Z cyklu: DAWNE SŁAWY ARENY
Na przełomie XIX i XX wieku godnie reprezentował barwy polskie na arenach zapaśniczych Europy Ludwik Popławski. Urodził się w Łodzi, z zawodu rusznikarz, zasłynął jako wielki siłacz w 1897 roku. Gdy w Rydze odbywał się w 1908 roku turniej zapaśniczy o mistrzostwo Europy, Popławski pokonał w nim wszystkich przeciwników i zdobył I miejsce. W dwa lata później na wielkim międzynarodowym turnieju w przepełnionej do ostatniego miejsca Sali „Casino de Paris” wałczył wspólnie z Rosjaninem Iwanem Poddubnym i Iwanem Zainkinem, Czechem Gustawem Friszteńskim, Francuzem Raulem de Boucher, Estończykiem Georgiem Lurichem i innymi. Wówczas 33 –letni atleta - sportowiec znalazł się w czołówce zapaśniczej świata.
W 1911 r. zdobył na turnieju w Kijowie II miejsce, a w Tyflisie III za takimi sławami jak Poddubny i Wachturow (obaj Rosjanie). Duże sukcesy odniósł także na wielu turniejach w państwach azjatyckich.
Ludwik Popławski do 60 – tego roku życia wałczył na zapaśniczej macie. W 1957 roku trenował tylko dla zdrowia i przyjemności, w łódzkich klubach. Mając osiemdziesiąt kilka lat, w walce na rękę zwyciężał całą masę młodych sportowców, w tym atletów o nieprzeciętnej sile.
Władysław Pytlasiński i Ludwik Popławski byli przede wszystkim kulturystami, dbającymi o swą kondycję i utrzymanie wspaniałej budowy ciała. Nie od rzeczy będzie dodać, że byli sportowcy atleci byli kolegami wielkich polskich siłaczy. Łączyły ich więzy sportowej przyjaźni z tej miary zapaśnikami jak: Franciszek Bińkowski zwany Cyklopem, Stanisław Zbyszko Cyganiewicz, Janowski, tzw. „Ursus” i inni.
Tekst z 1962 r. ze zbioru materiałów Stanisława Zakrzewskiego (1907 – 1972). Przygotował: Ignacy
Niebawem przybliżymy sylwetkę Iwana Poddubnego – Mocarnego Atletę
Rej. 112/ Sylwetki -13 /02.08.2010
Ostatnia aktualizacja 26.08.2010 godz.08:46
|