Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10489589
osób.
Oni s± z nami:
Atleta Andrzej Laskowski - tradycje zobowi±zuj±. Aut. Jan W³odarek

(Na zdjêciu: Andrzej Laskowski w 1962 r. £adna sylwetka wypracowana bez wspomagaczy)

Rok 1962

Do o¶rodka kulturystycznego „Syrenka” przyprowadzili go koledzy - Józef Radziwi³ko i Bogdan Kryca. Spo¶ród pozosta³ych uczestników wyró¿nia³ siê chyba tylko potê¿nym karkiem. Kiedy pod koniec treningu zdj±³ dres i napi±³ miê¶nie, na sali rozleg³ siê szmer podziwu. Kto to jest?- pytano Radziwi³kê. Przybysz móg³ rzeczywi¶cie zaimponowaæ. Potê¿ne barki, ramiona niczym konary i fantastycznie umiê¶nione plecy.

Andrzej Laskowski - student III roku wydzia³u Architektury Wnêtrz Akademii Sztuk Piêknych w Warszawie, nie przypadkowo trafi³ do kulturystyki. Ju¿ od najm³odszych lat marzy³ o karierze sportowej i chcia³ wzorem swego ojca po¶wiêciæ siê atletyce. Jego ojciec, Antoni Laskowski, by³ przed wojn± znanym sportowcem, wicemistrzem Polski w podnoszeniu ciê¿arów sparingpartnerem s³ynnego zapa¶nika Aleksandra Garkowienki. Nic dziwnego, ¿e Andrzej chcia³ kontynuowaæ tradycje rodzinne.


Ju¿ w X klasie „ogólniaka” zapisa³ siê do sekcji zapa¶niczej „KS Rzemie¶lnik”. Tam pod opiek± trenera Syrockiego, stawia³ pierwsze kroki na zapa¶niczej macie.
Po rocznym treningu wy³oni³ siê problem: matura czy sport? Nie bez nacisku ze strony ojca wybra³ to pierwsze. Po uzyskaniu ¶wiadectwa dojrza³o¶ci z podwójnym zapa³em zabra³ siê do treningu. Zainteresowa³ siê podnoszeniem ciê¿arów i pierwsze udane próby zachêci³y go do uprawiania i tej dyscypliny. Skonstruowa³ sobie w domu 150 kg sztangê, dwie sztangielki i stojaki do przysiadów - sprzêt, którego zreszt± do dzi¶ u¿ywa.

Kulturystykê zacz±³ uprawiaæ ju¿ po wst±pieniu na studia. Odwiedza³ czêsto „akademika” na ul. Kickiego i tam zetkn±³ siê z Radziwi³k± i Kryc±. Zaczyna³ oczywi¶cie wed³ug wzorów „Sportu dla Wszystkich”, æwicz±c pocz±tkowo metod± Sandowa - hantlami 3- 5 kg. W tym okresie potrafi³ æwiczyæ codziennie po 2 a nawet 3 godziny, nie opuszczaj±c przy tym treningów zapa¶niczych. Rezultaty przysz³y szybko. Po dwóch latach doszed³ do wspania³ych wyników.

Równolegle z treningiem si³owym walczy³ na macie, wystêpuj±c kilkakrotnie w barwach „Rzemie¶lnika” w rozgrywkach II ligi. Do tej pory mo¿na go spotkaæ raz w tygodniu na treningu zapa¶niczym, dziêki któremu utrzymuje sprawno¶æ, gibko¶æ i kondycjê. Debiut Andrzeja Laskowskiego w zawodach kulturystycznych o „Z³ot± Sztangê”wypad³ bardzo dobrze. Laskowski zadziwi³ wszystkich wspania³ym umiê¶nieniem, szczególnie grzbietu i ramion.




(Na zdjêciu : Andrzej gasi pragnienie. Wówczas po intensywnym trenigu najbardziej smakowa³a gazowana oren¿ada. Fot. Jan Rozmarynowski).

W swoim treningu systematycznie stosuje æwiczenia trójboju olimpijskiego: zarzucanie sztangi na proste nogi (rekord 120 kg) i rwania sztangi. Tymi æwiczeniami w g³ównej mierze zawdziêcza si³ê i wspaniale rozwiniête miêsnie grzbietu i nóg. Miê¶nie brzucha ma tak silne, ¿e potrafi wykonaæ sk³on tu³owia na sko¶nej ³awce (k±t pochylenia ok. 30 st.) z ciê¿arem 35 kg trzymanym na karku.

Andrzej Laskowski trenuje bardzo intensywnie: 4 razy w tygodniu po 2, 5 godz. kulturystykê i raz w tygodniu zapasy. Nie stosuje ¿adnych sztywnych regu³; ilo¶æ æwiczeñ uzale¿nia od samopoczucia. Ma natomiast kilka ulubionych æwiczeñ, które zawsze wykonuje, zmieniaj±c jedynie, co pewien okres (2-3 miesi±ce) ich natê¿enie i ciê¿ar sztangi czy sztangielek.

Poni¿ej podajemy opis tych æwiczeñ oraz obci±¿enie i ilo¶æ serii, jakie stosowa³ w marcu 1962 roku:
1. Wyciskanie sztangi w le¿eniu: 6 serii po 4-6 ruchów, obci±¿enie 90 - 120 kg;
2. Przenoszenie sztangi w le¿eniu zza g³owy zgiêtymi rêkami - 5 serii po 5 powtórzeñ z ciê¿arem 60 kg;
3. W siadzie na pochy³ej ³awce naprzemianstronne uginanie ramion, sztangielki 20 kg - 5 serii po 8 powtórzeñ;
4. Odchylanie ramion do ty³u z jednoczesnym pochyleniem tu³owia w przód ( na tricepsy) – 5 serii po 6 ruchów, sztanga 40 kg;
5. Podci±ganie na dr±¿ku w podchwycie (d³oñ przy d³oni) z obci±¿eniem 25 kg -5 serii po 6 ruchów;
6. Unoszenie ramion bokiem w gorê, sztangielki 15 kg - 4 serie po 10 ruchów;
7. Kr±¿enie ramion, sztangielki 15 kg - 4 serie po 10 powtórzeñ;
8. Sk³ony tu³owia na pochy³ej ³awce z obci±¿eniem 10 kg - 6 serii po 10 sk³onów.

Rekordy ¿yciowe i wymiary antropometryczne Andrzeja Laskowskiego (marzec 1962 r.).
Wiek - 24 lata; wzrost - 173 cm; waga - 82 kg; obwód klatki piersiowa - 120 cm; biceps - 41 cm; udo - 61 cm; kark - 43 cm.
Wyciskanie klasyczne - 100 kg; rwanie - 95 kg; podrzut - 130 kg; Wyciskanie le¿±c - 130 kg; przysiad - 160 kg; 1 pompka na porêczach z obci±¿eniem - 80 kg; pchniêcie kul± - 12,03 m; rzut dyskiem - 36,83 m.

Autor: Henryk Jasiak (1936 - 2008). ¬ród³o: „Sport dla Wszystkich”, kwiecieñ 1962 r.
Rej.497/ Sylwetki - 31 /2012.02.16/ JWIP.PL
Aktualizacja:2012.08.31. Godz. 22:10



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Mazury. Wakacje nad jeziorem, 1972 r.
Mazury. Wakacje nad jeziorem, 1972 r.
STANIS£AW PTASZYÑSKI (1942 - 2019)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE