Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10033907
osób.
Oni s± z nami:
Trening Franco Columbu (dla zaawansowanych). Aut. H. Jasiak

Ka¿dy z mistrzów, obojêtnie, w jakiej dyscyplinie, ma zwykle w³asne do¶wiadczenia, zna swój organizm i czêsto stosuje do¶æ nietypowe metody treningu. Takie, które nie sprawiaj± siê w stosunku do wielu innych sportowców. Takim by³ równie¿ Franco Columbu, dwukrotny Mr Olympia, kulturysta o do¶æ nietypowej sylwetce. By³ niski, mia³ szpotawe nogi (czyli nieco krzywe). A jednak potrafi³ wszystkie te mankamenty budowy anatomicznej stonowaæ przez w³a¶ciwy trening i uwypuklenie swoich walorów miê¶niowych.

Przygotowuj±c siê do konkursu Mr Olympia - 81 (który wygra³) zastosowa³ on 14 dniowy, kombinowany cykl treningowy. Stwierdzi³ na podstawie w³asnych do¶wiadczeñ, ¿e wysi³ek treningowy na ka¿d± grupê miê¶niow± musi byæ odpowiednio zrekompensowany przez regeneracjê (wypoczynek). Tylko wtedy, bowiem mo¿na zanotowaæ postêpy. Æwiczy³ wiec 3 razy w tygodniu du¿e grupy miê¶niowe, a dwa razy mniejsze na zmianê. Stosowa³ przy tym ró¿ne kombinacje, czê¶ciowo równie¿ system double-split czyli trening 2 razy dziennie. (Kulturystyka by³a jego zawodem, z której dobrze ¿y³, wiêc wszystko podporz±dkowywa³ treningowi /T./).

Jego 14-dniowy cykl treningowy wygl±da³ nastêpuj±co:

przed po³udniem po po³udniu
1 dzieñ - klatka, barki - ramiona i brzuch
2 dzieñ - grzbiet - ³ydki i uda
3 dzieñ - klatka, barki, brzuch
4 dzieñ - ramiona i ³ydki
5 dzieñ - uda, ³ydki, brzuch - brzuch
6 dzieñ - klatka, barki i brzuch
7 dzieñ - odpoczynek
8 dzieñ - ramiona - uda, ³ydki
9 dzieñ - grzbiet i brzuch
10 dzieñ - klatka, barki - ramiona
11 dzieñ - brzuch i grzbiet - uda i ³ydki
12 dzieñ - klatka , barki i brzuch
13 dzieñ - ramiona i ³ydki
14 dzieñ - odpoczynek

Jak z tego wynika, Columbu najbardziej anga¿owa³ siê w trening grzbietu i klatki piersiowej, ale po klatce nigdy nie trenowa³ w dniu nastêpnym ramion. Trening klatki mocno anga¿uje, bowiem tricepsy. Czêsto równie¿ zmienia³ kolejno¶æ æwiczeñ, gdy¿ to powoduje nowe, korzystne reakcje miê¶ni i systemu nerwowego, nie mêczy psychicznie, pozwoli unikaæ monotonii. Przyk³adowo na klatkê piersiow± æwiczy³ wg 2 –ch wariantów programowych (na górn± i doln± czê¶æ klatki).

Wariant A
 wyciskanie sztangi na poziomej ³awce – 7 serii
 wyciskanie sztangi na sko¶nej ³awce – 4 serie
 rozpiêtki na poziomej ³awce i pompki na porêczach przy¶ciennych – 2 serie ³±czone.

Wariant B
 wyciskanie sztangi na sko¶nej ³awce – 7 serii
 wyciskanie na ³awce poziomej – 4 serie
 pompki na porêczach przy¶ciennych i wyciskanie na poziomej ³awce w±skim chwytem 3 superserie. W pierwszym tygodniu wariant A stosowa³ raz, wariant B dwa razy, w nastêpnym tygodniu odwrotnie.

Wyciskanie na poziomej i sko¶nej ³awce æwiczy³ z progresj±, tzn. z ka¿d± seri± zwiêksza³ ciê¿ar o zmniejsza³ liczbê powtórzeñ. Pozosta³e æwiczenia metod± serii ³±czonych wykonywa³ ze sta³ym obci±¿eniem pod k±tem rze¼by miêsni stosuj± po 6-10 powtórzeñ. Zwraca³ piln± uwagê na ¶cis³ê techniczne wykonywanie poszczególnych ruchów, na pe³ne rozci±ganie i skurcz miê¶ni. Ten system, zdaniem Columbu, daje najlepsze rezultaty, je¶li chodzi o jednoczesny przyrost masy i rze¼by miê¶ni. Dotyczy to oczywi¶cie jedynie zaawansowanych kulturystów i to tylko w okrasie przygotowywania siê do zawodów.

A oto technika wykonywania przez Columbu poszczególnych æwiczeñ na klatkê piersiow± (informacje przydatne dla wszystkich, bez wzglêdu na stopieñ wytrenowania / T./.:
 pompki na porêczach – nie prostuje w pe³ni ramion, wychyla tu³ów mocno do przodu: æwiczenie to rozwija miê¶nie dolne i zewnêtrzne klatki piersiowej,
 wyciskanie w le¿eniu, zawsze ze sztang±, na poziomej ³awce pomaga w budowaniu ogólnej masy klatki piersiowej, na sko¶nej natomiast rozwija i kszta³tuje miê¶nie górnej czê¶ci klatki pier¶iowej,
 rozpiêtki ze sztangielkami w le¿eniu na poziomej ³awce – powoduje rozci±ganie miê¶ni klatki piersiowej i wp³ywaj± korzystnie na ich rze¼bê.

Nie radzimy, nawet zaawansowanym, w pe³ni kopiowaæ treningu Franco Columbu. Mo¿na jednak na jego podstawie, bior±c pod uwagê w³asne braki i walory w sylwetce, u³o¿yæ sobie zbli¿ony program treningowy. Chodzi przed wszystkim o kombinacyjne, ró¿norodne podej¶cie do æwiczeñ, aby maksymalnie wyzwalaæ bod¼ce treningowe.
Autor: Henryk Jasiak (1936 - 2008). (Artyku³ z 1983 r., przygotowa³: Twardy).
Rej.287 /trening -26 /2011.03.04/.
Ostatnia aktualizacja :2011.03.04. Godz.09:17

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Jan i Marek, 2011 r.
Jan i Marek, 2011 r.
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE