Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10038933
osób.
Oni s± z nami:
Daniel Olbrychski chcia³ zostaæ sportowcem. Notowa³: M.Z.
Onie¶mielony i za¿enowany stojê przed Edmundem Pi±tkowskim. Mam bodaj 15 czy 16 lat. Przeprowadzam z nim wywiad dla „¦wiata M³odych”… To by³o w okresie, gdy marzy³em o karierze sportowej. Widzia³em siebie w wyobra¼ni na podium zwyciêzców. Na trybunach rozentuzjazmowany t³um... Sta³o siê jednak inaczej.


Na zdjêciu: Daniel boksujê siê, fot. Jan Rozmarynowski

By³em w±t³ym ch³opcem. Koledzy górowali nade mn± si³± i sprawno¶ci±. Pewnego dnia mój cioteczny brat Andrzej podarowa³ mi ciê¿arki i kilka numerów „Sportu dla Wszystkich". To zadecydowa³o. Zacz±³em æwiczyæ, opieraj±c siê na wskazówkach „SdW". Miê¶nie moje wkrótce nabra³y elastyczno¶ci i prê¿no¶ci. Znik³ nadmiar t³uszczu. Przekona³em siê na sobie samym, czym s± wasze wskazówki. Sta³em siê entuzjast± æwiczeñ. Nak³oni³em do ich uprawiania wielu kolegów. Ka¿dy z nas chcia³ wygl±daæ estetycznie, wyró¿niaæ siê harmonijn± i piêkn± budow±. Wszystko naturalnie bez przesady. Uprawianie æwiczeñ nie przeszkodzi³o mi ani w rozwijaniu moich zainteresowañ humanistycznych, ani w nauce i pracy artystycznej. Przeciwnie — upadek si³, apatiê i napiêcie nerwowe odczuwam przewa¿nie w okresie, kiedy chwilowo nie uprawiam æwiczeñ i sportu.
Nie mam ulubionej dyscypliny sportowej. Lubiê wszechstronno¶æ. Pozwala mi ona doskonale wykorzystaæ moj± sprawno¶æ fizyczn± w filmach. Kiedy¶ pasjonowa³em siê hokejem, potem poch³onê³a mnie szermierka sportowa, jaki¶ czas trenowa³em w „Lotniku" biegi ¶rednie, ale najd³u¿ej „trzyma³o” mnie d¿udo.


Chodzi³em na kurs samoobrony kierowany przez trenera Jerzego Banaszaka. D¿udo — to wspania³y sport. Rozwija zrêczno¶æ, kapitaln± miêkko¶æ ruchów, wyrabia spokój wewnêtrzny, zaufanie we w³asne si³y i… umiejêtno¶æ padania, która tak mi siê przyda³a podczas nauki jazdy konnej i przy krêceniu scen batalistycznych do „Popio³ów”. Nie balem siê upadku z konia nawet w galopie.

Sprawno¶ci fizycznej zawdziêczam, ¿e wychodzi³em ca³o z wielu opresji. Podczas nakrêcania sceny z „Popio³ów”, w której goni³o mnie piêæ ogromnych tresowanych wilczurów, treser spó¼ni³ siê i nie zd±¿y³ ich odwo³aæ. Rozw¶cieczone zwierzêta gna³y wci±¿ za mn±. Zlany potem pêdzi³em konno przez las, po ¶niegu. „Oby mnie tylko nie dopad³y”. Jeszcze trochê, jeszcze jeden wysi³ek! Wreszcie znalaz³em siê na planie. By³em uratowany. „Daniel! — zawo³a³ przera¿ony treser — gdyby ciê dopad³y, by³oby po tobie". W innej scenie lód za³ama³ siê pod kopytami mojego konia. Z trudem wydoby³em siê z opresji... Ale najtrudniejsza ewolucja — to by³ skok z konia do pêdz±cych sanek. Wymaga³ kociej zrêczno¶ci i precyzji.

W scenie szar¿y pod Samosierr± wyst±pi³em tak¿e jako dubler jednego z aktorów. Inaczej scharakteryzowany i z twarz± os³oniêt±, abym nie zosta³ rozpoznany, trzykrotnie spada³em w biegu z konia.

Znaczenie sportu w mojej pracy jest ogromne. Nie zrywam z nim i obecnie. W Szkole Teatralnej æwiczê nieraz kulturystykê razem z Marianem Glink± i Piotrem Brzeziñskim. Poza szko³± czêsto moim partnerem æwiczeñ jest Marian Rossa.

W mieszkaniu mam dr±¿ek umocowany do ramy drzwi w sposób podany w „SdW” æwiczê na nim, gdy tylko przyjdzie mi ochota. Moja matka, która pocz±tkowo, gdy by³em w±t³y, obawia³a siê dla mnie æwiczeñ, teraz sama mnie do nich zapêdza.

Przez sport stajê siê nie tylko fizycznie sprawniejszy, ale i bardziej aktywny i zdyscyplinowany wewnêtrznie. Ta rola sportu — kszta³towanie psychiki — jest chyba najwa¿niejsza.

Moje zainteresowania? Lubiê czytaæ. Czytam sporo ksi±¿ek o tematyce sportowej. Jedn± z moich ulubionych lektur jest „Disneyland" Stanis³awa Dygata. Chêtnie ogl±dam równie¿ filmy sportowe. Chcia³bym zagraæ w filmie o takiej w³a¶nie tematyce. Mia³bym now± okazjê do wykazania mojej sprawno¶ci fizycznej.

Notowa³: M.Z., 1966 r. Przygotowa³: Mariusz Liwowski, 20 stycznia 2009 r.


Od JWIP.PL :
Przypominaj±c w JWIP.PL rozmowê z Danielem Olbrychskim- wybitnym aktorem, chce zwróciæ uwagê na to, jak bardzo æwiczenia fizyczne przydaj± siê w ¿yciu a nawet karierze zawodowej.
W latach m³odo¶ci tego znanego aktora uprawia³o siê wszystkie dostêpne dyscypliny sportowe, bo taka by³a moda. Nale¿a³o te¿ czytaæ „Sport dla Wszystkich” i trenowaæ kulturystykê, nawet w domu.

Dzisiejszej m³odzie¿y chcia³oby siê powiedzieæ, ¿e rozwijanie tylko samych miê¶ni to bardzo ma³o. Trzeba æwiczyæ równie¿ inne rekreacyjne sporty np.: je¼dziæ na rowerze, p³ywaæ, biegaæ, grac w pi³kê. Zim± je¼dziæ na ³y¿wach, biegaæ na nartach itd. Krótko mówi±c taki sportowy styl ¿ycia przynosi wiele korzy¶ci dla zdrowia i sprawno¶ci fizycznej cz³owieka. Dajê te¿ rado¶æ i energiê do nauki i pracy.
O tym oraz jak bardzo chcia³ zostaæ sportowcem opowiada Daniel Olbrychski, w artykule zaczerpniêtym ze „Sportu dla Wszystkich” nr 6/1966. Jest w dziale "WYWIADY").
Autor: Mariusz Liwowski, 20 stycznia 2009 r.

Ponadto przeczytaj artyku³y Jana W³odarka: "Rozmowa o Danielu Olbrychskim (dzia³ "WYWIADY"): "Chroni³em kulturê i artystów" ( dzia³: "JAN W£ODAREK").

Rej.79/wywiady-4/04.06.2010
Ostatnia aktualizacja 28.06.2010 godz. 08:55

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
 Eino Akkila,  1965 r.
Eino Akkila, 1965 r.
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE