Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10491416
osób.
Oni s± z nami:
Æwiczymy dla zdrowia, zaczynaj±c od g³owy. Aut. Jan W³odarek

( Na zdjêciu brojler zza oceanu ma byæ wzorcem dla naszej m³odziezy?)

Tytu³ prezentowanego artyku³u „Zdrowie – zaczyna siê od g³owy, czyli cia³o godne ducha”, wskazuje, ¿e to do poziomu umys³u musimy „wyrównywaæ” swoje miê¶nie. Jak¿e jednak czêsto widzimy tylko miê¶nie i d³ugo nic.
Artyku³ autorów: Tienno Georgii Pawlowicz i Sorokii Jurii Konstantinowicz,, zaczerpniêty jest z ich podrêcznika kulturystyki pt. „Atletyzm- zdrowie, piêkno, si³a”. Na stronie JWIP.PL jest on w przek³adzie naszego kolegi Piotra Pucha³y, który wiernie odda³ to, w jaki sposób w Rosji w latach 60 - tych m±drze propagowano æwiczenia kulturystyczne w literackim, patynowym duchu. Podobnie pisa³ Stanis³aw Zakrzewski – Twórca Polskiej kulturystyki.


Lektura publikacji z tamtych lat, sk³ania do stwierdzenia ze jednak trzeba czytelnika umieæ zachêcaæ do uprawiania æwiczeñ. Nie wystarczy, tak jak w obecnie wydawanych czasopismach kulturystycznych, pisaæ, i¿ ³adna budowa i du¿a masa cia³a, to rezultat diety i kupowanych od okre¶lonych firm: od¿ywek, suplementów, wspomagaj±cych wzrost masy miê¶niowej. Takiego typu model kulturystyki ilustrowany patologicznymi przypadkami masy przys³aniaj±cej rozum, skutecznie odstrasza normalnych ludzi od æwiczeñ. Przecie¿ oni nie maj± zamiaru mieæ sztucznych miê¶nie i jednocze¶nie traciæ zdrowie. Nie chc± tak¿e staæ siê niewolnikami od¿ywek, suplementów i innych farmaceutyków, z konieczno¶ci± ich regularnego spo¿ywania, co 2 godziny i posi³ków spo¿ywanych 7 razy dziennie.

Oni, a jest ich ju¿ wiêkszo¶æ æwicz± dla zdrowia, ³adnej i silnej sylwetki.
Ni¿ej przedstawiamy artyku³ z 1965 roku, który jest w³a¶nie dalej aktualny, wiêc zalecamy go wspó³czesnym naturalnym kulturystom.
- „Uprawianie fizycznej kultury pozytywnie s³u¿y ludziom a g³ównie ich zdrowiu. Przypomnicie sobie, np., ¿e filozof Platon bra³ czêsto udzia³ w walkach zapa¶niczych, a Iwan Paw³ow regularnie spacerowa³ po mie¶cie. Znany pisarz Lew To³stoj ora³ ziemiê i je¼dzi³ na rowerze…”
Autor: Jan W³odarek pa¼dziernik 2008 r.


„Zdrowie – zaczyna siê od g³owy, czyli cia³o godne ducha” Autorzy: Tienno Georgii Pawlowicz i Sorokii Jurii Konsctantinowicz T³umaczenie: Piotr Puchalski , 3 pa¼dziernika 2008 r.

Czasami s³yszysz tak± rozmowê. ¯yjemy w XX wieku. Nam nie trzeba z ciê¿k± maczug± i¶æ na mamuta lub ³apaæ za ogon koz³a górskiego. Teraz wszystko robi technika. Niby to, d¼wig podniecie o wiele wiêcej, ni¿ ca³a dru¿yna sztangistów. A najzwyklejsze samochody "Wo³ga", jakie w ka¿dy dzieñ dziesi±tkami i szybko schodz± z ta¶my monta¿owej.
Po co szybki jak b³yskawica sprinter z niemiecki Armina Hary po wielu tatach morderczego treningu ustanowi³ rekord ¶wiata na sto metrów, a Abebê Biki³y –rozprawia siê z rekordami w biegu maratoñskim i ostatnio ustanowi³ go na olimpiadzie w Tokio?
Rzeczywi¶cie, po co? Mo¿e lepiej rozwi±zywaæ naukowe problemy, konstruowaæ maszyny, pisaæ wiersze i komponowaæ muzykê? A wszystkie tam gimnastyki, gry i æwiczenia si³owe itp. omijaæ daleko.
Teoretycy, otuleni przez dymy szaroniebieskie z papierosów, ca³ymi dniami Slenczk± bez ruchu nad biurkami i co¶ próbuj± po¿ytecznego wymy¶liæ. Niezauwazalnie, bo poma³u ich miê¶nie staj± siê zwiotcza³ymi, bezsilnymi. Figura zalewa siê t³uszczem. Wchodz±c po schodach, oni coraz czê¶ciej chwytaj± siê za serce. Praca nie klei siê. Pobolewa g³owa. Podstêpuje s³abo¶æ.
Mo¿na powiedzieæ, ¿e to wizytówki przysz³ych chorób, na które zazwyczaj nie trzeba d³ugo czekaæ.
I nareszcie, na wizycie u lekarza, nie¶mia³o przysiad³szy na skraj krzes³a, nasz mêczennik zamyka kolejkê osób o tych samych pogl±dach, dumnie odrzucaj±cych wychowanie fizyczne i sport. A praca? Przecie¿ dla niej jest potrzebne zdrowie.

Drogi mój- pracoholiku mówi lekarz - prowadzicie niezdrowy tryb ¿ycia. Wam konieczny jest odpoczynek. Mówiê wam, nie bierny odpoczynek, a aktywny. Porann± gimnastyk± uprawiacie?
- Nie?!
-Bardzo ¼le! Jak tak mo¿na! Wy siebie zabijacie. Obowi±zkowo p³ywaæ, gimnastykowaæ cia³o, uprawiaæ piesz± turystykê. To na pocz±tek wasze jedyne lekarstwo! Zrozumiano?
-Przepraszam, doktorze, mo¿e lepiej le¿eæ w ³ó¿ku i zdobywaæ si³y do pracy?!
Lekarz na to: - niedorzeczno¶æ!- Wiesz mój drogi fizyczny zdechlaku, ¿e ju¿ w staro¿ytno¶ci Platon, s³awny grecki filozof powiedzia³:, „Kto chce byæ zdrowym a jednocze¶nie ¿yæ w lenistwie, ten postêpuje tak sam g³upio, jak i ten cz³owiek, my¶l±cy, ¿e milczeniem udoskonali swój g³os".
Nasz pacjent-cz³owiek okaza³ siê pojêtym i zdyscyplinowanym.
Teraz codziennie rano wychodzi na balkon i wykonuje æwiczenia gimnastyczne, a w wolny dzieñ od pracy, z plecakiem na ramionach dziarsko marszem „po³yka” kilometry.
I ju¿ odwa¿nie przy³±cza siê do bawi±cego siê gr± w siatkówkê. Jego serce rytmicznie bije, a on lekko oddycha. Ma te¿ si³y do umys³owej pracy. Nareszcie zrozumia³, ¿e to ruch i æwiczenia daj± zdrowie. ¯a³uje, ¿e tak wiele czasu straci³ swoim lenistwem, a przecie¿ nie by³ g³upi.
Jak z tego wniosek? Ile spraw zosta³o niedokoñczonych tylko, dlatego, ¿e u ludzie nie mieli zdrowia. Mo¿na podaæ wiele przyk³adów takiej niemocy, jak równie¿ ¶wiadcz±cych o tym ze uprawianie fizycznej kultury pozytywnie s³u¿y ludziom a g³ownie ich zdrowiu. Przypomnicie sobie, np. ¿e filozof Platon bra³ czêsto udzia³ w walkach zapa¶niczych, a. Iwan Paw³ow regularnie spacerowa³ po mie¶cie. Znany pisarz Lew To³stoj ora³ ziemiê i je¼dzi³ na rowerze. Takich przyk³adów jest mnóstwo.
Wiemy od dawna, ¿e niby to, rozwój techniki i nauki mo¿e zmieniæ cz³owieka w w±t³e stworzenie na cienkich nó¿kach i z ogromn± g³ow±. Co do g³owy, proroctwo w pewnym sensie siê spe³ni³o. Chocia¿ ona nie sta³a siê wyra¼nie wiêksza, ale intelekt nowoczesnego cz³owieka, niew±tpliwie ci±gle siê powiêksza. A zapowiedz, ¿e nast±pi era ludzi rachitycznych w cywilizowanych krajach, okaza³y siê ca³kiem niepowa¿na. Ludzie z biegiem czasu wcale nie staj± siê chudymi i bezsilnymi. Na odwrót. Z ka¿dym dziesi±tkiem lata ludzko¶æ dodaj± sobie na wzro¶cie, ciê¿arze i sile.
W naszych czasach, ró¿nych skomplikowanych i dziwnych maszyn, nabiera znaczenia: si³a, wytrzyma³o¶æ, zrêczno¶æ, szybko¶æ, nie tylko, ¿e nie straci³y swojego znaczenia. W po³±czeniu z potê¿n± m±dro¶ci± i doskona³o¶ci± techniki wp³ywa je na zwiêkszanie doskona³o¶ci cz³owieka. Zamiast gubiæ fizyczne jako¶ci cz³owieka, technika stymuluje rozwój tych jako¶ci (…)..
Dlatego przyjaciele, je¿eli wy nie chcecie, aby w przez was wykonywanym zawodzie, np. lotnika, marynarza, ¿o³nierza, geologa, górnika, kosmonauty, fizyczna s³abo¶æ cia³a zamyka³a wam awans zawodowy, to jak najszybciej zabierajcie siê za wzmacnianie zdrowia poprzez æwiczenia rozwijaj±ce wasz± muskulaturê. Bez si³y to nawet drzewa nie nar±biecie, meble z miejsca na miejsce nie przesuniecie.
Chcecie siê spe³niaæ w pracy i ¿yæ pe³nym radosnym ¿yciem, to -- troszczcie siê o swoje zdrowie i æwiczcie atletyzm. „Obowi±zkiem ka¿dego cz³owieka jest staranie o to, aby cia³o by³o godne jego ducha. Nie wolno byæ bezsilnym i o s³abej woli!" To s³owa Gieorgij £uricha - wybitnego rosyjskiego atlety.
Do tego nale¿y dodaæ: Nie tylko ze wzglêdu na miê¶nie powinno siê zajmowaæ atletyzmem, lecz równie¿ po to, aby sob± wykazywaæ wzór tera¼niejszego cz³owieka, czyli d±¿yæ do doskona³o¶ci i s³u¿yæ swoim przyk³adem dla innych.
Rej. 298/ jw. - 31 / 2011.03.05
Ostatnia aktualizacja: 2011.03.18. Godz. 23:03



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Waldemar wyró¿niony
Waldemar wyró¿niony
W DOWÓD UZNANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE