Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10040633
osób.
Oni s± z nami:
W owocach si³a. Grejpfruty. Aut. Maria Szustakowska - Chojnacka


Nazwa grejpfrut wywodzi siê z angielskiego – grapefruit - co oznacza grape - winogrono, fruit – owoc.
Grejpfruty zosta³y odkryte na wyspie Barbados w 1750 roku, a w 1789 r. zauwa¿ono je równie¿ na Jamajce. Przypuszcza siê, ¿e jest on wynikiem naturalnej krzy¿ówki powsta³ej z pomarañczy i pompeli.
Na pocz±tku by³y jedynie ro¶lin± ozdobn±. Dopiero od 1880 roku na Florydzie rozwinê³a siê uprawa przemys³owa i wyhodowano wiele ich odmian. Obecnie uprawiany jest w krajach, w których warunki klimatyczne umo¿liwiaj± uprawê cytrusów. Grejpfrut nale¿y do rodziny cytrusów i jest z nich najzdrowszy. Najwiêkszym producentem i eksporterem tych owoców s± Stany Zjednoczone.

Grejpfrut dla mê¿czy¼n dbaj±cych o w³a¶ciwy poziom testosteronu

Z uwagi na wiele korzystnych w³a¶ciwo¶ci dla organizmu mo¿na go poleciæ, ale jednocze¶nie nale¿y podaæ, ¿e spo¿ywanie tego owocu powoduje wzrost estrogenów, czyli obni¿a poziom testosteronu co zapewne odstraszy od greifrutów tych, którzy godzinami przebywaj± w si³owniach i przesadnie chc± zwiêkszaæ jego poziom.
Nale¿y wiedzieæ, ¿e oba te hormony s± ¶ci¶le od siebie zale¿ne .Im wy¿szy poziom estrogenów tym ni¿szy jest poziom testosteronu. Podwy¿szony poziom estrogenów wzglêdem testosteronu powoduje dysfunkcjê seksu, choroby serca, zmniejszenie anabolicznego dzia³ania testosteronu, retencjê wody w organizmie itp. Przyczynia siê do nadwagi, chorób nowotworowych.

Od dawna wiadomo, ¿e poziom testosteronu u mê¿czyzn do 30 roku ¿ycia utrzymuje siê na wysokim poziomie. W nastêpnych latach, miêdzy 30 a 80 rokiem ¿ycia obni¿a siê o 50% - st±d wniosek , ¿e grejpfruty wówczas nie powinny byæ w diecie mê¿czyzn. W tym okresie ¿ycia warto okresowo badaæ poziom estrogenów przez laboratoryjne badanie krwi ( norma -30ng/dl).
Nale¿y równie¿ wiedzieæ, ¿e grejpfruty zwiêkszaj± stê¿enie estrogenów w organizmie mê¿czyzny, miêdzy innymi drog± zak³ócenia ,podobnie jak alkohol .Hamuj± biosyntezê testosteronu w komórkach Leydiga j±der i uniemo¿liwiaj± sprawn± eliminacjê estrogenów w w±trobie. S± wiêc przeciwwskazane u mê¿czy¼n stosuj±cych androgenow± terapiê zastêpcz±. Stephen Harrod Buhner w swej ksi±¿ce ''Naturalny testosteron''- stwierdzi³ „mê¿czy¼ni spokojnie mog± siê obej¶æ bez grejpfrutów”.

Walory grejpfruta
Istniej± trzy odmiany grejpfruta: czerwona, ¿ó³ta, zielona .Czerwone s± gorzkawe i maj± najwiêcej substancji prozdrowotnych, ¿ó³te-s± bardziej kwa¶ne, natomiast zielone-s³odkie i mniej soczyste.
Owoc grejpfruta zawiera 90 % wody i bardzo du¿o substancji od¿ywczych, w¶ród nich s±; fruktoza, pektyny, kwasy; glutarowy, galakturonowy, cytrynowy, witaminy; C, z grupy B, E, beta-karoten, a tak¿e minera³y; wapñ, potas, fosfor, ¿elazo, cynk, fluor, magnez.
Mo¿na w nim znale¼æ – glutation - cenny aminokwas o dzia³aniu antyoksydacyjnym. Przyczyn± lekko gorzkawego smaku grejpfruta s± polifenol naringin i terpen limonoid, obecny w mi±¿szu jak i w albedo - bia³ej b³once owocu, które maj± dzia³anie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i antyseptyczne.
Im bardziej gorzki jest smak grejpfruta, tym wy¿sza jest zawarto¶æ witaminy C.
Odmiana czerwona zawiera likopen z grupy karotenoidów, ( neutralizuje wolne rodniki i mo¿e zapobiegaæ chorobom serca, uk³adu kr±¿enia i nowotworom) i znacznie wiêcej witaminy C ani¿eli inne odmiany.
Mi±¿sz ¶redniego grejpfruta dostarcza 30 - 40% dziennego zapotrzebowania na witaminê C i jedn± trzeci± dziennej dawki witaminy A .S± niskokaloryczne o niskiej zawarto¶ci t³uszczów, stosowane s± zatem czêsto w diecie odchudzaj±cej.

Zawarto¶æ sk³adników od¿ywczych w 100 g grejpfruta
Kaloryczno¶æ - 36 kcal, bia³ko - 0,6 g, t³uszcz - 0,2 g, wêglowodany -9,8 g, witaminy; C - 40.0 mg, E - 0,29 mg, beta-karoten - 19 mikrograma, B1 - 0,040 mg, B2 - 0,020 mg, sk³adniki mineralne; potas -277 mg, wapñ – 22 mg, fosfor – 18 mg, ¿elazo - 0,2 mg, magnez - 12 mg.
Z powy¿szego zestawienia warto¶ci sk³adników pokarmowych grejpfruty wynika, ¿e one s± dobrym ¼ród³em potasu, wapnia itd. Liczne sk³adniki –to doskona³y koktajl, który oferuje nam natura.

Grejpfruty dla zdrowia
Grejpfruty ,a zw³aszcza ich mi±¿sz, zawieraj± szczególny rodzaj rozpuszczalnych w³ókien, zwanych kwasem galakturonowym, który nie tylko wp³ywa na obni¿enie poziomu cholesterolu ale dzia³a korzystnie na istniej±cych ju¿ zmianach mia¿d¿ycowych. Natomiast sok nie zawiera w³ókien i nie wykazuje ¿adnego wp³ywu na cholesterol .
Amerykañski Instytut Onkologiczny zaleca jedzenie grejpfrutów, cytryn, pomarañczy, które zawieraj±, kilka rodzajów substancji ro¶linnych (karotenoidy, flawonoidy, terpeny itp.). Razem dzia³aj± wielokrotnie silniej ni¿ ka¿da osobno. Wszelkie owoce cytrusowe to wspania³y zestaw sk³adników przeciwrakowych, Jednym z nich jest – przeciwutleniacz- glutation, obecny w du¿ym stê¿eniu we wszystkich cytrusach.

Grejpfruty zawieraj± du¿o pektyn, które s± ¼ród³em rozpuszczalnego b³onnika, wi±¿±cego w organizmie hormony, równie¿ testosteron, redukuj±c ich ilo¶æ w krwiobiegu .Spo¿ywanie tych owoców powoduje ,¿e we krwi mê¿czyzny bêdzie mniej PSA (antygenu swoistego prostaty) - bia³ka, którego wy¿sze stê¿enie mo¿e oznaczaæ przerost prostaty lub nowotworu prostaty. Aby chroniæ gruczo³ krokowy zaleca siê spo¿ywanie pó³ grejpfruta dziennie.
Dziêki niskiemu indeksowi glikemicznemu owoce te zalecane s± diabetykom, bo obni¿aj± poziom glukozy i zwiêkszaj± wra¿liwo¶æ tkanek na insulinê.

Korzystnie wp³ywaj± na pracê jelit. Polscy naukowcy z Collegium Uniwersytetu Jagielloñskiego w Krakowie zaobserwowali, ¿e wyci±g z pestek grejpfruta daje dobre efekty w leczeniu wrzodów ¿o³±dka i dwunastnicy o czym poinformowa³a PAP w 2005 roku.
Ze wzglêdu na nisk± warto¶æ kaloryczn± (w 100g -tylko 36 kcal ) grejpfrut uwa¿any jest za idealny owoc podczas diety odchudzaj±cej, zapobiega odk³adaniu siê t³uszczu i pomaga usuwaæ jego istniej±ce zapasy z po¶ladków, ud ,bioder (nale¿y spo¿ywaæ do ka¿dego posi³ku po pó³ owocu).
Grejpfruty maj± silne w³a¶ciwo¶ci przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Jak podano powy¿ej s± bogatszym ¼ród³em witaminy C, która w po³±czeniu z rutyn± zawart± w owocach wzmacnia odporno¶æ organizmu i zwalcza chorobotwórcze drobnoustroje itd.
Je¶li czujemy, ¿e ³apie nas przeziêbienie, mo¿na zmiksowaæ w sokowirówce jednego obranego grejpfruta z wod± ,wypiæ ten p³yn , a poczucie bêdzie lepsze , albo kupiæ wyci±g z pestek , który mo¿na nabyæ w formie kapsu³ek (jest silnym antybiotykiem) i dodaæ parê kropli do szklanki soku. Wyci±g ten jest bardzo skuteczny w zwalczaniu objawów przeziêbienia.

Jedzenie grejpfrutów oczyszcza w±trobê ,zwiêksza wydzielanie ¿ó³ci, wychwytuje z nich toksyny. Grejpfruty lecz± równie¿ choroby przyzêbia, pobudzaj± apetyt, trawienie, wzmacniaj± uk³ad obronny organizmu itp.
Niebezpieczne interakcje
Sok z grejpfruta mo¿e nasilaæ dzia³anie wielu powszechnie stosowanych leków do poziomu niebezpiecznego przedawkowania.
Nie wolno zatem popijaæ leków sokiem z grejpfruta. Zawarte w nim furanokumaryny obni¿aj± dzia³anie enzymu odpowiadaj±cego za rozk³ad leków. We krwi utrzymuje siê przez d³ugi czas ich wysokie stê¿enie co mo¿e prowadziæ do ich przedawkowania.
Oddzia³uje w ten sposób na ¶rodki przeciwhistaminowe, ¶rodki uspakajaj±ce immunosupresyjne, inhibitory protez itp.
Je¶li sok z grejpfruta jest sk³adnikiem diety nale¿y o tym poinformowaæ lekarza.

Dla kobiet zalecane na urodê
Ze wzglêdu na swoje w³a¶ciwo¶ci grejpfruty , podobnie jak inne cytrusy czêsto dodawane s± do kosmetyków. Zawarte w owocach przeciwutleniacze przeciwdzia³aj± starzeniu siê skóry, pobudzaj± produkcjê kolagenu ,natomiast witaminy z grupy B nawil¿aj± i rewitalizuj± skórê. Stosuje siê w tym celu ok³ady z soku i mi±¿szu
Wykorzystywany w aromatach olejek grejpfrutowy ³agodzi stres, przygnêbienie, stany lêkowe, i bezsenno¶æ Zwalcza cellulit ( wciera siê w skórê olejek lub sok ).

Wybór i przechowywanie
Nale¿y wybieraæ owoce twarde i ciê¿kie .Unikaæ tych, które wydaj± siê byæ nasi±kniête wod± lub s± zbyt miêkkie .Niewskazane jest tak¿e kupowanie owoców z zapadniêt± skórk±. Nale¿y przechowywaæ je w lodówce maksymalnie do 2-3 tygodni, maj±c na uwadze ,¿e podawane w temp. pokojowej s± bardziej soczyste.
Mo¿na podawaæ je te¿ sch³odzone przekrojone na pó³ z mi±¿szem oddzielonym od b³ony, dos³odziæ miodem, syropem, cukrem. Nie nale¿y pedantycznie obieraæ mi±¿szu z bia³ej warstwy, akceptuj±c gorzki smak , aby skorzystaæ z substancji w nim zawartych ,które maj± dzia³anie miêdzy innymi odtruwaj±ce. Doskonale komponuj± siê z owocami i warzywami w produkcji surówek ,sa³atek, deserów, napojów bezalkoholowych ,jak i alkoholowych .Dodane do potraw miêsnych, drobiu czy skorupiaków znacznie podnosz± ich atrakcyjno¶æ i wykwintno¶æ. Wy¶mienite te¿ s± soki, d¿emy i inne przetwory z tych owoców.
Jedz±c codziennie jednego grejpfruta chronimy nasz organizm przed przeziêbieniami. Jak podano powy¿ej, oprócz witamin zawiera du¿± ilo¶æ sk³adników mineralnych , np. wapnia, który jest budulcem zdrowego uk³adu kostnego itd. Grejpfruty maj± zatem du¿e znaczenie dla naszego zdrowia.

¬ród³o: Stephen Harrod Buhner ''Naturalny testosteron'', David W. Grotto ''101 produktów dla zdrowia i urody'', Siegfried Schlett ''100 najwa¿niejszych sk³adników codziennej diety'', Jean Carper ''Apteka ¿ywno¶ci'', Reader's Digest'', Nie musisz chorowaæ'', Reader's Digest ''Co nam szkodzi a co nie'' ,''¯ycie na gor±co'' nr 2 z 10 stycznia 2013 r., Witold Janitz , Ma³gorzata Jelinska ''Owoce po³udniowe na stole''
Autor: Maria Szustakowska – Chojnacka, Cz³. Zespo³u JWIP.PL. luty 2013 r.
Rej.684./Dietetyka - 35 /2013.02.05/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2013.02.13, godz.22:49


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Przed zawodami, 1969 r.
Przed zawodami, 1969 r.
KULTURYSTYKA MISTRZOSTWA POLSKI - SOPOT
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE