Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10044605
osób.
Oni s± z nami:
ABC m³odego si³acza - wci±¿ aktualne

(Wyd. III, z 1973 r., na zdjêciu Mieczys³aw Krydziñski)

JWIP.PL. Prezentujemy zapowied¼ ksi±¿ki Stanis³awa Zakrzewskiego, pt. „ABC m³odego si³acza”, która ukaza³a siê na ³amach „Sportu dla Wszystkich” w lipcu 1965 r.
Jest to bardzo warto¶ciowa ksi±¿ka dla zaczynaj±cych æwiczenia kulturystyczne, to kultowy podrêcznik kulturystyki dla m³odzie¿y, jeden z najlepszych w historii tej dyscypliny sportu. Daje praktyczne i sprawdzone wskazówki jak æwiczyæ i postêpowaæ w ¿yciu, aby doj¶æ do zamierzonego celu. Piêkn± sylwetkê dadz± racjonalne æwiczenia kulturystyczne a wysok± sprawno¶æ fizyczn± zapewni± æwiczenia zrêczno¶ci, szybko¶ci reakcji, rozwijanie gibko¶ci i elastyczno¶ci aparatu ruchu. Jak siê okazuje ju¿ 48 lat temu realizacja tych wskazówek, czyni³a z m³odego cz³owieka „wspó³czesnego Herkulesa”. I nikt wówczas nie wspomaga³ siê ¶rodkami z apteki.

J.W., maj 2013 r.

OCZEKIWANA I POTRZEBNA KSI¡¯KA. ABC M£ODEGO SI£ACZA. Autor: M. Zemel
Nak³adem „Sportu i Turystyki” ukaza³a siê w tych dniach ksi±¿ka Stanis³awa Zakrzewskiego pt. „ABC M£ODEGO SI£ACZA”. Publikacja ta, wyczekiwana z niecierpliwo¶ci± przez liczne rzesze mi³o¶ników kulturystyki, zostanie na pewno b³yskawicznie rozkupiona, tak jak i poprzednie prace autora. Nie potrzeba jej specjalnie reklamowaæ – zareklamuje siê sama.

Warto natomiast podkre¶liæ spo³eczne warto¶ci pracy. D±¿enie do piêkna, do harmonijnego rozwoju organizmu, mocno zakorzenione ju¿ od czasów staro¿ytnych, zyska³a sobie we wspó³czesnym ¶wiecie na sta³e prawo obywatelstwa. Sprawi³ to tuch kulturystyczny, który i w naszym kraju zdoby³ ogromn± popularno¶æ. Odrzucaj±c, co fa³szywe i pozerskie, polski ruch kulturystyczny poszed³ w³asn± drog±: harmonijnego rozwoju cz³owieka, poznania organizmu ludzkiego i jego mo¿liwo¶ci.


„Gdyby¶ dzi¶ stan±³ do egzaminu czy quizu z anatomii i fizjologii, czy potrafi³by¶ wiele powiedzieæ o budowie i dzia³aniu ludzkiego ustroju A przecie¿ ka¿dy, kto chce samodzielnie kierowaæ swoim rozwojem, musi znaæ w³a¶ciwo¶ci swego organizmu – indywidualnie i te, które s± wspólne dla wszystkich ludzi. Zw³aszcza trzeba siê orientowaæ choæby pobie¿nie w cechach w³a¶ciwych dojrzewaniu, bo to, jest okres najwiêkszych przemian w ustroju.

Okres w³a¶ciwego dojrzewania przypada u ch³opców od 14 do 18 rok ¿ycia, czyli obejmuje w³a¶nie was wszystkich, którym g³ownie przeznaczam tê ksi±¿kê. W³a¶nie w¶ród was jest najwiêcej zwolenników æwiczeñ i obserwuje siê du¿e zainteresowanie kulturystyk±. Zapoznajemy siê wiêc bli¿ej z tym, jakie przemiany nadchodz± w ustroju w okresie dojrzewanie i jaki to ma wp³yw na dobór æwiczeñ i sposobów ich uprawiania”.

Tak pojête zadanie ksi±¿ki „ABC M£ODEGO SI£ACZA” ma wiêc kapitalne znaczenie zarówno pod wzglêdem spo³ecznym, jak o zdrowotnym.

A teraz nieco o tre¶ci ksi±¿ki. M³odzi adepci kulturystyki znajd± w niej mnóstwo wiadomo¶ci niezbêdnych przy samodzielnym uprawianiu æwiczeñ. Dowiedz± siê, jak u³o¿yæ sobie ich program, jak wykorzystywaæ warunki terenowe, jak niewielkim nak³adem kosztów urz±dziæ salkê æwiczeñ, w³asnorêcznie wykonaæ przyrz±dy itd.
Nale¿y podkre¶liæ, ¿e autor nie propaguje nadmiernego rozwoju miêsni kosztem kszta³towania umys³u i charakteru:


… w codziennym ¿yciu przesadne rozwijanie miêsni nie sa ani potrzebne, ani estetyczne. W sporcie – podobnie jak w ka¿dej innej dziedzinie ¿ycia decyduje charakter: si³a woli, umiejêtno¶æ pokonywania trudno¶ci…” Na tym polegaj± wychowawcze warto¶ci tej po¿ytecznej ksi±¿ki.
Autor: M. Zemel, 1965 r.

Z£OTE ZASADY ABC M£ODEGO SI£ACZA
Trening m³odego si³acza powinien mieæ charakter funkcjonalny tzn. musi przygotowywaæ do ¿ycia we wspó³czesnym ¶wiecie. Nie ograniczaj siê zatem do æwiczeñ si³owych, lecz w³aczaj do treningu ró¿ne formy i ¶rodki wychowania fizycznego, d±¿±c do wszechstronnej sprawno¶ci.

Aby sobie lepiej uplastyczniæ obraz prawid³owego treningu, obejrzyj dok³adnie schemat. Dowiesz siê z niego wielu ciekawych wskazówek.

Przede wszystkim pamiêtaj o ci±g³o¶ci treningu, który toczyæ siê powinien nieprzerwanie z sezonu na sezon, z roku na rok tworz±c obwód zamkniêty. Kulturystyka no¿e stanowiæ element przewa¿aj±cy, dla niej przecie¿ podj±³e¶ æwiczenia. Ale obok kulturystyki poczesne miejsce w twoim treningu musz± zaj±æ sporty u¿ytkowe: p³ywanie, elementy walki wrêcz, lekka atletyka, kolarstwo, a tak¿e æwiczenia zrêczno¶ciowe i inne.

Dobór æwiczeñ powiniene¶ dostosowaæ do sezonów: w zimie g³owny nacisk po³o¿ysz na æwiczenia si³owe z u¿yciem ca³ego asortymentu sprzêtu, który sam przygotujesz lub znajdziesz w Sali æwiczeñ. Na wiosnê i jesieni± wiêcej czasu przeznacz na æwiczenia w terenie, a latem, jakby dla odpoczynku przerzucisz siê niemal zupe³nie na sporty wodne. To ci urozmaici trening i uchroni przed znu¿eniem – wrogiem wszelkich æwiczeñ.

Je¿eli za¶ podejdziesz do æwiczeñ z ca³ym zapa³em, je¶li w³o¿ysz w nie du¿o serca – osi±gniesz niew±tpliwie swój cel: staniesz siê silny, sprawny, zaradny, i dzielny, uzyskasz piêkn± sylwetkê.
Wiêcej w wymienionej ksi±¿ce.
Rej.719./PORADY - 81/2013/JWIP.PL
Aktualizacja: 2013.06.29, godz. 15:59

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Spotkanie w Syrence (2005 r.)
Spotkanie w Syrence (2005 r.)
SPOTKANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE