Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10042408
osób.
Oni s± z nami:
Iwan Poddubny. Aut. Stanis³aw Zakrzewski (1907 -1972)

(Na zdjêciu: Iwan Poddubny)

Z cyklu: DAWNE S£AWY ARENY. Z SILNYCH - NAJSILNIEJSI

Si³a rosyjskich atletów od lat by³a dobrze znana w ¶wiecie. Czo³owymi ich przedstawicielami w zapa¶nictwie byli dwaj si³acze: Iwan Poddubny i Greorg Hackenschmit.
Iwan Maksymowicz Poddubny urodzi³ siê 26 wrze¶nia 1871 roku w ubogiej ch³opskiej rodzinie. Od wczesnej m³odo¶ci musia³ ciê¿ko pracowaæ na roli, a pó¼niej, gdy nêdza wci±¿ zagl±da³a do chaty, poszed³ za zarobkiem do miasta. Osiedli³ siê w czarnomorskim porcie – Feodozji, gdzie by³ tragarzem portowym. Z biegiem czasu sta³ siê najsilniejszym robotnikiem w porcie.

Bohater maty

Nadszed³ rok 1896. Poddubny mia³ ju¿ 25 lat. Pewnego dnia w Feodozji rozbi³ namiot cyrk, w którym popisywali siê si³acze. M³ody tragarz by³ zapalonym widzem tych wystêpów. A¿ kiedy¶, namówiony przez kolegów, wkroczy³ na arenê i o¶wiadczy³, ¿e chcia³by w walce za pasy zmierzyæ siê z atletami cyrkowymi. Dyrektor cyrku, rad sensacji, wyznaczy³ jednego ze s³abszych atletów, aby ten „rozszyfrowa³” przybysza.
W owym czasie walka francuska nie by³a jeszcze w Rosji w modzie.. Walczono natomiast chwytaj±c siê nawzajem za pasy, a celem walki by³o rzucenie przeciwnika na matê. Wygrywa³ zwykle ten, kto mia³ wiêcej si³y w nogach i rêkach, kto potrafi³ unie¶æ przeciwnika nad ziemiê i zamachem rzuciæ go na matê.
Do takiej walki stan±³ Poddubny, si³acz o stalowych nogach i ¿elaznych bicepsach! Walka nie trwa³a d³ugo. Poddubny odniós³ ³atwe zwyciêstwo.
Widownia powita³a jego sukces entuzjastycznie. Pod jego presja dyrektor cyrku musia³ wyznaczyæ do nastêpnej walki znanego z si³y atletê – W³ocha Pappiniego. Ale i tego – przy gor±cym aplauzie widzów - Iwan Poddubny rzuci³ na matê.
W ci±gu jednego wieczoru Poddubny zdoby³ popularno¶æ. Ca³e miasto mówi³o o nim. Kilka jeszcze razy wyst±pi³ na macie tego cyrku, zwyciê¿aj±c wszystkich przeciwników – z wyj±tkiem Polaka Piotra Janikowskiego. *)
Zaczê³o wreszcie mówiæ, ¿e walki by³y „robione”, ¿e mu podstawiano przeciwników, by ¶ci±gn±æ publiczno¶æ. Poddubny, dotkniêty tym do ¿ywego, zrezygnowa³ z dalszych wystêpów i wróci³ do pracy w porcie. Zacz±³ jednak zastanawiaæ siê nad karier zawodowego atlety – zapa¶nika.. W wolnych chwilach solidnie trenowa³. Prowadzi³ ascetyczny tryb ¿ycia, ale od¿ywia³ siê jak móg³ najlepiej.
W 1897 roku przyjêto go do cyrku w Sewastopolu. Mia³ wtedy 26 lat.
Z tym cyrkiem w ci±gu lat przemierzy³ miasta Syberii, Kaukazu i po³udniowej Rosji. W tym czasie zapozna³ siê z prawdziwym treningiem zapa¶niczym i walk± francusk±, w której czyni³ zadziwiaj±ce postêpy.
W 1903 roku otworzy³y siê przed nim drzwi do Petersburskiej Sali Atletów, gdzie zag³êbia³ techniczne i taktyczne tajniki walki francuskiej. Gdy sta³ siê dojrza³ym zapa¶nikiem, wyruszy³ na podbój Pary¿a. Sukces by³ pe³ny. W ci±gu 3 lat odniós³ blisko 200 zwyciêstw w walkach z najlepszymi zapa¶nikami ¶wiata.Wspania³e osi±gniêcie Poddubnego Pary¿ uhonorowa³ drogocenn± szarf± „wielkiego mistrza”.
U schy³ku 1905 roku w turnieju zapa¶niczym o mistrzostwo ¶wiata w Pary¿u wystartowa³o 140 najlepszych zapa¶ników. By³y to mistrzostwa rekordowe zarówno pod wzglêdem ilo¶ci zawodników, jak ich klasy. I na tych mistrzostwach Iwan Poddubny zademonstrowa³ najwy¿szy poziom. Klad³ na ³opatki jednego zawodnika po drugim, a¿ doszed³ do fina³u. Tu spotka³ siê z Duñczykiem Jessem Pedersenem, dotychczasowym mistrzem ¶wiata zawodowców. Duñczyk by³ nie tylko doskona³ym technikiem, ale i wielkim si³aczem. Podnosi³ ogromne ciê¿ary, gi±³ sztaby ¿elazne, ³ama³ podkowy w rêkach. Spotkanie Poddubny wywo³a³o w Pary¿u ogromne zainteresowanie. Walka trwa³a pó³torej godziny i obfitowa³o w wiele ciekawych momentów. Prawdziwie mistrzowskim rzutem wykonanym z kontrataku w parterze, Poddubny po³o¿y³ na ³opatki pos±gowo piêknego duñskiego atletê.
„Niezwyciê¿ony Jess”, „¯elazny Jess” – jak nazywano Pedersona - zosta³ pokonany! I to w sposób niebudz±cy ¿adnych w±tpliwo¶ci.

Sze¶ciokrotny mistrz ¶wiata
Po tym imponuj±cym zwyciêstwie, które przynios³o Poddubnemu pierwszy w jego karierze tytu³ mistrzowski, „lew maty” jeszcze piêæ razy zdobywa³ ten tytu³.
Pocz±wszy od paryskiego sukcesu zaczê³y siê sypaæ dla Poddubnego zaproszenia turniejowe z ca³ego ¶wiata. Wiele z nich przyjmowa³. Wystêpowa³ we wszystkich wiêkszych miastach Francji, W³och, Niemiec, Belgii, Anglii, Holandii, Rumunii, a tak¿e w Tunisie i algierze. Walczy³ z reprezentantami tych krajów i miast, ale nigdy nikt nie zdo³a³ po³o¿yæ na ³opatki. Wypadek nienotowany w zapa¶nictwie! Iwan Poddubny by³ niezwyciê¿ony!
Przez dyskwalifikacjê przegra³ natomiast walkê ze Stanis³awem Zbyszko Cyganiewiczem.

„Moich ³opatek nikt nie kupi (…) za ¿adn± (…) cenê”
Iwan Poddubny nie uznawa³ walk z góry u³o¿onych. Uwa¿a³, ¿e zwyciê¿aæ zawsze powinien najlepszy. Nieraz próbowano go skusiæ du¿± op³at± do przegrania walki. Oto jeden z przyk³adów…
W 1908 roku, w czasie mistrzostw ¶wiata rozgrywanych w Berlinie, do fina³u doszli Iwan Poddubny i Niemiec Jakow Koch. Na kilka godzin przed walk± fina³ow±, Koch podszed³ do Poddubnego.
- Czy 3000 marek wystarczy, aby pan „przegra³” walkê – zapyta³
-Takich rzeczy przecie¿ siê praktykuje. W ten sposób pokona³em ju¿ Duñczyka Pedersena, mistrza ¶wiata.
Poddubny spojrza³ na Niemca zdziwiony, ale siê nie odezwa³.
- Tylko mnie staæ na to, aby zap³aciæ tak wysok± kwotê – ci±gn±³ Koch, niezra¿ony milczeniem przeciwnika,
- Niech¿e siê wiêc pan zdecyduje raz wre¶cie przegraæ.
Poddubny ¿achn±³ siê:
- Moich ³opatek nikt nie kupi. Ani za tê, ani za ¿adn± inn± cenê.
Ostra odprawa nie zrazi³a Kocha.
- Znajd± siê przecie¿ sposoby – kusi³ uparcie Poddubnego, - by naprawiæ nadszarpniêt± pora¿k± reputacjê. Chodzi przecie¿ tylko o tê jedyn±, jedyn± przegran±. W 58 minucie mój menad¿er da znak, a wtedy ja pana zaatkujê, chwycê wpó³, zatoczê m³ynka, rzucê na matê i przytrzymam… Pieni±dze ju¿ z³o¿y³em u dyrektora cyrku.
Gdy przysz³o do walki i w 58 minucie mena¿er Kocha da³ znak, do ataku ruszy³ Poddubny i mistrzowskim przerzutem przez biodro rzuci³ Niemca na dywan.
- Musia³em Niemca nauczyæ uczciwej walki – o¶wiadczy³.
Taka by³a odpowied¼ rosyjskiego ch³opa na chêæ przekupstwa!

W pierwszych szeregach Rewolucji
Rewolucja Pa¼dziernikowa zasta³a Poddubnego w kraju. Stan±³ w pierwszych szeregach. Dobrze zna³ przecie¿ stosunki w carskiej Rosji, odczu³ na w³asnej skórze nêdzê w latach swojej m³odo¶ci. Wierzy6³, ¿e zmiany jakie przyniesie nowy porz±dek, stan± siê dobrodziejstwem dla kraju, spo³eczeñstwa i sportu.
Gdy w 1922 roku w Moskwie rozegrano pierwsze mistrzostwa Zwi±zku Radzieckiego w zapasach. Iwan Poddubny by³ w¶ród startuj±cych. Jego wystêpy ¶ci±ga³y t³umy widzów.

Poddubny pierwszym ambasadorem sportu
Iwan Poddubny by³ pierwszym sportowcem Zwi±zku Radzieckiego, który wyjecha³ za granicê, by tam reprezentowaæ barwy Kraju Rad. Po trzynastoletniej przerwie znów walczy³ na obcych ringach. Najpierw wystêpowa³ w Niemczech, a pó¼niej – przez dwa lata – w USA, odnosz±c sukces za sukcesem. I to mimo przekroczenia 50 roku ¿ycia.
Po p[powrocie z drugiej pó³kuli, jeszcze przez kilkana¶cie lat wystêpowa³ w cyrkach radzieckich, wykazuj±c zadziwiaj±c± formê, choæ d¼wiga³ na swych barkach ju¿ szósty krzy¿yk.

Na rêkach sportowców przez Plac Czerwony
Iwan Poddubny – niepokonany atleta rosyjski – dla porewolucyjnego pokolenia sportowców radzieckich urós³ do symbolu. Swa karier± sportow± wskazywa³ drogê, jak zwalczaæ trudno¶ci, jak doj¶æ do s³awy.
W³adza radziecka doceni³a jego klasê i dorobek zapa¶niczy, 22 listopada 1938 roku – w 20 rocznicê narodzin radzieckiej sztuki cyrkowej – nadano Iwanowi Poddubnemu Order Czerwonej Gwiazdy oraz „Zas³u¿onego Artysty Zwi±zku Radzieckiego”.
Podczas wielkiej parady sportowej, pierwszej po zwyciêskiej wojnie z hitleryzmem – Iwan Maksymowicz Poddubny, syn kozackiego wie¶niaka, mistrz maty, symbol woli zwyciêstwa – niesiony by³ przez m³od± generacjê sportowców na rêkach przez ca³y Plac Czerwony w Moskwie. W oczach niezwyciê¿onego zapa¶nika ukaza³y siê ³zy rado¶ci!
- By³a to najpiêkniejsza chwila w moim d³ugim ¿yciu – powiedzia³ wtedy.
Kariera sportowa Iwana Poddubnego trwa³a rekordowo d³ugo; zakoñczy³ j± w 70 roku ¿ycia! Tak d³ug± karier± zapa¶nicz± nie wykaza³ siê ¿aden zawodnik.
Imponowa³ te¿ do pó¼nej staro¶ci zdrowiem. Profesor I.M. Sarkizow, znany lekarz sportowy i fizjolog, tak pisa³ w 1925 roku o Poddubnym, który liczy³ wtedy 54 lata:
„W ci±gu mej d³ugoletniej praktyki lekarskiej os³ucha³em dziesi±tki tysiêcy serc ludzi m³odych i starszych, osób uprawiaj±cych sport dla zdrowia i najwiêkszego wyczynu, ale takiego serca – z tak czystymi tonami i regularno¶ci± uderzeñ nie spotka³em dot±d u nikogo”.
Iwan Poddubny, mistrz nad misze, najsilniejszy cz³owiek epoki, najsilniejszy cz³owiek swej epoki, zmar³ 8 sierpnia 1949 roku tu¿ przed ukoñczeniem 78 roku ¿ycia.

Spotkanie mistrzów Cyganiewicz – Poddubny
W jednym mniej wiêcej czasie obydwaj mistrzowie wykazywali szczytow± formê. Obaj byli równorzêdnymi partnerami i zapewne, dlatego spotkali siê z sob± zaledwie dwukrotnie.
Pierwsza walka – rozegrana w 1904 roku w Petersburgu, trwa³a 2 godziny i 15 minut i mimo nadludzkich 3wysi³ków rywali nie da³a rezultatu. Toczy³a siê ze zmiennym szczê¶ciem. Przewa¿a³ to jeden, to drugi, ale o po³o¿eniu przeciwnika na ³opatki nie by³o mowy. Cyganiewicz a¿ trzy razy sprowadzi³ Poddubnego do parteru, co i tak by³o olbrzymim osi±gniêciem, ale daleko by³o do tego, by odnie¶æ nad nim zwyciêstwo. Nie uda³o siê Cyganiewiczowi uj±æ przeciwnika w „¿elazny”, tylny pas, którym móg³by go ewentualnie pokonaæ.
Do drugiego spotkania dosz³o w 1907 roku w Londynie. Chocia¿ obaj przygotowali siê do niego nadzwyczaj sumienie, decyduj±cej przewagi znów nikt nie móg³ uzyskaæ. Na skutek do¶æ przypadkowego „faulu”. Poddubny zosta³ w 47 minucie zdyskwalifikowany. Do tego momentu walka by³a ca³kowicie wyrównana. Prowadzona by³a zreszt± bardzo ostro przez obu mistrzów maty…, Dlaczego nie dosz³o do rewan¿owego spotkania, trudno dzi¶ ustaliæ? Podobnie, jak i to, kto z nich by³ zapa¶nikiem wy¿szej klasy.
*) Piotr Janikowski – podobnie jak W³adys³aw Pytlasiñski – by³ uczniem dr W³adys³awa Krajewskiego. Polaka z pochodzenia, za³o¿yciela s³ynnego „Ko³a Mi³o¶ników Atletyki. W³adys³aw Krajewski za³o¿y³ to ko³o, z którego wywodz± siê najwiêksi si³acze Rosji, w dniu 20 sierpnia 1885 roku w Petersburgu.
Piotr Jankowski by³ jednym z najlepszych zawodników ¶wiata. Wystêpowa³ pod mianem „Ursusa” i odnosi³ wiele wspania³ych sukcesów. Na prze³omie bie¿±cego stulecia Piotr Jankowski wystêpowa³ wraz z W³adys³awem Pytlasiñskim w moskiewskim cyrku „Omona”. Obaj stanowili mistrzowski tandem zapa¶niczy, krocz±c od zwyciêstwa do zwyciêstwa. Wystêpowali pod pseudonimem „braci Pytlasiñskich”, zdobywaj±c ogromny rozg³os i sympatii publiczno¶ci. Imponowali zarówno technik± walki, jak i d¿entelmeñskim zachowaniem.

Autor: Stanis³aw Zakrzewski, 1972 r., przygotowa³: Ignacy

Od JWIP.PL: Niebawem przedstawimy inny artyku³ Stanis³awa Zakrzewskiego, oparty na ksi±¿ce Cyganiewicza pt. „ Na ringach ¶wiata”, wyd. 1938 r.. Jest ona o pocz±tkach kariery naszego s³ynnego atlety, w tym o przebiegu walki z Poddubnym. Zaprezentujemy te¿ artyku³y o innych naszych wspania³ych atletach, m.in. o Piotrze Jankowskim „Ursusie”.
Rej.124/ sylwetki -14/26.08.2010 r.


Ostatnia aktualizacja 23.09.2010 r. godz. 15:59

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Ch³opcy z tamtych lat, 2007 r.
Ch³opcy z tamtych lat, 2007 r.
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE