Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10039436
osób.
Oni s± z nami:
Robby Robinson - jego kuliste bicepsy


W 1982 roku na ³amach miesiêcznika „Rekreacja Fizyczna” ukaza³ siê artyku³ Henryka Jasiaka pt. „Kuliste bicepsy”, który jest opracowaniem artyku³ów o Robby Robinsonie, wówczas czo³owym zawodowym kultury¶cie z USA. Pod koniec lat 70. o Robbym i jego treningach mo¿na by³o przeczytaæ w ka¿dym magazynie amerykañskim dla kulturystów wydawanym przez imperium Weiderów.

Obecnie na amerykañskich portalach internetowych mo¿na ta ten temat znale¼æ wiêcej wiadomo¶ci. S± tam równie¿ ciekawostki np. dotycz±ce konfliktu Robbiego z ówczesn± ikon± zawodowej kulturystyki, w pó¼niejszych latach bêd±cego „Panem Kalifornii”, z akcentami rasizmu oraz oszustwa finansowego. Warto po¶wiêciæ kilkana¶cie minut, aby natrafiæ na „Raport” w tej sprawie! Mo¿na znale¼æ bez trudu wywiad udzielony przez Robinsona na temat sterydów w amerykañskiej kulturystyce. S± te¿ informacje o jego pó¼niejszej karierze sportowej, startach w zawodach IFBB Master Mr Olympia (dla wiekowych kulturystów). Robby ma teraz 66 lat.


My artyku³ Henryka Jasiaka przypominamy w ca³o¶ci (za ¿ycia udzieli³ nam zgody na przedstawianie w JWIP.PL swojej twórczo¶ci), poniewa¿ oddaje on modny wówczas, a teraz intryguj±cy charakter treningu kulturystycznego czo³owego zawodowca, którego najwiêksze sukcesy przypadaj± na okres tzw. z³otej epoki amerykañskiej kulturystyki. Teraz te lata mo¿na okre¶liæ okresem nieskrepowanego wspomagania sterydami. Nawet wielki Arnord przyzna³, ze nie by³y mu obce! Henryk Jasiak nie odnosi siê do tej kwestii, za to gruntownie przybli¿a czytelnikowi metodê æwiczeñ na „kuliste bicepsy”. Przeczytaæ warto, pamiêtaj±c przy tym, ze by³o dziesi±tki tysiêcy entuzjastów, ¶lepo próbuj±cych na¶ladowaæ Robbinsona. Wynik: - nikt z nich nie zbudowa³ bicepsów identycznych do bicepsów „czarnego ksiêcia”.

Nie ma wiêc potrzeby teraz próbowaæ na¶ladowaæ, tego co zaleca³ Robby Robinson, bo przecie¿ najpierw trzeba staæ siê zawodowcem i przestaæ je¶æ „schabowe”. Ci którzy maj± genetykê tzw. „klasycznej sylwetki o du¿ych miê¶niach i s± galerniczo wytrenowani” mog± siê przekonaæ czy „kuli¶cie” ukszta³tuj± swoje bicepsy.

Na artyku³ Henryka Jasiaka (lub du¿e jego fragmenty) mo¿na trafiæ w kilku polskich portalach internetowych dla kulturystów, ale w ¿adnym nie podano nazwiska autora. To nie³adny zwyczaj, tych którzy bez zgody autorów kopiuj± ciekawe archiwalne artyku³y, zdjêcia i je rozpowszechniaj±.
Autor: Jan W³odarek, wrzesieñ 2012 .

KULISTE BICEPSY. AUT. HENRYK JASIAK (Pod takim tytu³em H. Jasiak napisa³ jeszcze dwa odrêbne artyku³y).



(Z arch. J.W.)

Robby Robinson zyska³ sobie przydomek "Czarnego ksiêcia" kulturystyki. £atwo wyja¶niæ dlaczego: z uwagi na swój kolor skóry i nieprzeciêtnie rozwiniêt± sylwetkê, a tak¿e d³ugi okres przewodzenia w ¶wiatowej czo³ówce. Przez wiele lat zajmowa³ czo³owe miejsca w zawodowych konkursach, a zacz±³ karierê od tytu³u (w amatorskiej imprezie , a po kilku latach zosta³ – przyp. jw.) mistrzem ¶wiata, z tytu³em Mr.Universe IFBB.

Przez pewien czas mia³ konflikty z IFBB, by³ zdyskwalifikowany, wystêpowa³ na zawodowych konkursach w Republice Federalnej Niemiec (federacja WABBA i z pokazami w nocnych lokalach. W 1981 r. zosta³ Pro Mr Universe NABBA ,– przyp. jw.). Ostatnio znów wróci³ do grona czo³ówki federacji IFBB, bra³ udzia³ w konkursach Mr.Olympia.

„Czarny ksi±¿ê" mo¿e imponowaæ niebywale rozwiniêt± muskulatur±, szczególnie ramion i bardzo w±sk± tali±. Jak twierdz± fachowcy, Robby ma proporcjonalnie najbardziej rozwiniête ramiona na ¶wiecie: kuliste bicepsy idealne pociêcie i wyrze¼bione miê¶nie. Przy wzro¶cie 178 cm i wadze 93 – 95 kg obwód jego ramion w szczytowym okresie formy wynosi³ 54 cm.

Jako m³ody ch³opiec Robinson zapowiada³ siê na znakomitego sprintera, w wieku juniorskim biega³ 100 metrów w czasie niewiele powy¿ej 10 sekund. Pó¼niej jednak po¶wiêci³ siê ca³kowicie kulturystyce i sta³ siê jedn± z amerykañskich gwiazd w tej dyscyplinie sportu.

Jak trenuje, ¿e osi±gn±³ tak wspania³y kszta³t ramion? Oto kilka wskazówek Robby Robinsona na temat treningu ramion, które dotycz± równie¿ innych grup miê¶niowych.

Ca³kowity rozwój. Praktyczne ka¿dy kulturysta chce mieæ potê¿ne ramiona, a szczególnie wyraziste, zaokr±glone bicepsy. Aby jednak to osi±gn±æ, trzeba æwiczyæ bardzo wszechstronnie, nie zaniedbywaæ innych grup miê¶niowych i osi±gniêcia pe³nych proporcji w ich rozwoju. Dlatego wa¿ne jest zarówno æwiczenie góry (klatka, barki, ramiona i grzbiet), jak i do³u (brzuch, nogi). Po³o¿enie szczególnego nacisku na miê¶nie ramion powoduje dysproporcje w ogólnej budowie sylwetki i nie daje rezultatów w czasie zawodów.

Mentalno¶æ, obraz umys³owy. Robbinson nazywa to „rysunkiem umys³owym". Chodzi o dok³adne wyobra¿enie sobie kszta³tu swoich ramion, zakodowanie sobie ich obrazu w ¶wiadomo¶ci. Taki obraz pozwala na programowanie treningu, d±¿enie do celu i stopniowe kszta³towanie miê¶ni ramion (bicepsów i tricepsów).

Instynkt treningowy. Zawsze w treningu miê¶ni ramion Robby opiera³ sie na instynkcie, czuciu miê¶niowym. Robi³ tylko te æwiczenia, które mu najbardziej odpowiada³y i na które najlepiej reagowa³y jego miê¶nie. Æwiczenia dobre i skuteczne dla jednego kulturysty nie wcale musz± dawaæ takich samych efektów innemu. Oczywi¶cie, ¿e w swoim treningu zawsze uwzglêdnia³ podstawowe zasady treningowe.

Ró¿norodno¶æ æwiczeñ. W swoim treningu „czarny ksi±¿ê" stosowa³ w ró¿nych okresach bardzo wiele æwiczeñ, ale by³y to przede wszystkim uginania i prostowania ramion wykonywane w ró¿nych pozycjach cia³a i pod ró¿nymi k±tami. Niemal wszystkie te æwiczenia wykonuje on z podstawowym sprzêtem, a wiêc sztang± i sztangielkami, niektóre tylko na wyci±gu bloczkowym. Unika³ zawsze nowoczesnych maszyn treningowych. Jego zdaniem ka¿dy powinien u³o¿yæ sobie program na ramiona z takich æwiczeñ, które najbardziej przyczyniaj± siê do pe³nego i wszechstronnego rozwoju wszystkich miê¶ni. Najwa¿niejsze, aby w æwiczeniach tych przez ca³y czas utrzymywaæ sta³e napiêcie miê¶niowe i w pe³ni kontrolowaæ ciê¿ar.

A oto jego æwiczenia na bicepsy:
- uginanie ramion ze sztang± w pozycji stoj±cej. Jest to podstawowe æwiczenie, ale trzeba je wykonywaæ czysto technicznie i przy pe³nej amplitudzie ruchów (zgiêcie ramiona takie, aby gryf sztangi dotyka³ niemal szyi, d¼wiganie do pe³nego wyprostu ramion). Robbinson w tym æwiczeniu stosuje do¶æ szeroki uchwyt sztangi, ³okcie silnie przyciska do boków, ca³y czas sztywno blokuje tu³ów w pozycji pionowej. Uginanie i prostowanie ramion w wolnym tempie przy sta³ym napiêciu miê¶niowym,
- uginanie ramienia ze sztangielk± w podporze przodem. Opieraj±c siê jedn± rêk± o ³awkê, drugie ramie ma wyprostowane w dó³ bez dotykania do ud. Z tej pozycji wykonuje pe³ne, szczytowe ugiêcie ramienia dotykaj±c w górnym po³o¿eniu sztangielkê do klatki piersiowej. Æwiczenie to, je¶li jest wykonywane dok³adnie, pozwala na osi±gniêcie tzw. kulistych bicepsów,
- uginane ramion ze sztang± na modlitewniku. Ramiona oparte na sko¶nej desce pozwalaj± na pe³n± izolacjê pracy miê¶ni dwug³owych, osi±gniêcie szczytowego napiêcia tych miê¶ni w górnym po³o¿eniu,
- uginanie ramion ze sztangielkami w siadzie na sko¶nej ³awce. W æwiczeniu tym ³okcie ¶ci¶le przylegaj± do boków, d³onie skierowane s± na zewn±trz, szczyt napiêcia miê¶niowego nastêpuje w górnym po³o¿eniu, kiedy po wykonaniu ruchu przytrzymuje siê 1-2 sekundy sztangielki przed opuszczeniem ramion w dó³.
W okresie startowym wszystkie æwiczenia na bicepsy Robbinson wykonuje zwykle w 5 seriach po 6 - 10 powtórzeñ.

Zestaw æwiczeñ na tricepsy
- wyciskanie sztangi w le¿eniu na poziomej ³awce, rozstaw d³oni na gryfie ok.10 cm. Gryf sztangi powinien dotykaæ klatki blisko szyi. Æwiczenie to znakomicie kszta³tuje górn± masê tricepsów.
- prostowanie przedramion w dó³ z dr±¿kiem wyci±gu bloczkowego, trzymanego podchwytem a¿ do pe³nego wyprosty ramion-klasyczne æwiczenie, szczególnie na rozwój g³owy ¶rodkowej tricepsów.
- prostowanie przedramion w dó³ z dr±¿kiem wyci±gu bloczkowego, ale trzymanego nachwytem (g³owa zewnêtrzna tricepsów).

Æwiczenia na miê¶nie przedramion.
- zginanie nadgarstków za sztang± trzyman± nachwytem, ³okcie oparte na udach w pozycji siedz±cej,
- zginanie nadgarstków ze sztangielkami trzymanymi podchwytem, przedramiona oparte na p³askiej ³awce, pozycja klêcz±ca.
Nad przedramionami Robby Robinson pracuje 2 razy w tygodniu, wykonuje zwykle 2 x 3 - 4 serie po 12 -15 powtórzeñ.
Zasady treningowe
Jest ich ponad 20. Robby Robinson stosuje systematycznie jedynie kilka, tych najbardziej przez siebie sprawdzonych, które przyczyniaj± siê do rozwoju masy, gêsto¶ci i rze¼by miê¶ni ramion. Nale¿± do nich nastêpuj±ce zasady: prze³adowania miê¶ni, superserii, izolacji æwiczonych grup miê¶niowych, szczytowego napiêcia miê¶ni, piramidy (progresji obci±¿enie wraz ze zmniejszaniem i powtórzeñ w seriach), holistyki (mieszania obci±¿eñ, serii i liczby powtórzeñ).

Warunki genetyczne i praca.
Nie ka¿dy mo¿e mieæ tak potê¿ne, kuliste bicepsy i wyra¼nie zarysowane tricepsy, jak „czarny ksi±¿ê" i wielu innych, znanych na ¶wiecie kulturystów. Bardzo du¿e znaczenie maj± w tym przypadku cechy wrodzone: budowa anatomiczna ko¶ci i miê¶nie oraz predyspozycje genetyczne (dziedziczne), które przyczyniaj± siê do szybszego rozwoju masy miê¶niowej. W sumie jednak decyduje wieloletni, systematyczny i dobrze zaprogramowany trening, przez który ka¿dy æwicz±cy mo¿e na miarê swoich mo¿liwo¶ci rozbudowaæ i ukszta³towaæ miê¶nie ramion. Do tego dochodzi wszechstronny trening na wszystkie grupy miê¶niowe, a tak¿e w³a¶ciwa dieta.

Motywacja i zadowolenie.Trening kulturystyczny tylko wtedy przynosi oczekiwane efekty, je¶li ma siê motywacjê do podjêcia ciê¿kiej pracy i odczuwa siê zadowolenie z æwiczeñ. Trening musi sprawiaæ przyjemno¶æ, przynosiæ rado¶æ, inaczej zamienia siê w harówkê bez spodziewanych wyników, prowadzi do przemecznia i przetrenowania.
Autor: Henryk Jasiak. 1982
Rej. 611./Trening -72/ 05.09.2012/ JWIP.PL
Aktualizacja:2012.10.14, godz. 09:15


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Rwanie ³ancucha, 2009 r.
Rwanie ³ancucha, 2009 r.
KRZYSZTOF GÓRNICKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE