Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9295375
osób.
Oni są z nami:
Zbigniew Małachowski: człowiek z pasją, Aut. Jan Włodarek
Zapowiedź wywiadu


(Na zdjęciu: Zbyszek w 1972 r., fot. z arch. Z.M.)

Zbigniew Małachowski najlepszy kulturysta w historii ośrodka „Sowa” Bielawa. Pod koniec lat 60 był czołowym juniorem, zaś w 1971 roku już najlepszym seniorem w kategorii wzrostowej powyżej 173 cm. Wygrał ogólnopolskie zawody we Wrocławiu, Radomiu, Katowicach pokonując między innymi Antoniego Kołeckiego, Leopolda Dzitkowskiego, Bronisława Wagnera, Edwarda Przybyla. Reprezentował Polskę w meczu z Czechosłowacją w Mariańskich Łaźniach oraz w mistrzostwach Europy w Essen. Wydawało się wówczas, że niebawem dołączy do najlepszych kulturystów Europy.

W tym czasie (tak jaki obecnie) poświęcanie czasu na uprawianie wyczynowej kulturystyki nie było korzystne dla młodego człowieka. Zbyszek, tak jak wielu innych czołowych kulturystów zrezygnował z wyczynu, koncentrując się na sprawach bytowych oraz doskonaleniu zawodowym. Gdy tylko nadarzyła się okazja wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Pracował w Chicago a wieczorami ćwiczył rekreacyjnie w miejscowym klubie kulturystycznym.

Pierwszy rok nie był łatwy, głównie z braku znajomości języka angielskiego. W miarę upływu czasu doskonalił się w zawodzie kamieniarza, który wykonywał w firmie specjalizującej się w obróbce i układaniu płyt marmurowych na ścianach budynków i w ich pomieszczeniach. Stał się cenionym rzemieślnikiem.
(Na zdjęciu: Zbyszek Małachowski i Jan Włodarek, Mikoszewo wrzesień 2012 r., fot. J.W.).

Po 25 latach pracy w tym zawodzie powrócił na stałe do ojczyzny. Od kilkunastu lat mieszka i pracuje w spokojnej miejscowości wypoczynkowej Mikoszewo –- leżącej przy ujściu Wisły do Bałtyku. Wraz z żoną (przemiła!) prowadzi działalność agroturystyczną, oferując eleganckie, wygodne pokoje gościnne. W ich barze „Bis” wczasowicze znajdą duży wybór dań mięsnych, różnych smacznych ryb i naleśniczków (pycha! polecam!), a wszystkie w przystępnej cenie.

Okolica Mikoszewa to lasy pachnące żywicą i plaża - mikroklimat, który wspaniale regeneruje siły. Nad brzegiem morza jest rozległy rezerwat ornitologiczny „Mewia Łacha”, w którym żyje ok. 250 gatunków ptaków. Jest też, co zwiedzać między innymi małe miejscowości: Drewnicę i Żuławki z pamiątkami po osadnikach - domy podcienie, zagrody holenderskie, wiatrak z 1718 roku. Warto zwiedzić również Muzeum Stutthof na terenie dawnego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Sztutowie.

Wzdłuż Mierzei (Jantar, Stegna i Krynica Morska) ciągnie się trzynastokilometrowy szlak bursztynowy.

Pensjonat p. Małachowskich „U Helenki” stanowi idealną bazę wypadową do Trójmiasta, Malborka, Fromborka, Elbląga. Do centrum Gdańska jest tylko 24 kilometry. Prawie z spod domu Zbyszka można wsiąść do turystycznej kolejki wąskotorowej i podziwiać krajobraz.
Spędziłem tu dwa wrześniowe tygodnie. Zwiedzałem okolice najchętniej pieszo, a wieczorami opowiadaniom nie było końca. Ja pytałem a on ciekawie odpowiadał o przygodzie z kulturystyką, o życiu w Chicago i Mikoszewie.

Powstał wywiad, którego myślą przewodnią jest cel w życiu, pasja i konsekwencje realizacji wyznaczonego celu, ale on nie może być związany tylko ze sportem. Osobisty cel powinien dotyczyć rodziny i pracy zawodowej. Z rozwagą uprawiany sport może jednak dać siły do walki z przeciwnościami losu.

Wywiad ten przedstawię na początku listopada b.r.
Autor: Jan Włodarek
, wrzesień 2012 r.
Rej.616./Pionierzy - 37/2012.09.22/JWIP.PL
Aktualizacja 2012.11.26, godz.09:16Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Mirek Luliński z Dusseldorfu
Mirek Luliński z Dusseldorfu
GOŚCIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE