Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10044291
osób.
Oni s± z nami:
Æwiczy³ miê¶nie brzucha i wyleczy³ przepuklinê

(Na zdjêciu Irwin Koszewski 1960 r. Fot. z "SdW").

Ruchem mo¿na zdzia³aæ cuda. Ale ruch umiejêtnie dawkowany. Nawet wówczas, gdy lekarze nie widz± ju¿ innego ¶rodka ratunkowego poza operacj± lub gdy po³o¿± krzy¿yk na pacjencie. Bêdziemy czêsto wracaæ do tego tematu na ³amach naszego pisma. Dzi¶ zajmiemy siê przypadkiem Irwina Koszewskiego, Amerykanina polskiego pochodzenia. Przypadek ten wywo³a³ wiele dyskusji w ¶wiecie nie tylko sportowym, ale i lekarskim.

Mówi siê u nas czêsto: „nie d¼wigaj ciê¿arów, bo dostaniesz przepuklinê”. Du¿o w tym racji, zw³aszcza, gdy siê te ciê¿ary d¼wiga bez przygotowania. Mo¿na siê wtedy „zerwaæ”. Nasi pocz±tkuj±cy ciê¿arowcy ³atwo mog± byæ na to nara¿eni, bo æwicz±c si³ê ramion, grzbietu, ewentualnie nóg, zupe³nie niemal nie dbaj± o wyæwiczenie miê¶nii brzucha, tak wa¿nych dla ka¿dego sportowca.

Podobnie by³o z Koszewskim. Jako m³ody ch³opak chêtnie grywa³ w pi³kê, zw³aszcza futbol amerykañski, ale o wszechstronnym przygotowaniu nie my¶la³? Tote¿ kiedy¶ – po jednym z forsowniejszych treningów pi³karskich spostrzeg³ tu¿ przy pachwinie wypuk³o¶æ wielko¶ci orzecha. W ci±gu kilku dni znacznie siê ona powiêkszy³a i zaczê³a Koszewskiemu dolegaæ. Przepuklina! W³o¿y³ pas, ale gra³ dalej. W czasie jednego ze spotkañ, przy ostrym, przy ostrym zmaganiu, pas pêk³. Sytuacja by³a tragiczna. Przepuklina ros³a w oczach. Z trudem zszed³ z boiska. Przewieziono go do szpitala. Ale gdy przygotowania do operacji by³y w toku, Koszewski powiedzia³ - „nie!" „ Spróbuje innej drogi” – rzek³ do lekarza.

I zabra³ siê do æwiczenia miêsni brzucha. Za³o¿ywszy pas przepuklinowy zacz±³ od wznoszenia nóg w le¿eniu. Najpierw przez pewien czas unosi³ tylko jedn± nogê, potem obydwie razem. Æwiczy³ bardzo ostro¿nie, ale wytrwale. Wykonywa³ setki, tysi±ce ruchów! Po kilku miesi±cach przyst±pi³ do æwiczeñ trudniejszych: do unoszenia tu³owia z le¿enia ty³em. Znów tysi±cami powtarza³ te ruchy. Miêsnie zaczê³y siê rozrastaæ, nabrzmiewaæ.
Przepuklina zanika³a. Nadszed³ dzieñ, kiedy pas mo¿na ju¿ by³o wyrzuciæ. Do æwiczeñ doda³ sk³ony i kr±¿enia tu³owia, wznosy tu³owia na sko¶nej ³awce, æwiczenia hantlami. Po kilkunastu miesi±cach jego miê¶nie tak rozwinê³y siê, ¿e otwór przepukliny ca³kowicie zosta³ zamkniêty.

Koszewski pozby³ siê przepukliny, ale nie zrezygnowa³ z dalszych æwiczeñ. Trenowa³ jak szalony! Codzienna dawka wznosów tu³owia wynosi³a oko³o tysi±ca. Æwiczenie powtarza³ w kilku seriach. Zreszt± nie ogranicza³ siê tylko do niego… Po czterech latach pracy mia³ tak piêkn± sylwetkê, ¿e zdoby³ tytu³ mistrza Kalifornii, we wszystkich konkursach, jakie odbywa³y siê w latach 1950 – 1956 zajmowa³ jedno z pierwszych miejsc, zachwycaj±c sêdziów najpiêkniej rozwiniêtymi miê¶niami brzusznymi. Od „przepuklinowej kuracji” Koszewskiego minê³o 10 lat. W tym czasie wielu innych osób posz³o w jego ¶lady. Ci, którzy wytrwali, pozbyli siê tak¿e dolegliwo¶ci przepuklinowych.

Nie znam dok³adnej dawki rozmaitych æwiczeñ Koszewskiego, ale nie by³o ona chyba mniejsza od tej, jak± stosowa³ inny, wyró¿niaj±cy siê wspania³ymi miê¶niami brzucha atleta – Lynn Lymann. Oto jego trening:

- Wznosy tu³owia. Na pochy³ej ³awce ( k±t 25 st.) 8 serii po 50 powtórzeñ w ka¿dej.
- W zwisie na dr±¿ku- wznosy wyprostowanych nóg. Niewielu z nas potrafi wykonaæ to æwiczenie prawid³owo, gdy¿ nogi zupe³nie wyprostowane, a to nie jest tak ³atwo. Lyman wykonuje jednorazowo po 50 wznosów, i po kilku minutach przerwy powtarza serie piêciokrotnie.
- Sk³ony boczne. Seria æwiczeñ ze sztangielk± ( stoj±c) obejmuje 100 ruchów, a serie powtarza³ sze¶ciokrotnie..
- Wznosy wyprostowanych nóg do pionu w pozycji le¿±cej, 5 serii po 100 pow.
- Skurcze i wyprosty nóg w pozycji siedz±cej. 4 serie po 100 ruchów. Po podkurczeniu kolan do klatki piersiowej, wyci±ga nogi w przód, do ca³kowitego ich wyprostu w kolanach.
Ilo¶æ powtórzeñ wydaje siê nam nieprawdopodobnie wysoka. A jednak tak w³a¶nie trzeba æwiczyæ, aby doj¶æ do takiego rozwoju miê¶ni, które budz± zachwyt.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski , 1959 r., artyku³ wybra³ i przygotowa³: Ignacy, 12 lipca 2009 r.

Zdjêcia I. Koszewskiego w "Galerii zdjêæ", album "Tytani". Koniecznie przeczytaj artyku³: "Przepuklina w sportach si³owych" aut. Dr. Wasz, jest w dziale "Medycyna".
Rej.631/ Sylwetki -52/2012.10.20/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.11.13, godz.16:40/JWIP.PL

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
 F. Felini wyrazi³ swój podziw dla  malarstwa W. Siudmaka
F. Felini wyrazi³ swój podziw dla malarstwa W. Siudmaka
GALERIA PRAC WOJTKA SIUDMAKA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE