Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10033208
osób.
Oni s± z nami:
Masa¿ sportowy (tak¿e dla kulturystów) cz.1. Aut. Wac³aw Droszcz

Wiele podrêczników z zakresu nauk wspó³czesnych mo¿na by zacz±c od s³ow: „ Ju¿ staro¿ytni… ", ale do masa¿u sportowego mia³by one najwiêksze mo¿e zastosowanie.

Na 3000 lat p.n. e. w pi¶miennictwie chiñskim znajdujemy wzmianki o masa¿u, a hinduska ksiêga m±dro¶ci z 1800 r, p.n. e. podaje szczegó³owe wskazania dotycz±ce jego techniki. Prawdziwy jednak rozkwit tej sztuki nast±pi³ w staro¿ytnej Grecji. Kult cia³a, bujny rozwój Æwiczeñ w tym kraju sprawia, ¿e masa¿, maj±cy przedtem zastosowanie jedynie lecznice, stahje siê czynnikiem pozwalaj±cym na uzyskanie lepszych wyników. Ojczyzn± masa¿u sportowego jest wiêc staro¿ytna Grecja. Rzymianie wraz z przejêciem szeregu zwyczajów greckich rozpowszechnili masa¿ tak¿e i w Rzymie. Po upadku Rzymu przez ca³e ¶redniowiecze masa¿ ulega zapomnieniu, a¿eby znów wej¶æ na arenê w XIX wieku.
Wprowadzenie masa¿u do praktyki sportowej zawdziêczamy P. H. Lingowi, który w Sztokholmie za³o¿y³ specjaln± szko³ê masa¿u leczniczego i sportowego.


Du¿e zas³ugi na polu masa¿u sportowego po³o¿y³ profesor Sarkizow –Serazini, który stworzy³ swoisty kierunek w tej dziedzinie, co sprawi³o, ¿e radziecka szko³a masa¿u sportowego znana jest szeroko.

Masa¿ sportowy, jest tak bogat± dziedzin±, ¿e w krótkim artykule trudno uj±æ z niego wszystko, co z tego zakresu nale¿a³oby wiedzieæ. Szerokie krêgi sportowców korzystaj± nie tylko w formie zabiegu, któremu nale¿y siê poddaæ, ale i zabiegu, który samemu mo¿na na sobie spróbowaæ. Dlatego te¿ ka¿dy sportowiec powinien znaæ ogólne zasady masa¿u. ¬le przeprowadzony, masa¿ mo¿e niejednokrotnie przynie¶æ wiêcej szkody jak po¿ytku.

WP£YW MASA¯U NA ORGANIZM
Dzia³ania masa¿u na organizm jest niezwykle ró¿norodne, co w du¿ej mierze zale¿y od intensywno¶ci, rodzaju i czasu trwania zabiegu, jak i od intensywno¶ci, rodzaju i czasu trwania zabiegu, jak i od w³a¶ciwo¶ci organizmu osoby poddanej zabiegowi. Masa¿ poprawia ukrwienie skóry i usuwa obumieraj±cy naskórek, co znacznie usprawnia czynno¶æ wydzielnicz± skóry. Mo¿e dzia³aæ na miê¶nie. Wiêksze ukrwienie miê¶ni pozwala na szybsze usuwanie produktów zmêczenia, nagromadzonych w nich, w czasie wysi³ku. G³êboki masa¿ miê¶ni pozwala na zmniejszenie ich nadmiernego napiêcia, co wyraza siê lepsz± kurczliwo¶ci± w³ókien miêsnych.

Masowane cia³o zgodnie z biegiem naczyñ krwiono¶nych powoduje ¿ywczy obieg krwi i limfy, a przez to produkty zmêczenia szybciej s± usuwane.

Stawy i ¶ciêgna – to elementy organizmu stosunkowo s³abo ukrwione. Podczas uprawiania æwiczeñ sportowych, a szczególnie po doznanych w ich otoczeniu pozostaj± substancje, które w tych warunkach s³abo wch³aniaj± siê (w³óknik i krew). Dzia³anie masa¿u pozwala na szybsze usuwanie ich do krwiobiegu (¶wierzych kontuzji nie wolno jednak masowaæ).

Niezwykle wa¿ny jest wp³yw masa¿u na uk³ad nerwowy, u³atwiaj±c w ten sposób w ten sposób przewodzenie bod¼ców na miê¶nie, usprawniaj±c czynno¶ci gruczo³ów wydzielniczych oraz – w zale¿no¶ci od techniki masa¿u – oddzia³uj±c uspokajaj±co b±d¼ pobudzaj±co na psychikê.

Ogólne dzia³anie masa¿u na organizm wyra¿a siê w pobudzaniu przemiany materii i szybszej eliminacji produktów zmêczenia, co sprowadza poczucie rze¶ko¶ci i wzmacnie m.in. apetytu. Ci±g dalszy nast±pi

Autor: Wac³aw Droszcz

Oryginalny tytu³ tego artyku³u: „Masa¿ sportowy”.
Rej.219 /medycyna-15 /2010.12. 21
Ostatnia aktualizacja 2010.12.29 godz. 10:42


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
PORTUGALIA – Boca do Risco
PORTUGALIA – Boca do Risco
DARIUSZ PACAK PODRÓ¯E KSZTA£C¡
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE