Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10033466
osób.
Oni s± z nami:
Si³a, sprawno¶æ, piêkno, czyli jak wróciæ do ¼róde³. Aut. J. Klawiñski

Na zdjêciu od lewej: Jerzy Klawiñski, Boles³aw Sotomski, Jan W³odarek – instruktorzy kulturystyki w „B³yskawicy”, rok 1972. Fot. w³asno¶æ J.W.

W³a¶ciwie równie dobrze móg³bym nie napisaæ tego tekstu, bo wiary w jego powszechny skutek wielkiej nie mam, choæ w ka¿d± jego tezê czy wniosek g³êboko wierzê. Gdyby ludzko¶æ uczy³a siê na w³asnych b³êdach i to od najm³odszych lat, s³owo „niebo” zast±pi³oby pewnie ju¿ dawno s³owo „ziemia” na trwa³e - jako opis naszej rzeczywisto¶ci. A tak przecie¿ nie jest! Ale obieca³em Jankowi, ¿e napiszê, wiêc...

Sport powsta³ jako forma wychowania fizycznego m³odych ludzi po to, by skutecznie, w miarê szybko i – co wa¿ne - bezpiecznie rozwijali te cechy swojego cia³a i ducha, które bêd± im potem bardzo przydatne w ¿yciu. Jeszcze nawet zanim przyjê³o siê powszechnie s³owo „sport” – trenowano powszechnie zapasy, szermierkê, jazdê konn±, strzelanie z rozmaitej broni. Podnoszono ciê¿ary, biegano – przed siebie i za pi³k±... To sta³o siê wa¿nym czynnikiem tworz±cym europejskie tradycje wychowania fizycznego – rycerskiego, mieszczañskiego, a tak¿e gier i zabaw ludowych, do potrzeb spo³eczeñstwa nowoczesnego. Te potrzeby to: praca, walka i zabawa...


Samo pochodzenie wyrazu „sport” jest odleg³a, siêga bowiem staro¿ytnego Rzymu. W obszarach Imperium w jego schy³kowej fazie pojawi³o siê s³owo di- lub desporte, oznaczaj±ce æwiczenia i zabawy rekreacyjne poza bramami miasta. W XI w. s³owo to przywêdrowa³o wraz z mówi±cymi po francusku Normanami w trakcie podboju do Anglii i - po przystosowaniu fonetycznym - zaczê³o wystêpowaæ nowe s³owo – sport w³a¶nie.

Zauwa¿cie, jak bardzo liczy³a siê w tej odmianie ludzkiej aktywno¶ci pó¼niejsza przydatno¶æ nabytych w procesie zabawy, a potem ¶wiadomego treningu cech: si³y, szybko¶ci, wytrzyma³o¶ci, gibko¶ci, odporno¶ci psychicznej na stres, a tak¿e tzw. praksji – zdolno¶ci do planowania i wykonywania z³o¿onych ruchów celowych. W epoce przedautomatyczno-spalinowej (praktycznie do po³owy XX w.) wydolno¶æ psychofizyczna cz³owieka decydowa³a o wszystkim: od jego prze¿ycia w walce a¿ po zajmowan± w wyniku poziomu jego ¿yciowe sprawno¶ci pozycji spo³ecznej.

Jak g³osi definicja Wikipedii, kulturystyka to amatorska lub zawodowa dyscyplina sportu polegaj±ca na kszta³towaniu cia³a poprzez æwiczenia fizyczne. Wywodzi siê z æwiczeñ treningowych si³aczy i zapa¶ników z drugiej po³owy XIX w. To dobry opis, bo ju¿ w staro¿ytno¶ci zauwa¿ono, ¿e doskona³a forma fizyczna dla wszystkich dyscyplin ludzkiej aktywno¶ci manifestuje siê m.in. przez wielko¶æ i wyrazisto¶æ umiê¶nienia oraz mocne, ale zgrabne ukszta³towanie cia³a. Co wiêcej, za czasów Eugena Sandowa okaza³o siê dobitnie, ¿e przy rozs±dnie prowadzonych æwiczeniach znaczne postêpy w ca³o¶ciowym – sprawno¶ciowym i estetycznym – rozwoju cia³a mo¿e osi±gn±æ ka¿dy – i to dos³ownie!

Z wiedzy tej – pocz±tkowo elitarnej – coraz wiêcej spo³eczeñstw zaczê³o czerpaæ dla rozwoju swoich cz³onków. Wprowadzono stosowne æwiczenia np. w armii, bo wyæwiczony ogólnie ¿o³nierz lepiej potem znosi³ specjalistyczne szkolenie bojowe, w szko³ach, a nawet w domach prywatnych co ¶wiatlejszych obywateli.
U nas te zalety dostrze¿ono ju¿ przed II wojn±, ale ruch masowego sportu rekreacyjnego rozwin±³ siê dopiero po niej i mia³ byæ jednym z elementów odbudowy zdruzgotanych ni± spo³eczeñstw. Na tej w³a¶nie fali wybitny polski dziennikarz sportowy red. Stanis³aw Zakrzewski – by³y czynny lekkoatleta – postanowi³ zaszczepiæ w os³abionej wojn± polskiej populacji antyczn± mi³o¶æ do takich idea³ów jak: si³a, sprawno¶æ i piêkno (tak w³a¶nie brzmia³ tytu³ jednej z jego ksi±¿ek).
Ci, którzy nie mieli mo¿liwo¶ci zetkn±æ siê z jego ksi±¿kami czy publicystyk± na ³amach „Sportu dla Wszystkich” (a wiêc lwia wiêkszo¶æ z czytaj±cych te s³owa!) nie wiedz±, ¿e by³ on w owych czasach jednym z tytanów propagandy sportowej na skalê masow±. Setki tysiêcy m³odych ludzi za jego w³a¶nie namow± ³apa³o za hantle, sztangi, ekspandery, podci±ga³o siê na dr±¿ku, pompkowa³o na rozmaite sposoby... Ale tu¿ obok reporta¿y z pierwszych, wykpiwanych przez innych ówczesnych publicystów „konkursów mêskiej piêkno¶ci” znale¼æ mo¿na liczne teksty (czêsto pierwsze opublikowane w jêzyku polskim) o tym jak uprawiaæ karate, judo (pisywa³ s³ynny trener i popularyzator Bogus³aw Skut), ju-jutsu (niezapomniany Krzysztof Kondratowicz), podnoszeniu ciê¿arów, boksie i akrobatyce gimnastycznej. Ówcze¶ni polscy kultury¶ci byli czo³owymi ciê¿arowcami (Augustyn Dziedzic, Marian Zieliñski, Jan Czepu³kowski, Antoni Pietruszek, Przemys³aw Kwiatkowski, Ryszard Paciejewski , judokami (Jerzy Grodek), miotaczami (Marian Rosa), wio¶larzami (Jerzy Pachocki) a na zdjêciach z pla¿y po sopockich mistrzostwach Polski w kulturystyce S³awomir Filipowicz, Stefan Polis czy Antoni Ko³ecki pokazuj± dobre przygotowanie gimnastyczne (stójki, wagi przodem, poziomki itd.).

Poziom ogólnej sprawno¶ci by³ na tyle wysoki, ¿e ówczesna m³odzie¿owa czo³ówka kulturystów – bracia Krydziñscy, Stefan Niedzia³kowski, przez pewien czas Wies³aw Cha³as) bez problemów doszlusowa³a do legendarnego zespo³u wyczynowych tancerzy-mimów Henryka Tomaszewskiego – Wroc³awskiej Pantomimy (wystêpowali tam z powodzeniem wiele lat!). Wielu równie¿ m³odych kulturystów przerzuci³a siê na uprawianie dyscyplin olimpijskich, np. Zbyszek Trzaskoma (³ucznictwo), Wojtek Rejmer, Andrzej Kulesza, Andrzej Skiba, Roman Pi±tek, Jan Hy¶, Roman Józefiak ( podnoszenie ciê¿arów).

W latach t³ustych, zakoñczonych usuniêciem z „SdW” Stanis³awa Zakrzewskiego - w wyniku donosów inspirowanych przez znanego kulturystê – szybko przybli¿a³y siê lata chude... Id±ca gierkowska odnowa liczy³a na silniki Skotów 2A w wojsku i d¼wigi oraz podno¶niki wid³owe w cywilu... Podobno sz³o nowe... gdzie zasz³o – wiemy... „Sport dla Wszystkich” zamkniêto na pocz±tku lat 70. Red. Zakrzewski dotrwa³ do emerytury pracuj±c w „¯aglach”, sopockie mistrzostwa Polski w kulturystyce do 1977 roku zast±pi³y ogólnopolskie, a czê¶ciej lokalne zawody m.in. w: Warszawie, Poznaniu, Pile, Piotrkowie, Pabianicach, Wroc³awiu, £odzi czy Olsztynie, a idea wychowywania silnych, sprawnych i piêknych powoli obumar³a, a od 1981 roku na dziesiêciolecia...
Lecz natura (zw³aszcza ludzka) nie znosi pró¿ni: na miejsce antycznych i renesansowych idei red. Zakrzewskiego i wielu jego zwolenników-popularyzatorów, jak choæby Henio Jasiak czy aktor Marek Perepeczko, fotograf Janek Rozmarynowski – „tury” z pierwszego kulturystycznego zaci±gu nadesz³a chy³kiem za Coca Col± amerykañska komercja... „Nie we¼miesz weiderowskiej proteinki – nici z pó³metrowego bicepsu!” „Liczy siê tylko masa!” „Stosuj± nas wszyscy najlepsi!” Kto mia³ tym m³odym ch³opakom powiedzieæ, ¿e rozwijanie miê¶nia ma sens tylko do tego momentu, w którym zaczyna nam on w codziennym ¿yciu... przeszkadzaæ? Redaktora Zakrzewskiego. ju¿ nie by³o, za to rozmaite monstra maj±ce na co dzieñ problem z w³o¿eniem skarpetek czy zasznurowaniem butów wali³y m³odych po oczach z ok³adek przemycanych pism ca³ymi pakami wy¿y³owanych befsztyków. Czasem tylko pojawia³a siê ma³a wiadomo¶æ, ¿e ten czy ów z owych mutantów wycofa³ siê, a nawet grubo przed czasem... umar³...
Ale powszechno¶æ „maksymalnej masy”, „rze¼by a¿ do ko¶ci” czy „monstrualnej si³y” ju¿ przekona³a kolejne wielu ówczesnych nowicjuszy, ¿e to jedyna droga, sens i tylko tak mo¿na. Z czasem zapomniano o sile i sprawno¶ci (to szczególnie!) – zosta³o tylko „piêkno” – w do¶æ kontrowersyjnej wersji... Postawiono na efektowno¶æ – efektywno¶æ za¶ znik³a: dawniej setka pompek, przysiadów, 25 podci±gniêæ (pe³nych!) na dr±¿ku to by³a norma. Salto, tzw. gwiazda, poziomka czy chor±giewka, atletyka terenowa, udzia³ w wielobojach (skok, rzut, bieg) – to potrafi³ ka¿dy æwicz±cy regularnie ch³opak. Jak to jest dzi¶? Odpowiedzcie sobie sami...
I co? I ju¿? Ponarzeka³, jak to stary, ¿e kiedy¶ by³o lepiej i poszed³? Nic z tego! Namawiam was usilnie do powrócenia w czasach pojenia barwionym koksem i s³odzon± komerch± do czystego ¼ród³a i po³±czenia w swoich æwiczeniach antycznych idea³ów si³y, sprawno¶ci i piêkna – w sumie: zdrowia fizycznego i psychicznego. Genetyki i tak siê nie przeskoczy – koks nóg nie wyd³u¿y, ale s± nowe, naukowo zbadane metody rozwoju fizycznego i mo¿na po prostu byæ wszechstronnym sportowcem amatorem, kim¶, o kim w czasie wczesnej i w±skiej specjalizacji zapomnieli¶my, a szkoda! Brakuje tylko nowego red. Zakrzewskiego. Próbuje zmieniæ to po swojemu Janek W³odarek i przyjaciele i chwa³a im za to...

Ka¿da z wymienionych tu cech sprawno¶ci przydaje siê nam w ¿yciu. Osi±ganie piêkna za¶ jest najtrudniejsze i nigdy nie polega tylko na zwiêkszaniu posiadanych miê¶ni... Si³ownia daje wam doskona³e przygotowanie do wszystkich rodzajów ludzkiej aktywno¶ci i odpoczynek po ciê¿kiej pracy. Skorzystajcie z tego – ale rozs±dnie! Bez rozwalonych nadmiernymi obci±¿eniami stawów, uszkodzonych „pakowaniem” serc i w±trób czy posterydowych zmian w psychice.
Wiêc – niech si³a, sprawno¶æ i piêkno bêd± z wami... Wszystkie razem - bêd± wam w ¿yciu bardzo potrzebne...
Listopad 2011 r.

Autor: Jerzy Klawiñski.
Rej.451./ Historia – 32 /2011.12.21 /JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.01.11. Godz. 23:42



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
I mistrzostwa Warszawy, 1961 r.
I mistrzostwa Warszawy, 1961 r.
Stanis³aw Zakrzewski (1907 - 1972)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE