Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9292484
osób.
Oni są z nami:
Sterydy, ekspert odpowiada

Fot. z tygodnika "Na Żywo"

W tygodniku „Na żywo” (8.10.2009 r.), cykl „Medycyna bez tajemnic” - czytelnicy pytają, a ekspert dr Ewa Górska odpowiada na pytania: „czy sterydy to samo zło?”

- Lekarz zapisał mi sterydy. Na czym polega ich działanie?
Są one silnym środkiem przeciwzapalnym (właściwa nazwa to steroidy lub kortykosteroidy). Działają w sposób zbliżony do hormonów wytwarzanych przez gruczoły nadnerczy. Leki sterydowe ratują życie, pobudzają organizm do walki z chorobą pozwalają przetrwać skrajne warunki (ból, szok). Stosuje się je w leczeniu schorzeń reumatycznych, polineuropatii, łuszczycy, zapalenia jelit oraz zmian atopowych na skórze. Z terapii tymi lekami korzystają również ludzie z chorobą nowotworową.

- Skąd obawy, że sterydy mogą być szkodliwe dla zdrowia?
Te obawy mają uzasadnienie. Tak jak antybiotyki i cytostatyki, sterydy oprócz korzystnych efektów (w leczeniu - przyp. T.) niosą objawy niepożądane. Zaobserwowano obrzęki twarzy, spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie, często przyrost wagi. Skutkiem terapii bywa bezsenność. Te objawy wiązały się z przyjmowaniem dawek i zażywania sterydów przez długi czas.
Ubocznym działaniem zbyt dużych dawek jest również nadciśnienie, wzrost stężenia cukru we krwi oraz osteoporoza..W przypadku sterydów podawanych w postaci kremów i maści może być zanik skóry. Wniosek? Leki sterydowe powinny być stosowane pod ścisłą kontrolą.


- Jakie badania powinnam robić podczas zażywania sterydów?
Zgłaszaj się na kontrole badania wzroku ( sterydy mogą go osłabić i sprzyjać zaćmie). Konieczna jest też analiza krwi na poziom glukozy. Lekarz zapisujący sterydy powinien też Cię skierować na badania densytometryczne ( gęstość kości). Jest ono konieczne nawet wówczas, gdy nie występują żadne dolegliwości kostno - stawowe.

- Kto nie może brać leków sterydowych?
Absolutnym przeciwwskazaniem do terapii jest blokada nadnerczy, czyli niedobór w organizmie naturalnych hormonów wydzielanych przez nadnercza. Stosowanie syntetycznych sterydów mogłoby doprowadzić do zaniku tych gruczołów.

JWIP.PL.
Ekspert udziela jeszcze kilkunastu odpowiedzi, których nie przytoczyłem. Te, które są powyżej wystarczą, aby uzmysłowić sobie, ze lek ratujący życie zażywany przez osoby zdrowe, tylko w celu zdobycia tak zwanej "masy mięsniowej" może znacznie przyczynić się do zrujnowania im zdrowia.
Tych co w tym zakresie cierpią na elementarny "brak wiedzy", zapraszam do lektury artykułów o skutkach wspomagania się sterydami, są w dziale „STERYDY”
Wybrał: Tom, 23 października 2009 r.
Rej.507./ Sterydy – 35 / 2012.03.05/WIP.PL
Aktualizacja: 2012.03.19. Godz. 10:05


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Eugeniusz Wojciechowski, 1995 r.
Eugeniusz Wojciechowski, 1995 r.
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE