Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9998933
osób.
Oni s± z nami:
Przeczytaj "ABC m³odego si³acza". Aut. Jan W³odarek

NAJLEPSZY PORADNIK DLA POCZ¡TKUJ¡CEGO KULTURYSTY
(Wydanie IV z 1975 r. Na zdjêciu Mieczys³aw Krydziñski)

Stanis³aw Zakrzewski 37 lat temu we wstêpie do swojej ksi±¿ki napisa³:
„Kiedy¶ æwiczono tylko dla sportu - z chêci wy¿ycia siê. Dzi¶, coraz czê¶ciej uciekamy siê do æwiczeñ z potrzeby ¿yciowej, z wyrozumienia, szukaj±c w nich antidotum na brak ruchu, wyczerpanie prac± umys³ow±, postêpuj±c± mechanizacj± ¿ycia.
I Wy dzi¶ przystêpujecie do æwiczeñ z innych ni¿ kiedy¶ bywa³o nastawieniem. Nawet nie po to, by zostaæ rekordzist± czy mistrzem w jakiejkolwiek dziedzinie sportu, ale raczej w tym celu, aby z uprawiania æwiczeñ wynie¶æ korzy¶ci. Nie materialn± korzy¶æ dla siebie samego, dla swego organizmu! M³odzi ludzie nie lubi± dzi¶ bezmy¶lno¶ci w æwiczeniach. Chc± wiedzieæ, dlaczego i z jakim dla siebie po¿ytkiem maj± je wykonywaæ”.

Up³ynê³o wiele lat a ci m³odzi z lat 1970 -1975, to dzi¶ starsi panowie, lecz powy¿sze zdania i pozosta³e z ksi±¿ki - poradnika Stanis³awa Zakrzewskiego, nic nie straci³y na aktualno¶ci
.

Jest w niej wiele konkretnych rad, jak samemu uk³adaæ programy treningowe jak je wykonywaæ oraz na 180 stronach wiele odpowiedzi na i dzi¶ nurtuj±ce pytania pocz±tkuj±cych w kulturystyce. Np. jak opanowywaæ ró¿ne atrakcyjne i potrzebne elementy sprawno¶ci fizycznej oraz umiejêtno¶ci przydatne w ¿yciu.
Autor nakre¶la kierunek, w jakim powinien i¶æ rozwój fizyczny wspó³czesnego m³odego "Herkulesa” obok æwiczeñ si³owych, podaje wiele sposobów kszta³towania ogólnej sprawno¶ci fizycznej. Uczy jak samodzielnie kierowaæ swoim rozwojem fizycznym oraz wielu dobrych obyczajów, jakie m³ody cz³owiek powinien znaæ i stosowaæ w kontaktach z innymi.

Ciekawostk± jest s³owniczek savoir – viru, który zaczyna siê od „;czterech czarodziejskich wyrazów” :proszê, dziêkujê, przepraszam, nie szkodzi i t³umaczy, dlaczego trzeba je stosowaæ.
Jest równie¿ o konieczno¶ci okazywania szacunku; ka¿dej starszej osobie, rodzicom, nauczycielom i prze³o¿onym, a takim jest instruktor w si³owni.
S± te¿ z³ote my¶li, np.: ”Pamiêtaj: miê¶nie nie s³u¿± do przechwa³ek (i napinania). S³u¿± do pracy, do pomocy s³abszym, do obrony w razie napa¶ci. Je¶li po to bêdziesz je rozwija³ i do tego u¿ywa³, nikt nie zarzuci ci, ¿e marnujesz swój czas uprawiaj±c æwiczenia si³owe”
Autor szczególnie akcentuje konieczno¶æ udzielania pomocy, jak± cz³owiek silny, wszechstronnie sprawny fizycznie ma obowi±zek okazaæ ka¿demu, kto jej potrzebuje. „Odmówienie pomocy jest tchórzostwem, a je¶li wymagaj±cym pomocy jest kobieta lub dziecko - jeszcze i hañb±”.

Te wszystkie zalecenia Stanis³awa Zakrzewskiego i dzi¶ powinny obowi±zywaæ kulturystów, a kto je przypomina? Teraz o tym, w kulturystycznych miesiêcznikach nikt nie piszê ani nie uczy, gdy¿ z tego nie ma „kasy” wiêc lepiej propagowaæ: reklamowe has³o „æwicz i ³ykaj, to bêdziesz wiêkszy" (w masie cia³a).
Autor: Jan W³odarek 2006 r.
Rej.350./Trening – 41/ 2011.05.11/
Ostatnia aktualizacja: 2011.05.26, Godz. 14:42


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Marek i Bogumi³a
Marek i Bogumi³a
GO¦CIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE