Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10039505
osób.
Oni s± z nami:
Stanis³aw Wielgus pomaga chorym. Aut. Aleksandra Zdrojewska

(Na zdjêciu: Stanis³aw Wielgus)

KRÊGOS£UP: DRZEWO ¬YCIA

Pomóg³ setkom chorych, wyda³ te¿ ksi±¿kê „Pomó¿ swojemu dziecku” po¶wiêcon± leczeniu wad postawy. Niedawno postawi³ na nogi cz³owieka z rzekomo przerwanym rdzeniem pacierzowym.
Zanim Stanis³aw Wielgus, magister rehabilitacji i absolwent Akadami Wychowania Fizycznego w Gdañsku, zaczo³ leczyæ zwyrodnia³e i zmêczone krêgi innych ludzi , sam czynnie uprawia³ sport. By³ judok±, bokserem, i ciê¿arowcem.

Którego¶ dnia jego przetrenowany krêgos³up nie wytrzyma³ i sportowiec trafi³ pod opiekê starej krêgarki Rudnikowej w Czarnej Wodzie. Nie tylko postawi³a go na nogi, lecz z czasem wprowadzi³a w arkana wiedzy o chiropraktyce, czyli nastawianiu i leczeniu krêgos³upa. Dziêki niej Wielgus na w³asne oczy przekona³ siê, ¿e mo¿liwe jest udzielenie skutecznej pomocy wielu chorym skazanym przez medycynê na wegetacjê.


Zdobyt± u krêgowej Rudnikowej wiedzê od wielu lat poszerza, czerpi±c z najró¿niejszych ¼róde³. Praktykowa³ min. w Kanadzie i krajach Europy Zachodniej, studiuj±c tamtejsz± literaturê fachow±. Odwiedzi³ kilka o¶rodków rehabilitacji narz±dów ruchu w Francji i Anglii, gdzie rozmawia³ z licznymi specjalistami w dziedzinie chiropraktyki. Zauwa¿y³, ¿e na zachodzie funkcjonuj± oficjalne szko³y dla chiropraktyków. Nauka w nich trwa tyle, co studia, absolwenci s± równie cenieni, jak lekarze.

Pacjentów z uszkodzonymi, zniekszta³conymi, i chorymi krêgami Stanis³aw Wielgus zaczo³ przyjmowaæ ponad 15 lat temu w przedpokoju swojego mieszkania. Kilka lat pó¼niej otworzy³ profesjonaln± Klinikê Scho¿eñ Krêgos³upa w Gdañsku-Wrzeszczu, w której oprucz niego pracuje równie¿ lekarz neurolog, ortopeda, chirurg i psychiatra. W trakcie wielu lat pracy nauczy³ siê, ¿e po to by efekty leczenia by³y jak najlepsze, trzeba konsultowaæ siê z wieloma lekarzami. W trakcie praktyki opracowa³ specjaln± metodê leczenia schorzeñ krêgos³upa, która opiera siê na masa¿u i nadal udoskonalanym zestawie æwiczeñ - Pacjent najpierw jest poddawany masa¿owi, który rozlu¼nia miê¶nie - T³umaczy Wielgus - Potem je¶li trzeba nastawiam krêgi. Po nastawieniu krêgos³upa Wielgus zapoznaje swoich pacjentów z indywidualnym programem æwiczeñ i zaleca je wykonywaæ konsekwentnie w domu. W przydatku dzieci i m³odzie¿y dodatkowo uczy tego wszystkiego tak¿e rodziców.

Nigdy nie liczy³ chorych którym pomóg³, ale s± ich setki, a mo¿e i tysi±ce. W¶ród nich wielu takich, których ocali³ od skomplikowanej operacji krêgów. S± te¿ tacy, których oficjalna medycyna uzna³a za przydatki beznadziejne.
Na przyk³ad Justyna która ucierpia³a podczas katastrofy wie¿owca przy ul. Wojska Polskiego w Gdañsku Oliwie. Dziewczyna mia³a po³amany krêgos³up i bezw³ad nóg. Wielgus us³ysza³ o niej w telewizji, gdzie opowiada³a o swoim dramacie, przebywaj±c w o¶rodku w Konstancinie. Napisa³ list i zaprosi³ j± do kliniki. Przyjecha³. Rehabilitacji po¶wiêci³ kilka miesiêcy, potem lat. Dzi¶ Justyna chodzi, ma ch³opaka, planuje ¶lub.

Pan Bernard z Zabrza przyp³aci³ upadek ze s³upa przerwanym rdzeniem pacierzowym. Tak przynajmniej utrzymywa³ ortopeda. W miejscu domniemanego przerwania chory mia³ guz. Lekarze go nie ruszali, a Bernard 13 lat spêdzi³ na wózku inwalidzkim, nim trafi³ do Stanis³awa Wielgusa.
To by³ prze³om mówi gdy spotykam go w poczekalni gabinetu. - Lekarze ca³y czas mówili o przerwanym rdzeniu, a ja instynktownie czu³em, ¿e on jest ca³y. Powiedzia³em o tym panu Wielgusowi. Dotkn±³ guza i stwierdzi³, ¿e to naro¶niêta tkanka ³±czna. Rozsmarowywa³ j± w trakcie kilku kolejnych spotkañ, a¿ w koñcu znik³a. Wtedy wsta³em z wózka inwalidzkiego. Brzmi to nie wiarygodnie, ale naprawdê tak by³o. Dzi¶ chodzê i cieszê siê ¿yciem, tylko czasem wpadam na masa¿.

Ju¿ sto lat temu odkryto, ¿e ka¿da czê¶æ krêgos³upa odpowiedzialna jest za prawid³owe funkcjonowanie ró¿nych narz±dów wewnêtrznych. Kiedy choruje krêgos³up- choruje ca³e cia³o, a jego zwyrodnienia, oprócz bólów powoduj± te¿ niedow³ady r±k i nóg. Jest permanentnie nara¿ony na urazy i schorzenia, a jednocze¶nie okazuje siê bardzo wytrzyma³y.

O krêgos³up trzeba dbaæ ju¿ od urodzenia- mówi gdyñski healer - kiedy dziecko przychodzi na ¶wiat, nie nale¿y je szczelnie zamykaæ w pieluchy, bo od tego zaczynaj± siê problemy z krêgos³upem. Nie wolno krêpowaæ naturalnych ruchów niemowlêcia. Niech jak najczê¶ciej le¿y z odkrytymi nó¿kami; trzeba pozwoliæ mu siê gimnastykowaæ.

Bardzo dobrze jest te¿ uk³adaæ dziecko na brzuszku, aby d¼wiga³o g³owê - wtedy doskonale æwiczy ca³y krêgos³up. Matki, które nosz± je w noside³kach na plecach i pope³niaj±, zdaniem Wielgusa, powa¿ny b³±d. G³owa dziecka jest bardzo du¿a w stosunku do cia³a, stanowi prawie jedn± trzeci± d³ugo¶ci. Je¶li opada do ty³u, w przysz³o¶ci maluch bêdzie mia³ problemy z krêgos³upem.
Niew³a¶ciwym postêpowaniem jest równie¿ zbyt szybkie zachêcanie niemowlêcia do samodzielnego wstawania lub siadania, gdy¿ powoduje to nieodwracalne zmiany w krêgos³upie.

Kiedy dziecko zaczyna chodziæ do przedszkola, matki powinny zwróciæ uwagê, aby dziecko kilka razy w tygodniu mia³y gimnastykê korekcyjn±. Wady postawy najczê¶ciej ujawniaj± siê w wieku 8-10 lat. Je¶li dziecko za ma³o siê rusza, zbyt czêsto siedzi przed telewizorem lub komputerem, pewne jest ¿e z jego z jego krêgos³upem nie bêdzie dobrze. Nie bêdzie równie¿ dobrze je¶li pociecha wystrzeli szybko w górê, a miê¶nie nie nad±¿± do za wzrostem ko¶æca. Matka która zauwa¿y, ¿e dziecko garbi siê, krzywo siedzi lub chodzi, powinna i¶æ z nim do ortopedy albo rehabilitanta. Nie czekaæ a¿ samo przejdzie bo mo¿e byæ ju¿ za pó¼no- ostrzega Stanis³aw Wielgus, który kilka lat temu namówi³ lekarzy województwa Gdañskiego, aby przebadaæ 10 tysiêcy dzieci w szko³ach podstawowych. Eksperyment pokaza³ , ¿e blisko 80% z nich ma problemy z postaw±.

W³a¶nie wtedy healer wyda³ ksi±¿kê "Pomó¿ swojemu dziecku" z zestawieniami i opisami æwiczeñ. Od lat te¿ udziela bezp³atnych porad wszystkim rodzicom, którzy przyjd± do niego z dzieæmi z wadami postawy.
Po zagro¿eniach wieku m³odzieñczego nadal jeste¶my nara¿eni na ró¿ne deformacje krêgos³upa. M³odzi mê¿czy¼ni czêsto podejmuj± siê prac fizycznych przekraczaj±cych ich mo¿liwo¶ci, æwicz± zbyt intensywnie na si³owni. Efektem jest przeci±¿enie krêgos³upa. Ci±g³a powtarzalno¶æ jednego bod¼ca powoduje spaczenie krêgów w okre¶lonej okolicy krêgos³upa co po kilku lub kilkunastu latach objawi siê bólem, a potem zwyrodnieniem. Natomiast m³ode kobiety – uwa¿a Wielgus – zbyt czêsto chodz± na wysokich obcasach, przeci±¿aj±c stawy kolanowe i krêgi lêd¼wiowe. Tak powstaje skolioza, kifoza i wszelkie inne odchylenia od normy. Boli krzy¿, krêgi piersiowe, kark. Krêgi przemieszczaj± siê , kompresuj± , ujawnia siê efekt domina i zaczyna dokuczaæ ca³y krêgos³up.

Oczywi¶cie mo¿na nosiæ wysoki obcasy , to jest bardzo kobiece – uwa¿a Wielgus, jednak bez przesady. Je¶li jednego dnia chodzi pani w szpilkach , to nastêpnego proszê za³o¿yæ p³askie buty. Trzeba dbaæ o ró¿norodno¶æ bod¼ców.

Stanis³aw Wielgus sam stara siê byæ przyk³adem zdrowia. Co dzieñ rano, bez wzglêdu na pogodê, pokonuje 20 km na rowerze (mo¿na go spotkaæ miêdzy 7 - 9 rano na gdyñskim Bulwarze Nadmorskim), trzy razy w tygodniu æwiczy na si³owni zdrowo siê od¿ywia (jogurty, musli, miêso, owoce). Dba te¿ o po¿ywkê dla umys³u: wci±¿ siê uczy, du¿o czyta. Latem p³ywa, zim± uprawia narciarstwo. Nadal opiekuje siê kadr± sportowców, zasiada te¿ w komisji egzaminacyjnej dla masa¿ystów z ca³ej Polski. A¿ trudno uwierzyæ, ¿e ma 74 lata!
Po prostu jestem aktywny na wszystkich frontach- mówi – i dbam o krêgos³up, bo to drzewo ¿ycia.
Aut. Aleksandra Zdrojewska ( z „ Nieznany ¶wiat”, oryginalny tytu³ art. : „Krêgos³up: drzewo ¿ycia”). Przygotowa³: Ignacy.
www.wielgus-gabinet.pl
Rej. 258/ pionierzy- 17 /2011.02.11
Ostatnia aktualizacja: 2011.02.11 godz. 12:12



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Sopot, 1969 r.
Sopot, 1969 r.
w toku modyfikacji. TKKF "B£YSKAWICA" DO PO£OWY LAT 70.
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE