Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10046151
osób.
Oni s± z nami:
Wspomnieñ dawnych czar. Autor: Mariusz Pencak

Legnica…, ponad stutysiêczne miasto po³o¿one na Dolnym ¦l±sku; w latach - 70 oraz 80 nazywane „Ma³± Moskw±” ze wzglêdu na ilo¶æ jednostek radzieckich stacjonuj±cych na terenie miasta. W tym miejscu, w latach siedemdziesi±tych, z³otych czasach dla polskiego sportu æwiczy³o wielu m³odych ludzi.
Niniejszy tekst bêdzie o ludziach æwicz±cych kulturystykê jak równie¿ o tych uprawiaj±cych sporty si³owe takie jak dwubój. Zachêcam do podró¿y w przesz³o¶æ.

„Legrol” - niewielki klub si³owy na ulicy Korczaka - swojego czasu ojciec wielu sukcesów w szeroko rozumianych sportach si³owych- æwiczyli w nim kultury¶ci, ciê¿arowcy. Pomimo ustroju, sport w dobie komunistycznej odgrywa³ bardzo wa¿na rolê jako element walki z kapitalizmem. Pomijaj±c jednak ideologiczne pobudki które ma³o nas interesuj±, trzeba rzec ¿e na owej „walce” korzystali zwykli ludzie. Co miesi±c zawodnicy otrzymywali nowe sztangi, dresy, buty, wynagrodzenie. By³o gdzie æwiczyæ oraz za co poniewa¿ przeznaczano spore pieni±dze na te cele- wystarcza³y chêci. Dzi¶ brakuje nieco podobnych nak³adów na sport i ka¿dy kto marzy o karierze sportowca czêsto musi „ i¶æ pod pr±d”.


Mój ojciec trenowa³ dwubój olimpijski. Æwiczyli sze¶æ razy w tygodniu, po dwie godziny. Raz w tygodniu robili trening wytrzyma³o¶ciowy polegaj±cy na bieganiu oraz æwiczeniach w terenie ogólnie rozwijaj±cych sprawno¶æ fizyczn±. Na ciê¿ary namówi³ go s±siad i tak po³kn±³ bakcyla na blisko dwa lata. Trenowali razem w klubie z kulturystami i stanowili jedn± rodzinê, jeden klub który razem je¼dzi³ na zawody i czêsto spêdza³ wspólnie wolny czas. Trening dwuboisty sk³ada³ siê w³a¶ciwie wy³±cznie z doskonalenia technik w podrzucie i rwaniu- niekoñcz±ce siê powtórzenia maj±ce na celu wykszta³cenie idealnej techniki która u sztangistów odgrywa niebagatelne znaczenie. Czasami problemem by³o zbijanie wagi przed samymi zawodami- wtedy praktykowan± metoda by³y biegi z ciê¿kim kamieniem w rêkach co pozwala³o wypociæ jeszcze kilka gram. Pomimo czêstych i ciê¿kich treningów, ojciec nie z³apa³ nigdy ¿adnej kontuzji- obala to ogólnie przyjête schematy ¿e trening z obci±¿eniem (oczywi¶cie prowadzony z rozwag±) jest niebezpieczny. Sport wype³nia³ ich ¿ycie, nie by³o czasu na papierosy czy alkohol.

Dolny ¦l±sk by³ krajow± czo³ówk± kulturystyki, m.in. pochodz±cy z Lubina nieopodal Legnicy Janusz Woch. Z opowie¶ci ojca wynika i¿ kultury¶ci æwicz±cy w „Legrolu” skupiali siê na prostych, wielostawowych æwiczeniach na sztangach oraz uzupe³niaj±cych na hantlach, charakterystycznych dla czasów gdy treningi kulturystów i trójboistów by³y bardzo podobne. Nie by³o tylu wymy¶lnych maszyn co dzisiaj a trening (jak¿e odmienny od dzisiejszych utopijnych trendów osi±gania sylwetki jak najmniejszym kosztem) by³ ciê¿ki i wymaga³ maksymalnego zaanga¿owania.

Diety…jako takiej nie by³o. Pomijaj±c problemy w zdobywaniu zró¿nicowanej ¿ywno¶ci w minionej epoce jedzono niemal wszystko. G³ównie kasze, konserwy „za³atwiane” od rosyjskich ¿o³nierzy, surowe jajka, do tego litr mleka dziennie a przed zawodami gorzka czekolada na wzmocnienie. Widaæ nawet bez dopieszczonej do bólu diety kulturystycznej i suplementów mo¿na by³o osi±gaæ ¶wietne wyniki. Z prawdziwym podziwem ojciec wypowiada³ siê o rosyjskich zawodnikach którzy byli ¶wiatow± czo³ówk± i którzy æwiczyli w Legnicy. Byli niesamowicie silni a pytani o ¼ród³a swojej si³y mówili ze ¶miechem ¿e jedz± du¿o kaszy. Trudno jednak powiedzieæ ile w tym prawdy. Owszem, byli to zawodowcy najlepsi w swojej klasie, druga po³owa lat - 70 to jednak coraz wiêksze rozpowszechnianie dopingu w¶ród sportowców. Zw³aszcza w ustroju gdzie ukazanie wy¿szo¶ci w sporcie by³o spraw± honorow± (co czêsto prowadzi³o do sytuacji ekstremalnie patologicznych vide przypadek dopingu w NRD). Tak wiêc ¼ród³a ich si³y do dzisiaj pozostan± tajemnic±. Na pewno jednak na wyniki rzutowa³y treningi oraz talent. Wasilij Aleksiejew, wielokrotny mistrz ¶wiata w wadze ciê¿kiej w rêkach którego sztanga wygl±da³a jak zapa³ka æwiczy³ np. na sztandze zanurzonej pod wod± na basenie, dziêki temu - oprócz ciê¿aru talerzy musia³ walczyæ z oporem wody. Metoda oryginalna i na pewno bardzo skuteczna.

Wspomnienia z czasów m³odo¶ci zawsze s± mi³e i budz± nostalgiê. Nie inaczej jest w przypadku mojego ojca który musia³ przestaæ zawodowo uprawiaæ sport, lecz sympatia do ¿elaznych sportów pozosta³a na zawsze. Zawsze powtarza³ ¿e sport wyrabia charakter i samodyscyplinê, zw³aszcza tak wspania³e dyscypliny jak kulturystyka czy podnoszenie ciê¿arów. Startowa³ w wadze 76 kg i swojego czasu potrafi³ zrobiæ trzydzie¶ci przysiadów ze sztang± wa¿±c± 100 kg.

Teraz przechodz±c ko³o „Legrolu” widzê popadaj±c± w ruinê budowlê w której wspomnienia chwa³y tl± siê jak ¿ar - klub popada w ruinê poniewa¿ miasto nie chce wspomóc go w ¿adnej formie. Przyk³ad Legnicy nie jest odosobniony- dziejê siê tak w wielu miastach w Polsce. Wszyscy wymagaj± sportowych wyników, rodzi siê tylko pytanie gdzie trenowaæ. Dofinansowania dla klubów s± czêsto ¶miesznie niskie, m³odzi entuzja¶ci musz± dok³adaæ z w³asnej kieszeni aby trenowaæ- nie ka¿dy mo¿e sobie na to pozwoliæ- tym sposobem marnujemy nieziszczone talenty. Sport wcale nie jest mniej wa¿ny od innych wydatków - sport to edukacja, to przysz³o¶æ narodu; symbol spo³eczeñstwa nie tylko zdrowego ale równie¿ zdyscyplinowanego.

Traktowanie go po macoszemu mo¿e niekorzystnie odbiæ siê na postawach ludzi, zw³aszcza m³odzie¿y. Choæ wiele uczyniono w tym kierunku w ci±gu ostatnich lat, dalej mamy „pseudokluby” oraz „pseudotrenerów”. Smutne ¿e wiele „topowych” sportów otrzymujê ogromne fundusze na rozwój podczas gdy te ¿elazne, ciê¿arowe- w których jeste¶my ¶wiatow± potêg±- musz± siê zadowalaæ niewielkimi sumami.

Ka¿dy z nas swoj± postaw±, zapa³em, sprawno¶ci± musi krzewiæ kulturê fizyczn±, musimy byæ okazami zdrowia i si³y tak by ludzie patrz±c na nas zapragnêli prze³amaæ stan powszechnie panuj±cej oty³o¶ci oraz epidemii „bezruchu”. To jest nasz obowi±zek.
Autor: Mariusz Pencak Legnica 13 czerwca 2008 r.

(Na zdjêciu: radziecki fenomen Wasilij Aleksiejew – w 1970 roku, jako pierwszy przekroczy³ w trójboju olimpijskim granicê 600 kg. Fot., z arch.).
Rej.114/historia – 11/ 08.08.2010
Ostatnia aktualizacja 2111.05.01. godz. 11:55





Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
 Grzegorz i Agnieszka Kluk, 2008 r.
Grzegorz i Agnieszka Kluk, 2008 r.
GO¦CIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE