Przypominamy jednego z najlepiej zbudowanych kulturystów
Jest Amerykaninem polskiego pochodzenia. Urodzi³ siê w Stanach Zjednoczonych w dniu 20 sierpnia 1924 roku. w Camden (stan New Jersey), ale rodzice jego pochodzili z Polski.
W kulturystyce amerykañskiej odegra³ powa¿n± rolê. Przez szereg lat zalicza³ siê do czo³ówki tamtej pó³kuli. Do æwiczeñ zabra³ siê w 16 roku ¿ycia, gdy dosta³ przepuklinê. Chocia¿ pewnego dnia zauwa¿y³ wystaj±cy guz na brzuchu, nie chcia³ zrezygnowaæ z ulubionej gry w pi³kê. Rodzice kupili mu specjalny pas ochronny. „Zabo" grywa³ w pi³kê dalej, a¿ wreszcie w czasie jednego ze spotkañ przy ostrym zmaganiu (gra³ przecie¿ w futbol amerykañski) - pas pêk³. Przepuklina ros³a w oczach. Przewieziony do szpitala mia³ poddaæ siê operacji, ale postanowi³ - i to dos³ownie w ostatnim momencie, gdy le¿a³ ju¿ na stole operacyjnym - spróbowaæ innej drogi: æwiczeñ wzmacniaj±cych miê¶nie brzucha. Æwiczy³ je wiêc codziennie, wykonuj±c miêdzy innymi takie proste ruchy jak:
- wznosy tu³owia z nogami wspartymi (przechodzenie z le¿enia ty³em do siadu),
- wznosy nóg równie¿ z pozycji le¿±cej,
- kr±¿enie nóg wyprostowanych w kolanach (w le¿eniu) itd.
Do æwiczeñ miê¶ni brzucha nigdy nie u¿ywa³ ¿adnego obci±¿enia jak np. sanda³ów ¿elaznych, a mimo to-dziêki olbrzymiej ilo¶ci wykonywanych ruchów - doszed³ z biegiem czasu do wspania³ych wyników. Miê¶nie brzuszne rozwin±³ tak, jak chyba nikt dot±d. Po przepuklinie nie by³o ¶ladu.
Nie my¶lcie jednak, ¿e droga Koszewskiego do wygrywania licznych konkursów by³a ³atwa. Gdy ju¿ w 1942 roku dochodzi³ do wielkiej formy powo³any zosta³ do wojska. przebywa³ na Filipinach i Japonii, gdzie s³u¿y³ w randze sier¿anta. Tam ciê¿ko chorowa³ na malariê, zaka¿enie krwi i jak±¶ nierozpoznan± chorobê, tak ¿e straci³ prawie 24 kg na wadze. Gdy w 1942 roku wa¿y³ 85kg, to w koñcu zakoñczenia wojny zaledwie 61kg!
Po powrocie do zdrowia zacz±³ nad sob± znów pracowaæ i w latacvh 1953 - 55 zdobywa³ tytu³y „Mr Los Angeles", „Mr California" i „Mr Pacific Coast". W 1956 roku w konkursie o tytu³ „Mr America" by³ równorzêdnym przeciwnikiem dla zwyciêzcy Billa Pearla i zdobywcy drugiego miejsca - Clarence Rossa. „Zabo" musia³ zadowoliæ siê trzecim miejscem. Na najwiêkszych konkursach ¶wiatowych otrzymywa³ jednak nagrody za najlepiej rozwiniête miêsnie brzuszne, on - który w 16 roku ¿ycia cierpia³ na przepuklinê.
Dzi¶ Irwin Koszewskijest artyst± filmowym-dobrze zarabiaj±cym. Czêsto wystêpuje te¿ ze specjalnymi pokazami æwiczeñ kulturystycznych w telewizji.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski Przygotowa³: Jan W³odarek w 2005 r.
JWIP. PL. W dniu 29 marca 2009 zmar³ Irvin Zabo Koszewski. ¯y³ 84 lat.
Powy¿sszy artyku³ ukaza³ siê w „Sporcie dla Wszystkich” w 1961 r. Zdjêcie Irvina jest z naszego Albumu Tytanów.
St. Zakrzewski czêsto przedstawia³ kulturystów, którzy w m³odo¶ci mieli k³opoty ze zdrowiem, ale dziêki æwiczeniom dochodzili do mistrzowskich tytu³ów w kulturystyce. Prawie w ka¿dym wydaniu „SdW” by³ artyku³, którego my¶l± przewodni± jest to, ¿e æwiczenia si³owe przyczyniaj± siê nie tylko do rozwoju miê¶ni. Odpowiedni trening, przeprowadzany systematycznie, wp³ywa dodatnio na ca³y organizm, poprawia stan zdrowia æwicz±cego. Natomiast w obecnie wydawanych czasopismach dla kulturystów jest tylko o rozwoju miê¶ni, g³ównie jakie od¿ywki i z jakich firm nale¿y kupowaæ i spo¿ywaæ a o tym jak æwiczenia wp³ywaj± na polepszenie zdrowia i samopoczucia æwicz±cych nie mo¿na siê w nich doszukaæ. Czyli nale¿y rozumieæ, ¿e dzi¶ kulturystyka jest tylko dla przewalistych i chorowitych miê¶niaków?
W dziale „Sylwetki” przypomnimy artyku³ o Vince Girondzie, który prostymi æwiczeniami doszed³ do piêknej rze¼by cia³a; - „niczym z d³uta artysty”.
Rej. 300/Sylwetki- 26 /2011.03.22/.
Ostatnia aktualizacja: 2011.04.22. Godz. 23: 52
|