Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9292318
osób.
Oni są z nami:
Prawidłowa postawa. Zdrowie i piękno. Autor: Jan Włodarek
Prawidłowa podstawa. Zdrowie i piękno. Vademekum dla nauczycieli, rodziców i dzieci. Autorzy Anna Wielgus i Stanisław Wielgus. Gdańsk 2004, str. 218.


Vademekum to pozycja, którą warto mieć. Ona jest przeznaczona dla młodzieży i ich rodziców i nauczycieli, ale także niezmiernie przydatna dla ćwiczących rekreacyjną kulturystykę. Można ją również polecić instruktorom, jako podręcznik pogłębiający podstawową wiedze z zakresu ćwiczeń chroniących kręgosłup. W tej ciekawej pracy, opartej o najnowszą medyczną wiedze, uzyskujemy odpowiedz na pytanie, z jakich ćwiczeń z młodzieżą i nie tylko, należy zrezygnować , a jakie zalecać, aby przeciwdziałać chorobom kręgosłupa.

Dużym plusem poradnika jest to, że jest napisany zrozumiałym językiem, przystępnym dla wszystkich i nie wymaga od czytelników merytorycznego przygotowana.

Zawiera zasady i wskazówki dotyczące ćwiczeń (ilustrowanych rysunkami), dobranych do rodzaju wad podstawy i schorzeń. Autorzy jednak zalecają, aby ich wskazanie lecznicze, czytelnicy stosowali po ustaleniu dokładnego rozpoznania przez lekarza.
„Obecnie modne są dwie metody dobierania ćwiczeń korekcyjnych i zapobiegawczych. Metoda tradycyjna zakład wykonywanie ćwiczeń sprzyjających tworzeniu silnego gorsetu mięśniowego, zaś nowa metoda preferuje dobór ćwiczeń sprzyjających zwiększeniu ruchomości kręgosłupa” Autorzy łączą te dwie metody, prezentując pełny zakres ćwiczeń (gimnastyczno – korekcyjnych) na poszczególne grupy mięśniowe oraz zestawy ćwiczeń.
(Na zdjęciu: Stanisław Wielgus, luty 2011, fot. Jan Włodarek)

Często w siłowniach widzi się jak młody człowiek - początkujący w kulturystyce - z już widocznym „zwichrowanym kręgosłupem” męczy się wykonując przysiady lub martwy ciąg. Tak mu ćwiczyć kazał instruktor! W książkowych podręcznikach dla początkujących kulturystów, trudno znaleźć zalecenie, aby przed zapisaniem się do siłowni dokonać badan lekarskich. Przecież to jedyny sposób, żeby dowiedzieć się, których ćwiczeń nie wolno nam wykonywać a może nawet uprawiać kulturystyki.

Autorzy zachęcają czytelników do ćwiczeń, gdyż „życie jest ruchem”, ale nie każdy sposób wykonywania ruchu jest wskazany.
Pozycja siedząca jest najmniej sprzyjająca zdrowiu człowieka. W czasie siedzenia następuje największe przeciążenie kręgosłupa. Gdy w siedzeniu się pochylimy to na TRZECI KRĄŻEK LĘDŹWIOWY (DYSK) wywierany jest nacisk aż 250-270 kg. W głębokim skłonie najczęściej dochodzi do wysunięcia dysku. Powoduje to ucisk na rdzeń kręgowy lub na nerwy rdzeniowy albo naczynia krwionośne. A to już pewność ogromnego bólu, nawet niedowładu kończyn i innych zaburzeń. Leczenie trwa długo…

Autorzy akcentują: - „Nim przystąpimy do ćwiczeń poznajmy budowe, mechanikę i funkcję kręgosłupa. Pozwoli to nam świadomie pracować nad własnym ciałem”.
W prezentowanym vademekum mamy możliwość szczegółowo poznać m.in.: budowę i mechanikę kręgosłupa, rodzaje skrzywień, wskazówki nie tylko dla dzieci z wadami postawy, sposoby badania: wad i ruchomości, cel ćwiczeń i znaczenie drzewa życia (kręgosłupa), ramowy plan treningu, ćwiczenia: stabilizujące kręgosłup, ogólnorozwojowe na poszczególne grupy mięsni, usprawiające, izometryczne oraz ćwiczenia w zależności od wad i schorzeń.

Przed przystąpieniem do ćwiczeń obowiązkowa jest rozgrzewka!
„Rozgrzewkę prowadzimy około 7 minut., a jej celem jest pobudzanie układu krążenia i serca oraz mięśni. W czasie rozgrzewki w mięśniach następuje zwiększona produkcja ciepła, które za pośrednictwem układu krążenia jest przenoszone do wszystkich części ciała. W podwyższonej temperaturze ciała ćwiczenia wykonuje się łatwiej (mięśnie są elastyczne, unika się kontuzji) łatwiej się jej koordynuje.
Tak, więc, zasadniczym celem rozgrzewki jest profilaktyka uszkodzeń aparatu ruchu, który uzyskujemy dzięki optymalnej temperaturze ciała". I TO KAŻDY ZROZUMIE!

Należy wspomnieć, że współautorem Vademekum jest Nasz Kolega Wielgus - czołowy kulturysta lat 60., Znany specjalista z zakresu rehabilitacji, człowiek, który czyni „cuda”. O nim, ćwiczeniach kulturystycznych i o Jego sukcesach zawodowych można przeczytać w JWIP.PL w działach: „Medycyna” i „Pionierzy”.
Jest to bardzo wartościowy poradnik, polecam!
Autor: Jan Włodarek Luty 2011
Rej. 282./ Medycyna -26/ 2011.02.26 /
Ostatnia aktualizacja: 2011.03.02. Godz. 21:08Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Ostatni trening, 2007 r.
Ostatni trening, 2007 r.
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE