Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10361954
osób.
Oni s± z nami:
Nie tylko biceps. Opr. art. Stanis³awa Zakrzewskiego

TRENING: TYLKO DLA ZAAWANSOWANYCH

Zdjêcia, które przedstawiamy (zobacz je w Forum, „Album æwiczeñ”, Ramiona”- przyp. jw.), obrazuj± miê¶nie ramion. Na pierwszy rzut oka wydaje siê, ¿e chodzi tu wy³±cznie o pokazanie bicepsu – tego miê¶nia, którym nie tylko pocz±tkuj±cy lubi± siê popisywaæ.
Tak jednak nie jest. Chcemy podkre¶liæ rolê miê¶nia ramiennego ( musculos brachialis) i pokazaæ na przyk³adzie, w jakim stopniu wp³ywa on na wygl±d i rze¼bê ramienia. Dobrze rozwiniêty miêsieñ ramienny przed³u¿a niejako biceps i ¶wiadczy – co jest chyba najwa¿niejsze – o wielkiej sile kulturysty.

Miêsieñ ramienny zgina staw ³okciowy (podobnie zreszt± jak i biceps, z którym jest zwi±zany), ale pracuje przede wszystkim w pierwszej fazie ruchu zginaj±cego przedramiê z u³o¿enia wyprostowanego.


O stopniu, w jakim rozwinêli¶my ten miêsieñ, wywnioskujemy z rysunku miê¶ni otrzymanego po wznosie przedramienia i napiêciu miê¶ni. U æwicz±cego, który dobrze rozwin±³ biceps a zaniedba³ brachialis, rzuca siê w oczy wklê¶niêcie (rowek) miêdzy bicepsem i miê¶niami zgiêtym przedramienia. Takie ramie wróci natychmiast uwag fachowców, np.: na zawodach kulturystycznych. Dobrze rozwiniêty miêsieñ ramienny wypycha biceps (le¿y przecie¿ pod nim) i przed³u¿a go. Podkre¶liæ jeszcze nale¿y, ¿e miêsieñ ramienny odgrywa wa¿n± rolê hamulca. W jakimkolwiek u³o¿eniu zatrzymany wznoszone lub opuszczane przedramiê, g³ówna rola w tej pracy spoczywa na krótkim, silnym miê¶niu ramieniowym.




Jak æwiczyæ, by rozwin±æ ten miêsieñ?
Przede wszystkim krótkie, ograniczone wznosy obci±¿onych przedramion. Zamiast ca³kowitego zgiêcia przedramienia, wznosimy je tylko do ¼, pó¼niej do ½ i ¾ wysoko¶ci – jak na rysunkach. Przy wznosie do po³owy wysoko¶ci, ramiê wraz z przedramieniem tworzy k±t prosty. Sztangê trzyma siê na szeroko¶ci barków. Przy wznosie przedramion nie odchylaæ tu³owia do ty³u. Ramiona przylegaj± mocno do tu³owia, a ruch wykonuj± jedynie przedramiona. Wznosy i opusty przedramion wykonywaæ wolnym, ci±g³ym ruchem.

Od czasu do czasu stosowaæ odmianê tego æwiczenia, polegaj±c± na zatrzymaniu ruchu po wzniesieniu przedramienia do pó³ wysoko¶ci (ramiê i przedramiê tworz± k±t prosty). Zatrzymanie to powinno trwaæ przez 3-5 sekund (!), po czym powoli opuszcza siê ramiona, by za chwile powtórzyæ ten ruch.
Tylko bardzo zaawansowani mog± sobie pozwoliæ na kilkakrotne zatrzymanie ruchu w czasie wznoszenia przedramienia do wysoko¶ci ¾ wysoko¶ci i w czasie jego opuszczania. Inn± warto¶ciow± odmian± æwiczenia jest dodatkowe æwiczenie z szerokim, nawet jak najszerszym uchwytem.

Æwicz±c, unikajcie wstrzymywanie oddechu, co przy intensywnym treningu (obci±¿enie jest bardzo du¿e) mo¿e siê okazaæ katastrofalne w skutkach. Pamiêtajmy wiêc o uregulowaniu oddechu po ka¿dej serii æwiczeñ i stosowanie æwiczeñ uzupe³niaj±cych.
(Oczywi¶cie, ¿e przedstawiony sposób æwiczenia bicepsa stosujemy tylko przez miesi±c, nastêpnie przechodz±c do wykonywania pe³nego zakresu ruchu – przyp. jw.).
Raz w tygodniu obowi±zkowo wyruszamy w teren na marszobieg!
Artyku³ ze zbioru Stanis³awa Zakrzewskiego. Na pocz±tku lat 60.by³ opublikowany w „SdW”.

Od JWIP.Pl Wymieniony artyku³ mo¿e wzburzyæ czytelników kolorowych magazynów dla kulturystów. Przecie¿ w nim przedstawiono metodê treningow± znan± i stosowan± ju¿ pod koniec lat 50 XIX w., a która to zosta³a ostatnio zaprezentowana w jednym z czasopism kulturystycznych, jako nowoczesna i bardzo skuteczna. O tym, ¿e ona skuteczna dowiedzia³em siê ju¿ w 1962 roku, a dwa lata pó¼niej przekona³em siê, ¿e stosowanie jej powoduje rewelacyjne wyniki.

Informujê o tym, gdy¿ uwa¿am, ze to æwiczenie jest ci±gle b. skuteczna, za¶ co do s³owa „nowoczesne” nie mam powodów siê czepiaæ. My¶l±cy Czytelnik szybko zorientuje siê, co móg³bym jeszcze napisaæ na temat ukrywania, ¿e najbardziej skuteczne metody treningu jednak wywodz± siê ze „z³otej, bezkoksowej ery w kulturystyce".

Artyku³ jest ilustrowany zdjêciami i rysunkami. Trzeba je koniecznie zobaczyæ, poniewa¿ obrazuj± przyk³ady, jak opisane æwiczenie wp³ywa na kszta³t bicepsu. Z uwagi na ograniczenia techniczne: rysunki i fotki s± umieszczone w FORUM, dzia³ „Atlas æwiczeñ”, temat: ”Miê¶nie ramion”.
Artyku³ przygotowa³: Jan W³odarek, 7 listopada 2009 r.
Rej.355./Porady -46 / 2011.05.21/
Ostatnia aktualizacja: 2011.06.04. Godz. 09:08




Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Bogus³aw Krydziñski i Jan W³odarek (1989 r.)
Bogus³aw Krydziñski i Jan W³odarek (1989 r.)
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE