Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10033736
osób.
Oni s± z nami:
Adaptacja organizmu. Autor: Henryk Jasiak

(Sopot 1963 r., od lewej: Stefan Niedzia³kowski, Andrzej Zienta i Marian Glinka. Fot. Jan Rozmarynowski).

Dla wszystkich, a szczególnie pocz±tkuj±cych.

Adaptacja organizmu jest to proces, za pomoc±, którego cia³o przyzwyczaja siê do wysi³ku fizycznego, podlega zmianom w uk³adzie kr±¿enia i nerwowym. Zmiany te nastêpuj± w wyniku reakcji na wysi³ek fizyczny.


Trening fizyczna, wiêc równie¿ trening kulturystyczny podwy¿sza rezerwy funkcjonalne organizmu i rezerwy energii, rozwija miê¶nie, system nerwowy. W wyniku treningu cia³o ma wiêksze zasoby energii, a to z kolei pozwala na intensyfikowanie wysi³ku treningowego. Sta³y wzrost obci±¿enia powoduje pozytywne zmiany funkcjonalne w organizmie, takie jak np. wzrost si³y i masy miê¶niowej, szybko¶ci, wytrzyma³o¶ci, itp. Zmiany te nie mog± oczywi¶cie zachodziæ w nieskoñczono¶æ, ka¿dy ma, bowiem pewien limit zdolno¶ci adaptacyjnej. Gdy przekracza siê ten limit obserwujemy objawy zmêczenia, przetrenowania. Dlatego nie mo¿na przesadzaæ z intensyfikowaniem treningu, zwiêkszaniem ciê¿arów itd. Ca³a sztuka efektywnego treningu polega na tym, aby organizm poddawany wysi³kom pozostawa³ zawsze w granicach adaptacji.

Proces adaptacji organizmu w kulturystyce (i w sporcie w ogóle) przebiega w trzech fazach:
•adaptacja ogólna,
•adaptacja specyficzna,
•adaptacja kompletna.

Pierwsza faza nastêpuje wówczas, kiedy podejmuje siê trening w ogóle lub po d³u¿szej przerwie. Organizm i jego funkcje w tym okresie bardzo szybko reaguj± na wysi³ek ( ciê¿ary, serie, powtórzenia) i obserwuje siê szybki zmiany w masie miê¶niowej i sile. Dopiero po 6-8 tygodniach zachodz± najbardziej po¿±dane zmiany fizjologiczne, które s± wyk³adnikiem adaptacji organizmu. Na pocz±tku treningu szybko siê np. mêczymy, szybko wzrasta nasze têtno. Dopiero po pewnym czasie znacznie wiêksze wysi³ki wykonujemy ju¿ z mniejszym zmêczeniem. Pierwsza faza adaptacji, w ka¿dym treningu, polega g³ownie na przygotowaniu kondycyjnym, które jest z kolei baz± dla treningu specjalistycznego. Dlatego te¿ pocz±tkuj±cy kultury¶ci powinni stosowaæ du¿o ró¿nych æwiczeñ, nawet na ma³e grupy miê¶niowe, du¿o powtórzeñ z ma³ymi ciê¿arami.

Ogólna adaptacja organizmu przy systematycznym i dobrze zaprogramowanym treningu trwa zwykle od 3 do 4 miesiêcy.

Faza druga to adaptacja specyficzna, która w kulturystyce polega ju¿ na bardziej specjalistycznym treningu, np. z akcentem na si³ê, rze¼bê, masê miê¶niow±. Trening wówczas musi byæ bardziej intensywny, mniej ró¿norodny w æwiczeniach, bardziej ukierunkowany na wyrobienie jakiej¶ cechy. Okres adaptacji specyficznej trwa zwykle do trzech miesiêcy i dopiero wówczas organizm jest przygotowany do wej¶cia w fazê adaptacji kompletnej.

W fazie adaptacji kompletnej organizm przystosowuje siê do znoszenia maksymalnych obci±¿eñ na treningu i zawodach. Uk³ad miê¶niowy, system nerwowy, kr±¿enia i inne cechy, w zale¿no¶ci od uprawianej dyscypliny, znajduje siê wówczas w sznytowej wydolno¶ci. Mówi siê wówczas, ¿e dany æwicz±cy, osi±gn±³ szczyt formy lub swoich mo¿liwo¶ci na danym etapie rozwoju. Kompletna faza adaptacji trwa zwykle od 3 do 6 tygodni.

W kulturystyce te fazy adaptacji organizmu osi±ga siê zwykle w trakcie rocznego, cyklicznego treningu. Fazy te co roku siê powtarzaj±. W okresie treningu przygotowawczego przechodzi siê, bowiem fazê ogólnej adaptacji i specyficznej, oraz adaptacji kompletnej. Oczywi¶cie, co roku proces adaptacji przebiega na wy¿szym poziomie wraz ze wzrostem ogólnego wytrenowania i uzyskiwania coraz lepszych wyników. (1984 r.)
.Autor: Henryk Jasiak (1936 – 2008).
Rej.471./ Porady -61/2011.12.17/JWIP.PL
Ostatnia aktualizacja; 2011.12.21. Godz. 09:08



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
 Bill Pearl, 1956 r.
Bill Pearl, 1956 r.
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE