Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9997984
osób.
Oni s± z nami:
Jak æwiczy³ Antoni Ko³ecki w 1970 r.? Autor Jan W³odarek

(„Sopot 68”. Antoni Ko³ecki przyjmuje puchar od redaktora Henryka Jasiaka. Fot. Jan Rozmarynowski).

Pod koniec 1969 roku Antoni Ko³eczki - najlepszy polski kulturysta w kategorii seniorów rozpocz±³ przygotowania do nowego sezonu startów w ogólnopolskich zawodach, a szczególnie do rywalizacji w nieoficjalnych mistrzostwach Polski w Sopocie, które mia³y odbyæ siê w obsadzie miêdzynarodowej. Od pocz±tku 1970 roku przyst±pi³ do realizacji swojego programu, zak³adaj±cego ciê¿ki trening, wykonywany piêæ razy w tygodniu po oko³o 3 godziny.

Narzuci³ sobie wyczerpuj±cy trening, który jest zbyt wyczerpuj±cy nawet dla wspó³czesnych wyczynowców. Szczególnie serie ³±czone, w tym æwiczenia na „kó³kach gimnastycznych” wykonywane trzy razy w tygodniu Antek mimo swojego dojrza³ego wieku ( 36 l.) mia³ doskona³± wydolno¶æ organizmu i wszechstronno¶æ fizyczn±, któr± rozwin±³ uprawiaj±c wcze¶niej podnoszenie ciê¿arów, gimnastykê oraz rugby). Do tego dochodzi³a konsekwencja realizacji za³o¿onego celu sportowego ¶ci¶le zwi±zanego z programem treningowym. Ci którzy go znali i wiedzieli z jakim uporem systematycznie trenowa³, przewidywali, ¿e w 1970 roku w sopockich mistrzowskich zawodach stanie na najwy¿szym podium po raz czwarty.


Przez kilka miesiêcy æwiczy³ nastêpuj±co (na podstawie artyku³ów w „SdW”):

Poniedzia³ek, ¶roda, pi±tek
Wyciskanie sztangi na poziomej ³awce. Zaczyna³ od 60 kg, wykonuj±c 20 powtórzeñ. W nastêpnych seriach zwiêksza³ obci±¿enie o 10 kg, dochodz±c progresj± do 150 kg ( jedno powtórzenie, nie zawsze udane).
Praca na wyci±gu na miêsnie najszersze grzbietu - 3 s. po 10 p.
Wyciskanie sztangi zza karku szerokim chwytem w pozycji stoj±cej - 3 s. x 10 p.

Serie ³±czone, które od wielu lat stosowali w treningu nasi kultury¶ci. Antoni oryginalnie po³±czy³. Jego serie sk³ada³y siê z 4 æwiczeñ: rozpiêtki na kó³kach w podporze nóg, przodem – rozpiêtki w le¿eniu na ³awce poziomej sztangielkami - przenoszenie sztangi zza g³owy ugiêtymi ramionami w pozycji le¿±cej – kr±¿enie ramion obci±¿onych sztangielkami w le¿eniu na ³awce sko¶nej. Wszystkie te cztery æwiczenia wykonywa³ jednym ci±giem i powtarza³ po krótkiej przerwie jeszcze 3 razy, a ka¿de æwiczenie wykonywa³ w 10 powtórzeniach.
Superserie na ramiona: stoj±c sztang± uginanie (biceps) i prostowanie przedramion na wyci±gu (triceps - 3s. x 10 p.
Uginanie ramion ( jednor±cz, w pozycji izolowanej), przedramiona oparte na ³awce sko¶nej, 3s. x 10 p.
Przysiady ze sztang± na barkach metod± progresji z obci±¿eniem 60 -170 kg.

Wtorek, sobota
Wyciskanie w le¿eniu na ³awce poziomej, 3 s. z obci±¿eniem 60 kg, 2 s. 8 p. -100 kg, 3 - 5 s. x 8p. – 115 - 120 kg.
Przysiady jednonó¿ stoj±c na podwy¿szeniu ( tzw. pistolet), 40 - 50 kg, 3s. x 10 p.
Prostowanie nogi w stawie kolanowym w siadzie na ³awce ( æwiczenie na miêsnie czworog³owe uda). Stopa obci±¿ona sztangielk± – 3s. x 10 p.
Wieloskoki na materacach – 10 -13 serii.
Na zakoñczenie treningu wykonywa³ 10-12 æwiczeñ na wszystkie partie miê¶ni po 1 serii i 15 powtórzeñ.. Mo¿na powiedzieæ ,¿e ten zestaw æwiczeñ, wykonywanych „obwodowo” ( z przerwami ok. 30 sek., by³ „treningiem w treningu” daj±cy miê¶niom mocny impuls do zwiêkszania siê!

W nastêpnym tygodniu æwiczenia z wtorku wykonywa³ w poniedzia³ek, ¶rodê i pi±tek, pozosta³ we wtorek i sobotê,.i tak co tydzieñ zmienia³.

Nale¿y przypomnieæ, ¿e w tamtych latach trenowa³o siê w prymitywnych warunkach. Na sali treningowej nie by³o maszyn i wymy¶lnych przyrz±dów, daj±cych komfort w „budowaniu” miê¶ni. Æwiczy³o siê sztang±, sztangielkami, a po treningu bardzo czêsto nie by³o mo¿liwo¶ci korzystania z natrysków, bo ich nie by³o w zapleczu sali treningowej. Nie by³o równie¿ od¿ywek i sklepów z suplementami dla kulturystów a jad³o siê to co by³o do nabycia w pañstwowych sklepach, ale jako¶æ spo¿ywanych naturalnych produktów by³a znakomita w porównaniu z obecnie oferowanymi na rynku.

Wówczas nikt z æwicz±cych nie liczy³, ze bez ciê¿kiej pracy treningowej uzyska „ masê” miê¶niow± !
Antoni tak jak inni intensywnie trenowa³ i nie by³o mu w g³owie aby po ka¿dym treningu regenerowaæ swój organizm przyzwyczajony do „katowania” miê¶ni i o dziwo doprowadzi³ je do imponuj±cych wymiarów i wygl±du. Nie zerwa³ ¶ciêgna ani nie uszkodzi³ stawu trenuj±c w wy¿ej podany sposób. Trudno sobie dzi¶ wyobraziæ kulturystê wykonuj±cego np. rozpiêtki na kó³kach gimnastycznych czy wieloskoki, a na zakoñczenie treningu dodatkowo 12 æwiczeñ po³±czonych obwodowo.

Przypuszczam, ¿e w¶ród czytaj±cych znajdzie siê jaki¶ znawca - teoretyk, który spróbuje dowodziæ, ¿e program treningowy Antka jest ma³o wydolny, nie optymalny bo æwiczenia nie takie jak potrzeba, a ich kolejno¶æ wykonywania nie do przyjêcia, poniewa¿ niezgodna z tym co kto¶ przet³umaczy³ z amerykañskiej literatury i poda³ czytelnikom np. w czasopi¶mie kulturystycznym lub jakim¶ komercyjnym portalu internetowy. Na przyk³ad w portalu czesko – s³owackim, którego redaktor wcze¶niej bez zasadnie skrytykowa³ trening Antoniego.
Wówczas mo¿na takiego eksperta zapytaæ, jak wiêc wyt³umaczy, ¿e 42 lata temu Antek, jak i inni jego koledzy z si³owni uzyskali imponuj±ce wyniki i to bez stosowania „prochów” i „dzisiejszych nowoczesnych zdobyczy wspó³czesnej wyczynowej kulturystyki”?

Antoni Ko³ecki ma 80 lat, cieszy siê dobrym zdrowiem, co oznacza , ¿e to co i jak on æwiczy³ jest warto¶ciowe równie¿ obecnie, szczególnie dla mi³o¶ników naturalnej kulturystyki.
Autor Jan W³odarek, styczeñ 2013 r.

Proszê przeczytaæ artyku³ „ Antoni Ko³ecki – mistrz kulturystyki z lat 60. ma siê dobrze”, jest w dziale „Pionierzy”.
Rej.656./ Trening-76/2012.11.30/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2013.02.18, godz.22:30



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Zwyciêstwo, 1998 r.
Zwyciêstwo, 1998 r.
JEWGIENIJ KO£TUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE