Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10039004
osób.
Oni s± z nami:
M³odo¶æ a rebous. Autor: Leszek Turkiewicz


¦wiat infantylnieje – s³yszê to tu, to tam. Nie ma ju¿ dzieciñstwa oddzielonego od dojrza³o¶ci, m³odo¶ci od staro¶ci. ¦wiat zobowi±zañ ustêpuje miejsca z³udnej krainie marzeñ, rozrywki, przygody. Chce siê uwierzyæ Cocteau, ¿e prawdziwa m³odo¶æ to przedmiot, który zdobywa siê z wiekiem, a i w dojrza³ym wieku mo¿na pój¶æ jeszcze dalej, choæby za innym ju¿ duchem, co natchniony wykrzykiwa³: - Nie chcê nawet s³yszeæ o m±dro¶ci starców, ale o ich szaleñstwie.

Dzi¶ dziadkowie biegaj± maraton, babcie je¿d¿± na trekking na koniec ¶wiata, oboje „iPaduj±” lub „smartfuj±” i u¶miechaj± siê l¶ni±co bia³ymi zêbami. Starzy? Ten przymiotnik sta³ siê tabu nad Sekwan±, jak i wyra¿enie „trzeci wiek”, które czuæ domem starców. Tu obowi±zuje ³aciñskie s³owo „senior”, którym zostaje siê po 45. Roku i mo¿na nim byæ przez po³owê ¿ycia, je¶li nie zostaniemy przykuci chorob± do ³ó¿ka. Taki przynajmniej obraz wy³ania siê z paryskiego Salonu seniorów, na którym próbowano zmieniaæ tak zwan± ju¿ staro¶æ, co to czyha w ukryciu, aby okaleczyæ chorob± i cierpieniem, w co¶, co przypomina idylliczn± wizjê pó¼nej szczê¶liwo¶ci, w której ustêpuj± g³êbokie zmarszczki, ciemne plamy, zwyrodnienia stawów.


- ¯ycie zaczyna siê po piêædziesi±tce, taka jest prawda, ale równie¿ prawd± jest to, ¿e koñczy siê po czterdziestce. Takiego odkrycia dokona³ najg³o¶niejszy francuski pisarz Michel Houeliebecq. Co trzeci Francuz ma wiêcej ni¿ 50 lat (22 mln). Statystycznie, wed³ug dziennika Le Pariisien, jego kolejne etapy ¿ycia przebiegaj± nastêpuj±co: 53 lata – pierwsze dziecko opuszcza dom; 55 - narodziny pierwszego wnuka; 58 – koniec aktywnego ¿ycia zawodowego; 62 – ustawowy wiek emerytalny; 63 – utrata obu rodziców; 73 – pierwszy gro¼ny kryzys zdrowotny: 82 – czeka dom starców.

A kiedy jest on naprawdê stary? To sposób ¿ycia o tym decyduje. Jest tu du¿o nierówno¶ci, bo rzeczywisty wiek nie jest ani wiekiem spo³ecznym, ani tym bardziej wiekiem odczuwalnym. W ¿yciu zawodowym, w fabryce czy biurze, mimo ¿e oficjalny wiek emerytalny siê wyd³u¿a, stygmat staro¶ci pojawia siê coraz wcze¶niej – obecnie ju¿ w 45 roku ¿ycia, chocia¿ rekrutuj±cy oczywi¶cie g³o¶no tego nie potwierdz±. Wyj±tkiem jest ¶wiat sztuki i polityki, gdzie granica staro¶ci przesuwa siê nawet do dziewiêædziesi±tki. Chêtnie przytaczanym przyk³adem s± kariery Jeana Paula Belmonda (80 lat), Juliene Greco (86), Charles’a Aznavoura (88). Có¿, twórcza adrenalina odm³adza. Jak i w³adza, o czym ¶wiadczy jedna trzecia merów w wieku emerytalnym i 188 deputowanych Zgromadzenia Narodowego po sze¶ædziesi±tce (¶rednia 55 lat). Alan Delon (78) mawia: - Dla aktorów i szefów pañstw nie ma wieku emerytalnego. A co do wieku odczuwalnego, to regu³± jest,¿e im jeste¶my starsi, tym bardziej czujemy sie m³odsi. Ra ró¿nica miêdzy wiekiem emerytalnym a subiektywnym wzrasta z wiekiem. Jeszcze 20- 35 latkowie czuj± siê m³odsi jedynie o pó³tora roku, ale 50 –latkowie ju¿ o 10 -15 lat. U 65 –latków ró¿nica ta wzrasta do 16 lat i dalej maleje, np. 80 –latkowie odm³adzaj± siê ju¿ tylko o 8 lat.

To swoisty dyktat kultu cia³a i m³odo¶ci, czemu przeszkadza podstêpna staro¶æ. Ona nie bardzo uda³a siê Panu Bogu, wiêc sami próbujemy poprawiæ Jego dzie³o i przechytrzyæ czyhaj±ce zniedo³ê¿nienie. Z pomoc± przychodzi mniej lub bardziej zdolni uczniowie Mefistofelesa. Wszczepiali sêdziwym gruczo³y p³ciowe ma³p (niejako Vernoff) lub komórki p³odu cielaka, jak w szwajcarskiej klinice Montreux. W koñcu pojawi³ siê ¶wiatowej s³awy uczony, francuski endokrynolog profesor Etrenne – Emile Baulieu, i odkry³ DHEA – hormonalny zwi±zek wydzielany przez gruczo³ nadnercza, swego czasu okrzykniêty pigu³k± m³odo¶ci. Dzi¶ specyfik ten jest powszechnie dostêpny, ale mimo pewnych zalet nie sta³ siê ani eliksirem m³odo¶ci, ani antidotum przeciw staro¶ci.

A staro¶æ dalej zdobywa nowe terytoria. Kr±¿y jak widmo – ju¿ po ca³ej Europie – szykuj±c now± rewolucjê, tym razem demograficzn±. We Francji na jej cele stoi 15 tys. 100 – latków, w 2050 roku bêdzie ich 2000 tys., a szacuje siê, ¿e na pocz±tku XXII wieku po³o obecnych dzieci przekroczy próg 100 lat. Zdaniem profesora Baulieu po³owa z nich bêdzie dotkniêta demencja, zwyrodnieniem mózgu i uk³adu nerwowego. S³ynny uczony – ojciec nie tylko DHEA, ale i pigu³ki wczesnoporonnej – mimo swych 86 lat ka¿dego ranka mierzy siê z tym problemem w swoim paryskim laboratorium. Pracuje nad nowym hormonami, które maj± odpowiadaæ zarówno za obawy starzenia siê, jak i utratê pamiêci. Ma nadziejê, ¿e skoro utrata pamiêci zwi±zana z wiekiem bywa odwracalna, to byæ mo¿e uda siê te¿ odwróciæ niektóre procesy starzenia, bez ingerencji owych wys³anikow rodem z piek³a Mefistofelesa.

I tak ¶cigamy siê z ta wieczn± m³odo¶ci±. Wielki znawca, mistrz Gombrowicz, przekonywa³, ¿e nie mo¿na jej oddzieliæ od niedojrza³o¶ci. A cz³owiek – jak pisa³ - nie tylko niedojrza³o¶ci ulega, on j± po¿±da. W ten sposób kochamy. W ten sposób te¿ sobie ¿yjemy, trochê na serio, trochê na niby, mocno przy tym infantylniej±c. Dobrze, ¿e Dzieñ Dziecka tu¿-tu¿.
Autor: Leszek Turkiewicz, Pary¿

JWIP.PL.
Uprawiaj±cy æwiczenia si³owe s± przekonani, ¿e wiara w kult cia³a i systematyczne pobudzanie miê¶ni æwiczeniami znacznie opó¼nia u nich rozwijaj±c± siê posêpn± staro¶æ i zniedo³ê¿nienie umys³u. Na ten temat ju¿ ponad 50 lat temu pisa³ Stanis³aw Zakrzewski - ojciec polskiej kulturystyki: - Mo¿na byæ starym – licz±c 40 lat i m³odym w 60 roku ¿ycia wieku, za¶ dr E. K±dzia³kiewicz na ³amach „Sportu dla Wszystkich” dawa³ medyczne recepty na opó¼nianie staro¶ci. Trzeba æwiczyæ cia³o i umys³!
- Wszyscy niestety ¿yjemy pod presj± kalendarza. Zdzieraj±c jego kartki stwierdzamy, ¿e dzi¶ jeste¶my starsi, ni¿ byli¶my wczoraj. Ze smutkiem w sercu poddajemy siê losowi i rezygnujemy z walki o sprawne cia³o.. Trudno. Tak ju¿ musi byæ… {…} Nieprawda! Walczyæ trzeba do ostatka. Na ostro. Nie poddawaæ siê. Nie ulegaæ panice. Nonsens zmarszczki, nonsens siwe w³osy. Najwa¿niejsze samopoczucie! I tê¿yzna.

Ci, którzy wówczas zaczynali æwiczyæ, dzi¶ leciwi panowie, ale o dobrej sprawno¶ci fizycznej i zdrowym wygl±dzie mog± potwierdziæ, ¿e systematyczny trening odpowiedni do ich mo¿liwo¶ci dzia³a cuda i to bez stosowania popularnych obecnie w ¶rodowisku m³odzie¿y „wzmacniaj±cych” preparatów, m. in. farmaceutycznych, np. anabolicznych.

Mo¿na wiêc przyj±æ, ¿e uprawiaj±cy æwiczenia fizyczne jak arty¶ci czy politycy ³atwo przesuwaj± granicê swojej staro¶ci nawet do dziewiêdziesi±tego roku ¿ycia.
Nie jest tajemnic±, ¿e pasjonaci kulturystyki, którzy w latach 80 – tych, zachwycili siê ¶rodkami dopinguj±cym i spo¿ywali je uzupe³niaj±c legalnymi „wzmaczniaczami”, maj± obecnie ró¿ne k³opoty ¿e zdrowiem i „pêdz±” do staro¶ci.

Podziêkowanie
Pragniemy podziêkowaæ Panu Leszkowi Turkiewiczowi, z Pary¿a za udostêpnienie nam swojego bardzo interesuj±cego artyku³u, który wcze¶niej ukaza³ siê w tygodniku „Angora” (2 czerwiec 2012).
(J.W. lipiec 2013)
Rej.728/ RÓ¯NE – 100/ 2013.07.02/JWIP.PL
Aktualizacja 2013.10.21, godz. 21:08



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Czas powrotu, 2008 r.
Czas powrotu, 2008 r.
S£AWOMIR - THOMAS FILIPOWICZ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE