Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9999830
osób.
Oni s± z nami:
Si³a fizyczna w starodawnej Polsce
Artyku³ z tygodnika „Przegl±d Sportowy”. Rok 1923!

Czy dzisiejsze pokolenie skarla³o? Tyle czyta siê i s³yszy nieraz opowie¶ci o dawnych czasach olbrzymów i mocarzy, tyle spotyka siê nadzwyczajnych wspominków si³y i wytrzyma³o¶ci, tyle s³yszy siê wreszcie od starych ludzi smêtnych wspomnieñ – jak to za czasów ich m³odo¶ci: ch³op by³ jak d±b i gdzie to dzisiejszym ludziom do niego”, ¿e panuje ogólne przekonanie, jako praojcom swym przynie¶liby¶my wstyd i ka¿dego z nas ut³uk³by praszczur na miazgê.

Tymczasem z rozmiarów rozmaitych zabytków, zw³aszcza pancerzy ¿elaznych i ubrañ, mo¿emy wnioskowaæ, ¿e przeciêtna miara ojców naszych nie by³a wiêksza od miary dzisiejszego pokolenia.

Inaczej jednak z si³± fizyczn±. Pamiêtaæ przecie¿ nale¿y, ¿e przodkowie nasi, zw³aszcza na prze³omie ¶redniowiecza, nie lubowali siê w wygodach i nie mieli ich, natomiast wiedli ¿ywot pe³en trudów i ciê¿kiej fizycznej pracy. Polowanie, szermierka i turnieje z ogromnym szeregiem przeró¿nych æwiczeñ rycerskich, dalekie podró¿e konne, czêste przebywanie pod go³y niebem, A nade wszystko wojowniczy ¿ywot z³o¿y³y siê na to, ¿e ka¿dy posiada³ znacznie wiêksz± si³ê, zdrowie, wytrzyma³o¶æ, a za tym sz³y: rycersko¶æ, si³a woli i energia.

Za czasów kwitn±cej bujnym ¿yciem Polski i za czasów wojowniczej szlachty si³a fizyczna i sprawno¶æ w wielkim by³a powa¿aniu. Tote¿ starodawne kroniki i pamiêtniki zachowa³y nam niezwykle d³ugi i zajmuj±cy wykaz mocarzy o zadziwiaj±cej sile i sprawno¶ci. Wiele oczywi¶cie w kronikach tych jest przesady, do jakiej skore by³o spo³eczeñstwo lubuj±ce siê w potê¿nej sile fizycznej, wiele jest materia³u anegdotycznego lub zgo³a nieprawdopodobnego.

Przytoczmy jednak kilka wyj±tków z dawnych kronik, które opowiadaj± nam o legendarnych tych mocarzach.
„Marcin Bielski i Bartosz Paprocki opowiadaj±, ¿e dworzanin Aleksandra i Zygmunta Starego sze¶ciu rycerzy w ca³kowitych zbrojach na barkach swoich d¼wiga³. On¿e znany by³ z tego, ¿e konno w bramê wjechawszy za poprzeczn± belkê chwyta³ i konia nogami do góry unosi³…

Syn wojewody mazowieckiego, Stanis³aw Cio³ek, zas³yn±³ w XIV wieku ponad wszystkich mocarzy w Polsce. Dorostkiem bêd±c na lawê wstêpowa³ i chwyciwszy w ka¿d± rêkê doros³ego mê¿a t³uk jednego o drugiego do woli. W pó¼niejszych czasach miecz d³ugi lub krótki skrêca³ w rêku jak ³yko. Opowiadaj± o nim, ¿e raz zapragn±wszy we wsi swojej, Ostro³êce, ³a¼ni po uci±¿liwym polowaniu, na wiadomo¶æ, ¿e budynek ³a¼ni zajêty jest przez braci i s³ugi, wpad³ w gniew i chwyciwszy za róg ³a¼ni z bierwion zbudowanej tak zrêcznie przewróci³, ¿e ¶wiatu nagich pokaza³. S³ynny by³ z tego, ¿e ¶cisn±wszy w d³oni ¶wie¿e drzewo wyciska³ z niego sok jak z g±bki, a oznaczywszy na ziemi krótkim mieczem ko³o nie pozwoli³ siê z niego wyci±gn±æ za sznur dwunastu ludziom. Dwie razem z³o¿one podkowy rozci±ga³ lub ³ama³, a sznury konopne przez bartników u¿ywane (tak zwane leziwa) rwa³ jak nici.

Si³± sw± nadludzk± zas³yn±³ na dworach zagranicznych. Z Kazimierzem Wielkim przebywaj±c w Pradze, podra¿niony przechwa³kami si³acza czeskiego poszed³ z nim w zapasy i tak go ¶cisn±³, ¿e ducha z niego wypêdzi³. Mocarz ten zgin±³ ¶mierci± bohatersk± pod W³odzimierzem w roku 1356 walcz±c z Tatarami, którzy Wo³yñ opanowali.

Król Zygmunt Stary znany by³ ze swej niezwyk³ej si³y. Kuszê bez lewara naci±gn±³, podkowy ³ama³, sznury rwa³, a w pó¼niejszym ju¿ wieku taliê kart przedziera³.

Wojciech Lachowski, cze¶nik ziemi Dobrzyñskiej, w pe³nej zbroi rycerskiej przeskakiwa³ konia.
Paprocki wspomina o kasztelanie zakroczymskim Stanis³awie Radzymiñskim, który najdzikszego konia za ³eb chwyciwszy poskramia³ niezawodnie, a du¿ego ch³opa na wyci±gniêtej buja³ d³oni.

August II, Sas, dla swej si³y, nie dla pochlebstwa, zwany by³ Mocnym. Podkowy ³ama³, a w Gdañsku dzia³ko falkonetem zwane podnosi³ jak pistolet. Ale silniejszy by³ Marcin Cieñski, regimentarz. Opowiadaj± o nim, ¿e na dworze króla pragnocego poznaæ jego niezwyk³± si³ê, sztaby ¿elazne na szyjach drabantów pookrêca³. Gdy król odci±æ ich nie móg³, zawo³ano znanego ze swej si³y kowala. Ale i ten nie podo³a³, orzekaj±c, ¿e teraz chyba ³by do pieca wsadzaæ trzeba, by ¿elazne jarzmo odci±æ. Cieñski wtedy z ³atwo¶ci± poodkrêca³ sztaby, dowiedziawszy siê, ¿e od obu by³ silniejszy.

Kobiety – si³aczki
Nie brakowa³o tak¿e przyk³adów krzepko¶ci i mocy dawnych Polek. Siostra Teodora Lackiego ( znanego ze swej si³y mocarza, co drzewa dar³ z korzeniami, a w Wenecji wo³u, który rzuci³ siê na niego, obali³ na ziemiê i kark mu z³ama³) bohatera spod Kricholmu, rwa³a pancerze.
Ksiê¿niczka mazowiecka Cymbarska (1412 r.) po¶lubiona Ernestowi ¯elaznemu, matka cesarza Fryderyka III, laskowe orzechy w palcach gniot³a i pancerze ³ama³a. Pani Grabowska z poznañskiego i Barska z kaliskiego olej wyciska³y z gar¶ci orzechów laskowych, zgniecionych w d³oni. Córka wy¿ej opisanego Cieñskiego, gdy w domu prowadzi³o siê dwóch szlachciców, za pasy ich chwyci³a razem i do ogrodu wyrzuci³a.
Helena Ogiñska, córka Kazimierza, na s³ynnym karuzelu w Dre¼nie podczas wesela królewicza saskiego Fryderyka, maj±c lat 18, wszystkie rycerskie sztuki z tak± zrêczno¶ci± odby³a, ¿e pierwsz± nagrodê otrzyma³a. Do¿y³a bardzo pó¼nego wieku i jako staruszka wci±¿ s³ynê³a z tego, ¿e srebrne talerze w tr±bkê zwija³a i rozwija³a i talary w palcach ³ama³a…
„Przegl±d Sportowy” – Tygodnik Ilustrowany, po¶wiêcony wszystkim ga³êziom sportu. Rocznik 1923.
Rej.440 /Historia -30 /2011,10.28
Aktualizacja: 2011.11.06. Godz. 17:21





Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Daniel i Janek w 1969 r.
Daniel i Janek w 1969 r.
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE