Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10042767
osób.
Oni s± z nami:
Jakie korzy¶ci daje masa¿? Aut. Stanis³aw Wielgus

(Na zdjêciu: Autor z córk± Magdalen± - specjalizuj±c± siê m.in. w masa¿u leczniczym ³±cz±cym techniki klasyczne z orientalnymi. Fot. Jan W³odarek).

Masa¿ jest jednym z najstarszych leków i najdoskonalszych kosmetyków. Dzia³a „cuda” równie¿ w przypadku sportowców, którzy doznali kontuzji. Masa¿ odprê¿a, uspokaja, pobudza. Uwalnia od bólu, bezsenno¶ci, pomaga w przypadku impotencji.

O tym, ¿e dotyk poprawia samopoczucie i uzdrawia, wiadomo od kilku tysiêcy lat. W staro¿ytnym Egipcie stosowano refleksoterapie, czyli masa¿ koñczyn. Juliusz Cezar, gdy dopad³ go ból, nie wzywa³ do siebie medyka, ale masa¿ystê. Niewolnik ugniata³ i szczypa³ cia³o w³adcy, co podobno skutecznie ³agodzi³o u niego napady rwy kulszowej i bóle g³owy. Na pocz±tku v wieku p.n.e. Hipokrates pisa³ „lekarz musi posiadaæ do¶wiadczenie w wielu dziedzinach, jedn± z nich jest niew±tpliwie masa¿.
W staro¿ytnej Grecji i Rzymie masa¿ by³ jednym z podstawowych ¶rodków leczenia i u¶mierzania bólu. Zalecany by³ przeciw impotencji, niep³odno¶ci, zaburzeniom menstruacji i w przypadku innych chorób kobiecych.


W roku1927 wydano w Polsce pierwsz± ksi±¿kê dr Mieczys³awa Kosiñskiego pt. „ Techniki Miêsienia Leczniczego”. Zwrócono w niej uwagê na konieczno¶æ znajomo¶ci budowy cia³a ludzkiego. Prawid³owe wykonywanie masa¿u wymaga starannego, fachowego przygotowania znajomo¶ci miêdzy innymi budowy uk³adu nerwowego, miê¶niowego, poznania wad postawy, ¶cis³ej wspó³pracy z lekarzem zw³aszcza neurologiem i chirurgiem ortoped±.

Najczê¶ciej przychodz± do mnie ludzie z bólami krêgos³upa, niedow³adem koñczyn, dyskopati±, wadami postawy, bólami g³owy. Z pomoc± masa¿u, jako jednego z elementów jakie stosujê w swojej pracy staram siê pomóc pacjentom. Czêstymi go¶æmi s± sportowcy, którzy doznali bolesnych kontuzji na treningu lub na zawodach. Bywaj± te byli mistrzowie kulturystyki i ci aktualnie æwicz±cy, z urazami lub ju¿ przewlek³± chorob± krêgos³upa. Masa¿ przynosi im ulgê, naprawdê „czyni cuda”.

Masa¿ doskonale wp³ywa na organizm ludzi starszych, poprawia funkcjonowanie organizmu, które nie pracuj± sprawnie jak w m³odo¶ci.
Uwa¿am, ¿e ¿adne przyrz±dy nie zast±pi± masa¿u klasycznego. Nic nie zast±pi d³oni, które wyczuwaj± miejsca i rodzaj zmiany chorobowej. Przy pomocy r±k oceniam, gdzie nacisk powinien byæ silniejszy a gdzie s³abszy.
Zabieg zaczynam zawsze od wywiadu z pacjentom, decyduje to jaki masa¿ jest dla niego wskazany. Czêsto ³±czê ró¿ne techniki. Masa¿ zawsze zaczyna siê i koñczy g³askaniem, które rozgrzewa cia³o, przygotowuje je do w³a¶ciwego masa¿u oraz dzia³a koj±co na system nerwowy. Masa¿ jednak nie pomaga zdecydowanie w odchudzaniu. Tu potrzebna jest niskokaloryczna dieta, jednodniowa g³odówka w tygodniu i aktywno¶æ fizyczna.
Masuj±c pomagamy organizmowi wykonaæ du¿y wysi³ek, rozlu¼niamy przeci±¿ane miê¶nie, w których gromadz± siê zbêdne produkty przemian metabolicznych mog±ce powodowaæ bóle. Masa¿ hamuje ten proces przez poprawê kr±¿enia.

Coraz czê¶ciej pacjentami mojej kliniki s± ludzie zdrowi. Masa¿ przynosi im ulgê fizyczn± i psychiczn±. Poprawia wygl±d skóry, ujêdrnia miêsnie. Kobiety czêsto prosz± o masa¿ twarzy, który zapobiega zmarszczkom i wyg³adza te, które siê ju¿ pojawi³y. Im wcze¶niej zaczniemy regularne poddawanie siê masa¿owi twarzy tym lepiej dla cery. Twarz pod wp³ywem masa¿u lepiej ch³onie substancje pielêgnacyjne. Skóra twarzy staje siê dobrze napiêta, elastyczna.
Najlepiej poddaæ siê masa¿owi przynajmniej godzinê przed lub po jedzeniu, miêdzy godzin± 8:00 a 20:00. Powinni¶my byæ czy¶ci (po k±pieli), skóra jest wówczas przygotowana na wch³oniêcie kremu lub oliwki.

Reasumuj±c mo¿na w skrócie podaæ, ¿e masa¿ daje nastêpuj±ce korzy¶ci:
- Rozlu¼nia miê¶nie, poprawia ukrwienie, u³atwia przep³yw limfy, neutralizuje produkty przemiany materii w miê¶niach, przynosi ukojenie, uwalnia od zmêczenia i bólu, pomaga zachowaæ jêdrn± skórê, zapobiega osteoporozie, roz³adowuje stres i relaksuje.
Autor: Stanis³aw Wielgus, maj 2011 („Klinika leczenia schorzeñ krêgos³upa” www.wielgus-gabinet.pl ).
Rej.359/ Medycyna – 32/2011.05.24/
Aktualizacja: 2011.07.05. Godz.23:59

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
 By³y instruktor z obecnym, 2008 r.
By³y instruktor z obecnym, 2008 r.
w toku modyfikacji. TKKF "B£YSKAWICA" DO PO£OWY LAT 70.
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE