Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10032984
osób.
Oni s± z nami:
Co¶ od siebie. Autor: Mariusz Liwowski

( Biceps "ro¶nie". fot z arch)

Jestem ju¿ z Wami trochê czasu, aczkolwiek w roli obserwatora. Dzisiaj postanowi³em to zmieniæ wiêc napiszê kilka s³ów, które byæ mo¿e komu¶ w czym¶ pomog±, a innym dadz± powód do dyskusji.

Jak wiadomo, w dzisiejszych czasach nie trudno zdobyæ informacje na jakikolwiek temat - do dyspozycji mamy ksi±¿ki, Internet a w naszym przypadku prasê kulturystyczn±. Te ostatnie szczególnie przyci±gaj± oko, dobrze zbudowanymi kulturystami, czy zgrabnymi fitnesskami umieszczonymi na ok³adce. Nierzadko dochodz± do tego wymy¶lne has³a typu „Forma na lato” czy „3 cm w bicepsie w ci±gu miesi±ca” .

Wielu, szczególnie m³odych ludzi skusi siê na zakup gazety, bo któ¿by nie chcia³ siê dowiedzieæ, jak powiêkszyæ obwód ramienia o 3 cm, a do tego zaledwie w miesi±c?! Kto z æwicz±cych nie chcia³by przynajmniej w czê¶ci wygl±daæ jak osoby, które widniej± na ok³adkach takich czasopism? Patrz±c na to z innej perspektywy powinni¶my siê zastanowiæ, czy rzeczywi¶cie jest to dobre ¼ród³o wiedzy dla m³odego cz³owieka rozpoczynaj±cego treningi na si³owni lub kogo¶, kto æwiczy dopiero od niedawna? Czy opieraj±c siê wy³±cznie na wiedzy ludzi, którzy okre¶laj± siê mianem „trenerów kulturystyki” lub „ekspertami” mo¿emy zbudowaæ ¶wietnie wygl±daj±ce cia³o i zrobiæ to w bardzo krótkim czasie?



Po przeczytaniu tego sami wyci±gnijcie wnioski, choæ dla wielu pewnie i tak s± one oczywiste. Ca³o¶æ opiszê na w³asnym przyk³adzie, gdy¿ sam trenujê i systematycznie przegl±dam prasê o tematyce sportów si³owych. Dziêki temu mog³em bardziej obiektywnie spojrzeæ na t± sprawê.
Swoj± przygodê z kulturystyk± zacz±³em oko³o 4 lat temu. Niewiele wtedy wiedzia³em na temat metodyki treningu, wiêc wzorowa³em siê na kolegach, którzy mieli za sob± kilkumiesiêczny sta¿ w æwiczeniu. Pocz±tkowo æwiczy³em 5 lub 6 razy w tygodniu, na zasadzie treningu obwodowego. Mimo niewielkiej wiedzy i przy nieodpowiednim treningu efekty by³y ca³kiem niez³e, powiedzia³bym nawet, ¿e bardzo dobre. Systematycznie rozwija³em zarówno si³ê jak i masê miê¶niow±. W miarê up³ywu czasu, zwiêkszy³o siê moje zainteresowanie tym sportem - zacz±³em szukaæ informacji na temat treningów, diety oraz innych informacji zwi±zanych z kulturystyk±. Wiedzê czerpa³em w³a¶nie z prasy kulturystycznej, a pó¼niej tak¿e z Internetu. Zaczerpniête propozycje treningów dopasowywa³em do swoich mo¿liwo¶ci i æwiczy³em zgodnie z ich za³o¿eniami.

Z czasem efekty treningów by³y coraz s³absze, a¿ w koñcu zupe³nie siê zatrzyma³y. Próbowa³em sobie z tym radziæ…; zmienia³em treningi, wprowadzi³em (w miarê mo¿liwo¶ci) dietê, a mimo wszystko efekty by³y znikome lub ¿adne. Czu³em, ¿e postêpy nie by³y adekwatne do pracy jak± wk³ada³em w æwiczenia. Moje miê¶nie po prostu przesta³y reagowaæ na trening. Wertowa³em gazety w poszukiwaniu jak radziæ sobie ze stagnacj±. Niestety ¿adne proponowane „zabiegi” nie by³y w stanie mi pomóc.

Widz±c kolegów, którzy mieli za sob± zaledwie kilka miesiêcy treningów i gabaryty jakby æwiczyli ju¿ co najmniej dobrych kilka lat, pomy¶la³em ¿e czas na sterydy, bo w³a¶nie dziêki nim znajomi zawdziêczali swoj± muskularn± sylwetkê. Zawsze jednak znalaz³em argumenty które siê temu przeciwstawia³y: w koñcu po¶wiêci³em ju¿ do¶æ sporo czasu æwicz±c „na czysto” i szkoda by³oby to teraz zepsuæ. Dochodzi do tego kwestia niszczenia sobie zdrowia no i co¶ jeszcze…; o ile wytrwam w treningach, za kilka lat bêdê móg³ stan±æ przed lustrem i powiedzieæ sobie, ¿e to, do czego doszed³em nie jest efektem za¿ywania koksu, tylko pracy, któr± w³o¿y³em w æwiczenia na si³owni.

Przegl±daj±c galeriê mistrzów kulturystyki, przypadkiem natkn±³em siê na zdjêcia polskich kulturystów lat 60-tych. Wpad³em w os³upienie. Zobaczy³em ¶wietnie zbudowanych facetów, do tego dobrze wyrze¼bionych i o idealnych proporcjach. Nawet dzi¶ nie mogliby siê powstydziæ swoich sylwetek a wielu obecnie trenuj±cych na „;wspomagaczach”; mog³oby wpa¶æ w kompleksy. Jak wiadomo, w czasach, w których trenowali tamtejsi kultury¶ci, nie by³o mowy o sterydach anabolicznych, a czytaj±c wywiady b±d¼ artyku³y by³ych mistrzów dowiadujemy siê ¿e „jedli to co by³o” a prawdziwy rarytas to „schabowy z kapust± kiszon±” Wszystko co osi±gnêli zawdziêczaj± ciê¿kiej pracy i wieloletnim treningom.

Postanowi³em wiêc znale¼æ kontakt do którego¶ z kulturystów tamtych lat… no i uda³o siê. Trafi³em na jednego z Mistrzów, którego poprosi³em o pomoc.
Po d³ugiej korespondencji u³o¿yli¶my nowy plan treningowy i co najwa¿niejsze odzyska³em wiarê w siebie. Jego wskazówki okaza³y siê jednak dosyæ kontrowersyjne w ¶wietle dzisiejszych zaleceñ, które znajdziemy miêdzy innymi w prasie po¶wiêconej kulturystyce.

Treningi proponowane przez Mistrza, nie by³y dzielone na masê, czy rze¼bê. S³absze grupy miê¶niowe æwiczy³o siê 2 do 3 razy w tygodniu, na pozosta³e po¶wiêca³o siê dwa treningi tygodniowo. W ka¿dej serii nale¿a³o wykonywaæ 12 powtórzeñ i nie schodziæ poni¿ej 8 w ostatniej. Do tego wszystkiego dochodzi³y superserie potrójnie ³±czone oraz stosunkowo krótkie przerwy miêdzy seriami.

Obecnie za podstawê treningu na rozwój masy miê¶niowej uznaje siê zasadê, ¿e w ka¿dej serii wykonujemy 6-8 powtórzeñ, a podzia³ grup miê¶niowych ustalamy tak, aby ka¿da partia æwiczona by³a raz w tygodniu. W wielu artyku³ach czasopism kulturystycznych, czytamy i¿ niemo¿liwe jest jednoczesne robienie masy i rze¼by. Superserie pozostawia siê trenuj±cym o bardzo du¿ym do¶wiadczeniu, niejednokrotnie rezerwuj±c ten sposób æwiczenia zawodnikom startuj±cym w zawodach. Przetrenowaniem natomiast straszy siê tak bardzo, ¿e m³ody ch³opak który przychodzi na si³ownie, powinien z niej wyj¶æ jak najszybciej bo jeszcze przypadkiem dopadnie go ta straszna przypad³o¶æ.

Jak widaæ, zaproponowany sposób æwiczenia przez Mistrza epoki „;bezkoksowej” nie przestrzega³ wielu zasad, które obecnie wpaja siê ka¿demu m³odemu, zaczynaj±cemu treningi na si³owni. Przyznam, ¿e sam mia³em w±tpliwo¶ci, jednak có¿ mia³em do stracenia, skoro i tak nie widzia³em u siebie ¿adnych postêpów. Postanowi³em wiêc zaryzykowaæ.

Na efekty nie trzeba by³o d³ugo czekaæ…; w koñcu ruszy³em z miejsca. Poprawi³a siê zarówno definicja umiê¶nienia, jak i obwody. Po dzieñ dzisiejszy, ju¿ troszkê wolniej, aczkolwiek systematycznie wszystko idzie do przodu, a o to w koñcu chodzi³o!

Nie warto wiêc ¶lepo wierzyæ w porady zawarte w pismach i kierowaæ siê wy³±cznie tymi zasadami. Dziêki nim, czasem zamiast wyj¶æ na lepsze mo¿emy skoñczyæ na gorszym… Przyk³adem mo¿e byæ moja historia. Oczywi¶cie nie jest to regu³±, gdy¿ jak wiadomo, ka¿dy organizm jest inny i inaczej reaguje na dany trening. Byæ mo¿e dochodzi tu równie¿ kwestia podzia³u treningu dla kulturystów naturalnych i tych którzy korzystaj± z dopingu - nie wiem. Osobi¶cie jeszcze siê z takim nie spotka³em.

Jedno jest pewne - osoby które straci³y wiarê w siebie, zamiast ³apaæ bezmy¶lnie po „koks”, powinny wzi±æ siê w gar¶æ i uwierzyæ, ¿e mo¿na jeszcze wiele zrobiæ bez wspomagania! Wymaga to jednak czasu i du¿o cierpliwo¶ci, jak równie¿ ciê¿kiej pracy i wielu wyrzeczeñ.
Pozwolê sobie zacytowaæ w tym miejscu s³owa, które us³ysza³em podczas rozmowy z Mistrzem, a które szczególnie utkwi³y mi w pamiêci…; „Kulturystyka to sport na ca³e ¿ycie”.

Ci, których jeszcze nie przekonuje to co piszê, odsy³am do galerii zawodników z lat 60-tych. Spróbujcie doj¶æ do takiej formy jak Oni bez jakichkolwiek „wspomagaczy” przyspieszaj±cych rozwój miê¶ni. Na tych zdjêciach widaæ, ¿e mo¿na…; czego Wam i sobie ¿yczê. Przy okazji pragnê podziêkowaæ Panu Janowi za bezinteresowne wsparcie i porady które, bardzo mi pomog³y i którym wiele zawdziêczam.
Autor: Marusz Liwowski z Piekar ¦l±skich, 2009 r.
Rej.327./ Porady – 40/ 2011.04.13/
Ostatnia aktualizacja: 2011.04.27 Godz.08:02

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Przed  mistrzowsk± rywalizacj±, 2008 r.
Przed mistrzowsk± rywalizacj±, 2008 r.
JEWGIENIJ KO£TUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE