Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10034133
osób.
Oni s± z nami:
Starzy, a jednak m³odzi. Aut. dr E. Kr±dzi±³kiewicz

Na zdjêciu „wieczni sportowcy”, od prawej: Stanis³aw Wielgus i Jan W³odarek, Sopot 2010.

Mo¿na byæ starym licz±c 40 lat i m³odym powy¿ej 60 roku ¿ycia. Nie ma³y wp³yw na utrzymanie zdrowia, sprawno¶ci fizycznej i dobrego samopoczucia do pó¼nej staro¶ci posiada rekreacyjny sport i wychowanie fizyczne. Na ciekawy ten temat ju¿ w 1958 roku napisa³ lekarz gdañski dr E. K±dzi±³kiewicz.
Artyku³ „stary”, ale jednocze¶nie ci±gle na czasie i wspó³czesny. Wystarczy odwiedziæ warszawskie kultowe si³ownie („ B³yskawica”, „Herkules”, „Syrenka”), aby przekonaæ siê, ¿e æwicz±cy tam „starsi panowie” swoim umiê¶nieniem i si³± imponuj± m³odzie¿y. Przyk³adem „wiecznej m³odo¶ci” – jednym z wielu - mo¿e byæ: Stanis³aw Wielgus z Gdyni, który przekroczywszy 80 rok ¿ycia, regularnie trenuje sztang±, je¼dzi na rolkach i rowerze. Tadeusz Kosiarski z Warszawy (82 l.) systematycznie æwiczy imponuj±c si³±. Fenomenem jest te¿ atleta Daniel Pasternak, który w wieku 74 lat zosta³ kilka miesiêcy temu mistrzem Szwecji weteranów w wyciskaniu sztangi le¿±c.



Na zdjêciu: Daniel Pasternak (74l.), Mistrz Szwecji. Fot. Jan W³odarek

Z pewno¶ci± ten ni¿ej przypomniany artyku³ doktora E. K±dzi±³kiewicza zainteresuje nie tylko osoby starsze
J.W. Grudzieñ 2010 r.

Pewnego zimowego dnia wszed³ do mego gabinetu emerytowany major Ku¶mierewicz. Któ¿ go nie zna na Wybrze¿u? Mi³y starszy pan, zawsze u¶miechniêty i pe³en wigoru.
Tym razem jaki¶ nieswój, bez humoru.
- Co panu? –spyta³em z trosk± Zamiast odpowiedzi wskaza³ na swoje prawe ramiê:
- Trochê boli i nie wiem dlaczego.
- Reumatyzm? Co? – spyta³em obmacuj±c ramiê.
- Bo ja wiem? Jak pan mnie dotyka, nie czuje bólu, ale w czasie pracy…, gdy wykonuje jakie¶ æwiczenie… Chwyci³ obur±cz blat biurka i stan±³ na nim na rêkach unosz±c nogi pod sufit…
- A najwy¿ej boli, gdy robiê tak – oderwa³ siê jedn± rêk± i dotykaj±c ni± bol±cego ramienia sta³ na drugiej!
- No wie pan, - wyj±ka³em zdumiony… Zdrowia i sprawno¶ci móg³by pozazdro¶ciæ niejeden z m³odych. Taka tê¿yzna… no… no…. Major ma 63 lata i kilkuletni obóz jeniecki za sob±. Jednak dziêki sta³emu uprawianiu æwiczeñ a szczególnie gimnastyki zachowa³ sprawno¶æ, ¶wie¿o¶æ i m³odo¶æ po dzieñ dzisiejszy. Nie tylko ten jest m³ody, kto ma 18 lat.


Takich ludzi jak major Ku¶midrowicz mamy na Wybrze¿u wielu. Trener Koz³owski, choæ blisko 69 lat, potrafi przejechaæ „spacerkiem” na rowerze 160km w tempie 30 km/godz. Dr Duszyñski, mimo sze¶ædziesi±tki, k±pie siê przez ca³± zimê w morzu. A Szelestowski, Lomowski, Zieleniewski, Sobieraj? Lekarze Duszyñski i K±dzi±³kiewicz? Ludzie ci posiedli tajemnicê zachowania wiecznej m³odo¶ci. Tajemnicê zreszt± dostêpn± dla ka¿dego.
Od tysiêcy lat ludzko¶æ marzy³a, aby odwlec chwilê, w której nieodwo³alnie nadchodzi staro¶æ, a cia³o staje siê niedo³ê¿ne.

Dziêki medycynie doprowadzili¶my do podniesienia przeciêtnej naszego wieku. Ka¿dy z nas ma wiêksze szanse do¿yæ do 70 lat, ni¿ nasi przodkowie sprzed pól wieku. Ale kandydatów do setki Solskiego (s³awny aktor – przyp. jw.) jest ma³o. Bo to i zawa³y serca, i skleroza, i rak itp. Wszystkie te choroby drêcz± nas i skracaj± ¿ycie. A z m³odzie¿± jest zgo³a ¼le? S± wprawdzie narody takie, jak Szwedzi, Anglicy, Finowie itd., którzy dziêki powszechnie stosowanemu wychowaniu fizycznemu, odpowiedniemu trybowi ¿ycia, higieny, wygl±daj± m³odo nawet po 50 -tym roku ¿ycia. I my mogliby¶my skromnymi ¶rodkami przed³u¿yæ m³odo¶æ, ale… Jest mate, ale. Trzeba chcieæ!

Mechanizm starzenia nie jest jeszcze przez naukê w szczegó³ach wyja¶niony, ale ogólnie wiemy ju¿, na czym ono polega. Gdy leniwa gospodyni d³u¿szy czas nie wyjmuje z pieca popió³, to ogieñ nie chce siê paliæ i ma³o daje ciep³a. Dlaczego? Bo popielnik zosta³ zatkany i utlenianie jest gorsze. Co¶ podobnego dzieje siê w naszym organizmie. W czasie pracy miê¶niowej powstaje do¶æ du¿o szkodliwych produktów przemiany materii, które odk³adaj± siê w tkankach, zatruwaj± organizm i utrudniaj± po¿yteczne syntezy.

Czy usuwanie tych szkodliwych produktów jest w naszej mocy? W pewnej mierze tak. Gdyby¶my mogli, co peronie czas przemyæ tkanki p³ynem fizjologicznym i wlaæ w naczynia krwiono¶ne now± krew, tajemnica wiecznej m³odo¶ci by³aby byæ mo¿e rozwi±zana. Ale to nie jest mo¿liwe. Natomiast mo¿na usuwaæ produkty spalania przy pomocy samego organizmu. A pomaga w tym ruch, masa¿e, s³oñce, woda, powietrze… i dieta! Jednym s³owem, to wszystko, co mamy pod rêk±. C. D. N.
Autor: Dr E. K±dzi±³kiewicz,
„Sport dla Wszystkich” – redagowany przez Stanis³awa Zakrzewskiego (1907 -1972)
Rej. 227/medycyna - 16/2010.12.27
Ostatnia aktualizacja: 2011.01.13 godz. 15:29


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Andrzej Zienta i Stanis³aw Zakrzewski, 1961 r.
Andrzej Zienta i Stanis³aw Zakrzewski, 1961 r.
ONI BYLI PIERWSI (1957-1965)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE