustrem, uparcie mierzy swoje musku³y, smaruje oliw± cia³o, aby „sprzedaæ” to pó¼niej jak najlepiej publiczno¶ci. I w³a¶nie w ten sposób – zamiast wysportowanych, silnych ludzi – przybywaj± nam tysi±ce zakochanych w sobie pseudo-herkulesów (…). Pokazy kulturystów maj± ju¿ swoj± specyficzn± publiczno¶æ. Dziwne, ¿e jako¶ nikogo prócz felietonistów i dziennikarzy nie ¿enuj± rozebrani do slipów mê¿czy¼ni, którzy pr꿱 miê¶nie i w najbardziej ekstrawaganckich pozycjach prezentuj± „wdziêki” swojego cia³a”.

- „Wiosna, sport, medycyna. Autor: Wac³aw Droszcz. „Dla wielu amatorów ruchu wiosna jest por± wyj¶ciow± do uprawiania sportu. A ¿e zawsze tam, gdzie mówi siê o sporcie, musi wtr±ciæ swoje trzy grosze medycyna – wiêc do rêczy!”

S± równie¿ inne artyku³y.
Przygotowa³: J.W.

Rej.528/J.W.- 47/2012.03.29/JWIP.PL


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
45 lat Antjei 2012
45 lat Antjei 2012
JEWGIENIJ KO£TUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE