Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10040306
osób.
Oni s± z nami:
Dla si³y, zdrowia i sprawno¶ci fizycznej. Aut. St. Zakrzewski (1907-1972)

. Minuta dziennie dla si³y, zdrowia i sprawno¶ci fizycznej. Pod takim tytu³em wyda³ Bob Hoffman, wielki orêdownik æwiczeñ si³owych, dolarow± broszurkê omawiaj±c± „najnowocze¶niejsz± i najlepsz±” metodê treningow± – isometric contr action” (skurcze izometryczne). Odt±d zdaniem Hoffmana, nie bêdzie siê traciæ ca³ych godzin na trening si³owy. Wystarczy dnienie jedna minuta, aby zyskaæ herkulesow± si³ê. Prawdziwa rewolucja w dotychczasowych pogl±dach na trening! Metoda godna drugiej po³owy XX stulecia, wieku szybko¶ci, atomu, lotów kosmicznych

Tyle reklama. Prawdziwie amerykañska. Jak w ka¿dej jednak reklamie, zw³aszcza amerykañskiej, jest w niej wiele przesady. O metodzie tej ju¿ pisali¶my. Podkre¶lili¶my - nie przyjmuj±c nie bezkrytycznie-, ¿e izometryczne skurcze miê¶ni to „nic nowego: praca statyczna miê¶ni, znana od wielu lat i… nieraz zwalczana.

JU¯ PÓ£ WIEKU TEMU…

To nie przesada. Piêædziesi±t lat temu jeden z najsilniejszych ludzi ¶wiata, Max Sick, zastosowa³ w pocz±tku swojej kariery metodê „napinania” miê¶ni. Zastosowa³ j± jako ch³opiec, z konieczno¶ci. Wiadomo: „potrzeba jest matka wynalazków”.

„Gdy Max Sick uczêszcza³ jeszcze do szko³y podstawowej, do jego rodzinnego miasta przyjecha³ cyrk. Jedn± z jego atrakcji by³ wystêp Herkulesa, w którym si³acz na specjalnej platformie unosi³ 25 osób. Herkules tak zaimponowa³ ch³opcu, ze postanowi³ pój¶æ w jego ¶lady. On chuchro, s³abeusz, wy¶miewany przez wszystkich. Wracaj±c z cyrku, Max Sick wyszuka³ spory kamieñ i zabra³ go ze sob±. Zacz±³ po kryjomu æwiczyæ, bo rodzice perswadowali mu, ¿e tak w±t³y ch³opiec nie powinien siê mêczyæ. Gdy pewnego dnia rodzice zauwa¿yli, ¿e Max æwiczy, kamieñ znalaz³ siê za oknem. By³ to wielki cios dla ch³opca. Jego my¶li wci±¿ kr±¿y³y wokó³ cyrku, mia³ przed oczami potê¿ne miêsnie si³acza, w uszach szumia³y oklaski widzów dla jego si³y. Wtedy to Max Sick zacz±³ zastanawiaæ siê nad tym, co robiæ, by zdobyæ si³ê. Zacz±³ æwiczyæ z kamieniem unosz±c go w najrozmaitszy sposób. Potem wpad³ na pomys³ „napinania” miê¶ni. Po roku æwiczeñ, poprawa umiê¶nieniu by³a zdecydowana. Ch³opiec odkry³ now± metodê æwiczeñ”.

Z biegiem czasu max Sick przekona³ siê, ¿e nie mo¿na ograniczaæ siê tylko do tej metody i przeszed³ do uprawiania ruchów dynamicznych…

44 lata pó¼niej – nie wiedz±c o metodzie stosowanej przez Sicka, Angelo Sieilano æwiczy³ równie¿ metod± izometryczn± i w trzy lata pó¼niej (1921 r.) zdoby³ tytu³ „najlepiej zbudowanego cz³owieka ¶wiata”. Mo¿e s³yszeli¶cie jego pó¼niej przybrane i do dzi¶ dobrze znane w ¶wiecie kulturystycznym nazwisko: Charles ATLAS.

Metody Maxa Sicka i Charlesa Atlasa znalaz³y wielu na¶ladowców. A jednak – w latach trzydziestych – przez ówczesny ¶wiat nauki i medycyny sportowej zosta³y zwalczone. Przeciwko skurczom statycznym wypowiedzia³a siê przede wszystkim fizjologia ruchu, która dla sprawnego dzia³ania i rozwoju organizmu – zaleca krótkotrwa³e skurcze miêsni. W czasie d³ugotrwa³ego skurczu wystêpuj± niekorzystne procesy w uk³adzie kr±¿enia. Czêsto stosowanie takiej pracy miê¶niowej – przy powstrzymywanym oddechu – prowadzi do podwy¿szonego ci¶nienia.

Wszystko to doprowadzi³o trzydzie¶ci lat temu do zaniku æwiczeñ statycznych najnowsz± metod± treningow± jest czym¶ zaskakuj±cym.

Niezwyk³a warto¶æ, tych æwiczeñ dla sportu wyczynowego te¿ chyba stoi pod znakiem zapytania. Upajanie siê wynikami i postêpami poczynionymi przez kilku zawodników trwa³o krótko. Bo skoczek wzwy¿ Avant, który po kilkutygodniowym stosowaniu tej metody poprawi³ o kilka centymetrów swój wynik, przy dalszym przy niej trwaniu, nie tylko zatrzyma³ siê, ale nawet cofn±³ w rozwoju. Podobnie mia³a siê sprawa z rewelacyjnym vice – Mr Universum i ciê¿arowcem w jednej osobie Willianem F. Marchem (wychowankiem trenera Boba Hoffmana), który mia³ stanowiæ ¿yw± propagandê metody izometrycznej i z wielu innych zawodników.

Wed³ug mego skromnego zdania metoda ta mo¿e spe³niæ do¶æ powa¿n± rolê w treningu sportowym, gdy jest stosowana przez krótki okres czasu i jako fragment zaprawy ogólnej lub specjalnej.

Warto¶æ æwiczeñ izometrycznych podlega przede wszystkim na przyk³ad na rêce lub stopy mo¿emy zmusiæ do pracy takie warstwy miê¶ni lub pêczki w³ókien miêsnych, które przy ruchu dynamicznym s± ma³o zaanga¿owane dla osi±gniêcia maksymalnego wysi³ku.

Nie zwracano np. dot±d uwagi na to, a¿eby wzmocniæ miê¶nie przy takim u³o¿eniu nogi, jakie ma miejsce w³a¶nie przy odbiciu do skoku wzwy¿. Dziêki metodzie izometrycznej mo¿emy przeæwiczyæ dok³adnie te warstwy miê¶ni, które powinny byæ najbardziej aktywne przy takim u³o¿eniu nogi w momencie odbicia.

Bezwarto¶ciow± t± metod± nie jest, wiêc na pewno. I odpowiednio zastosowana mo¿e oddaæ pewne us³ugi. Do sprawy tej nieraz jeszcze powrócimy.

Dzi¶ pragniemy podaæ z broszury Hoffmana jednominutow± osnowê lekcyjn±, rzekomo wystarczaj±c± dla ogólnego rozwoju organizmu. Podkre¶lam rzekomo, poniewa¿ brak jest æwiczeñ dla uk³adu kr±¿enia. Mimo to podajemy dzi¶ pierwsz± seriê æwiczeñ izometrycznych, zdaj±c sobie sprawê, z jak± niecierpliwo¶ci± nasi czytelnicy na nie czekaj±. ( Czytelnicy JWIP.Pl zdjêcia tych æwiczeñ mog± zobaczyæ na Forum w temacie „Atlas æwiczeñ- przyp. I.).




Æwiczenia wykonuje siê na specjalnym, prostym w konstrukcji aparacie. Przedstawiony jest na rysunku. D³ugo¶æ deski – 75 cm, szeroko¶æ 25 cm, grubo¶æ oko³o 5 cm. Deska powinna byæ pokryta p³ytk± gumow±. W ¶rodek deski wkrêca siê hak, a na nim zaczepia siê silny ³añcuch, którego d³ugo¶æ mo¿na dowolnie regulowaæ, w zale¿no¶ci od osi±gniêcia, jakie chcemy wykonaæ. Maksymalna d³ugo¶æ ³añcucha - 220 cm. Do koñca ³añcucha przymocuje siê dr±¿ek d³ugo¶ci oko³o 40 cm, s³u¿±cy za uchwyt.

OSNOWA1.
1. Wyciskanie (dr±¿ek na wysoko¶ci brody). Przy tym, jak i w nastêpnych æwiczeniach, silny nacisk na dr±¿ek nale¿y wywrzeæ tylko jeden raz. Zacisk (nie szarpaæ) trwa oko³o 6-8 sekund.
2. Wyciskanie ( faza ¶rednia) dr±¿ek tu¿ powy¿ej g³owy.
3. Wyciskanie w fazie prawie koñcowej. Ramiona tylko nieznacznie ugiête.
4.Ci±gniêcie – dr±¿ek na wysoko¶ci pasa.
5.Ci±gniêcie – dr±¿ek na wysoko¶ci sutek
6.Ci±gniêcie – dr±¿ek na wysoko¶ci barków.
7.„Martwy ci±g” – ci±gn±c z nóg z ud i czê¶ciowo z barków.
8. „Martwy ci±g” ci±gn±c z kolan, krzy¿ plaski.
9. „Martwy ci±g”- z nóg poni¿ej kolan.
W nastêpnym numerze dalszy ci±g æwiczeñ.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski (1907 – 1972)

Od JWIP.PL
Powy¿szy artyku³ ukaza³ siê w „Sporcie dla Wszystkich” na pocz±tku lat 60. I odrazu wzbudzi³ ogromne zainteresowanie metod± æwiczeñ izometrycznych, która by³a ju¿ wykorzystywana w treningu m.in. ciê¿arowców i lekkoatletów. W latach 80. metoda skurczów miê¶ni straci³a popularno¶æ, sta³a siê marginalnym elementem treningu sportowego a w kulturystyce o niej zapomniano.
Natomiast zosta³a doceniona w medycynie, gdy¿ jest bardzo warto¶ciowa w pierwszych etapach rehabilitacji leczniczej chorego. Nie wymaga specjalnego sprzêtu, mo¿na j± stosowaæ praktycznie przy ka¿dym rodzaju unieruchomienia pacjeta.
Ostatnio mo¿na ju¿ mieæ nadziejê ze æwiczenia izometryczne dziêki Miros³awowi Prandocie – wieloletniemu dobremu „duchowi” czasopisma: „Kulturystyka i Fitness”, powróc± to programów treningowych popularnych w si³owniach. On w ksi±¿ce pt „Kulturystyka na zdrowie i urodê. Poradnik dla pocz±tkuj±cych” nie poleca pocz±tkuj±cym metody izometrycznych æwiczeñ, ale szczegó³owo opisuje jej zalety, wiec pewnie ju¿ wkrótce i pocz±tkuj±cy sami przekonaj± siê, ze ona nie dla nich. Ignacy Styczeñ 2011.

Rej. 135 / trening -19/ 2011.01.14/
Ostatnia aktualizacja: 2011.01.24 Godz.: 14:58


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Jan W³odarek - na luzie (?) 197,5 kg
Jan W³odarek - na luzie (?) 197,5 kg
KULTURYSTYKA MISTRZOSTWA POLSKI - SOPOT
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE