Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9955311
osób.
Oni są z nami:
SOPOT-1967. Autor: Jan Włodarek
HISTORIA MISTRZOSTW POLSKI W KULTURYSTYCE

Kolejne - ósme, nieoficjalne Mistrzostwa Polski w wieloboju kulturystycznym „Sopot 67” odbyły się w pełni słonecznego lata, tradycyjne na kortach Sopockiego Klubu Tenisowego. Pod każdym względem były to zawody udane.
Na szczelnie wypełnionych trybunach przeważały przewiewnie ubrane i pięknie opalone dziewczyny, wręcz zafascynowane prezentowaną rewią siły i mięśni. Była też grupa sportowców z pobliskiego Cetniewa, „ pod wodzą” późniejszego mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą - Władysława Komara.
Po otwarciu zawodów przez redaktora Stanisława Zakrzewskiego - Twórcy polskiej kulturystyki do rywalizacji przystąpiło 30 najlepszych kulturystów, wyłonionych spośród ogółu startujących w ogólnopolskich zawodach w Radomiu.
Warto przypomnieć, że zawody w Radomiu zgromadziły rekordową liczbę 84 zawodników (juniorów i seniorów) w tym kilku reprezentantów ówczesnej Czechosłowacji i Niemieckiej Republiki Demokratycznej.


W sopockich mistrzostwach zarówno juniorzy (do lat 20), jak i seniorzy, rywalizowali w dwóch kategoriach wzrostowych; do 173 cm i powyżej 173 cm.
Seniorzy zmagali się w wyciskaniu sztangi na ławce poziomej, przysiadzie ze sztangą oraz prezentacji sylwetki pozowaniu, juniorzy zaś w wyciskaniu sztangi na ławce poziomej, podciąganiu na drążku oraz prezentacji sylwetki i pozowaniu.

Seniorzy
W kategorii do 173 cm wygrał Andrzej Laskowski „Syrenka”( Warszawa). Był to jego życiowy - trzeba przyznać - w pełnie zasłużony sukces. Do zawodów przygotowany był perfekcyjnie, co znalazło uznanie zarówno u sędziów, jak i publiczności. Drugie miejsce przypadło Stefanowi Polisowi (Częstochowa), zaś trzecie Kazimierzowi Dogielskiemu (Społem Łódź), wychowankowi instruktora Józefa Stelmasiaka.

W kategorii powyżej 173 cm najlepszy okazał się Antoni Kolecki 34 - letni zawodnik z klubu „Polesie” Łódź. Był w wyśmienitej formie. W wieloboju zgromadził największą wśród seniorów liczbę punktów, w tym maksymalną za pozowanie . Drugie miejsce zajął Jan Włodarek ( „Syrenka” Warszawa), który wyprzedził debiutującego w tej imprezie Bronisława Wagnera „Sęp” Wrocław.

Juniorzy
W kategorii do 173 cm wygrał Wiesław Czerski („Społem” Łódź). Drugie miejsce zajął Andrzej Kolasa (Kłodzko), trzecie zaś Antoni Wojewoda ( „Syrenka” Warszawa).
W kategorii powyżej 173 cm bezapelacyjnie zwycięstwo odniósł główny faworyt - Mieczysław Krydziński („ Syrenka” Warszawa).Po raz trzeci z rzędu -zarazem ostatni zdobył tytuł najlepszego juniora i zakończył swoje starty w zawodach. Jego pozowanie wszyscy sędziowie ocenili maksymalną notą - 20 punktów. Drugie miejsce zajął Jan Kozłowski („Syrenka” Warszawa), a trzecie -Zbigniew Trzaskoma (AWF Warszawa).

W klasyfikacji drużynowej zdecydowanie zwyciężyła „Syrenka” Warszawa. Jednocześnie był to kolejny sukces Henryka Jasiak trenera kulturystów tego najsilniejszego i największego ośrodka kulturystycznego w kraju.

W zawodach Sopot 67, w bojach siłowych uzyskano kilka doskonałych rezultatów. Jan Włodarek w wyciskaniu na ławce uzyskał wynik 175 kg - rekord Polski, a w przysiadach 200 kg. Liczący się wyniki w przysiadzie 180 kg uzyskał ważący 70 kg Kazimierz Dogielski. Mieczysław i Bogusław w wyciskaniu leżąc uzyskali odpowiednio 160 i 150 kg.

W zawodach bardzo dobrze zaprezentował się Witold Majchrzak, 51 -letni nestor polskich kulturystów. Atleta z Bydgoszczy przysiadł ze sztangą o wadze 180 kg, a w specjalnym pokazie żonglował odważnikami, wprowadzając publiczność w osłupienie.
Na zakończenie zawodów gościny pokaz dał najlepszy kulturysta Skandynawii, wielokrotny mistrz Finlandii i Szwecji oraz trzeci zawodnik mistrzostw świata IBBF amatorów w Montrealu, w kategorii do 80 kg.
Fiński czempion swoim umięśnieniem i pozowaniem wzbudził podziw i aplauz publiczności. Oklaskom i domaganiom się bisu nie było końca. Pokaż kulturystyczny został powtórzony wieczorem w młodzieżowym muzycznym „namiocie Non Stop”, znanym z występów krajowych zespołów rockowych. Kulturyści bawili się tam do rana, a później plaża, woda i towarzystwo zgrabnych dziewcząt.

Autor: Jan Włodarek Czerwiec 2001 r.
Rej. 73/JW.-5/26 maja 2010
Ostatnia aktualizacja 26.05.2010 godz. 21:19
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Obraz
Obraz
GALERIA PRAC WOJTKA SIUDMAKA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE