Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9292192
osób.
Oni są z nami:
Nawiązanie do idei Stanisława Zakrzewskiego. Aut. Jan Włodarek

Ukazała się ostatnio w warszawskim Instytucie Wydawniczym PAX ciekawa książka – „Nowa historia” Zosimosa – jedyna zachowana w całości grecka historia świecka, która powstała w pierwszej połowie V wieku n.e.

Jest to dzieło niezwykle ważne zarówno dla historii późnego antyku jak i pośrednio dla dziejów Europy Wschodniej i Środkowej, gdyż jej autor poświęca wiele uwagi stosunkom cesarstwa rzymskiego z ludami barbarzyńskimi; opisuje w 6 księgach czasy od kryzysu cesarstwa w połowie III wieku n.e. aż po walki o Rzym z Wizygotami na początku V wieku. Zasługuje na szczególną uwagę fakt, że autor tej historii - Zosimos, to poganin, który żył w czasach dominacji chrześcijaństwa. Z tego też powodu ocenia on przyczyny upadku cesarstwa rzymskiego oraz poszczególne fakty z tym procesem związane z odmiennej perspektywy niż większość ówczesnych pisarzy.

„Nowa historia” Zosimosa to pierwszy w Polsce przekład z języka starogreckiego (poprzednie wydanie ukazało się aż 20 lat temu) dokonany przez naszą koleżankę z Zespołu JWIP.PL - prof. dr hab. Helenę Cichocką, a opatrzony wstępem i komentarzem przez prof. dr hab. Ewę Wipszycką.

Na okładce – Kolosseum – miejsce krwawych zmagań gladiatorów oraz miejsce kaźni chrześcijan. Należy przypuszczać, że ten niezwykle ciekawy fragment historii późnego cesarstwa wzbudzi zainteresowanie u naszych atletów-kulturystów mających szerokie horyzonty intelektualne. Przecież oni nie tylko dbają o rozwój swojego umięśnienia, dbają także o swój ogólno-humanistyczny rozwój łączący piękno fizyczne z intelektem – określany w antyku terminem „kalokagathia”. Szczególnie tych atletów zachęcamy do lektury tej wyjątkowo interesującej książki!
Autor: Jan Włodarek,
wrzesień 2012 r.
Rej.617./Historia - 45 /2012.09.23/JWI.PL
Aktualizacja 2012.12.11, godz.09:50Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Obraz
Obraz
GALERIA PRAC WOJTKA SIUDMAKA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE