Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9998649
osób.
Oni s± z nami:
Wywiad z Micha³em Bukowskim. Rozmawia Miros³aw G³ogowski

Miros³aw G³ogowski /* rozmawia z Micha³em Bukowskim, kulturyst± naturalnym, mistrzem Londynu i Po³udniowej Anglii w kulturystyce.

W¶ród kulturystów Wielkiej Brytanii wyró¿niasz siê estetyczn± sylwetk± i sprawno¶ci± fizyczn±, czy to tylko zas³uga uprawiania kulturystyki?

W pewnej mierze tak. Proporcjonalna sylwetka to wynik mojej kilkuletniej ciê¿kiej pracy na treningach ze sztang± i odpowiedniej diety, za¶ moja sprawno¶æ fizyczna wynika z tego, ¿e jednocze¶nie z kulturystyk± uprawiam karate.

Jednoczesne uprawianie kulturystyki i karate to oryginalne po³±czenie, ale na pierwszym planie jest kulturystyka i w niej masz znaczne osi±gniêcia.
To prawda; karate uprawiam, tylko ju¿ nie tak intensywnie jak przed latami, teraz raczej rekreacyjnie, a kulturystykê wyczynowo; w niej sukcesy nie nast±pi³y to tak szybko jak bym chcia³. Dopiero po trzech latach treningów pokaza³em siê w zawodach dla pocz±tkuj±cych. Pó¼niej czêsto startowa³em, stopniowo awansuj±c do zawodów o coraz wy¿szej randze. Dopiero po zajêciu 3 miejsce (w kategorii do 70 kg.) w ogólnokrajowych zawodach „Stars of Tomorow” („Gwiazdy Jutra”) - dla obiecuj±cych zawodników, poczu³em siê kulturyst±, który mo¿e wygrywaæ zawody.

I wkrótce to nast±pi³o?
Wielokrotnie zwyciê¿a³em, ale najwa¿niejsze by³y starty w mistrzowskich zawodach. W 2001 r. wyst±pi³em w British Finals, czyli mistrzostwach Wielkiej Brytanii i po bardzo emocjonuj±cej i wyrównanej walce zaj±³em VI miejsce w kat. do 80 kg. W tym samym roku startowa³em w silnie obsadzonej konkurencji i zdoby³em tytu³ mistrza Londynu i Po³udniowej Anglii. W tych mistrzostwach jestem te¿ wicemistrzem z r. 2000 i 2002.

Czy æwiczysz w klubie, czy we w³asnej si³owni?
Wiadomo, ¿e w grupie æwiczy siê znacznie lepiej. Trenujê 5 razy w tygodniu (¶roda i niedziela bez treningu) w jednym z najlepszych klubów „Bodyworks GYM” w pó³nocnym Londynie. Zaczynam do¶æ wcze¶nie, bo o 7 rano, w sobotê o 9 godz.; potem prysznic i do pracy!


Jaki masz sposób trenowania?
Najpierw jest rozgrzewka z lekkim obci±¿eniem. Zawsze wykonujê j± przed ka¿dym pierwszym æwiczeniem na dan± grupê miê¶ni. Na treningu æwiczê jedn± du¿± grupê miê¶ni plus ma³±, np. plecy i biceps. Na nastêpnych zajêciach zajmujê siê innymi. Na jednym treningu wykonujê 4 æwiczenia po 4 serie, od 5 do 10 powtórzeñ na dan± grupê miê¶ni.
Stosujê progresjê obci±¿enia. Pierwsze æwiczenie zaczynam od l¿ejszych ciê¿arów zwiêkszaj±c je stopniowo w ka¿dej nastêpnej serii. Natomiast w drugim æwiczeniu na tê sam± grupê miê¶ni zaczynam od najwiêkszego obci±¿enia schodz±c do mniejszych. W podobny sposób wykonujê nastêpne 2 æwiczenia.
Na ka¿dym treningu zmieniam æwiczenia na dan± grupê. Zmieniam tak¿e sprzêt, szeroko¶æ uchwytu i pozycje cia³a. W ten sposób wprowadzam nowe i silne bod¼ce, odzia³ywuj±ce na poszczególne pasma miê¶ni.

Czy w podobny sposób æwicz± czo³owi kultury¶ci z Wielkiej Brytanii?
Mo¿na powiedzieæ, ¿e w zbli¿ony sposób. Indywidualne metody najlepszych zawodników nie stanowi± tajemnicy. Amatorzy æwicz± z zawodowcami, nieraz s± partnerami i nawzajem znaj± swoje „sekrety” treningowe. Przyjemnie siê æwiczy, gdy¿ na treningu jest kole¿eñska atmosfera. Tworz± j± trenuj±cy i w³a¶ciciel klubu Mark Forrest - by³y czo³owy kulturysta i aktor filmowy z lat 60-tych, który dba o to, aby w klubie niczego nie zabrak³o i aby wszyscy czuli siê jak w domu.

Przygl±daj±c siê waszym treningom zwróci³em uwagê, i¿ powtórzeñ w danej serii wykonujecie nie mniej ni¿ piêæ. Mo¿esz to wyt³umaczyæ?
W angielskiej kulturystyce zasad± jest, ¿e nie wykonuje siê mniej ni¿ 5 powtórzeñ w danej serii. Jest to granica, której przekroczenie grozi kontuzj± lub powa¿nym urazem, a to powoduje przerwê w treningach nawet kilku miesiêczn± oraz wi±¿e siê ze znacznymi kosztami leczenia.
Odk±d przestrzegam zasadê „5 powtórzeñ” nie mam kontuzji.

Masz jakiego¶ idola, na którym siê wzorujesz?
Nie. Ani idoli, ani preferowanych grup miê¶niowych. Uwa¿am, ¿e na¶ladownictwo w kulturystyce, czyli „ma³powanie” bez zastanowienia nie jest drog± do sukcesu. Ka¿dy cz³owiek ma indywidualne cechy budowy i indywidualne predyspozycje w rozwoju miê¶ni. Zawodnik powinien budowaæ w³asn± niepowtarzaln± sylwetkê, tak jak artysta tworzy niepowtarzalne dzie³a, przez co jest zauwa¿ony i ceniony.
Warto¶ci± jest: proporcja, symetria i rze¼ba cia³a oraz wszechstronny trening. Zwa³y miê¶ni ³atwo osi±gn±æ, ale je estetycznie ukszta³towaæ jest bardzo trudno, gdy¿ wymaga to ogromnej pracy i wysi³ku.

W Polsce wielu m³odych ludzi uprawiaj±cych kulturystykê chce szybko zdobyæ du¿e miê¶nie, wiêc spo¿ywa ró¿ne ¶rodki wspomagaj±ce, nieraz i sterydy. Co by¶ im powiedzia³?
Ten pêd do sztucznych miê¶ni jest dobrze znany na Wyspach Brytyjskich. Za pomoc± pigu³ek mo¿na zostaæ „gwiazd±”, przewa¿nie jednych zawodów, a ci faszeruj±cy siê przez d³u¿szy okres koñcz± karierê z nieodwracalnymi negatywnymi zmianami w swoich organach, zagra¿aj±cymi zdrowiu. ¦wiadomy tego nigdy nie bêdê budowa³ sztucznych miê¶ni i innym tego szkodliwego sposobu nie polecam.
Historycznie trafnie ujmuje to Mark Forrest - w³a¶ciciel klubu, w którym trenujê. Jako entuzjasta motoryzacji porównuje kulturystów do samochodów. Pos±gowi mistrzowie sprzed 20 – 30 lat, np. Steve Reeves czy Reg Park, to pojazdy o piêknej linii, zrywne i szybkie. Budz± powszechny zachwyt. W obecnej epoce najlepsi, to wielkie kanciaste ciê¿arówki, imponuj±ce tylko wag±.
Ja, jak wiêkszo¶æ prawdziwych i naturalnych kulturystów, uwa¿am – ¿e budowaæ trzeba tylko czyste miê¶nie, gdy¿ „you are what you eat”
(„wygl±dasz tak jak jesz”). Jest to powiedzenie czêsto powtarzane przez kulturystów brytyjskich.

Jak siê od¿ywiasz?
Podstaw± mojego wygl±du jest naturalna dieta. Suplementy stanowi± tylko jej uzupe³nienie. Spo¿ywam te¿ 200 gram proteiny oraz witaminy i tran.
Ostatnio moja dzienna dieta to : (a) owsianka na wodzie + 10 bia³ek, (b) napój „ energetyczny” - 0,5 l., (c) pó³ kurczaka z rusztu, bez skóry z ry¿em i sa³atk± z pomidorów, (d) 200 gram tuñczyka z wody + makaron, e/ 200 gr stek z rusztu + ry¿ , (f)/ owsianka + 10 bia³ek.
W okresie miêdzy zawodami w ci±gu tygodnia pozwalam sobie na 2 normalne obiady , czasem zjadam pizzê, odrobinê czekolady, ciastka, a nawet lody. Do kawy i herbaty dodajê trochê cukru.
Dietê mam dostosowan± do mojej sylwetki i ogólnego wygl±du. Nale¿ê do tych zawodników którzy ceni± sobie przyrost miê¶ni w ci±gu roku o 2-3 kg, ale czystych, gêstych i twardych. Przy tym dbam o zachowanie eleganckiego wygl±du, nawet w garniturze, który stanowi dla mnie strój niezbêdny przy wykonywaniu zawodu. Nie warto wiêc zyskiwaæ du¿ej nadwagi i tym samym deformowaæ wygl±d.
Szkodliwym dla zdrowia jest zrzucanie pó¼niej wagi tylko po to, aby przez jeden dzieñ zawodów mieæ „rze¼bê” i estetyczn± sylwetkê.

Czy przed zawodami zmieniasz swoj± dietê?
Na 10 tygodni przed zawodami modyfikujê j±. Odstawiam cukier i zwiêkszam spo¿ycie proteiny o 60 gr, które spo¿ywam rano.

Stosujesz æwiczenia arobowe?
Przez ca³y ten okres 2 razy w tygodniu æwiczê szybki marsz na bie¿ni. Wa¿ê siê co drugi dzieñ i przed lustrem kontrolujê wygl±d miê¶ni.

W Wielkiej Brytanii zawody organizuj± ró¿ne federacje; jaka jest praktycznie ró¿nica pomiêdzy nimi?
Federacji jest kilkana¶cie. Najwa¿niejsze to NABBA, WABBA, EFBB oraz federacja naturalnych kulturystów ANB. Federacjê NABB i WABBA organizuj± zawody w kat. wzrostowych ( tak jak w Polsce do 1982 roku), a pozosta³e preferuj± kategorie wagowe. Zawodnik mo¿e nale¿eæ do jednej lub do wszystkich federacji i w nich startowaæ. Jedynym warunkiem jest poddanie siê dok³adnej i rygorystycznej kontroli antydopingowej.

Czy wystartujesz w Mistrzostwach Polski? Masz przecie¿ polskie obywatelstwo, wiêc nie by³oby przeszkód.
My¶lê o tym od kilkunastu lat. Zachowa³em polskie obywatelstwo. Czujê siê Polakiem i Warszawiakiem. Mam nadziejê, ¿e informacja o mojej chêci startu trafi do federacji polskich kulturystów i zostanê zaproszony.

Od ponad 20 lat jeste¶ poza Polsk±, ¿yjesz intensywnie w innych realiach gospodarczych i spo³ecznych, poch³oniêty prac± i swoimi zainteresowaniami. Odwiedzasz kraj swojego urodzenia?
Jak tylko mam czas, to jadê do Polski na kilka dni. Przewa¿nie na Bo¿e Narodzenie spotykam siê z rodzicami. W Warszawie urodzi³em siê i dorasta³em. Mieszka³em na warszawskiej Woli, a uczy³em siê w bardzo dobrej Szkole Muzycznej na ul. Miodowej. W domu za¶ codziennie po kilka godzin doskonali³em swoje umiejêtno¶ci gry na instrumentach. Krótko mówi±c, z Polsk± mam wspania³e wspomnienia.

Jednak rozsta³e¶ siê z rodzinnym krajem.
Maj±c 17 lat, z ca³± rodzin± wyjechali¶my z Polski na Maltê, gdy¿ mój ojciec zawar³ korzystny kontrakt zawodowy wyk³adowcy matematyki i fizyki, a matka mia³a pracê dziennikark±. Tam zda³em maturê i dobrze nauczy³em siê jêzyków: angielskiego i hiszpañskiego Pozna³em te¿ przysz³± moj± ¿onê Catharine, która jest Angielk±.
Rodzice po zakoñczonym kontrakcie wrócili do Warszawy, a ja z ¿on± przenie¶li¶my siê na sta³e do Londynu. W nowym miejscu nam podoba³o siê. Czu³em siê pewnie i z chêci± zabra³em siê do pracy.

Rozumiem, ¿e kulturysta - amator, nawet zwyciêzca w mistrzowskich zawodach ma jaki¶ zawód, bo tak jak w Polsce, z kulturystyki trudno siê utrzymaæ...
Jestem informatykiem i w³a¶cicielem dobrze prosperuj±cej firmy komputerowej. Mam te¿ drugi dobry zawód - muzyk. Jeszcze kilka lat temu gra³em na gitarze w znanym londyñskim zespole „Mistic”

Informatyk i jednocze¶nie muzyk to kompozycja do¶æ oryginalna. Jakie by³y pocz±tki Twojej kariery zawodowej?
By³em do niej odpowiednio przygotowany. W Anglii, gdy jest siê wykszta³conym i zaradnym, to przy odrobinie szczê¶cia mo¿na byæ zadowolonym z wyników swoich zawodowych „talentów”.
Przez pierwsze 8 lat pracowa³em w znanej w Londynie agencji reklamowej „The Tommy Tucker Agency”. Reklamowa³em wyroby sportowe na terenie Wielkiej Brytanii oraz w krajach Europy Zachodniej. Pracowa³em na wszystkich wa¿niejszych targach, wystawach i regularnie odwiedza³em presti¿owe i luksusowe salony sprzêtu sportowego. Moje zdjêcia ukazywa³y siê w katalogach najwiêkszych firm handlowych. Wystêpowa³em te¿ w filmach reklamowych emitowanych w telewizji europejskich
Próbowa³em te¿ swoich si³ w filmach fabularnych Miêdzy innymi wyst±pi³em w karko³omnych scenach motocyklowych w filmie „Judd dread” z Sylwestrem Stallone, w roli g³ównej
Nastêpne moje zajêcie wi±za³o siê z muzyk±. Wykorzysta³em swoje umiejêtno¶ci nabyte w warszawskiej szkole i przez nastêpne kilka lat by³em gitarzyst± w zespole „Mistic”. Nagrali¶my wiele utworów, które by³y na li¶cie przebojów w Wielkiej Brytanii. Nasz najpopularniejszy utwór z tego okresu to utwór „Ritmo Della Noche”, który przez rok by³ na pierwszym miejscu w Hiszpanii. Czêsto wystêpowali¶my krajach Europy i w USA. By³ to w moim ¿yciu okres bardzo dynamiczny i fascynuj±cy.
Gdy zbli¿a³ siê czas na stabilizacjê ¿yciow± postanowi³em zadbaæ o przysz³o¶æ i zmieniæ swój charakter pracy. Zacz±³em od nauki. Ukoñczy³em londyñsk± wy¿sz± uczelnie, w specjalno¶ci informatyki komputerowej.
Wykonywanie dobrego cenionego zawodu informatyka pozwoli³o mi na za³o¿enie firmy komputerowej, która dzi¶ rozros³a siê i dobrze prosperuje.

Dziêkujê za rozmowê, ¿yczê Ci dalszych sukcesów sportowych i zawodowych.
Autor: Miros³aw G³ogowski
Styczeñ 2003 r. Londyn

*/Miros³aw G³ogowski W latach 1976 –1991 aktywnie, spo³ecznie dzia³a³ w polskiej kulturystyce. M. in. w: Prezydium Centralnej Komisji Kulturystyki Zrzeszenia G³ównego Ludowych Zespo³ów Sportowych (1987-1992), wojewódzkiej i miejskiej komisji kulturystyki TKKF w £odzi. Organizowa³ ogólnopolskie i miêdzynarodowe zawody kulturystyczne. By³ instruktorem kulturystyki i rehabilitacji w ³ódzkich o¶rodkach sportowych. Ma miêdzynarodowy certyfikat sêdziowski. Ocenia³ zawodników na mistrzostwach: Europy - 1985r, ¦wiata -1991r., Polski oraz na zawodach ogólnopolskich.
Za dzia³alno¶æ kulturystyczn± nagrodzony przez w³adze polskiego sportu, TKKF, LZS oraz Prezydenta IFBB.
(Jan W³odarek)

Rej. 70/ wywiady- 3/24.05.2010
Ostatnia aktualizacja 25.05.2010 godz. 18:30





Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Zabrze, 2007 r.
Zabrze, 2007 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE