Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10046951
osób.
Oni s± z nami:
Jemy arbuz. Aut. Maria Szustakowska - Chojnacka

Arbuz zwyczajny inaczej kawon spokrewniony jest z melonem, kabaczkiem, dyni±. Istnieje ponad 1200 odmian, z czego 200-300 uprawianych jest w samym Meksyku i USA.

Wyj±tkowo soczysty, od¶wie¿aj±cy mi±¿sz arbuza w upalne, letnie dni doskonale zaspakaja pragnienie. Jest zalecany dla sportowców ( kulturystów ), poniewa¿ jest pomocny w usuwaniu z organizmu szkodliwych zwi±zków, które kumuluj± siê w miê¶niach w czasie treningu.


Arbuzy pochodz± z okolic pustyni Kalahari w Afryce .Pierwsze wzmianki o tych owocach zosta³y odnalezione po¶ród staro¿ytnych hieroglifów na ¶ciankach budowli egipskich sprzed oko³o 5000 lat .Umieszczano je w grobowcach w³adców.
W XIII wieku Maurowie rozpowszechnili arbuzy w ca³ej Europie, a statki wraz z niewolnikami przewozi³y te owoce do USA .
Uprawiane s± obecnie w ponad 96 krajach. G³ówne to Chiny, Turcja, Iran i USA itd.

Walory od¿ywcze Arbuzy zawieraj± oko³o 93% wody, dlatego nie mo¿na oczekiwaæ, ¿e mog± zawieraæ du¿e ilo¶ci substancji od¿ywczych, w pozosta³ej czê¶ci – w 7% masy znajduj± siê; wêglowodany, substancje balastowe, liczne minera³y i witaminy.

100g produktu zawiera; - bia³ka - 0.6g, - t³uszcz - 0,1g, wêglowodany - 8,4g, - sk³adniki mineralne; - potas- 130 mg, -wapñ - 6 mg, fosfor- 9 mg, magnez - 2 mg, - witaminy; - beta-karoten- 230mikrograma, - witamina E -0,10 mg,- witamina B1-0,08mg, - B2-0,02 mg, -C- 10 mg. Warto¶æ energetyczna jest niska i wynosi 36 kcal.
Pod wzglêdem ¿ywieniowym arbuz jest ceniony ze wzglêdu na zawarto¶æ witamin;
beta – karotenu, kwasu foliowego, witaminy C, kwasu pantotenowego, w mniejszym stopniu witamin B1, B2 itp. oraz minera³ów; wapnia, potasu, magnezu, fosforu, w mniejszym stopniu miedzi, ¿elaza i cynku.
S³odki i orze¼wiaj±cy smak zawdziêcza arbuz kwasowi jab³kowemu i cytrynowemu.

Du¿a zawarto¶æ wody i niewielka warto¶æ kaloryczna sprawiaj±, ¿e arbuz jest niezast±pion± letni± przek±sk± i stanowi sk³adnik wielu diet .Mo¿na go spo¿ywaæ w nieograniczonych ilo¶ciach bez obaw o liniê.
Arbuz zawiera du¿e ilo¶ci likopenu i glutationu, znanych przeciwutleniaczy. G³ównym ¼ród³em likopenu jest przede wszystkim powszechnie spo¿ywany pomidor. Zawarto¶æ likopenu w arbuzach odpowiada stê¿eniu w surowych pomidorach (1 szklanka arbuza zawiera podobn± ilo¶æ likopenu, co 2 ¶rednie pomidory ).Likopen jest substancj± nadaj±c± tym owocom czerwony kolor.
Glutation to antyoksydant, który chroni komórki przed uszkodzeniem spowodowanym przez wolne rodniki. Skórka arbuza zawiera cytrulinê, aminokwas, który katalizuje powstawanie tlenku azotu.
Naukowcy amerykañscy dowiedli ,¿e arbuz jest afrodyzjakiem, zwiêksza popêd seksualny, dziêki cytrulinie zawartej w mi±¿szu skórki arbuza.

Dlaczego warto je¶æ arbuzy? Jak wspomniano powy¿ej arbuz zawiera du¿e ilo¶ci glutationu ( 28,3mg/100g produktu ) - substancji o przeciwutleniaj±cych w³a¶ciwo¶ciach, która ma wp³yw na kondycjê uk³adu oddechowego. Jest niezbêdna komórkom b³ony ¶luzowej, wy¶cielaj±cej drogi oddechowe. Pomaga utrzymaæ dro¿no¶æ przewodów nosowych
Glutation jest uwa¿any za wa¿ny czynnik przeciwnowotworowy, zapobiega utlenianiu substancji t³uszczowych i dzia³a, jako enzym dezaktywuj±cy wolne rodniki. Zapobiega chorobie wieñcowej, zaæmie i astmie. Wzmacnia odporno¶æ, zapobiega cukrzycy i leczy j±, powstrzymuje proces starzenia siê organizmu itp.

Arbuz jest bogatym ¼ród³em likopenu, jednego z silnych przeciwutleniaczy, który chroni organizm przed licznymi chorobami uk³adu krwiono¶nego, a przede wszystkim przed rakiem.
Liczne badania kliniczno- kontrolne przeprowadzone miêdzy innymi w Korei dowiod³y, ¿e u mê¿czyzn, którzy zjadali du¿e ilo¶ci arbuzów ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego by³y mniejsze. Inne badania wykaza³y, ¿e spo¿ywanie arbuzów zmniejsza ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Soczyste arbuzy, podobnie jak mango, brzoskwinie, zawieraj± beta-kryptoksantynê, ( przeciwutleniacz ), której dzia³anie jest korzystne dla stawów. Za¿ywnie tego owocu obni¿a ryzyko chorób stawów o 20-40%. Dowiod³y tego badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na grupie 25000 osób.

Jak wspomniano wy¿ej arbuzy s± bogate w witaminy, sole mineralne oraz naturalne przeciwutleniacze- glutation i likopen. Dziêki tym sk³adnikom wykazuj± dzia³anie przeciwbakteryjne, przeciwzakrzepowe i moczopêdne.
Jego mi±¿sz i sok zaleca siê podawaæ chorym w stanach podgor±czkowych
Jest pomocny w leczeniu obrzêków spowodowanych zaburzeniami pracy serca, nerek, ( w leczeniu miedniczek nerkowych )

Arbuz dziêki du¿ej zawarto¶ci wody, ( dzia³a moczopêdnie ) i niskiej warto¶ci kalorycznej zalecany jest w dietach odchudzaj±cych
Chiñska medycyna ludowa zaleca herbatkê z pestek arbuza, która ma dzia³anie wzmacniaj±ce i wzmaga przep³yw moczu, ³agodzi stany zapalne pêcherza i nerek.

Sok z arbuza ma dobry wp³yw na nasz± cerê, zawarte w nim enzymy, dzia³aj± ¶ci±gaj±co, stanowi, zatem naturalny ¶rodek przeciwzmarszczkowy.
Mo¿na te¿ wcieraæ sok z arbuza w skórê wokó³ oczu. Nak³adaæ plastry tego owocu na twarz i szyjê.

Przygotowanie i podanieArbuzy mog± byæ okr±g³e lub pod³u¿ne, o kolorze skórki od jasnozielonego do ciemnozielonego. Najczê¶ciej spotykanym kolorem mi±¿szu jest jasnoczerwony, ale wystêpuj± odmiany, w którym mi±¿sz ma kolor ciemnobr±zowy, pomarañczowy, ¿ó³ty czy ró¿owy i bia³y.
Arbuzy nale¿y wybieraæ nieobite, pozbawione wgnieceñ i uszkodzeñ.
Jak sprawdziæ, czy owoc jest dojrza³y? Nale¿y pukaæ w jego skórê .Gdy wydaje g³uchy d¼wiêk, jest dojrza³y i s³odki.
Przekrojony arbuz, owin±æ w foliê i umie¶ciæ w lodówce.
Sok z arbuza mo¿na zamroziæ w formach do robienia lodu, dodawaæ do napojów, mi±¿sz z arbuza pokroiæ w kostkê, plastry lub wydr±¿yæ w formie kulek.
Nale¿y zaznaczyæ, ¿e wszystkie czê¶ci arbuza s± jadalne, tak¿e pestki czy skóra .
Arbuza spo¿ywa siê na surowo. Jest alternatyw± dla s³odyczy, sk³adnikiem wyszukanych sa³atek. Mo¿na go po³±czyæ z serem fet±, oscypkiem itd.

Poni¿ej przepis:
- sa³atka z arbuza i fety.
Sk³adniki; kawa³ek arbuza bez pestek ( ok.300g ), ser feta light- ok.80 g, 2 ³y¿ki posiekanej ¶wie¿ej miêty, 3 ³y¿ki soku z cytryny, 1 ³y¿ka miodu.
Arbuza i fetê pokroiæ w kostkê. W³o¿yæ do salaterki, posypaæ miêt± i polaæ sokiem z cytryny wymieszanym z miodem.
- koktajl arbuzowo-malinowy
Sk³adniki; kawa³ek arbuza bez pestek, oko³o 200 g, maliny 150 g, jogurt 200 g, p³atki migda³owe 20g, 1 ³y¿ka miodu.
Wszystkie sk³adniki oprócz p³atków zmiksowaæ, Przelaæ do szklanych naczyñ, posypaæ p³atkami migda³owymi i sch³odziæ.
- zupa owocowa
Zmiksowaæ; melon, kiwi, arbuz z dodatkiem niewielkiej ilo¶ci jogurtu .To doskona³a zupa owocowa podawana na zimno w letnie upa³y.

Arbuz jest pokarmem dietetycznym i ¶rodkiem tonizuj±cym .Ze wzglêdu na nisk± zawarto¶æ wêglowodanów zalecany jest diabetykom, osobom dbaj±cym o sylwetkê jak równie¿ sportowcom.
Powinien byæ sta³ym sk³adnikiem naszej diety. Owoc ten niesie wiele korzy¶ci dla naszego organizmu, g³ównie przez obecno¶æ w nim przeciwutleniaczy.

¬ród³o; D. Grotto’’101 produktów dla zdrowia i urody’’, B. Jakimowicz-Klein „Jedzenie, które leczy”, Reader’s Digest ‘’Nie musisz chorowaæ’’, S.Schlett’’Czy wiesz, co jesz?’’, J, Carper ’’Stop starzeniu’

Autor; Maria Szustakowska – Chojnacka, wrzesieñ 2012
Rej.613./ Dietetyka - 33/2012.09.21/JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.09.30, godz. 23:10


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Jerzy Pachocki i Józef Kie³czewski, 1962 r.
Jerzy Pachocki i Józef Kie³czewski, 1962 r.
ONI BYLI PIERWSI (1957-1965)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE