Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9955631
osób.
Oni są z nami:
Od 18 grudnia 2011 r. przeczytacie

W świąteczne dni na naszej stronie znajdziecie ciekawe artykuły, które przeczytacie z przyjemnością. Pozwalamy sobie zapowiedzieć artykuły, których cześć wraz ilustrującymi ich zdjęciami nie były jeszcze opublikowane na żadnym portalu internetowym. Kilka artykułów napisano specjalnie dla JWiP.PL.

Niżej wymieniamy ich tytuły, z urywkami tekstu, abyście sami dokonali wyboru, które z nich przeczytać. Proponujemy wszystkie, już w dniu ich sukcesywnego prezentowania na stronie głównej, JWIP.PL

Polskich siłaczy w świątecznych artykułach aut. Stanisława Zakrzewskiego z cyklu: DAWNE SŁAWY ARENY. Z SILNYCH NAJSILNIEJSILNIEJŚCI, reprezentować będą;

„Teodor Sztekker – pierwowzór kulturysty”. (Filozof, atleta i zapaśnik ładnie zbudowany).
Tadeusz Sztekker, jeden z najpopularniejszych polskich siłaczy okresu międzywojennego, urodził się w 1898 roku na lubelszczyźnie. Od dziecka odznaczał się bardzo żywym usposobieniem i dużymi zdolnościami ruchowymi. To go skłaniało do szukania ujścia dla swojego bujnego temperamentu w różnych ćwiczeniach fizycznych, choć najczęściej była to walka na pięści i mocowanie.

„Początki kariery Stanisława Zbyszka Cyganiewicza”.
W gronie ludzi najsilniejszych nie sposób nie wymienić najlepszego polskiego zapaśnika Stanisława Zbyszka Cyganiewicza. Przeszło pół wieku temu (artykuł z 1959 roku – przyp. J.W.) przez szereg lat rozsławiał na ringach świata siłę polskich mięśni. Odnosił wspaniałe zwycięstwa, kładąc na łopatki najsilniejszych przeciwników. Zdobywał cenne nagrody i najwyższe tytuły, nie wyłączając tytułu mistrza świata. Był również zdobywcą pasa brylantowego.
Nie małe zasługi położył na polu propagandy zapaśnictwa i kultu siły, która kiedyś w Polsce była w wysokiej cenie. Kult ten próbowało wśród młodzieży odrodzić wielu światłych ludzi, między innymi Henryk Sienkiewicz. Zbyszko z Bogdańca, to protoplasta Cyganiewicza.

Będą również:

„Siła, sprawność, piękno, czyli jak wrócić do źródeł” Autor: Jerzy Klawiński
Sport powstał jako forma wychowania fizycznego młodych ludzi po to, by skutecznie, w miarę szybko i – co ważne - bezpiecznie rozwijali te cechy swojego ciała i ducha, które będą im potem bardzo przydatne w życiu. Jeszcze nawet zanim przyjęło się powszechnie słowo „sport” – trenowano powszechnie zapasy, szermierkę, jazdę konną, strzelanie z rozmaitej broni. Podnoszono ciężary, biegano – przed siebie i za piłką... To stało się ważnym czynnikiem tworzącym europejskie tradycje wychowania fizycznego – rycerskiego, mieszczańskiego, a także gier i zabaw ludowych, do potrzeb społeczeństwa nowoczesne.

„Ikona, idol, legenda”. Aut. Dagmara Romanowska
Takie określenia są zarezerwowane dla największych z największych. Do Daniela Olbrychskiego wszystkie pasują idealnie, jakby były dla niego wymyślone. Mówią to wszyscy jednym głosem, niektórzy nawet więcej. Wzór i mistrz, który głośno mówi to, co myśli (…).
Aktorstwo nie było jednak jego jedyną pasją. - Małolat był wyjątkowo namolny, a ponieważ ja byłem bardzo zajęty treningiem, więc raz odpowiadałem na jego pytania, innym razem zwyczajnie go spławiałem - wspomina małego Daniela sportowiec Marian Rossa z kulturystą Janem Włodarkiem. - Nie zrażał się niczym! Za kilka dni powracał z nowym zapasem pytań.

„Sowa” Bielawa miejscem mojego treningu”. Aut. Mirosław Stankowski
Zapewne Państwo przeczytaliście artykuł Stanisława Zakrzewskiego pt. „Kulturystyka w Bielawie” z 1972 roku, który od kilku lat jest na stronie internetowej JWIP.PL (w dziale „Ośrodki”). Jest to artykuł dla mnie bardzo ważny bo on o siłowni w której zaczynałem ćwiczyć i dziś tez trenowałem. Jest historyczny z tego powodu, że jest jednym z ostatnich, który napisał „Twórca polskiej szkoły kulturystyki” przed swoją śmiercią. Mieszkam w Bielawie, od urodzenia i ćwiczę właśnie w ośrodku kulturystycznym TKKF „Sowa”, który 29 lat temu został przedstawiony na łamach „Rekreacji Fizycznej” przez Stanisława Zakrzewskiego.

A w pierwszych dniach stycznia 2012 r. przeczytacie:

„W 1988 roku kulturyści Gniezna dołączyli do najlepszych”. Autor: Przemysław Budziszewski.
Pierwsze zawody kulturystyczne w Gnieźnie odbyły się w grudniu 1988 r. Były one dużym wydarzeniem sportowym, długo wyczekiwanym szczególnie przez tych, którzy uprawiali amatorko ten sport oraz dla ich znajomych oraz osób chcących zobaczyć rywalizacje ładnie zbudowanych chłopców i dziewcząt.
Były to historyczne zawody, bowiem zorganizowano je w mieście, w którym w roku 1907 urodził się Stanisław Zakrzewski – Twórca Polskiej Szkoły Kulturystyki, i w którym w okresie okupacji hitlerowskiej był więziony przez gestapo z wyrokiem śmierci.

„Chciałem prowadzić ośrodek rekreacyjny”. Rozmowa z Markiem Perepeczko, z 1990 r.
W Australii dużo jest ośrodków rekreacyjnych, świetnie wyposażonych. Oczywiście im lepsze tym wstęp droższy. Poznałem jeden z nich. Właśnie tam w wieku 45 lat pobiłem rekord siłowy.. Zarzuciłem dziesięć razy od kolan do piersi 100 kg sztangę. Leżąc wycisnąłem 140 kg. Ćwiczenia pozwoliły mi zrzucić 21 kg.”
(Opr. J.W.).
Rej. 469/ Róźne – 61/2011.12.15/JWIP.PL.


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Herkules Wsi, 1988 r.
Herkules Wsi, 1988 r.
Wspaniali ze wsi i miasteczek (LZS), 1986 - 1992
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE