Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10044216
osób.
Oni s± z nami:
O filozofii kulturystycznej s³ów kilka. Aut. Mariusz Pencak

Napawaj±c siê wspania³ym aromatem kawy, oczyszczaj±c umys³ i ws³uchuj±c siê w nieco monotonny szum deszczu siedzê i rozmy¶lam sobie o kulturystyce jako bodaj jednym z najwa¿niejszych zwierciade³ naszego spo³eczeñstwa.

Jest to ciekawe zagadnienie: o ile niegdy¶ kulturystykê rozwija³a m³odzieñcza zapalczywo¶æ i chêæ rozwoju w³asnego cia³a, o tyle dzisiaj æwiczenia si³owe s± elementem mody i popkultury, tak jak iPody, nocne kluby i drogie samochody. Wspomnia³em, ¿e nale¿y kulturystykê traktowaæ jako element powszechnej kultury fizycznej.

Obecnie m³odzi mê¿czy¼ni æwicz±, aby osi±gn±æ cele, które mog± wzbudzaæ uwagê w ich otoczeniu; mo¿e to byæ masa miê¶niowa lub si³a, tutaj rzadko zwraca siê uwagê na dysproporcjê w rozwoju, poniewa¿ licz± siê wizualne efekty. Upraszczaj±c – im wiêksza masa miê¶niowa, tym lepiej.


Kolejn± grup± mog± byæ uczestnicy dro¿szych fitness klubów, których wysi³ek w³o¿ony w rozwój jest bardziej szpanerski, a efekty ich zadowalaj±ce. Tutaj ju¿ æwiczenia si³owe bardziej wchodz± w ramy stylu ¿ycia, a od „pakowania” wa¿niejszy jest fakt uczêszczania do drogiego, renomowanego o¶rodka, który jest m.in. miejscem spotkañ towarzyskich. Mamy tak¿e grupy kobiet, które na parê miesiêcy przed sezonem oblegaj± si³ownie i kioski prasowe, przy tym poch³aniaj±c zaborczo poradniki typu, jak zrzuciæ „X kg w czasie Y dni”; ten odruch jest ju¿ niemal uwarunkowany i ³atwo przewidywalny.

£atwo wiêc udowodniæ, ¿e w XXI wieku æwiczy siê po co¶; kto¶ na to mo¿e powiedzieæ: „hola hola ! przecie¿ o to chodzi!” – zgadzam siê, pobudki czêsto s± sezonowe, a to przek³ada siê na efekty. Mo¿emy równie¿ zaobserwowaæ ludzi silnych, albo obdarzonych solidn± mas± miê¶niow±, lub obdarzonych rze¼b±, ale na ogó³ nie widzi siê osobników, którzy ³±cz± te cechy ! Mo¿na s±dziæ, tak jakby fantazji kulturystycznej wszystkim æwicz±cym ju¿ nie starcza³o, albo jakby nie chcieli dopu¶ciæ do tego, ¿e popularne „pakowanie” wcale nie jest takie banalne, jak wygl±da („ot, machaæ sztang±, ca³a filozofia”). Jak¿e trudno znale¼æ osobê, która staje przed lustrem nie po to, aby podziwiaæ napompowan± klatê, ale po to aby porównaæ j± z ramionami i zastanowiæ siê nad w³a¶ciwymi proporcjami. Ale prawd± jest, ¿e s± i tacy, którzy nie mog± „oderwaæ siê” od lustra przez dwie godziny. To w³a¶nie mo¿e byæ subteln± ró¿nic±, która dzieli epokê - tzw. „z³ot± erê kulturystyki” z lat 50-tych i 60-tych i dzisiejsze realia.

Jak pragnienie budowania miê¶ni za wszelk± cenê mo¿e destruktywnie przek³adaæ siê na kulturystykê, szczególnie uprawian± wyczynowo, wiedz± wszyscy æwicz±cy; to bardzo intensywne uczucie, które lubi drogê na skróty; niestety nasze umys³y rozpêdzone wizj± wielkich miê¶ni i „atlasowej” si³y wyprzedzaj± znacznie adaptacyjne mo¿liwo¶ci organizmu. Najczê¶ciej koñczy siê to w dwojaki sposób - albo siêgniêciem po szkodliwy doping, by sprostaæ ambicjom, albo przerostem formy nad tre¶ci± i ostatecznie przetrenowaniem/ kontuzj±/ powoduj±cym zniechêcenie do dalszego uprawiania kulturystyki. Ile¿ razy widzia³em doros³ych osobników obdarzonych 45cm ramionami lub wiêkszymi, którzy za³amywali siê nie mog±c „dopakowaæ” jeszcze kilku centymetrów, przy tym nie pamiêtaj±c, ¿e kiedy pierwszy raz z³apali za hantle, mieli w obwodzie ramienia 33 cm.

Mo¿na wiêc powiedzieæ, ¿e chêæ prze³amywania barier stagnacji to cenna umiejêtno¶æ – robi±c co¶ cz³owiek chce mieæ poczucie rozwoju - ale warto czasami siê zatrzymaæ, zastanowiæ, spojrzeæ na przebyt± drogê i pomy¶leæ: „cholera, dokona³em tego, przebudowa³em swoje cia³o”. To pozwoli te¿ nabraæ dystansu, który jest szalenie istotny w ka¿dym aspekcie ¿ycia.

Kulturystyka to sport jakby dla filozofów. S±dzê, ¿e ca³a ¶mietanka antycznych my¶licieli, z Sokratesem, Arystotelesem i Protagorasem na czele codziennie biega³a by w swoich sanda³ach i szatach do modernistycznej si³owni, ¿eby zawziêcie d¼wigaæ ciê¿ary. Sk±d to moje porównanie ? Zarówno filozofia jak i kulturystyka nie lubi± po¶piechu, wskazana jest cierpliwo¶æ.
Po¶piech za¶ obecnie otrzymujemy ju¿ przy w ³onie matki i wype³nia on niemal ca³e nasze przysz³e ¿ycie. Tak naprawdê ludzie najczê¶ciej bior± ¶rodki dopinguj±ce (koks) nie dlatego, ¿e chc± i lubi±; robi± to, poniewa¿ kieruj± nimi pragnienia stworzone przez media kulturystyczne i rzeczywisto¶æ klimatu si³owni. Gdyby daæ takiego „pakera” na bezludn± wyspê, czy bra³by doping ? Oczywi¶cie, wchodzi³ by na palmê i ogryza³ korê, a kokosy wype³nia³ piaskiem i nimi æwiczy³. Mo¿na te¿ zapytaæ, a po co mu ten doping, skoro jest tam sam i nie ma siê do kogo porównywaæ ? Mo¿na odpowiedzieæ, ¿e bêdzie ¿y³ w przekonaniu, ¿e kogo¶ podobnego jak on wyrzuci wzburzone morze.

Wiemy ju¿, ¿e ludzie, a szczególnie æwicz±cy kulturystykê, mog± byæ jak eksperymentalne myszki; tylko, ¿e zamiast do serka, d±¿± do innych rzeczy takich jak splendor, akceptacja spo³eczna, poczucie przynale¿no¶ci etc. Mo¿liwo¶æ czerpania wymienionych korzy¶ci, tak jak u wszystkich ludzi, jest normalnym pragnieniem, tylko czas ich osi±gniêcia powinien byæ adekwatnie krótki. Cz³owiek ¿yje szybko w ka¿dej dziedzinie ¿ycia, dlaczego wiêc kulturystyka mia³a by byæ wyj±tkiem ?

Bior±c pod uwagê subiektywno¶æ do¶wiadczeñ i ¶wiatopogl±dów, umiejêtno¶æ dystansu nabiera dzisiaj niemal warto¶ci cnoty. Warto jednak zastanowiæ siê, jakie pobudki kieruj± nami przy wykonywaniu ró¿nych czynno¶ci i podejmowaniu ró¿nych decyzji, i czy aby na pewno owe pobudki s± nasze, bo przecie¿ aby kontrolowaæ cz³owieka, wystarczy kontrolowaæ jego emocje i pragnienia.
Autor: Mariusz Pencak Legnica maj 2010
Rej. 64/ ró¿ne - 7/16.05.2010
Ostatnia aktualizacja: 2011.03.27. Godz. 18:59


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
W kawiarni Blikle, 2014
W kawiarni Blikle, 2014
STANIS£AW PTASZYÑSKI (1942 - 2019)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE