( Na zdjęciu: Jurek - gladiator, fot. Jan Rozmarynowski)
O Jerzym Pachockim, jednym z najwszechstronniejszych kulturystów w historii naszej kulturystyki często przypominamy. Jego sylwetka imponowowała.
Podajemy jak trenował i osiągnięte wyniki sportowe. Rezultaty w kulturystyce, która uprawiał z przyjemnością dla zdrowia i sprawności fizycznej mogą obecnie być dobrym wzorem dla młodych kulturystów ćwiczących naturalną kulturystykę.
Prezentując o Nim artykuły, za każdym razem polecamy przeczytać rozmowę z Jurkiem pt.: „Powrót po 36 latach”. Przebija w niej jego ogromna siła woli i determinacja długiej walki o zdrowie. Proponujemy także zapoznać się z artykułem pt. „Jerzy Pachocki - silna pięść”. Te artykuły napisał Jan Włodarek, pierwszy z nich jest w dziale „;WYWIADY”, a drugi w „Sylwetki”.
Tu natomiast przypominamy artykuł Henryka Jasiaka pt. „Kulturysta na scenie”, który jest o tym, jak Jurek został gladiatorem.
Jan Włodarek, z Zespółu JWIP.PL, 17 maja 2009 r.
KULTURYSTA NA SCENIE. Autor: Henryk Jasiak (1936 - 2008)
Doczekaliśmy się, więc w Polsce gladiatora - kulturysty, co prawda nie w filmie, lecz na scenie teatralnej.
„Debiut”” ten przypadł w udziale znanemu kulturyście, JERZEMU PACHOCKIEMU ( z Sarmaty Warszawa). Jak do tego doszło?
Reżyser Axer przygotowywał premierę jednej z pierwszych komedii G.B. Shaw'a „;Androkles i lew”. W komedii tej, której akcja toczyła się w starożytnym Rzymie, występują m.in. żołnierze i gladiatorzy.
Pachocki, dowiedziawszy się przypadkowo o tym, że reżyser Axer poszukuje dobrze zbudowanych mężczyzn do roli gladiatorów, zgłosił się do teatru.
Czy pan coś ćwiczy? - Zapytał dyrektor Axer, patrząc się krytycznie na Pachockiego.
- Trenuję kulturystykę - powiedział Pachocki i pokazał swoje zdjęcie kulturystyczne.
Dyrektor Axer zna się na sporcie, sam zresztą ćwiczy (kulturystykę) i gra w tenisa. Szybko ocenił budowę Pachockiego i kazał go angażować.
Scenograf, który projektował kostiumy do sztuki, nie przewidział, że mogą w nich występować kulturyści. Toteż kostiumy nie eksponują w pełni walorów sylwetki, odsłaniając same tylko ręce i nogi. Zwrócili nawet na to uwagę aktorzy twierdząc, że efekt byłby o wiele lepszy, gdyby gladiatorzy występowali na scenie w całej „gali” - z odsłoniętymi torsami.
Obok Pachockiego w „;Androklesie i lwie”; występuje w roli gladiatora RÓWNIEŻ DRUGI KULTURYSTA z „Sarmaty” - Jan Zacharewicz
( studiuje razem z Pachockim na SGGW).
A więc pierwszy krok zrobiony. W projekcie jest następna sztuka o podobnej tematyce, w której również mają być wykorzystani kulturyści w charakterze statystów. Byłaby to niezła propaganda i bodziec do pielęgnowania ładnej sylwetki.
Jerzy Pachocki ( jest rok 1964 - przyp. red.), poczynił w ostatnim okresie znaczne postępy. Przy wzroście 178 cm waży 76 kg, obwód klatki piersiowej - 120 cm, obwód bicepsu - 40 cm. Ostatnie wyniki siłowe, to 130 kg w wyciskaniu i 115 kg w podrzucie. ( Mięśnie i siłę budował bez wspomagaczy!- przyp. red.)
Autor: Henryk Jasiak, „Sport dla Wszystkich” z 1964 r.
Rej.. 330/ Pionierzy - 21 /2011.04.15/
Ostatnia aktualizacja: 2011.05.03. Godz. 15:09
|