Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10033188
osób.
Oni s± z nami:
Wprowadzenie do art. "O treningu Sama Martina". Autor: Jan W³odarek


Wszystko to, co napisa³ Redaktor Stanis³aw Zakrzewski – Twórca polskiej kulturystyki, czyta³em z wielk± uwag± i zainteresowaniem; teraz przegl±daj±c Jego artyku³y z pocz±tku lat 60-tych, natrafi³em na opis treningu Sama Martina czo³owego kulturysty – Z³otej Ery Kulturystyki, zwanego „Mr Symetria”.
Up³ynê³o 45 lat od opublikowania tego artyku³u w dwutygodniku „Sport dla Wszystkich” , a ja czytam go ponownie, który¶ raz bez ma³a z wiêksz± uwag±, prawie z mocniejszym przejêciem.

Ju¿ od pierwszych zdañ, artyku³ Pana Stanis³awa mo¿e my¶l±cych ludzi wprowadziæ w ol¶niewaj±ce os³upienie, za¶ wiêkszo¶æ wspó³czesnych „warsztatowców” metodyki treningu kulturystycznego w bezradn± rozpacz. Mnie dodatkowo w komizm, gdy¿ jak porównam to, co napisa³ Twórca naszej kulturystyki z tym, co wymy¶laj± wspó³cze¶ni, a co jest ju¿ znane od ponad pó³ wieku, to muszê powiedzieæ z dobroci±, ¿e wiêkszo¶æ dzisiejszych tzw. znawców jest niedouczona. Oni s± te¿ na bakier z histori±. I przez to kojarz± mi siê z lud¼mi , którzy znaj± tylko kolorowe pisma dla kulturystów i przy tym s± zabawnymi, gdy¿ niektórzy z nich maj± du¿± masê miê¶niow±. Nie jest sekretem, ¿e w¶ród pisz±cych o kulturystyce szczególnie na stronach internetowych s± analfabeci w tym sporcie, ale dobrzy w kopiowaniu zachodniej literatury, a równie¿ artyku³ów z JWIP.PL


Zdajê sobie sprawê, ¿e nie powinno porównywaæ siê fachowca - mistrza, wysokiego i otwartego umys³u z niedouczonymi miernotami, bo to dla tych ostatnich niezas³u¿ony zaszczyt. To nie zarzut, lecz stwierdzenie, wiêc bole¶nie im odpuszczam i czekam ewentualnie na rasowego polemistê.

Powracaj±c do twórczo¶ci Stanis³awa Zakrzewskiego, muszê w tym miejscu napisaæ, ¿e cieszy³a siê ona przez d³ugie lata wielkim zainteresowaniem m³odzie¿y. To, co wydawa³ natychmiast stawa³o siê bestsellerem i osi±ga³o zawrotne nak³ady. Du¿o pisa³ na ³amach „Sportu dla Wszystkich”, którego by³ redaktorem naczelnym. Co dwa tygodnie w kioskach ukazywa³ siê „SdW” prezentuj±c artyku³y dotycz±ce kulturystyki i sportów si³owych.
„SdW” wydawano, w nak³adzie 100 tys. egzemplarzy, czyli prawie dwa razy wiêcej ni¿ wynosi obecnie w miesi±cu ³±czny nak³ad wszystkich wydawanych miesiêczników kulturystycznych w Polsce.. Wydaje siê niewiarygodne, ¿e czasopismo Stanis³awa Zakrzewskiego, przechodzi³o z r±k do r±k czytelnika i regularnie czytane by³o przez ok. 300 tys osób!
Na rynku ksiêgarskim ukazywa³y siê ksi±¿ki Stanis³awa Zakrzewskiego na które czeka³a nie tylko m³odzie¿. Pomimo, ¿e ksi±¿ki dotycz±ce kulturystyki i æwiczeñ si³owych, np.: „Jak staæ siê silnym i sprawnym” (1961), „Si³a, sprawno¶æ, piêkno”(1961), „ABC m³odego si³acza” (1965), „Znów m³ody” (1968), „Co dzieñ silniejszy i sprawniejszy”(1972) ukazywa³y siê w nak³adzie od 50 do 100 tys. egzemplarzy i by³y wielokrotnie wznawiane (³±cznie ponad 1 mln egz.!), by³y one do kupienia tylko w „znajomej” ksiêgarni.

Prezentowany artyku³ w oryginalnym wydaniu jest ilustrowany zdjêciami Sama Martina wykonanymi w trakcie treningu. Niestety z przyczyn technicznych nie jestem w stanie ich przedstawiæ.
Czytaj±cy artyku³ Stanis³awa Zakrzewskiego, zapewne uzmys³owi± sobie, ¿e to, co radz± nam wspó³cze¶ni eksperci od metodyki treningu, to nic nowego, bowiem ju¿ pod koniec lat 50-tych by³ znany m.in. trening dzielony. Stosowano ³±czone super serie, przestrzegano ogólne zasady treningu stosowane obecnie, jako „najbardziej nowoczesne”.
Ju¿ wtedy mo¿na by³o osi±gn±æ w obwodzie bicepsów 48 cm, maj±c wagê cia³a 85 kg i przy tym byæ imponuj±co umiê¶nionym. W tym okresie æwiczono przede wszystkim tzw. wolnymi ciê¿arami, a dieta by³a typowa dla ówczesnych sportowców. O powodzeniu decydowa³ g³ównie systematyczny i intensywny trening oraz zdrowy tryb ¿ycia.
Dzisiejsi mistrzowie, aby mieæ w bicepsach 48 cm, musz± du¿o wypoczywaæ, wspomagaæ swoje miê¶nie ró¿nymi chemicznymi produktami, æwiczyæ na wymy¶lnych maszynach, no i wa¿yæ przewa¿nie nie mniej ni¿ 100 kg.

Przyk³ad treningu Sama Martina i wielu innych z tamtego okresu obala mit i otoczkê wspó³czesnej kulturystyki, ¿e wszystko, co w niej najlepsze wymy¶lono niedawno. W rzeczywisto¶ci trening stosowany w latach 60-70-tych jest znacznie zdrowszy od wspó³czesnego treningowego rozbudzania ograniczonej i w¶ciek³ej ambicji, aby byæ wiêkszym w masie, g³ównie dziêki „ ³ykanym” specyfikom.
Autor: Jan W³odarek, styczeñ 2007 r.
Rej.52./ Trening -4/2010.04.22/JWIP.PL
Aktualizacja: 2011.09.13. Godz. 00:01


Zobacz artyku³ pt. "Sam Martin - wzór proporcjonalnej budowy. autor: Stanis³aw Zakrzewski. Jest w dziale TRENING.

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Instruktor, 1962 r.
Instruktor, 1962 r.
ONI BYLI PIERWSI (1957-1965)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE