Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9963402
osób.
Oni są z nami:
Jego życiorys to gotowy scenariusz filmowy. Aut. Stanisław Karabasz

(Na zdjęciu, z prawej :Witold Majchrzak i Ben Weider - prezydent IFBB, w 1984 r. Fot. Jan Rozmarynowski).

JWIP.PL. W dniu rocznicy urodzin Witolda Majchrzaka – legendarnego pioniera polskiej kulturystyki - przypominamy o Nim artykuł Stanisława Karabasza z 2007 roku.

Najsłynniejszą walkę stoczył w cyrku z… niedźwiedziem

Kilka dni temu 90 lat skończył bydgoski legendarny atleta i prekursor kulturystyki w Bydgoszczy - Witold Majchrzak

Z tej okazji wyróżniony został Medalem 50 – lecia TKKF. Witold Majchrzak jest ostatnim żyjącym kontynuatorem tradycji słynnej grupy atletycznej, którą tworzyli legendarni siłacze: Władysław Pytlasiński, Stanisław Cyganiewicz, Teodor Stekker i Stanisław Niwiński.
Bydgoski nestor polskiej kulturystyki był ich godnym następcą, a jego kariera obfituje w wiele sensacyjnych wydarzeń.
Urodził się 30 listopada 1917 r. w Berlinie, ale 4 lata później wraz z rodzicami przeniósł się do Bydgoszczy, gdzie mieszka do dzisiaj.

Karierę zaczął w Sokole
Karierę sportową zaczął od gimnastyki i lekkiej atletyki w Sokole V (Wilczak i Okole). W 1933 r. jako zawodnik BKS Polonia, zdobył mistrzostwo Pomorza w boksie w wadze lekkiej. Rok później został zapaśnikiem i ciężarowcem w RKS Amator. Należał też do Związku Strzeleckiego, gzie pływał na żaglówce. Biegał, pływał, grał w siatkówkę, Brdę przemierzał kajakiem. W wieku 17 lat rwał sztangę o ciężarze 50 kg jedną ręką. W latach 1936-39 był mistrzem Pomorza w podnoszeniu ciężarów i zapasach, a w roku 1939 był mistrzem Polski w zapasach w wadze półciężkiej. Był wszechstronnym sportowcem, co w późniejszych latach ułatwiało karierę atletyczną.

We wrześniu 1939 r., jako kapral 8. Batalionu Pancernego przy ul. Artyleryjskiej, bronił ojczyzny. Wraz z załogą swojego czołgu został internowany w Kozielsku. Jednak w drodze wymiany jeńców Rosjanie wydali Niemcom polskich żołnierzy, którzy mieli niemieckie korzenie. W ten sposób znalazł się w lagrze w Bawarii, gdzie pracował u bauera. Z niewoli niemieckiej do Bydgoszczy wrócił w listopadzie 1940 r. Został skierowany do pracy w fabryce zbrojeniowej w Łęgowie, gdzie do końca wojny pracował jako kierowca. Dzięki wstawiennictwu kolegów trenował w niemieckim klubie zapaśniczym w Gimnazjum Humanistycznym przy ul. Grodzkiej.

Popisy w cyrku
Latem 1942 r. do Bydgoszczy przyjechał cyrk, którego właścicielem był Max Schmidt, atleta o europejskiej sławie. Gwoździem programu była walka ochotników z 300-kilogramowym niedźwiedziem. Nagrodą za położenie niedźwiedzia było 100 marek. Ryzyko walki ze zwierzęciem podjął 25-letni wówczas Witold Majchrzak. Przy wzroście 170 cm i wadze 78 kg wyglądał skromnie. Na rozgrzewkę, by przekonać niedowiarków o swojej sile, najmniejszym palcem prawej ręki podnosił do góry 25-kilogramowy odważnik.

Ubrany w skórzaną kurtkę i pilotkę na głowie przetrzymał piekielny uścisk misia, który na pysku miał założony kaganiec. Po kilku minutach rozpaczliwego, wzajemnego tarmoszenia się, brunatny zwierzak stanął na tylnych łapach w jednej linii. Wykorzystał to nasz bohater, który wytrącił go z równowagi i błyskawicznie zastosował chwyt i wykonał rzut. Było po walce, a pan Witek zainkasował 100 marek przy aplauzie widowni.
Po wojnie brał udział w kilkudziesięciu turniejach zapaśniczych w całej Polsce. Od 1956 r. podnoszenie ciężarów zastąpił kulturystyką, która stawała się coraz bardziej popularna w Polsce. W 1963 roku założył sekcję kulturystyczną w Bydgoszczy, która przyciągała setki młodych ludzi. To była wówczas moda i styl na spędzenie wolnego czasu. W grudniu 1966 roku założył ognisko TKKF „Kulturysta”, w którym pod okiem naszego mistrza wychowało się wielu czołowych w Polsce zawodników, m.in. Zygmunt Igras i Andrzej Klepcarz.
W maju 1974 jako jedyny Polak Witold Majchrzak brał udział w konkursie o tytuł Mister Universum we włoskiej Veronie. Miał wtedy 57 lat i był najstarszym zawodnikiem. Tam też był świadkiem początku wielkiej chemii jaka później zawładnęła tym sportem.

FAKTY
•Za swoją działalność Witold Majchrzak otrzymał najwyższe kulturystyczne odznaczenie na świecie – Honorowy Złoty Medal Prezydenta IFBB, jako 19 działacz na świecie. Medal osobiście mu wręczył 22 czerwca 1984 r. w Bydgoszczy, prezydent IFBB – Ben Weider.
•Wcześniej, w 1971 r. przyznany został mu honorowy medal IFBB, a w 1980 r. otrzymał dyplom IFBB Certificat Merit. Jako jedyny Polak posiada wszystkie najwyższe odznaczenia światowej federacji.
•W swoim bogatym zbiorze posiada medal Za udział w wojnie obronnej 1939 roku, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i złotą odznakę Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej.
Autor: Stanisław Karabasz ”Express Bydgoski”, 5 grudnia 2007 r. Artykuł: "Za bary z 300-kilogramowym misiem".

Rej.657/Pionierzy - 40/2012.11.30/ JWIP.PL
Aktualizacja:2012.12.12, godz 10:45

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Wojciech Antoni Brzozowski
Wojciech Antoni Brzozowski
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE