Rok 1958, paryska ulica z plakatami filmu "Herkules"
W Polsce od 1957 r., ka¿dy ch³opak uprawiaj±cy kulturystykê marzy³ o tym, aby wygl±daæ, tak jak Steve Reeves, którego zdjêcia mo¿na by³o obejrzeæ w publikacjach redaktora Stanis³awa Zakrzewskiego. Najbli¿ej tego idea³u proporcji byli m.in.: Marek Perepeczko, S³awomir Filipowicz i Wies³aw Cha³as.
Idealnie wprost umiê¶niona sylwetka Steve Reevesa od ponad 50 lat jest wzorem dla wielu osób æwicz±cych na ca³ym ¶wiecie. Obecnie w epoce dopingu i powszechnego wspomagania rozwoju miê¶ni „koksem” coraz czê¶ciej przypomina siê w czasopismach i magazynach kulturystycznych osi±gniêcia sportowe i aktorskie Steve’a .
W latach 60. i 70. by³ s³awny od Nowego Jorku przez Londyn i Pary¿, a¿ po Warszawê. M. in. by³ ulubionym sportowcem i aktorem Sir Winstona Churchilla, wieloletniego premiera Wielkiej Brytanii, który czêsto powtarza³ „Steve Reeves to prawdziwy mê¿czyzna”.
Jednym z najbardziej fanatycznych wielbicieli Steeve’a jest amerykañski aktor Sylwester Stallone, który po obejrzeniu jego filmu „Herkules”, w którym g³ówna rolê gra³ Steve Reeves, rozpocz±³ intensywne treningi si³owe i wkrótce wypracowa³ imponuj±ce miê¶nie prezentowane m.in. w filmach: „Rocky” lub „Rambo”. W Hollywood do tej pory wspominaj± jak „Sly”namawia³ do æwiczeñ ka¿dego napotkanego aktora mówi±c –„Czy chcesz wygl±daæ jak dupa, czy jak Steve Reeves”?
Steve Reeves urodzi³ siê 21.01.1926 r. w Glasgow w stanie Montana (USA). Wcze¶nie straci³ ojca. Wychowywa³a go tylko matka, ciê¿ko pracuj±c na swojej farmie. W okresie wielkiego kryzysu gospodarczego przeniós³ siê z matk± do Kalifornii, do miasteczka Oakland, które wraz z s±siednim Santa Monica, le¿±cym u wybrze¿u Pacyfiku by³y ju¿ dobrze znane w Stanach z piaszczystych i s³onecznych pla¿y. Miejsca te nazwano „;rajem kulturystów” lub „Muscle Beach”. Przez wiêkszo¶æ roku zje¿d¿ali tam kultury¶ci, ciê¿arowcy, zapa¶nicy gimnastycy i zawodnicy innych dyscyplin sportu. T³umnie przybywa³y tam „gwiazdy” filmu z pobliskiego Los Angeles, fabryki snów „Hollywood”; oraz podlotki z ca³ych Stanów Zjednoczonych. Tworzy³o to mieszaninê m³odo¶ci, miê¶ni, si³y oraz seksu.
W takiej scenerii dorasta³ Steve, ale za ni± nie przepada³. Uczy³ siê w gimnazjum i w nim w wieku 16 lat zacz±³ æwiczyæ kulturystykê z Eddie Yarricksem, koleg± i jego d³ugoletnim partnerem treningowym, po latach czo³owym kulturyst± USA. Trenowali codziennie od 7 rano przed lekcjami.
Steve Reeves w jednym ze swoich pó¼niejszych wywiadów tak wspomina ten okres:
„Po roku systematycznych i intensywnych treningów moja waga wzros³a o ponad 15 kg miê¶ni. Sta³em siê najlepiej zbudowanym uczniem szko³y. Moi rówie¶nicy równie¿ poczynili du¿e postêpy. To mnie jeszcze bardziej mobilizowa³o do treningu i rywalizacji. G³ównymi kryteriami mojego rozwoju by³y proporcje, symetria i rze¼bamiêsni. Ka¿dy mój trening by³ nim podporz±dkowany”.
W gimnazjum zaprzyja¼ni³ siê z Jackiem Delingerem niepozornie wygl±daj±cym koleg±, z którego po kilku latach „wyrós³”jeden z najlepszych kulturystów na ¶wiecie, pó¼niejszy zwyciêzca zawodów Mr America i Mr Universe.
Steve pod koniec 1944 roku zosta³ powo³any do marynarki wojennej, ale na pocz±tku 1946 roku powróci³ do domu. Zabra³ siê ostro za treningi i ju¿ po kilku miesi±cach wygra³ presti¿owe zawody Mr California, a nastêpnie Mr Western America. Zachêcony tymi sukcesami zwiêkszy³ intensywno¶æ treningów, czego efektem by³a poprawa umiê¶nienia.
W roku 1947, maj±c 21 lat zdoby³ tytu³ Mr America (National Amateur Body Building Assoctation - NABBA) i sta³ siê najm³odszym mistrzem. Nastêpny rok te¿ by³ dla niego udany. Najpierw zwyciê¿y³ w zawodach Mr California, pó¼niej za¶ okaza³ siê bezkonkurencyjny w mistrzostwach USA, drugich pod wzglêdem presti¿u i popularno¶ci zawodach w Stanach Zjednoczonych. W tych zawodach pokona³ takie, jak: Gregorg Eiferman, Jack Delinger, Alan Stephan, Vince Gironde, Gordon Scott (graj±cego w filmach rolê Tarzana) i sta³ siê gwiazd± ¶wiatowej kulturystyki.
Steve Reeves ol¶niony s³aw± w 1948 r. wzi±³ udzia³ w najwa¿niejszych wówczas zawodach, zorganizowanych w Londynie z okazji Igrzysk Olimpijskich, o tytu³ Mr. Universum (NABBA), odpowiadaj±cy dzi¶ tytu³owi Mr Olympia. By³ faworytem, ale zdecydowanie przegra³ z Johnem Grimkiem, starszym od niego o 16 lat, który do zawodów by³ znakomicie przygotowany, zarówno pod wzglêdem umiê¶nienia, jak i pozowania, urozmaiconego elementami gimnastycznymi. Steve.Reeves po tej pora¿ce pojecha³ do Pary¿a na zawody o tytu³ Mr. World (Amateur Athletic Union - A A U) i wygra³.
Kolejny rok by³ dla Steve’a mniej udany. W zawodach o tytu³ Mr. USA przegra³ z Johnem Grimkiem i Vince Girond±. Ta pora¿ka zdopingowa³a go do jeszcze intensywniejszych treningów. Podj±³ je w Centrum Treningowym Roberta ”Boba” Hoffmana w Nowym Jorku. Po dwóch latach ciê¿kiej pracy zwiêkszy³ masê miê¶niow±, poprawi³ jako¶æ miê¶nie grzbietu i dolnych partii miê¶ni klatki piersiowej. Dobrze przygotowany do walki, w dn. 24.06.1950 r. zmierzy³ siê w zawodach z najlepszymi na ¶wiecie rywalami o tytu³ Mr. Universum (NABBA). Zawody rozgrywano w Londynie.
Od samego pocz±tku walka o zwyciêstwo toczy³a siê miêdzy S. Reevesem a Reg Parkiem - reprezentantem Wielkiej Brytanii. W finale pierwszy wyst±pi³ Anglik, wysoki i potê¿nie zbudowany. Klatka piersiowa jak u gladiatora, szerokie barki i doskonale rozwiniête nogi, szczególnie ³ydki. To by³ „;kolos”; z doskona³± rze¼b± i znakomicie pozuj±cy. Publiczno¶æ od samego pocz±tku widzia³a w nim zwyciêzc±.
Wystêp Steve Reevesa utrwali³ John Mendes na ³amach „Health and Strength”:
- „;gdy na scenie ukaza³ siê potê¿ny, wysoki, piêknie opalony, lekko u¶miechniêty Steve po sali widowiskowej i Royal National Hotel przeszed³ subtelny szmer publiczno¶ci. By³ to szmer zachwytu. Na scenie sta³ mê¿czyzna o szeroki w barkach, z niesamowicie umiê¶nion± klatk± piersiow±, w±skich biodrach i ¿e, znakomicie rozwiniêtymi miê¶niami grzbietu, które nadawa³y górnej czê¶ci sylwetki kszta³t litery V. Miê¶nie mia³ doskonale wyrze¼bione i poseparowane. . Jego pozowanie by³e fantastyczne. Po scenie porusza³ siê p³ynnie i lekko, demonstruj±c, jakby w transie, swoje umiê¶nienie. Owacjom nie by³o koñca”.
Reg Park, jego g³ówny rywal, skwitowa³ zwyciêstwo S.Reevesa s³owami: „Bóg da³ mu wszystko, pe³n± wspania³± kombinacjê: urody, genetyki i proporcji, a on to wszystko rozwin±³ i nam ukaza³”.
Nowy mistrz mia³ 24 lata, a jego dane antropometryczne wygl±da³y nastêpuj±co: wzrost - 182,5 cm; waga - 107 kg; obwód klatki piersiowej -132 cm; w pasie - 73 cm !; biceps, ³ydka i kark po - 47 cm; udo - 69 cm.
Ten wspania³y atleta do swoich rezultatów i sukcesów sportowych doszed³ systematyczn± i ciê¿k± prac± na treningach oraz dziêki konsekwentnemu przestrzeganiu w³asnych zasad treningu.
Steve skrupulatnie planowa³ swój trening i dok³adnie opisywa³ go w tzw. dzienniczku. Na ka¿dym treningu rejestrowa³ wykonywane æwiczenia, obci±¿enie, ilo¶æ serii i powtórzeñ oraz ewentualne zmiany. Zapisywa³ te¿ swoje spostrze¿enia i uwagi na temat swego treningu jak równie¿ metod treningowych innych zawodników. Du¿o czasu po¶wiêca³ na analizowanie tych informacji i na tej podstawie uk³ada³ nowe plany treningowe.
By³ zwolennikiem dyscypliny treningowej ³±cz±cej perfekcjê wykonywania æwiczeñ z pe³n± koncentracj± psychiczn±. Ceni³ ciszê i spokój, unika³ rozmów. Æwiczy³ 3-4 razy w tygodniu po 2 godziny. Trzy treningi po¶wiêca³ tym samym grupom miê¶ni, za¶ w czwartym wykonywa³ inne æwiczenia, tzw. uzupe³niaj±ce np. na nogi. Poszczególne æwiczenia wykonywa³ wg nastêpuj±cego klucza:
- 3 æwiczenia na ka¿d± grupê miê¶ni, z uwzglêdnieniem innego sektora miê¶niowego;
- 3-4 serie ka¿dego æwiczenia, po 8-12 powtórzeñ; raz w tygodniu wybrane æwiczenia wykonywa³ w maksymalnych obci±¿eniach od 80% do 100 % swoich mo¿liwo¶ci, powtórzenia – od 6 do 1.
Bardzo staranie dobiera³ obci±¿enia, zwracaj±c uwagê, aby nie by³y za lekkie. Jego normê ilo¶ci powtórzeñ okre¶la³a „;zdolno¶æ”; wykonania w ostatniej serii danego æwiczenia jeszcze dwóch powtórzeñ. Je¶li wykona³ 3 powtórzenia, to zwiêksza³ ciê¿ar od 5 do 10 kg.
Do jego ulubionych æwiczeñ nale¿a³y:
- wyciskanie sztangi zza g³owy(od 80 kg), lub odwa¿ników( od 32,5 kg);
- wyciskanie sztangielek, na sko¶nej ³awce , g³ow± do góry (od 50 kg);
- podci±ganie na dr±¿ku w szerokim uchwycie, (z obci±¿eniem)
- martwy ci±g, pó³przysiady i sk³ony ze sztang± (od 200 kg);
- w siadzie na sko¶nej ³awce wznosy przedramion obci±¿onych sztangielkami (od 40 kg);
- na proste nogi zarzucanie sztangi na klatkê piersiow± (od 120 kg).
Dok³adnie przestrzega³ swojej diety. Lubi³ je¶æ ¶wie¿e warzywa i owoce. Codziennie spo¿ywa³ 0,5 kg tuñczyka z sa³at± z pomidorami oraz stek o wadze 250 gr. Mia³ te¿ swoje ulubione napoje: np. sporz±dzane z bia³ek 4 jajek, banana, miodu, proteiny sojowej, 0,5 l. mleka chudego lub soku pomarañczowego. Podczas treningów pi³ swój napój sporz±dzony z soku cytryny i miodu. Posi³ki spo¿ywa³ punktualnie o tej samej godzinie. Mo¿na powiedzieæ, ¿e ta dieta by³a skuteczna, poniewa¿ do 60 roku ¿ycia ró¿nica miêdzy jego obwodem klatki piersiowej a obwodem w pasie wynosi³a ponad 55 cm! Sypia³ ok. 8-10 godzin.
Zaledwie w kilka dni po londyñskim zwyciêstwie upomnia³o siê o niego Hollywood. Przyj±³ propozycjê i powiedzia³: - „Kocham kulturystykê jako sport, ale musze my¶leæ o przysz³o¶ci, mówi±c to jestem ze swoj± rodzin± i matk±, której tyle zawdziêczam”.
W tydzieñ pó¼niej wyjecha³ do W³och graæ swoj± pierwsz± rolê w filmie. Na planie w¶ród kamer czu³ siê jak na zawodach kulturystycznych. Kino od razu go zaakceptowa³o. Doskonale prezentowa³ siê w filmach historycznych o czasach staro¿ytnej Grecji i Rzymu. Gra³ równie¿ w filmach o wspó³czesnej tematyce. Wciela³ siê w rolê m. in.: si³acza, romantycznego kochanka, gladiatora, pirata, z³odzieja, detektywa. Jego uroda, sylwetka i si³a to by³y nie jedyne atuty jego autorstwa. Mia³ bardzo dobr± dykcjê i pamiêæ do tekstów. Nigdy nie korzysta³ z dublerów wykonuj±c karko³omne pojedynki. Sta³ siê ulubieñcem Ameryki, a szczególnie m³odzie¿y, zachwyca³ kobiety. Gra³ g³ówne role w wielu filmach, przewa¿nie w trzech filmach w ci±gu roku.. Z najbardziej znanych filmów, w których wyst±pi³ w roli g³ównej, mo¿na wymieniæ m.in.: „Athewa”(1954), „Herkules” i „;Wielki maraton”(1958), „Z³odziej z Bagdadu” i „Ostatnie dni Pompei”(1960), „Romulus i Remus”(1961), „Wojna Trojañska” (1962), „Syn Spartakusa” (1963).
Najwiêkszy sukces przynios³a mu g³ówna rola w filmie „;Herkules”. Da³a mu s³awê i fortunê. W 1958 roku zosta³ w USA Najlepszym Aktorem Roku. W klasyfikacji o ten zaszczytny tytu³ wyprzedzi³ m.in. bardzo popularn± aktorkê Doris Day oraz s³awy ¶wiatowego kina: Rocka Hudsona i Johna Wayna. W okresie kariery filmowej nie zapomina³ o treningu, gdy tylko mia³ trochê wolnego czasu po¶wiêca³ go æwiczeniom rekreacyjnym z ciê¿arami.
Z filmem rozsta³ siê w 1971 roku, gdy mia³ 45 lat. Ponownie zaznaczy³ swoj± obecno¶æ w kulturystyce. Napisa³ kilka ksi±¿ek o treningu, w tym o rekreacyjnej kulturystyce, .naturalnych metodach æwiczeñ oraz o diecie w kulturystyce. Ogromn± popularno¶æ zyska³a jedna z jego ostatnich ksi±¿ek pt. „Building the Classical Physigue”The Natural Way”; jej nak³ad by³ kilkakrotnie wznawiany w kilkunastu krajach. W Wielkiej Brytanii jest uznawana za najlepiej napisan± pozycjê o kulturystyce.
By³ zagorza³ym wrogiem stosowania przez kulturystów ró¿nych niedozwolonych ¶rodków dopinguj±cych. W swoich publikacjach i udzielonych wywiadach przestrzega³ przed za¿ywaniem sterydów, piciem alkoholu i paleniem papierosów, zachêca³ za¶ do zdrowego i higienicznego trybu zdrowia. Wszystkich zachêca³ do zdrowego i higienicznego trybu zdrowia.
W 1994 r. Steve. udzieli³ wywiadu magazynowi kulturystycznemu „Iron Man” jednemu z najstarszych, istniej±cego od 1934 roku i najbardziej fachowemu w swojej bran¿y. Tak w nim oceni³ wspó³czesna wyczynow± kulturystykê:
- „Przedtem kulturystykê æwiczyli¶my dla zdrowia, czystej rywalizacji sportowej, a dzisiaj trenuje siê przy pomocy sterydów, Obecna czo³ówka ¶wiatowa wygl±da jakby by³a klonowana. Wszyscy s± podobni do siebie: sylwetkami i mas± cia³a. Ró¿ni± siê kolorem w³osów i skóry. Kiedy ja by³em zawodnikiem, ka¿dego z nas mo¿na by³o rozpoznaæ z odleg³o¶ci jednej mili? Obecnie nie jest to mo¿liwe.”
Przez ostatnie lata swojego ¿ycia mieszka³ wraz z matka i ¿on± maj±c± polskie korzenie na rancho w Escondido w pobli¿u San Diego w stanie Kalifornia. Tam mia³ nareszcie czas i spokój dla siebie i najbli¿szych. Systematycznie æwiczy³ dla zdrowia i móg³ oddawaæ siê uwielbianej przez siebie je¼dzie konnej.
Steve Reeves zmar³ 1 maja 2000 r., ale na zawsze pozostanie jako wzór doskona³ego i wybitnego kulturysty, który jako pierwszy w historii kulturystyki rozpowszechni³ j± na ca³ym ¶wiecie równie¿ swoimi filmowymi rolami.
Chocia¿ od jego sukcesów w kulturystyce minê³o ju¿ ponad 50 lat, to wci±¿ jest uznawany za najwybitniejszego kulturystê wszechczasów - charyzmatycznego fenomena - przez szerokie rzesze kulturystów oraz m. in. przez federacje kulturystów: NABBA, AAU, WABBA oraz najstarsze magazyny kulturystyczne „Health and Strength”;czy Iron Man”.
Autor: Miroslaw G³ogowski Marzec 2005 Londyn. Artyku³ chronony prawem autorskim specjalnie napisany i przeznaczony dla Jana W³odarka.
Rej.374./ Sylwetki – 29/ 2011.06.26/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2011.07.10. Godz. 10:10
|