Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10032999
osób.
Oni s± z nami:
Zostaniesz Herkulesem/* Aut. Henryk Jasiak

Rys. æwiczenia si³owe maczugami w Persji, XVIII w.

ÆWICZYSZ JU¯ 24 MIESIÊCY, NIE SPO¯YWASZ „PROCHÓW”, TO PRZECZYTAJ! (przyp.- jwip).

D±¿±c do maksymalnego rozwoju miêsni trzeba zwracaæ uwagê nie na to, ile zdo³a siê podnie¶æ w danym æwiczeniu, lecz jak to siê wykona. Oczywi¶cie, odpowiednie ciê¿ary musz± byæ stosowane do wymuszenia wzrostu w³ókien miê¶niowych, ale najwa¿niejsza jest technika wykonywania ruchów, które decyduj± o maksymalnym anga¿owaniu i izolowaniu danej grupy miê¶niowej. Kluczem do rozwoju sylwetki jest wszechstronne anga¿owanie zarówno w³ókien bia³ych, jak i czerwonych. St±d tak du¿e znaczenie treningu o charakterze holistycznym.


Powtórzenia wymuszone, wykonywane na koñcu serii po osi±gniêciu tzw. upadku miê¶niowego (pe³nego zmêczenia), musz± byæ stosowane bardzo ostro¿nie, przy tym wybiórczo na niektóre wiêksze grupy miê¶niowe. Dotyczy to oczywi¶cie nie pocz±tkuj±cych, lecz zaawansowanych (nawet trenuj±cy od lat rekreacyjnie – przyp. jwip), którzy maj± za sob± 18 (a najlepiej 24) miesiêczny sta¿ treningowy.
W kulturystyce bardzo adekwatne jest powiedzenie: „Mózg nienawidzi nudy, dlatego w czasie treningu trzeba go stale pobudzaæ nowymi bod¼cami i metodami æwiczeñ, aby go zmusiæ do pe³nej koncentracji”.

Nasz mózg stale rejestruje ró¿ne bod¼ce przesy³ane przez zmys³y, on decyduje, co jest dobre i potrzebne. Dlatego tak wa¿na jest zdolno¶æ do maksymalnej koncentracji w kulturystyce. U przeciêtnego cz³owieka zdolno¶æ do maksymalnej koncentracji trwa zwykle w granicach 20 -30 minut, pó¼niej znacznie siê obni¿a. Jak wiêc poprowadziæ koncentracjê w procesie treningu?

Centrum pobudzania w naszym mózgu – wi±zka nerwów najlepiej reaguje na ró¿norodne bod¼ce i sygna³y, nie znosi monotonii, s³abo reaguje na rutynowe ruchy i æwiczenia. Ostatnie badania naukowe wykaza³y,¿e w pracy zawodowej, w której wykonuje siê ci±gle te same, powtarzane czynno¶ci wydajno¶æ jest stosunkowa ma³a, wystêpuje sporo b³êdów, a nawet wypadków. Wszystko to jest efektem niskiego stopnia koncentracji przez d³u¿szy czas. Naukowcy odkryli czynniki psychologiczne, które wp³ywaj± dodatnio na zdolno¶ci koncentracji w okresie d³u¿szym ni¼ wynosi norma 30 minut. Zalicza siê do nich nastêpuj±ce sytuacje.

G³ód, przejedzenie. Kultury¶ci udaj±cy siê na trening po obfitym posi³ku odczuwaj± ociê¿a³o¶æ, a jego zdolno¶æ do koncentracji w æwiczeniach jest niska. To samo dotyczy tych, którzy stosuj± ostr± dietê i odczuwaj± g³ód.

Ha³as i d¼wiêk. Na sali treningowej mog± one przeszkadzaæ, ale te¿ pomagaæ. Dobrze jest æwiczyæ przy niezbyt g³o¶nej i rytmicznej muzyce, która pobudza koncentracjê.(Niestety w wiêkszo¶ci si³owni muzyka z g³o¶ników dudni, a¿ szyby w oknach siê ruszaj±, a instruktorzy ¶pi± - przyp.jwip).

Niepokój. Stres niepokoju mog± wywo³aæ takie czynniki, jak temperatura w sali, ha³asy z zewn±trz (np. odg³os czêsto przeje¿d¿aj±cych tramwajów). Niepokój wywo³uje czêsto sama ¶wiadomo¶æ o konieczno¶ci skoncentrowania siê na æwiczeniach, st±d wielu æwicz±cych woli ruchy rutynowe, ci±gle te same.

Pora dnia. Organizm nasz dzia³a wg. tzw. zegara biologicznego. Psycholodzy charakteryzuj± dwa zdania koncentruj±ce:
- sukcesywne, a wiêc takie, w których decyduje pamiêæ i dlatego najlepiej wykonywaæ je w godzinach rannych,
- jednoczesne, wymagaj±ce rutyny, najlepiej wykonywaæ po po³udniu.

O tempie i z³o¿ono¶ci treningu, od którego zale¿y poziom naszej koncentracji, napiszemy w nastêpnym odcinku.
(Fragment artyku³u z „Sport i ¿ycie” 1990 r. /*Tytu³ powy¿szego fragmentu od JWIP.PL).
Autor: Henryk Jasiak ( 1936 - 2008)
Rej.525/ Trening - 59/ 2012.03.24/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.04.10. Godz. 16:03



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Natalia przed kamer± filmow±, 2012 r.
Natalia przed kamer± filmow±, 2012 r.
J. KO£TUN Z DZIEWCZÊTAMI, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE