Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10032842
osób.
Oni s± z nami:
Kulturystyka , sport czy firma? Aut. U¿ytkownik

Kulturystyka kojarzy siê w wiêkszo¶ci przypadków z wielkimi facetami napakowanymi koksem. Czy tak jest rzeczywi¶cie? I tak i nie. Otó¿ zawodowa kulturystyka to g³ównie sterydy, niedozwolone wspomaganie i wielkie pieni±dze do zarobienia. Ale niech nikt siê nie ³udzi, ¿e bêd±c zawodowcem zdobêdzie fortunê. Wielkie pieni±dze do zarobienia maj± firmy produkuj±ce wszelkiej ma¶ci ekstrakty buduj±ce wspania³±, bezt³uszczow± masê miê¶niow±. A jak wygl±da amatorska kulturystyka Podobnie, tylko ci panowie zdali sobie wcze¶niej sprawê z faktu, i¿ nie stoj± za nimi wielkie firmy, które wespr± ich powolne umartwianie siê.

W tym momencie pozostawmy zawodowców, a zobaczmy, co siê dzieje w¶ród amatorów. Otó¿ wielu z nich przygodê ze sztang± zaczyna³a w wieku lat 16, 17. Co taki m³ody ch³opak mo¿e wiedzieæ o sporcie, który chce uprawiaæ g³ównie ze wzglêdu na swoje kompleksy lub celem popisania siê w¶ród rówie¶ników? Wtedy zaczyna siê zdobywanie wiedzy – od kolegów starszych sta¿em, z fachowych pism, Internetu itd..,

Czego dowiaduje siê m³ody kulturysta? Ano tego, ¿e podstaw± jest w³a¶ciwa dieta, odpowiednio dobrany trening i suplementacja (zazwyczaj zaczynaj± od kreatyny, hmb, gainera, ewentualnie bia³ko i aminokwasy). Ch³opak robi wszystko jak trzeba, a efekty mizerne. Trzeba co¶ zmieniæ. Wiêc znowu szukanie informacji, co i jak braæ, ile, kiedy itp. Dochodzimy do etapu testosteronu i metanabolu. No, od razu lepiej. Widaæ efekty, si³a i mas± id± w górê. Ale do kolegów starszych sta¿em wci±¿ brakuje… Koñczy siê cykl – jakim¶ cudem si³a i masa id± w dó³. Dlaczego? Mo¿e z³a dieta, mo¿e za ma³o æwiczê, a mo¿e trzeba braæ co¶ innego? I wielu powtarza cykl innymi ¶rodkami, pij± litrami suplementy – i rosn±.

Pe³ne zadowolenie. Ale po jakim¶ czasie pojawiaj± siê problemy z organizmem. Bóle w±troby, trzustki, problemy z nerkami i kilka innych objawów. Wtedy niem³ody ju¿ kulturysta zaczyna dostrzegaæ co¶ innego. Przecie¿ to mia³ byæ sport, poprawa wygl±du, a tu jakie¶ problemy? I w tym momencie zaczyna siê kulturystyka amatorska. Koñczymy niedozwolone wspomaganie i zaczynamy trenowaæ lepiej, bez koksu, utrzymujemy to, co ju¿ osi±gnêli¶my i staramy siê poprawiæ tu i ówdzie.

Starty w zawodach, sukcesy i wszystko siê krêci – ale ci±gle nie zarabiamy pieniêdzy, tylko je wydajemy. Mo¿na trenowaæ dla siebie i wtedy kulturystyka jest sportem. Kiedy jest firm±? W zawodowej kulturystyce – kiedy wielkie firmy eksperymentuj± ze swoimi wynalazkami na tych „robocopach”. To w³a¶nie te wielkie firmy wmawiaj± na ³amach fachowych pism, ¿e ich produkt jest niezbêdny do ¿ycia. Ka¿dy kolejny suplement jest lepszy od poprzedniego i koniecznie trzeba go mieæ – tak mówi± „wielcy” zawodowcy, tak wmawia machina marketingu. I interes siê krêci, m³odzi ch³opcy zafascynowani wygl±dem Yatesa, Colemana i innych daj± siê wci±gn±æ w tryby maszyny firmowej zwanej kulturystyk±.

My¶lê, ¿e kulturystyka mo¿e byæ, a zw³aszcza powinna byæ, sportem. Oczywi¶cie zawsze najwa¿niejszy jest umiar i zdrowy rozs±dek. Od wielu lat stara siê dost±piæ zaszczytu dyscypliny olimpijskiej, ¿yczê, aby tak siê sta³o. Mi³o jest ogl±daæ ludzi w ¶wietnej formie, bez pryszczy na plecach (od anabolików), u¶miechniêtych i pe³nych wigoru. Niech najlepszym przyk³adem dla trenuj±cych bêd± panowie po 40, 50 a nawet po 60 roku ¿ycia uprawiaj±cych kulturystykê. Pan Nol, Klesz i inni - to po nich widaæ, ¿e to jednak jest sport, który doskonale s³u¿y zdrowiu i mo¿e go uprawiaæ ka¿dy niezale¿nie od wieku, rasy i religii.
Autor: U¿ytkownik z FOCUS.pl (23.08.2008 r.)

Wybra³ Ignacy i doda³ kilka zdañ komentarza. Tek¶cik jak wiele innych krytykuj±cych spirale wspomagania farmaceutykami treningu si³owego. Wiadomo, ¿e wspomaganie nie jest potrzebne dla tych, co æwicz± dla zdrowia i wiecznej sporawo¶ci fizycznej. Oni nie traktuj± kulturystyki, jako sport, a wy³±cznie, jako przyjemn± formê æwiczeñ si³owych. Tek¶cik, choæ „przerysowany i popl±tany” to jednak w du¿ej czê¶ci oddajê pogl±d tych, którzy uwa¿aj± siê za rekreacyjnych kulturystów. I z tego wzglêdu warto go przeczytaæ. (Wrzesieñ 2011 r.).
Rej.412/ sterydy – 26 / 2011.09.16/



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
W "B³yskawicy", 2008 r.
W "B³yskawicy", 2008 r.
S£AWOMIR - THOMAS FILIPOWICZ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE