Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9285825
osób.
Oni są z nami:
Kulturystyka w Sztokholmie. Autor: Jan Włodarek

Od autora: Kilka dni temu odszukam mnie Daniel Pasternak – czołowy polski kulturysta z drugiej połowy lat 60-tych. Nie byłoby to dziwne i wymagające odnotowania, gdyby nie fakt, że ostatni raz widzieliśmy się jesienią 1969 roku! Daniel wyjechał z kraju i urwał się kontakt.
Po 41 latach odnalazł się i z tej okazji - specjalnie dla niego - wyszukałem mój artykuł napisany w 1998 roku u Bogusława Krydzińskiego, w Sztokholmu. W tym mieście, w samym centrum mieszka Daniel. Wówczas przed jego domem często przechodziłem nie przypuszczając, że "zagubiony" kolega jest w pobliżu. Przeminęło, spotkamy się w Szwecji i powstanie artykuł.
Jan Włodarek, Warszawa 30 marca 2010

KULTURYSTYKA W SZTOKHOLMIE

W Sztokholmie spędziłem krótkie wakacje. Pojechałem tam na zaproszenie Bogusława Krydzińskiego, 50 - letniego atlety, który od 27 lat tam mieszka, a w latach sześćdziesiątych należał do grona najlepszych kulturystów w Polsce.

A oto moja relacja z tej wizyty.
W stolicy Szwecji kultura fizyczna jest masowa i wszechobecna. O każdej porze dnia zarówno w śródmieściu jak i w dzielnicach peryferyjnych, można spotkać setki ludzi jeżdżących na rowerach, biegających po chodnikach i parkach, grających w tenisa, pływających w jakże licznych basenach, czy też uprawiających kulturystykę.


W licznych ośrodkach i klubach kulturystycznych ćwiczą mężczyźni i kobiety w różnym wieku. Osoby po czterdziestce stanową tu pokaźny odsetek ogółu ćwiczących. Ćwiczą systematycznie przez okrągły rok. Sam Bogusław Krydziński, pomimo zawału i poważnej operacji serca, jaką miał kilka lat temu, jest nadal w doskonałej formie fizycznej. Wciąż imponuje siłą i potężną sylwetką. Po pracy w restauracji, gdzie od dawna jest cenionym kucharzem, trenuje kulturystykę w klubie Nautilus Gym and Aerobics. Przychodzi tu pięć razy w tygodniu, a niezależnie od tego codziennie, bez względu na porę roku, uprawia ośmiokilometrowy marszobieg. Ponadto w lecie jeździ rowerem i pływa, a zimą biega na nartach.

(Na zdjeciu: Bogusław Krydziński i Jan Włodarek, 1998).

W pobliżu miejsca zamieszkania Bogusława znajduje się kilka basenów (wstęp bezpłatny!), stadion z bieżnią tartanową i kortami tenisowymi (wstęp również bezpłatny!), a wokół pajęczyna asfaltowych ścieżek rowerowych, usytuowanych w malowniczym leśnym i górzystym terenie. Z wszystkich obiektów można korzystać przy oświetleniu elektrycznym także w nocy!

W szwedzkich tzw. klubach - centrach, których w Sztokholmie jest kilkadziesiąt, ćwiczy tysiące osób niemal za darmo. Średni miesięczny zarobek Szweda waha się w granicach 12-15 tysięcy koron ( tysiąc koron-440 zł) a opłata roczna za korzystanie ze wszystkich usług (siłownia, sauna itd.) wynosi przy treningu popołudniowym 4200 koron a trening przedpołudniowy 3400. Opłatę wnosi się dopiero na drugim treningu. Pierwszy trening jest bezpłatny, aby delikwent zorientował się, czy sport ten mu odpowiada czy też nie. Opłaty osób ćwiczących i tak nie obciążają ich kieszeni, ponieważ otrzymują oni zwrot pieniędzy od swoich pracodawców, którzy z kolei odliczają te sumy od własnego podatku - firmy.

Szwedzka kulturystyka kojarzy się nam głównie z takimi postaciami, jak Eino Akkila oraz Ehring Wahlgren, (wielokrotni mistrzowie mistrzowie Szwecji, Skandynawii i Europy). Występowali oni również kilkakrotnie w Polsce. Trzeba dodać, ze, pomimo, iż upłynęło wiele lat od czasu ich świetności, to nadal reprezentują znakomitą formę. Akkila przy swoich 68 latach tryska zdrowiem, a jeszcze niedawno startował w zawodach dla weteranów.

Obecnie kulturystyka wyczynowa, mimo medalowych osiągnięć, nie cieszy się w Szwecji dużą popularnością. Wyczynowców, wśród których jest spora grupa cudzoziemców, można spotkać zaledwie w kilku klubach i to przeważnie małych. W Nautilus Gym propaguje się system aktywnych ćwiczeń rozwojowych, zdrowych i bezpiecznych. Wchodzą do nich ćwiczenia siłowe, aerobik, spinning (jazda na stacjonarnych rowerach), pływanie, solarium i inne formy odnowy biologicznej. W godzinach rannych, od 6.30, ćwiczą pracownicy okolicznych urzędów i placówek usługowych, a po nich przychodzą zadziwiająco dziarscy emeryci oraz ci, którzy pracują lub uczą się po południu.

„Nautilus City”; położone jest w centrum miasta. Pełna klimatyzacja, ściany w lustrach, miękka wykładzina podłogowa, stonowane oświetlenie oraz bardzo dyskretna i spokojna muzyka - wszystko to nastraja pozytywnie do ćwiczeń. Sterylna czystość, sauna odrębna dla kobiet i mężczyzn, elegancka kawiarnia oraz sklep z akcesoriami sportowymi. Ćwiczący czuje się tu świetnie.

Na sali jest ponad pięćset wymyślnych i unikalnych, chronionych patentami, maszyn i urządzeń do ćwiczenia grup mięśniowych tak dla kobiet jak i mężczyzn. Ćwiczenia odbywają się pod opieką dwudziestu profesjonalnych instruktorów, wśród których rzucają się w oczy kobiety o wspaniałych sylwetkach. Instruktorzy i instruktorki swoją wręcz nadopiekuńczością stwarzają wśród ćwiczących wyjątkowo przyjazną atmosferę. Na treningach obowiązuje pełna kultura słowa. Program treningowy opracowany jest dla każdego indywidualnie na podstawie sprawdzianu wydolności siłowo - wytrzymałościowej, ustalonej komputerowo.

Tradycjonaliści mają sztangi i hantle, oraz pięciometrową linę do podciągania się. Po treningu siłowym w oddzielnej sali można uprawiać grupowo spinning, który polega na tym, że „jedzie się” po komputerowo zaprogramowanej trasie, a rowerzysta jest na bieżąco informowany o pozycji, jaką zajmuje w wyścigu oraz szybkości, przejechanych kilometrach i straconych kaloriach.
Kluby Nautlusa znajdują się jeszcze w kilku innych szwedzkich miastach, m.in. w Uppsali, Norrkoeping i w Goeteborgu. Są mniejsze po ok. 2 tys. metrów kwadratowych, niż w Sztokholmie, ale również oferują wysoki standard usług.
Autor: Jan Włodarek , Wrzesień 1998 r.
Rej.36/ ośrodki – 1/30.03.2010
Ostatnia aktualizacja 9 kwietnia 2010 godz. 08:06Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Andrzej ćwiczy dla siebie, 2009 r.
Andrzej ćwiczy dla siebie, 2009 r.
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE