Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10097802
osób.
Oni są z nami:
Funkcjonalny trening izometryczny (w 1962). Aut. Bob Hoffman, cz.1.
(Cz. 1).


(Na zdjęciu: autor Bob Hoffman , 1935 r. Fot. z „S and H” 1948.

JWIP.PL. Bob Hoffman (1898 - 1985), w 1924 roku zorganizował pierwsze w Ameryce zawody w podnoszeniu ciężarów. Był bardzo silny fizycznie, mając 60 lat, potrafił stojąc wycisnąć jedną ręką odważnik o wadze 250 funtów, a napinając klatkę piersiową rozrywał gruby łańcuch, którym był opasany.
Był znanym trenerem kulturystów i olimpijskiej drużyny ciężarowców USA. Był właścicielem firmy „York” produkującej sprzęt sportowy, wydawał kilkanaście tytułów czasopism dla kulturystów i ciężarowców, z najsławniejszym „Strength and Health”, ukazującego się pod jego redakcją od lat 30. XX w.
„York” jako pierwsza na świecie firma wytwarzała odżywki i suplementy dla sportowców. Dostarczała je uczestnikom olimpiad letnich, m.in. w Londynie ( 1948 rok). Korzystali z nich również nasi czołowi sportowcy, w tym kadra ciężarowców.
Hoffman większość swoich zysków przeznaczał na finansowanie drużyn narodowych sportów siłowych (podnoszenie ciężarów i kulturystyka). Znaczne kwoty przeznaczał również na te formy sportu uprawiane w uczelniach, szkołach, stowarzyszeniach społecznych (YMCA), zakładach karnych itd. Pełnił szereg społecznych i zaszczytnych funkcji: w amerykańskim amatorskim sporcie i ruchu olimpijskim. Był doradcą ds. kultury fizycznej prezydentów Stanów Zjednoczonych: Eisenhovera, Kennedye’go i Nixona.
Firma „York” istnieje do dziś, jest dalej znakiem bardzo dobrej jakości sprzętu sportowego.
Należy podkreślić, że w latach 50 działalność publicystyczna i organizatorska Boba Hoffmana, w dużej mierze stanowiła inspiracje Stanisława Zakrzewskiego w tworzeniu polskiej szkoły kulturystyki.


Przed przeczytaniem niżej prezentowanego artykułu, który ukazał się w „Athletic Journal” w 1962 r., należy zapoznać się z artykułami wcześniej zamieszczonymi na stronie JWIP.PL, a mianowicie: „O ćwiczeniach izometrycznych, ostrożność zawsze wskazana” aut. Stanisław Zakrzewski (w dziale „Trening”). „Ze słabego siłaczem” aut. St. Zakrzewski ( w dziale „Sylwetki”). „Szkoła Boba Hoffmana” aut. St. Zakrzewski ( w dziale „Trening”),. „Bob Hoffman – jego biografia historią atletyzmu” opr. Jan Włodarek ( w dziale „Historia).
Obecnie ćwiczenia izometryczne są elementem zaprawy sportowej w różnych dyscyplinach oraz rehabilitacji. Ostatnio nawet redaktor Mirosław Prandota - w swoim podręczniku dla początkującym zaleca wykonywać kilka ćwiczeń izometrycznych.
J.W. kwiecień 2012 r.

FUNKCJONALNY TRENING IZOMETRYCZNY (cz.1).
Chyba tylko hula – hoop i twist mogą się równać pod względem szybkości kariery z treningiem izometrycznym. A system ten liczy przecież dopiero dwa lata, z czego przwie cały rok poświęciliśmy wypróbowywaniu jego wartości, trzymając go raczej w tajemnicy, żeby nasi radzieccy rywale nie mogli nas w jego zastosowaniu ubiec.

Kiedy rok temu przebywaliśmy przez 7 tygodni w ZSRR, badając metody radzieckiego treningu sportowego, mogliśmy się przekonać, że trenerzy i zawodnicy ZSRR wprawdzie nic zasadniczego o treningu izometrycznym nie wiedzieli, tym niemniej ostro krytykowali samą jego ideę. W czasie późniejszej wizyty spostrzegliśmy, że zainteresowani pracownicy radzieckiego Instytutu Kultury Fizycznej byli już doskonale zapoznani z naszymi artykułami zamieszczonymi na łamach czasopism „Strength and Health” i „Amateur Athlete”. Zadawali nam wiele pytań, interesowali się wykorzystaniem naszego systemu i zapowiadali, że w2krotce zastosują go w treningu swoich sportowców.

W czasie pobytu w Moskwie i Leningradzie spędziliśmy kilka dni w towarzystwie amerykańskiej drużyny lekkoatletycznej, przebywającej na tournee w ZSRR. Prowadziliśmy z nimi na temat treningu izometrycznego poważne dyskusje. Niektórzy byli gotowi natychmiast przystąpić do rób wykorzystania tego systemu w swoim treningu, inni mieli obawy, że przy jego zastosowaniu mogą niepotrzebnie powiększyć swoją wagę lub wykształcić te partie mięsni, które na nic się nie przydadzą i raczej będą przeszkadzać w uzyskiwaniu dobrych wyników. Max Trues i Jim Beatty np. bali się, że przybiorą nawadze. Poradziliśmy im, by spróbowali następujących ćwiczeń - wspinanie się na palcach i wyciskanie w tej pozycji statycznego ciężaru, aż przekonają się o ile to ćwiczenie powiększy ich siłę., wytrzymałość i żywotność. Poradziliśmy im również, by zapoznali sięz całością systemu, który powinien ułatwić im odnoszenie zwycięstw w bojach z ich radzieckimi przeciwnikami.

Od tego czasu wielu z naszych zawodników wypróbowało już system treningu izometrycznego i osiągnęło dzięki temu niemu poważne wyniki. W krótkim czasie Jay Silwester (rywal Edmunda Piątkowskiego – przyp.jw.) trzykrotnie poprawił rekord świata w rzucie dyskiem i opierając się na jego wypowiedziach prasowych, zdobył pełne zaufanie do tego systemu.

Gary Gubner przyszedł całkowicie na trening izometryczny i wkrótce doszedł do ekstraklasy światowej w pchnięciu kulą. Jeśli w dalszym ciągu będzie kontynuował ten trening, może dojść do 70 stóp w pchnieciu kulą. Jim Beatty i John Uelses poprawili rekordy świata wówczas, gdy przyjęli tę metodę.

Pływacy trenowani przez Jima Counsilana na Uniwersytecie Indiana, poświęcili sporą część swojego treningu na ćwiczenia izometryczne. Wynik – na jednym mitingu poprawili 5 rekordów świata.
Autor: Bob Hoffman
Dokończenie
w części drugiej, szukaj w dziale „TRENING”.
Rej.533./Trening - 60/ 2012.04.10/JWIP.PL
Aktualizacja 2012.04.17, godz.22:40


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Inga Neverauskaite, Litwa 2009 r.
Inga Neverauskaite, Litwa 2009 r.
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE