Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9281098
osób.
Oni są z nami:
Od 18 grudnia 2011 r. przeczytacie

W świąteczne dni na naszej stronie znajdziecie ciekawe artykuły, które przeczytacie z przyjemnością. Pozwalamy sobie zapowiedzieć artykuły, których cześć wraz ilustrującymi ich zdjęciami nie były jeszcze opublikowane na żadnym portalu internetowym. Kilka artykułów napisano specjalnie dla JWiP.PL.

Niżej wymieniamy ich tytuły, z urywkami tekstu, abyście sami dokonali wyboru, które z nich przeczytać. Proponujemy wszystkie, już w dniu ich sukcesywnego prezentowania na stronie głównej, JWIP.PL

Polskich siłaczy w świątecznych artykułach aut. Stanisława Zakrzewskiego z cyklu: DAWNE SŁAWY ARENY. Z SILNYCH NAJSILNIEJSILNIEJŚCI, reprezentować będą;

„Teodor Sztekker – pierwowzór kulturysty”. (Filozof, atleta i zapaśnik ładnie zbudowany).
Tadeusz Sztekker, jeden z najpopularniejszych polskich siłaczy okresu międzywojennego, urodził się w 1898 roku na lubelszczyźnie. Od dziecka odznaczał się bardzo żywym usposobieniem i dużymi zdolnościami ruchowymi. To go skłaniało do szukania ujścia dla swojego bujnego temperamentu w różnych ćwiczeniach fizycznych, choć najczęściej była to walka na pięści i mocowanie.

„Początki kariery Stanisława Zbyszka Cyganiewicza”.
W gronie ludzi najsilniejszych nie sposób nie wymienić najlepszego polskiego zapaśnika Stanisława Zbyszka Cyganiewicza. Przeszło pół wieku temu (artykuł z 1959 roku – przyp. J.W.) przez szereg lat rozsławiał na ringach świata siłę polskich mięśni. Odnosił wspaniałe zwycięstwa, kładąc na łopatki najsilniejszych przeciwników. Zdobywał cenne nagrody i najwyższe tytuły, nie wyłączając tytułu mistrza świata. Był również zdobywcą pasa brylantowego.
Nie małe zasługi położył na polu propagandy zapaśnictwa i kultu siły, która kiedyś w Polsce była w wysokiej cenie. Kult ten próbowało wśród młodzieży odrodzić wielu światłych ludzi, między innymi Henryk Sienkiewicz. Zbyszko z Bogdańca, to protoplasta Cyganiewicza.

Będą również:

„Siła, sprawność, piękno, czyli jak wrócić do źródeł” Autor: Jerzy Klawiński
Sport powstał jako forma wychowania fizycznego młodych ludzi po to, by skutecznie, w miarę szybko i – co ważne - bezpiecznie rozwijali te cechy swojego ciała i ducha, które będą im potem bardzo przydatne w życiu. Jeszcze nawet zanim przyjęło się powszechnie słowo „sport” – trenowano powszechnie zapasy, szermierkę, jazdę konną, strzelanie z rozmaitej broni. Podnoszono ciężary, biegano – przed siebie i za piłką... To stało się ważnym czynnikiem tworzącym europejskie tradycje wychowania fizycznego – rycerskiego, mieszczańskiego, a także gier i zabaw ludowych, do potrzeb społeczeństwa nowoczesne.

„Ikona, idol, legenda”. Aut. Dagmara Romanowska
Takie określenia są zarezerwowane dla największych z największych. Do Daniela Olbrychskiego wszystkie pasują idealnie, jakby były dla niego wymyślone. Mówią to wszyscy jednym głosem, niektórzy nawet więcej. Wzór i mistrz, który głośno mówi to, co myśli (…).
Aktorstwo nie było jednak jego jedyną pasją. - Małolat był wyjątkowo namolny, a ponieważ ja byłem bardzo zajęty treningiem, więc raz odpowiadałem na jego pytania, innym razem zwyczajnie go spławiałem - wspomina małego Daniela sportowiec Marian Rossa z kulturystą Janem Włodarkiem. - Nie zrażał się niczym! Za kilka dni powracał z nowym zapasem pytań.

„Sowa” Bielawa miejscem mojego treningu”. Aut. Mirosław Stankowski
Zapewne Państwo przeczytaliście artykuł Stanisława Zakrzewskiego pt. „Kulturystyka w Bielawie” z 1972 roku, który od kilku lat jest na stronie internetowej JWIP.PL (w dziale „Ośrodki”). Jest to artykuł dla mnie bardzo ważny bo on o siłowni w której zaczynałem ćwiczyć i dziś tez trenowałem. Jest historyczny z tego powodu, że jest jednym z ostatnich, który napisał „Twórca polskiej szkoły kulturystyki” przed swoją śmiercią. Mieszkam w Bielawie, od urodzenia i ćwiczę właśnie w ośrodku kulturystycznym TKKF „Sowa”, który 29 lat temu został przedstawiony na łamach „Rekreacji Fizycznej” przez Stanisława Zakrzewskiego.

A w pierwszych dniach stycznia 2012 r. przeczytacie:

„W 1988 roku kulturyści Gniezna dołączyli do najlepszych”. Autor: Przemysław Budziszewski.
Pierwsze zawody kulturystyczne w Gnieźnie odbyły się w grudniu 1988 r. Były one dużym wydarzeniem sportowym, długo wyczekiwanym szczególnie przez tych, którzy uprawiali amatorko ten sport oraz dla ich znajomych oraz osób chcących zobaczyć rywalizacje ładnie zbudowanych chłopców i dziewcząt.
Były to historyczne zawody, bowiem zorganizowano je w mieście, w którym w roku 1907 urodził się Stanisław Zakrzewski – Twórca Polskiej Szkoły Kulturystyki, i w którym w okresie okupacji hitlerowskiej był więziony przez gestapo z wyrokiem śmierci.

„Chciałem prowadzić ośrodek rekreacyjny”. Rozmowa z Markiem Perepeczko, z 1990 r.
W Australii dużo jest ośrodków rekreacyjnych, świetnie wyposażonych. Oczywiście im lepsze tym wstęp droższy. Poznałem jeden z nich. Właśnie tam w wieku 45 lat pobiłem rekord siłowy.. Zarzuciłem dziesięć razy od kolan do piersi 100 kg sztangę. Leżąc wycisnąłem 140 kg. Ćwiczenia pozwoliły mi zrzucić 21 kg.”
(Opr. J.W.).
Rej. 469/ Róźne – 61/2011.12.15/JWIP.PL.


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
MŚ w Płońsku, 2003 r.
MŚ w Płońsku, 2003 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE