Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9998258
osób.
Oni s± z nami:
Wspinanie po linie. Æwiczenie dla wszystkich. Aut. Stanis³aw Zakrzewski

Powinno byæ szeroko rozpropagowane i stosowane wszêdzie, gdzie tylko okazja siê zdarzy. Wspinanie jest przecie¿ jednym z najbardziej warto¶ciowych æwiczeñ, które zalecaæ nale¿y jednakowo pocz±tkuj±cym i zaawansowanym.

Armand Tanny – jeden z pionierów æwiczeñ si³owych i mistrz w kulturystyce, zapytany, czemu zawdziêcza tak wspaniale rozwiniête górne miê¶nie grzbietu ( miê¶nie najszersze), bez wahania odpowiedzia³: WSPINANIU PO LINIE. Wyj±tkowy rozwój tych miê¶ni uderza równie¿ u marynarzy ¿aglowców, którzy czêsto wspinali siê po linach.

¦LADAMI TARZANA. Starsi przypominaj± sobie z dawnych filmów pierwszego Tarzana, Johny Weissmullera. Budzi³ on zachwyt sprawno¶ci± wspinania siê po drzewach, ga³êziach, linach i imponowa³ „sêkaczami” miê¶ni, jakie przy tych sztuczkach by³y widoczne.


Wspinanie po drzewach i ga³êziach, to jedno z æwiczeñ wykonywanych z konieczno¶ci ¿yciowej: dla obrony przed dzikimi zwierzem, dla ukrycia siê przed nieprzyjacielem czy zerwaniu owocu, który s³u¿y³ za po¿ywienie. Dzi¶ wspinanie nie ma du¿ej warto¶ci u¿ytkowej (z wyj±tkiem wojska, taternictwa – przyp. jw), ale spe³nia wa¿n± funkcjê w kszta³towaniu sylwetki i w zaprawie do ró¿nych konkurencji sportowych. Zw³aszcza skoczek o tyczce musi byæ mistrzem we wspinaniu. Don Bragg z USA jeden z by³ych mistrzów skoku o tyczce i prawdziwy artysta w tej konkurencji, w latach m³odzieñczych zainstalowa³ w swoim ogrodzie ca³y „arsenalik” lin: krótszych i d³ugich zawieszonych sko¶nie, pionowej w poziomie. Wspina³ siê na nich z ma³pi± zrêczno¶ci±, hu¶ta³ siê, przeskakiwa³ z liny na linê jak cz³owiek sprzed tysiêcy lat. Te æwiczenia doprowadzi³y Dona do rekordu ¶wiata i na ekran filmowy ( kreowa³ równie¿ rolê Tarzana).

Nie kto inny, jak Jean Jacques Rosseau w dziele „Emil, czyli wychowanie” druga po³owa XVII w.) zaleca m³odzie¿y stosowanie ruchów naturalnych utylitarnych, takich jak marsze, biegi, skoki i wspinanie.

Jan Krzysztof Fryderyk Gutsmuths, wybitny pedagog, autor pierwszego w dziejach podrêcznika æwiczeñ cielesnych dla szkól („Gimnastyka dla m³odzie¿y”, do repertuaru najbardziej wskazanych dla m³odzie¿y æwiczeñ za³±cza ró¿ne wspinania: na sko¶nie ustawionej belce, drabinie sko¶nej, linach, drzewach itd. Æwiczenia te zalecali równie¿ inni (miêdzy innymi Piotr Henryk Ling, zwany ojcem gimnastyki szwedzkiej). Twórca naturalnej metody æwiczeñ, Francuz Georges Hebert (zmar³ przed kilku lat), zaleca³ æwiczenia si³owe, k³ad±c szczególny nacisk na wspinanie po linie. Obecnie program wf uniwersytetów amerykañskich obfituje w ro¿nego rodzaju zwisy, a szczególno¶ci wspinanie.

Choæ i u nas w szko³ach stosuje siê równie¿ wspinanie po linach, pragniemy je silnie rozpropagowaæ, tym bardziej, ¿e zas³uguj± na to w ca³ej pe³ni. Chyba ¿adne æwiczenie nie rozwija wspaniale „skrzyde³ek” ( najszerszych grzbietu), miê¶ni przedramion i miê¶ni brzucha, jak wspinanie samymi rêkami, przy których nogi trzyma siê w poziomie lub wykonuje nimi no¿yce (wyczynowe wspinanie).

Nasze sale gimnastyczne przewa¿nie s± wyposa¿one w liny, i mo¿na wiêc z nich korzystaæ. Kto æwiczy wy³±cznie w domu, ten powinien za³o¿yæ choæby krótk± linê w ogródku, gara¿u na strychu lub nawet w pokoju. Sam kiedy¶ æwiczy³em na linie metrowej d³ugo¶ci zamocowanej na dr±¿ku miêdzy futrynami drzwi i dziêki tym æwiczeniom stosowanym w zimie poprawi³em wynik w skoku o tyczce.

Podajemy æwiczenia jakie mo¿na wykonywaæ na krótkiej linie, a tym bardziej na d³ugich, w jakie s± wyposa¿one sale gimnastyczne.

PODCI¡GANIE SIÊ OBUR¡CZ Z SIADU P£ASKIEGO
Pozycja wyj¶ciowa jest siad p³aski (z niej startujemy na zawodach we wspinaniu). Stopy z³±czone lub trzymane rozkrocznie. Bardzo w±ski uchwyt r±k (zmieniaæ uchwyt, co kilka ruchów). Energiczne podci±ganie siê i powrót do siadu p³askiego. Pracê wykonuj± tylko ramiona. Nie wolno odbijaæ siê nogami. Æwiczyæ do zmêczenia. Ilo¶æ serii zale¿y od usprawnienia oraz od ilo¶ci wykonywanych ruchów. Pocz±tkuj±cy z trudem wykona jeden ruch, zaawansowany z ³atwo¶ci± powtórzy æwiczenie 10 razy. Przy podci±ganiu nogi trzymamy w poziomie.

PODCI¡GANIE SIÊ NA RÊKACH W SZEROKIM UCHWYCIE.
W siadzie, lewa rêka trzyma linê dosiê¿nie, prawa na wysoko¶ci klatki piersiowej. Podci±gn±æ siê tak, by brod± dosiêgn±æ górnego uchwytu. Rêka dolna naciska wtedy z góry w dól, u³atwiaj±c podci±gniêcie siê na lewej rêce. Jest to trudne æwiczenie si³owe. Wykonywaæ je na jednej i drugiej rêkê. Z biegiem czasu eliminowaæ pracê rêki dolnej.

WSPINANIE („postêp”) KRÓTKIMI PODCI¡GNIÊCIAMI.
W siadzie p³askim, d³onie wyci±gniête wysoko w górê ochwytuj± linê (d³oñ przy d³oni). Energicznie podci±gaj±c siê krótkimi skurczami ramion przechwytywaæ linê jedn± d³oni± ponad drug± (krótkie „kroki” w górê). W tym, jak i w poprzednich æwiczeniach, nie wolno pos³ugiwaæ siê nogami (trzymaæ je w poziomie). Zej¶cie w dól nastêpuje równie¿ krótkimi „kroczkami”.

WSPINANIE D£UGIMI PODCI¡GNIÊCIAMI
Æwiczenie to wykonuje siê tylko na d³ugiej linie. Podobnie jak poprzednie, z tym, ¿e podci±gniêcia (kroki) s± jak najd³u¿sze. Zej¶cie równie¿ d³ugimi ruchami. Nie zje¿d¿aæ, gdy¿ powoduje to bolesne otarcie d³oni.

¦CISKANIE D£ONI OBCHWYTUJ¡CYCH LINÊ
Jest to æwiczenie izometryczne (i kontroluj±ce najszersze miê¶nie grzbietu). W siadzie lub stoj±c ramiona w ³okciach ugiête, d³onie blisko siebie, ¶ciskaæ mocno linê, ¶ci±gaæ d³onie w dól i staraj±c siê je jak gdyby z³±czyæ. Po kilkusekundowym naciskaniu zlu¼niæ miê¶nie i uchwyt, poczym powtórzyæ nacisk jeszcze kilka razy. Unikaæ d³u¿szego wstrzymywania oddechu (grozi nadci¶nienie!!).

Wszystkie tu podane æwiczenia mo¿na oczywi¶cie wykonywaæ na d³ugich linach 4, 5 i 6 metrowych. A kto je ju¿ opanowa³, mo¿e – od czasu do czasu – przeprowadziæ
Autor: Stanis³aw Zakrzewski „SdW” 1963 r.

JWIP.PL. Kto w ostatnich 30 latach widzia³ linê zawieszon± w polskiej si³owni? W ostatnich miesi±cach pyta³em znajomych, czy tam gdzie æwicz± jest lina do wspinania. Rozmawia³em równie¿ z m³odziakami szkó³ ¶rednich i studentami, interesuj±c siê czy w ich szko³ach w sali gimnastycznej mog± wspinaæ siê po linie. Prawie wszyscy byli zdziwieni moim pytaniem, nie wiedzieli o co chodzi z tym wspinaniem.

Szuka³em równie¿ informacji o tym „sprzêcie i æwiczeniu nim” we wspó³czesnych polskich magazynach dla kulturystów. Nie znalaz³em!
Przypuszczam, i¿ redaktorów i instruktorów kulturystyki nikt nie wyszkoli³ (ani w teorii, ani w praktyce), ¿e wspinanie na linie znakomicie wyrabia si³ê, rozwija miê¶nie i wytrzyma³o¶æ. A mo¿e zasadnicz± przyczyn± jest to, ¿e lina to nie sprzêt dla typowych pakerów, a nu¿ przy wspinaniu pozrywaj± sobie ¶ciêgna, a to boli!

Ostatnio by³em w Szwecji i w kilku si³owniach przygl±da³em siê jak „wikingowie” z ma³ymi bicepsami ¶migaj± po linach! I nic siê nie zerwa³o.

By³bym zapomnia³. Jeden m³odzian mieszkaj±c na wsi w okolicy Krosna, poinformowa³ mnie kilka dni temu, ¿e na pobliskim drzewie zawiesi³ d³ug± linê i codziennie od wiosny do zimy wspina siê po kilka razy. I tym sposobem zwiêkszy³ obwody bicepsów o 5 centymetrów!
J.W. Wrzesieñ 2012
Rej.604. Trening -71/2012.08.25/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.10.20, godz.09:19



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Waldek z przyrod±
Waldek z przyrod±
WALDEK, TOMEK, PAWE£ z Warszawy
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE