Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10031887
osób.
Oni s± z nami:
Polska szko³a kulturystyki Stanis³awa Zakrzewskiego. Aut. R. Wolski
Wspó³czesna wyczynowa kulturystyka kojarzy siê z æwiczeniami doprowadzaj±cymi do przerostów miê¶niowych, uzyskiwanych jednocze¶nie w wyniku spo¿ywania ró¿nych ¶rodków: od¿ywek, suplementów a tak¿e anabolików. Ogólnie mo¿na powiedzieæ, ¿e celem tej kulturystyki jest w³a¶nie uzyskanie jak najwiêkszej masy miê¶niowej i prezentowanie jej na zawodach (konkursach) w pozowaniu, napinaj±c poszczególne grupy miê¶ni.

W Polsce w latach piêædziesi±tych i sze¶ædziesi±tych XX wieku by³ inny model, zwany "polsk± szko³± kulturystyki". Termin ten przek³ada³ siê na budowanie: si³y, sprawno¶ci i tworzenie piêknej sylwetki. W swojej filozofii te s³owa odwo³uj± siê do greckiego idea³u kalos k’agathos. - Ka¿dy z wymienionych sk³adników jest jednakowo wa¿ny i nie mo¿e byæ przys³oniêty innym. Taka równowaga celów pomaga zdobyæ du¿± si³ê fizyczn±, popart± wynikami w konkurencjach si³owych, takich jak wyciskanie sztangi na ³aweczce, przysiad ze sztang± lub jej podrzut. Ogólna sprawno¶æ fizyczna æwicz±cego jest równie bardzo wa¿na, mo¿e nawet najwa¿niejsza, poniewa¿ trudno sobie wyobraziæ atletê, który jednocze¶nie bêdzie ograniczony ruchowo. Rozwój umiê¶nienia nie mo¿e powodowaæ dyskomfortu, trudno¶ci przy uprawianiu innych dyscyplin, czy te¿ w ¿yciu codziennym. Ostatni element- piêkna sylwetka kulturysty jest jednoznaczny z rozwojem umiê¶nienia, a ono doprowadza do symetrycznej, harmonijnej i proporcjonalnej sylwetki. Taka budowa cia³a jest zgodna ze staro¿ytnym kanonem piêkna i akceptowana spo³ecznie.

Twórc± tego modelu kulturystyki jest Stanis³aw Zakrzewski, wybitny spo³ecznik, trener, dziennikarz, dzia³acz sportowy, spo³ecznik i wychowawca wielu znakomitych kulturystów, instruktorów i organizatorów kulturystyki.


Stanis³aw Zakrzewski urodzi³ siê w 1907 roku. Od samego pocz±tku przejawia³ zami³owanie do sportu. By³ wyj±tkowo wszechstronnym sportowcem, uprawia³ wiele dyscyplin. By³ wierny staro¿ytnemu idea³owi: m±dro¶æ, sprawno¶æ, atletyzm i si³a. Oprócz czynnego uprawiania sportu oraz trenowania innych zajmowa³ siê dziennikarstwem i publicystyk±. Jego twórczo¶æ publikowano na ³amach wielu pism. Ju¿ w latach trzydziestych pisywa³ do sportowych czasopism: "Raz, Dwa, Trzy", "Ilustrowanego Kuriera Codziennego", "Stadionu" oraz do "Tygodnika Sportowego". Po wojnie zosta³ pierwszym szefem utworzonego "Sportowca". Uruchomi³ "Lekk± Atletykê" i "Ko³o Sportowe", które przekszta³ci³ w "Sport dla Wszystkich". (Zob.: Jan W³odarek, "Stanis³aw Zakrzewski, twórca polskiej kulturystyki": adres: www. jwip.pl).

W latach piêædziesi±tych zetkn±³ siê po raz pierwszy z kulturystyk± za spraw± ciê¿arowców przebywaj±cych w Polsce ze s³ynnej szko³y Roberta "Boba" Hoffmana. Zafascynowa³ siê nowym sportem ³±cz±cym si³ê z piêkn± sylwetk±. Postanowi³ przenie¶æ ten sport na polski grunt. Od samego pocz±tku Stanis³aw Zakrzewski mia³ jasn± wizjê rozwoju zarówno kulturystyki, jak i ca³ej kultury fizycznej. Odwo³ywa³ siê w tym miejscu do staro¿ytnych idea³ów, takich jak wychowanie poprzez sport czy te¿ kult ogólnej sprawno¶ci fizycznej. Na takich fundamentach stworzy³ polsk± szko³ê kulturystyki.

Historia tego sportu w Polsce zaczyna siê w roku 1957, o czym wielu wspó³czesnych dzia³aczy tego sportu zapomnia³o. To w³a¶nie rok pó¼niej Stanis³aw Zakrzewski na ³amach redagowanego przez siebie pisma "Sport dla Wszystkich" zwróci³ siê do czytelników, aby zaczêli uprawiaæ kulturystykê. Zapewni³, ¿e dziêki treningowi w do¶æ krótkim czasie mo¿na zbudowaæ piêkn± sylwetkê, poprawiæ si³ê i sprawno¶æ fizyczn± (zob. Jan W³odarek, "Stanis³aw Zakrzewski - twórca polskiej kulturystyki" ). Artyku³ ten wywo³a³ olbrzymie zainteresowanie m³odzie¿y, mimo bardzo niewielkiego nak³adu "Sportu dla Wszystkich". Prawie ka¿dy egzemplarz przechodzi³ z r±k do r±k i by³ czytany przez ogromne rzesze i zafascynowanych nowym sportem. Kolejne wydania miesiêcznika, mimo tego ¿e nak³ad szybko wzrasta³ do 100 tys., rozchodzi³y siê b³yskawicznie.

Wkrótce po wydaniu swojej pierwszej ksi±¿ki autor napisa³ w "Sporcie dla Wszystkich": „Do redakcji zaczê³y nap³ywaæ listy - zrazu pojedyncze, potem ca³ymi seriami. Zwracano siê z pro¶b± o informacje i porady, dzielono spostrze¿eniami z dziedziny æwiczeñ dla ogó³u nowej, ale budz±cej ¿ywe zainteresowanie dyscypliny. Bardzo szybko ten nowy sport mia³ setki tysiêcy zwolenników. ¦wiadczy o tym chocia¿by fakt, ¿e nak³ad pierwszego wydania tej ksi±¿ki zosta³ wyczerpany w ci±gu kilku dni.”

Stanis³aw Zakrzewski by³ wielkim optymist±, przekonany, ¿e jego dyscyplina bêdzie powszechnie uprawiana, ale jednocze¶nie czu³ siê odpowiedzialny za æwicz±c± m³odzie¿.
Pod koniec lat 50-ch w Polsce niezwykle trudno by³o o zachodnie publikacje na temat kulturystyki i samych æwiczeñ si³owych. Stanis³aw Zakrzewski w³adaj±cy kilkoma jêzykami i maj±cy kontakty sportowe z trenerami z zachodu, otrzymywa³ jak¿e wówczas cenne magazyny kulturystyczne. Co ciekawsze artyku³y z zakresu np. metodyki treningu, poszczególnych æwiczeñ, programów treningowych czo³owych kulturystów opracowywa³ i publikowa³ na ³amach redagowanego przez siebie miesiêcznika "Sport dla Wszystkich". Zainteresowanie by³o coraz wiêksze, ogromne, a kulturystyka zdobywa³a nowe rzesze zwolenników.


Zlot 68 w Warszawie. Od lewej: Pawe³ Przedlacki, Jan W³odarek (uczeñ St. Zakrzewskiego), Krzysztof Polubiec, S³awomir Filipowicz. Fot. Jan Rozmarynowski.

Mia³ wielki dar przekonywania m³odzie¿y i potrafi³ motywowaæ s³uszno¶æ uprawiania kulturystyki, chocia¿by takimi s³owami: miê¶nie skazane na bezczynno¶æ szukaj± sztucznych bod¼ców ruchowych. Szuka ich tak¿e cz³owiek, który nie chce staæ siê u³omkiem, któremu si³a i sprawno¶æ potrzebne s± do dobrego samopoczucia. I st±d rodzi siê obserwowany w wielu krajach pêd do æwiczeñ rozwijaj±cych miê¶nie, kszta³tuj±cych sylwetkê.

Ca³± swoj± filozofiê dotycz±c± kulturystyki zawar³ w kultowym ju¿ dzi¶ artykule zamieszczonym na ³amach pisma "Sport dla Wszystkich" pt. " Pogotowie si³y", który ukaza³ siê on w 1961 roku. Napisa³, ¿e: nasza si³a jest nasz± chlub±. Wk³adamy wiele pracy w wyrobienie miê¶ni, w uzyskanie piêknej, harmonijnej budowy. Nasze cia³o jest zdrowe i sprawne. Nasza sylwetka wzbudza podziw. Wszystko to zawdziêczamy æwiczeniom kulturystycznym. (zob. www.jwip.pl/readarticle.php? article id=742) Takie podej¶cie sta³o siê po¿ywk± dla przeciwników systemu æwiczeñ "body- building", g³ównie dziennikarzy. Twierdzili oni, ¿e nowy sport, wprowadzony przez Redaktora, jest to "sztuka dla sztuki". Stanis³aw Zakrzewski by³ na to przygotowany, swoj± wizjê uzupe³ni³ s³owami: "Trzeba nam siê wzi±æ do czynów. I dlatego "Sport dla Wszystkich" rzuca dzi¶ has³o: "KA¯DY KULTURYSTA W POGOTOWIU SI£Y". Jak¿e inaczej spojrzy bezradny t³um gapiów na kulturystê, który pierwszy rzuci siê na pomoc ton±cemu, który wyrwie bat z rêki wo¼nicy, zmuszaj±cego konia do nadmiernego wysi³ku i sam pomo¿e zwierzêtom w pokonaniu trudnego odcinka drogi, który os³oni napadniêtego, udzieli pomocy s³abszemu, zawsze bêdzie si³ê sw± po¿ytkowaæ, aby s³u¿yæ innemu. W ca³ej prasie dzi¶ g³o¶no o z³ych obyczajach, jakie panuj± w sporcie - na widowni i na boisku. W walce z tymi obyczajami niech nie zabraknie naszego "POGOTOWIA SI£Y". (...) S± tysi±ce okoliczno¶ci i istniej± tysi±ce sposobów reagowania w ramach "POGOTOWIA SI£Y". Mo¿e nie dzi¶, nie jutro, ale po jakim¶ czasie przekonaj± siê ludzie, ¿e miê¶nie s³u¿± nie tylko na pokaz. I nie tylko nam samym. ¯e si³ê i sprawno¶æ oddamy na us³ugi naszemu sportowi, naszemu spo³eczeñstwu".(Zob. St. Zakrzewski, "Pogotowie si³y" jest w: www.:jwip.pl).

Na zachodzie, w zawodach zwanych konkursami, rywalizacja sprowadza³a siê do pokazu sylwetek zawodników. Dziêki Redaktorowi Polska kulturystyka stawia³a na wszechstronno¶æ i now± jako¶æ w rywalizacji kulturystów. W zawodach sportowych oprócz czynników w du¿ej mierze subiektywnych (ocena sylwetki i pozowanie) pojawi³y siê konkurencje wymierne, czysto obiektywne (rywalizacja si³y i sprawno¶ci). Powodowa³o to, ¿e zawody by³y bardzo widowiskowe dla publiczno¶ci.
Stanis³aw Zakrzewski patrzy³ w przysz³o¶æ, widzia³ kulturystykê jako dziedzinê kultury fizycznej, uprawian± dla zdrowia przez szerok± rzeszê spo³eczeñstwa, a przede wszystkim m³odzie¿.

Dostrzega³ w kulturystyce walory spo³eczne, czêsto pisa³, ¿e aby osi±gn±æ sukces, niezbêdny jest równie¿ rozwój intelektualny. Propagowa³ kulturystykê, jako znakomity sposób na spo³eczn± rekreacjê i poprawê zdrowia. Podkre¶la³, i¿ do osi±gniêcia sukcesu niezbêdny jest równie¿ rozwój umys³owy oraz posiadanie szerokich horyzontów my¶lowych. Pisa³ o potrzebie rozwoju osobowo¶ci, kontaktu z innymi lud¼mi, kultur± i sztuk±. Uwa¿a³, ¿e kulturystyka potrafi wzbogaciæ charakter ka¿dego cz³owieka tak, ¿e ³atwiej bêdzie mu pokonywaæ trudno¶ci ¿yciowe i zawodowe. O tak± te¿ kulturystykê walczy³ do koñca swojego ¿ycia. Nie przewidzia³ jednak, ¿e jego szlachetne przes³ania od koñca lat 70 – tych zaczn± rozp³ywaæ siê w oparach komercji i anabolików. Obecnie tylko jego najwierniejsi uczniowie, dzi¶ starsi panowie, pamiêtaj± o naukach Stanis³awa Zakrzewskiego. Dobrze, wiêc, ¿e chocia¿ na stronie Jana W³odarka (www.jwip.pl ) przypomina siê dokonania Twórcy Polskiej Kulturystyki. Mo¿na, wiêc napisaæ, ¿e pomimo tego, i¿ obecni komercyjni animatorzy polskiej kulturystyki zapomnieli o Stanis³awie Zakrzewskim, to jednak m³odzie¿ dowiaduje siê o Nim i o tym, ¿e Jego kulturystyka jest kontynuacj± antycznej tradycji wszechstronnego rozwoju cz³owieka, czyli jest jak najbardziej dla nich, dla m³odych.
Autor: Rafa³ Wolski - maj 2010 (artyku³ na podstawie w³asnej pracy magisterskiej, opartej na artyku³ach JWIP.PL).
Rej.54/historia-9/ 1.05.2010
Ostatnia aktualizacja 20 maja 2010 godz. 23:32
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Gdañsk 1963
Gdañsk 1963
Stanis³aw Zakrzewski (1907 - 1972)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE