Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9954821
osób.
Oni są z nami:
Atletyzm to kulturystyka po rosyjsku. Autor: Jan Włodarek

W 1968 roku moskiewskie wydawnictwo dla młodzieży „Młoda Gwardia” wydała drukiem pierwszy rosyjski podręcznik dla kulturystów pt. „ Atletyzm- zdrowie, piękno, siła”. Jej autorami są Tienno Georgii Pawlowicz i Sorokii Jurii Konstantinowicz. Pierwsze wydanie (wielokrotnie wznawiane) ukazało się w nakładzie 100 tys. egzemplarzy, które już w drugim dniu sprzedaży zostało wykupione.

„Atletyzm” na owe czasy był bardzo dobrym podręcznikiem, uwzględniającym światowy dorobek nauki i praktyki w zakresie kulturystyki, głównie amerykańskiej szkoły Boba Hoffmana. Mamy, więc w niej metodykę treningu rozpisaną na poszczególne grupy mięśniowe. Jest dieta, sprzęt i dużo rycin i ilustracji ówczesnych kulturystów orza zestawów treningowych. Są też pytania i obszerne odpowiedzi autorów dotyczące metodyki treningu.

Obecnie „Atletyzm” jest rarytasem dla znawców kulturystyki, gdyż dużo w niej miejsca zajmuje znakomicie podana geneza atletyzmu z bogatą historią rosyjskich sportów siłowych (zapasy, podnoszenie ciężarów).
Właśnie od tego wydania w ZSRR zaczęła się prężnie rozwijać kulturystyka, która dużo wcześniej niż w Polsce została uznana za dyscyplinę sportową. W Polsce dopiero po koniec 1989 roku, co skłania do przypuszczenia, iż ówcześni nasi działacze nie mieli należytej siły oddziaływania w resorcie sportu

Piotr Puchalski – nasz młody entuzjasta i miłośnik poznawania światowej historii kulturystyki, zachwycony tą książką przetłumaczył nam kilka jej rozdziałów. Teraz prezentujemy bardzo ciekawy fragment zawarty w rozdziale zatytułowanym „Co to jest atletyzm?” W latach 60. „Atletyzm” to nazwa kulturystyki, wywodząca się z genezy rosyjskich sportów siłowych.
Autor: Jan Włodarek, 20 września 2008 r.
Rej. 91/ jw.-10/ 04.07.2010
Ostatnia aktualizacja: 15.07.2010 godz. 13: 06

Artykuł: „ Co to jest atletyzm?”, proszę przeczytać w dziale „HISTORIA”. Zobacz także na Forum recenzje książek o kulturystyce
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Sopot -1963
Sopot -1963
KULTURYSTYKA MISTRZOSTWA POLSKI - SOPOT
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE