Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10033504
osób.
Oni s± z nami:
"Nakoksowani... nadkomensacja" - Polemika. Aut. Mariusz Pencak

Franco Columbu na fotografii,1978, z arch.

Entuzjazm w kulturystyce jest wskazany. Jak wiadomo, psychika, podej¶cie do treningu, dyscyplina, ma ogromne znaczenie w rozwoju cia³a. Nieco gorzej wygl±da to w kwestii entuzjastycznego podej¶cia „naukowego” do kulturystyki – wszak w si³owniach w ca³ym kraju do dzisiaj pokutuj± pewne kulturystyczne mity, mniej lub bardziej szkodliwe.

Niestety autor artyku³u pt. „Nakoksowani… nadkomensacja!” przyklaskuje kilku takim mitom. Chcê w poni¿szym tek¶cie sprostowaæ kilka rzeczy, poniewa¿ zarówno osoba uprawiaj±ca ¿elazny sport, jak równie¿ postronny obserwator, mog± wysnuæ mylne wnioski.


Mit #1
Autor przedstawia system Mike Mentzera – jednego z bardziej znanych zawodników po¼nej ery z³otej kulturystyki, troszkê jako z³ot± pigu³kê bêd±c± panaceum na brak masy. Trudno jednak traktowaæ jeden przypadek „hardgainera” jako jak±kolwiek wytyczn± dla przysz³ych pokoleñ kulturystów. Za to jest to ¶wietnym zabiegiem marketingowym dla systemu Heavy Duty – miê¶nie m³odziana uros³y pod jej wp³ywem, a nie chcia³y rosn±æ na wcze¶niejszych „rozpiskach”, jak za dotkniêciem czarodziejskiej ró¿d¿ki. Autor powo³uje siê czêsto na koksiarzy, pozostañmy wiêc w tym temacie – je¶li system Mentzera jest taki cudowny, ilu tak naprawdê zawodowców i amatorów opiera³o swój sukces na tym programie, ilu go propagowa³o etc. Heavy Duty to ciekawostka, nie neguje tego ¿e mo¿e byæ warto¶ciowy, ale nie jest ¿adn± „tajn±, doskona³± metod±”.

Mit #2
Rozwiniêcie powy¿szego – nie do koñca rozumiem jaki jest sens w propagowaniu treningu jednej partii cia³a raz na dwa, a nawet raz na tydzieñ. To ¿e nogi i grzbiet bior± udzia³ przy wielu czynno¶ciach, o niczym nie ¶wiadczy. Miê¶nie nóg podczas spaceru nie pracuj± w wymiarze beztlenowym, to absurdalne uwa¿aæ ¿e chodzenie mo¿e utrudniaæ regeneracjê po ciê¿kim treningu si³owym – to przecie¿ w³a¶nie aktywno¶æ aerobowa przyspiesza regeneracjê, zwiêksza dop³yw sk³adników od¿ywczych etc. Czytaj±cy gotów pomy¶leæ ¿e po ciê¿kim treningu powinien le¿eæ plackiem, najlepiej przez dwa tygodnie (do nastêpnego treningu), bo i regeneracja gorsza. Koszmar.

Warto jeszcze poinformowaæ mistrzów i rekordzistów ¶wiata w trójboju, oraz sztangistów, ze ich cia³a s± chronicznie przemêczone bo æwicz± g³ówne partie czê¶ciej ni¿ raz w tygodniu.

Mit #3
Wisienka na torcie. Autor pisze „Czy nie zastanawia Was, ¿e nakoksowani do bólu i nafaszerowani suplementami oraz od¿ywkami „tytani” (czêsto te¿ obdarowani sporymi miê¶niami genetycznie!) æwicz± grupê tylko raz w tygodniu?”. (…) „Po prostu wiedz±, ¿e po morderczym treningu nie dadz± rady szybciej siê odnowiæ i daæ przyrosn±æ swoim miê¶niom... Dlaczego wiêc wielu z nas jest ... mniej rozs±dnych?”.

Jest to mój ulubiony fragment – a przy okazji wyrwany z kontekstu historii kulturystyki. Je¶li cofniemy siê do lat ’70 w których dominowa³ Arnold, Columbu czy Nubret, oka¿e siê przecie¿ ¿e w czasach „golden age” kultury¶ci trenowali dwa razy dziennie (rano i wieczorem), bo pare godzin, codziennie ! Im jako¶ nie przeszkadza³y dylematy dzisiejszych pakerów. A dlaczego ? Bo taka by³a moda i wszyscy j± pod³apali. A potem przysz³a moda na split, rozpropagowana przez Weiderów i zaczê³y siê smuty na temat tygodniowej regeneracji. Zawodowcy jednak wpychaj± w siebie tyle farmakologii, ¿e im bêd± bicepsy ros³y od przys³owiowego drapania po plecach, autor próbuje tutaj udowodniæ, ¿e skoro zawodowcy æwicz± raz w tygodniu, to „natural” tym bardziej musi co jest absurdem, bior±c pod uwagê ¿e ich organizmy diametralnie siê ró¿ni± ! Go¶æ który jest „na bombie” ma nieporównywalnie lepsz± synteze bia³ek i szybsz± regeneracjê i dla niego nie ma wiêkszej ró¿nicy jakim programem bêdzie æwiczy³. Co wiêcej, ¿aden autorytet nie wmówi mnie, ¿e klatka, grzbiet, nogi, biceps, ³ydka, cokolwiek, potrzebuje siedmiu dni na regeneracjê. Przeczy temu zdrowy rozs±dek, przecz± temu fakty naukowe, i przecz± temu wyniki ludzi którzy æwicz± dane partie cia³a czê¶ciej.
Pozdrawiam i ¿yczê wiêcej zdrowego entuzjazmu !
Aut. Mariusz Pencak - Cz³onek Zespo³u JWIP.PL. Legnica marzec 2012.
Rej.523./Trening – 58/ 2012.03.21/JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.03.31. Godz. 21:17

Zobacz wyzej artyku³: „Nakoksowani… nadkomensacja!”. Aut. JureK


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Inga Neverauskaite, Litwa 2009 r.
Inga Neverauskaite, Litwa 2009 r.
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE