Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10046422
osób.
Oni s± z nami:
Kulturystyka w moim ¿yciu. Autor: Andrzej Owczarek

Na zdjêciu pionierzy polskiej kulturystyki na Mistrzostwach Europy , Warszawa 1986 r. W pierwszym rzêdzie, od lewej: Jerzy Baranowski i Stefan Polis. Wy¿ej: Jan W³odarek, Józef Radziwi³ko i Andrzej Laskowski. Fot. Jan Rozmarynowski.

Szanowni u¿ytkownicy serwisu „Jan W³odarek i Przyjaciele”. Od kilku lat usilnie poszukujê kontaktu z Jerzym Baranowskim moim trenerem z lat 60. - prekursorem, i nie tylko twórc±, ³ódzkiej kulturystyki.
Prosi³em redakcje miesiêczników „Kulturystyka i Fitness”, „Kif sport dla wszystkich” i innych o pomoc w odnalezieniu Jurka, a one nawet nie raczy³y mi odpowiedzieæ. Napisa³em te¿ list do Pana Paw³a Fileborna, który zby³ mnie milczeniem. W tej sytuacji zwróci³em siê do p. Jana i jest nadzieja, ¿e wspólnie odszukamy Jerzego Baranowskiego.


Dziêki Jerzemu du¿o osi±gn±³em i chcia³bym Mu o tym powiedzieæ, a mo¿e i pochwaliæ siê. Teraz uczyniê to na ³amach tego serwisu internetowego.
Mam 62 lata a za sob± 36 lat latania na wojskowych samolotach odrzutowych. Jestem przekonany, ¿e nie dokona³bym tego gdybym w dzieciñstwie nie spotka³ na swej drodze Jerzego Baranowskiego magistra wychowania fizycznego, trenera kulturystów.

Mo¿e by³em nietypowym kulturyst±, bo kulturystyka od samego pocz±tku nie by³a dla mnie celem, lecz drog±. Pi±ta klasa szko³y podstawowej (nr 100 w £odzi), i pierwszy raz, zjawia siê w niej "wuefiarz" z prawdziwego zdarzenia. Szkolny Klub Sportowy, zajêcia popo³udniowe, zawody niedzielne itd. To wszystko Jerzy z ¿on± prowadzi³ i organizowa³.

Kiedy¶ on zobaczy³ u mnie tygodnik dla harcerzy "Na prze³aj", otwarty na stronie o kulturystyce. No i tak- to siê zaczê³o...
"Wpadnij do magazynku popo³udniu" - on powiedzia³. Wpad³em! No i w³a¶ciwie, to naprawdê wpad³em. Pamiêtam jak dzi¶, podyktowa³ mi pierwszy trening ogólnorozwojowy, bez obci±¿enia. Tylko dr±¿ek, porêcze, drabinki, ³aweczki. Podczas tej rozmowy, wyrwa³a mi siê najwiêksza tajemnica, ¿e chcê zostaæ pilotem. Ja, chorowity ch³opak, w³óczony po sanatoriach dla dzieci chorych na serce i reumatyzm. On pierwszy cz³owiek, który siê nie za¶mia³ z tych moich marzeñ. Spokojnie, jakby to by³a najnormalniejsza rzecz na ¶wiecie, powiedzia³: -"Je¶li naprawdê bardzo chcesz... Tylko musisz wszystko temu podporz±dkowaæ." Tak, podporz±dkowa³em siê gorliwie i by³em zawsze gdzie¶ w pobli¿u Jerzego. Na pocz±tku w sali treningowej „£ódzkiego Klubu Sportowego”, na Zak±tnej. Pó¼niej w „Spo³em” na Pó³nocnej. Æwiczy³em, æwiczy³em i æwiczy³em. Sztanga, sztangielki, ³aweczka i rower, zgodnie z tym jak trener Jerzy przykaza³.

W latach 60-tych zdobywanie miesiêcznika "Sport dla Wszystkich", redagowanego przez Stanis³awa Zakrzewskiego, graniczy³o z cudem. Gotów by³em siê o¿eniæ, nawet ze star±, kioskark±, byle mieæ dostêp do tego czasopisma. A jak ju¿ uda³o siê kupiæ „SdW”, to czyta³em wszystko dok³adnie, co w nim by³o.

Pierwszy sukces: przeszed³em pomy¶lnie badania na szybowce, wiêc do kulturystyki i kolarstwa, dosz³o jeszcze szybownictwo. Po kilku latach badania na latanie odrzutowcem w Wojskowym Instytucje Medycyny Lotniczej, w Warszawie. Przeszed³em ¶piewaj±co i poszed³em do „Szko³y Orl±t w Dêblinie, tam kontakt z Jerzym siê urwa³.

W szkole lotniczej mo¿na by³o æwiczyæ, wiêc ka¿d± woln± chwilê po¶wiêca³em na æwiczenia si³owe. Potem by³a jednostka bojowa i latanie, latanie, latanie. Æwiczeñ jednak nie odpuszcza³em. W tym okresie nie by³o jednostki lotniczej, w której nie by³oby, choæby ma³ej salki gimnastycznej z zestawem do æwiczeñ typu: „Herkules" czy wielofunkcyjnym "Atlasem". Ró¿nie bywa³o z wolnym czasem, ale minimum 2 razy w tygodniu, a czê¶ciej 3 razy by³em na si³owni. Do tego jedne studia, drugie i ca³y czas intensywnie lataj±c. Szkol±c siê a pó¼niej szkol±c innych. Nastêpnie Akademia Lotnicza im."Jurija Gagarina" i doktorat.

Bez systematycznych æwiczeñ kulturystycznych, mój krêgos³up, i ca³y organizm, niewytrzyma³ by 36 lat przeci±¿eñ, wszelakich obci±¿eñ fizycznych i psychicznych. NIE MA MOWY!!!

A dzi¶? Jestem emerytem. W wieku 55 lat, 31 stycznia 2002 roku - lotem po¿egnalnym- zakoñczy³em karierê pilota wojskowego. Kulturystyka dalej mi towarzyszy. Trzy razy w tygodniu trening, od godz. 9.00 do 10.30 na miê¶nie "góry" cia³a i dwa razy w tygodniu, na „dó³", który mecze, w godz. 19.00 - 20.00. Jestem przekonany, ¿e i obecnie æwiczenia s± mi bardzo potrzebne, bo bez nich dosiêgne³a by mnie ciê¿ka depresja emerytalna.
Ponadto regularnie rower, nordic (wszak mieszkam w Zakopanem), motor i strzelectwo sportowe. Jak mi andropauza zaczyna doskwieraæ, to s³yszê od ¯ony: -”Id¼ ju¿ wreszcie na tê si³owniê, bo wytrzymaæ z tob± nie mo¿na”.
A co to jest kulturystyka dla takich jak ja? Jest nie tylko sportem, ale przede wszystkim sposobem na utrzymanie kondycji i sprawno¶ci fizyczno – psychicznej. Jest stylem ¿ycia.

Patrzê na si³owni, na w³a¶cicieli tzw. trzewioczaszek i sterydowych wysypek, których po pó³ roku "intensywnych æwiczeñ", nie mogê poznaæ. Zerowy intelekt (IQ tak¿e), widocznym po ich pierwszym wypowiedzianym zdaniu. Ale widzê te¿ m³odzie¿, z g³ow± przygotowuj±cych siê do doros³ego ¿ycia i m±drze zabieraj±c± siê do æwiczeñ oraz coraz wiêcej takich jak ja.

A nasze czasopisma kulturystyczne? 2/3 to dieta, wspomaganie i reklamy, reklamy tego, co niby dla kulturystów. W tej kulturystycznej prasie dla mnie jest tylko kilka stron, z ponad setki. Szkoda, ¿e tak w nich ma³o o ludziach, którzy w m³odo¶ci wybrali drogê wytê¿onej nauki, pó¼niej pracy i jednocze¶nie intensywnie trenuj±c doszli do si³y i piêknej sylwetki.

Dzisiejszym m³odym adeptom æwiczeñ kulturystycznych warto wskazywaæ, ¿e nauka i praca i przy tym systematyczne æwiczenia si³owe mog± im towarzyszyæ przez ca³e ¿ycie, a ¿e s³abego mo¿na wyrosn±æ na m±drego si³acza. Sam tego do¶wiadczy³em dziêki mojemu trenerowi Jerzemu Baranowskiemu, i w tym miejscu Jemu bardzo dziêkujê.
Autor: Andrzej Owczarek Maj 2008 r.

Od JWIP.PL: Otrzymali¶my kilka informacji o Jerzym Baranowskiem, niestety ka¿da z nich okaza³a siê ju¿ nieaktualna. Liczylismy na jaki¶ konkretny sygna³ z Wroc³awia, gdy¿ w tym mie¶cie - wed³ug informacji nades³anej do JWIP.PL - p. Jurek podobno prowadzi³ w³asn± firmê, wyspecjalizowan± w naprawie sprzêtu sportowego.
Szukamy dalej p. Jerzego Baranowskiegoa teraz równie¿ przypominamy o Nim notkê z ksi±¿ki: „Magia Cia³a. Historia polskiej kulturystyki 1957 – 1994”, autor: Henryk Jasiak:
Absolwent wroc³awskiego AWF (wówczas WSWF) by³ jednym z pionierów polskiej kulturystyki. „Zarazi³” siê kulturystyk± ze „Sportu dla Wszystkich” i jako dynamiczny organizator dzia³a³ przy powstawaniu pierwszych sekcji kulturystycznych, najpierw we Wroc³awiu, a pó¼niej, po studiach w £odzi. W roku 1960, na ogólnopolskich zawodach w Sopocie zaj±³ trzecie miejsce w kategorii seniorów do 168 cm wzrostu. W nastêpnych latach by³ instruktorem, organizatorem zawodów, sêdzi± – jednym s³owem cz³owiekiem do wszystkiego. Po kilku latach wróci³ do Wroc³awia, gdzie by³ instruktorem w „Sêpie”oraz pracowa³, jako nauczyciel wf w szkole. By³ na pewno jednym z najbardziej aktywnych dzia³aczy walcz±cych o miejsce kulturystyki w pierwszych kilkunastu latach jej istnienia w Polsce.
Rej.210 /sylwetki -24 / 2010.12.16
Ostatnia aktualizacja: 2010.12.21 godz. 08:18


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Sieraków, 1939 r.
Sieraków, 1939 r.
Stanis³aw Zakrzewski (1907 - 1972)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE