Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10813680
osób.
Oni s± z nami:
Kto zas³uguje na miano prawdziwego sportowca. Cz.4. Aut. Stanis³aw Zakrzewski

HISTORIA SPORTU, artyku³ z 1934 roku!

Czê¶æ czwarta. Dokoñczenie
Dalej – prawdziwy sportowiec hartuje siê w walce rycerskiej.
Nie jest rycerskiem umy¶lne uszkodzenie przeciwnika, jak to u nas niestety bardzo czêsto przyjêto stosowaæ w pi³ce no¿nej, a ju¿ wcale nie rycerskim, lecz dowodem z³ego wychowania jest rozpoczynanie sprzeczek z sêdziami lub przeciwnikami na boisku. Nie jest objawem dobrego wychowania sportowego d±¿yæ w drodze protestów do zmiany przypadkowej przegranej. Sportowiec ma zawsze otwart± drogê do udowodnienia swojej s³uszno¶æ i wy¿szo¶ci. Jego wyniki – produkt pracy – s± sta³e nie za¶ przypadkowe. Wychowanek dobrego klubu nigdy nie wycofa siê z walki, a zawodów dlatego, ¿e nie ma szans na wej¶cie do fina³u lub na zajêcie czo³owego miejsca, na zdobycie nagrody. Staje on do zawodów dla walki samej, dla sprawdzenia swych si³, dla przekonania siê o poczynionym postêpie, a nie dla poklasku t³umów lub ¿etonów. Prawdziwy sportowiec musi umieæ nie tylko wygrywaæ, ale i przegrywaæ. Je¶li przegra³, pora¿ki swej nie bêdzie usprawiedliwia³ ró¿nymi wykrêtami, lecz szukaæ bêdzie jej powodów w samym sobie, w z³ym sposobie treningu itd. Pora¿ka jest dla niego bod¼cem do tego wiêkszej pracy nad sob±.

Rekordzista, czy mistrz, ¿eby zas³u¿yæ na wielkie miano spoty owca uszanuje przeciwnika s³abego – wszystko jedno czy to bêdzie student czy robotnik, gdy¿ w sporcie nie odró¿nia siê ¿adnych warstw, wszyscy bowiem s± kolegami – i chêtnie s³u¿yæ bêdzie mu radami, wskazówkami, a¿eby u³atwiæ uzyskanie wyników coraz lepszych. Równie¿ i sportowcy – choæby najwiêksi rywale – bêd± zawsze ze sob± wspó³zawodniczyæ, bêd± przyjació³mi. Na tem polu jest du¿o nas do zrobienia.

Prawdziwy sportowiec bêdzie równie¿ na rzecz idei ponosi pewne ofiary. Przede wszystkim, ka¿d± woln± chwilê po¶wiêci pracy organizacyjnej. Przyj±wszy na siebie mandat wykazuje siê intensywn± prac±. Nie krytykuje bezmy¶lnie, lecz stara siê prac± konkretn±, rzeczywist± o ile mo¿liwo¶ci b³êdy naprawiæ.

Dalej, za zaoszczêdzony grosz kupuje ekwipunek sportowy, utrzymuje go w dobrym stanie i co najwa¿niejsze wnosi regularnie – o ile tylko mo¿e – swoj± sk³adkê cz³onkowsk± do klubu. Je¿eli nie jest w stanie p³aciæ klub zwalnia go ¿e sk³adki, ale za uprzednim wnioskiem. Dotyczy to sportowca tak pocz±tkuj±cego jak i zawodnika daleko zaawansowanego, chocia¿by mistrza Polski.

Mówi±c o wzorowym sportowcu nie mogê nie poruszyæ sprawy spe³niania tak wa¿nego obowi±zku obywatelskiego jakim jest przygotowanie siê do obrony Pañstwa. Prawdziwy sportowiec zda sobie sprawê z wa¿no¶ci i kolejno¶ci pracy na tem polu. Przecie¿ znajdujemy siê w niekorzystnym po³o¿eniu politycznym miêdzy dwoma militarystycznymi mocarstwami bez dogodnych granic naturalnych. Sportowiec zatem chêtnie pracowaæ bêdzie i zaprawiaæ siê we w³adaniu broni± i w s³u¿bie polowej – w organizacjach p. w. (przysposobienia wojskowego – przyp. jw.) – i nie uchyli siê od obowi±zku odbycia s³u¿by wojskowej.

Chc±c czerpaæ korzy¶ci dla wychowania obywatelskiego, sportowego w miarê mo¿liwo¶ci po¶wiêci siê turystyce. Bezpo¶rednie zetkniêcie siê z krajem, jego kultur±, bogactwami naturalnymi, z pomnikami historycznymi, bêdzie podstaw± racjonalnego stanowiska obywatela do Pañstwa. Odbywaj±c wycieczki pieszo, rowerem, czy kajakiem staraæ siê bêdzie poznaæ ca³± Polskê wzd³u¿ i wszerz. W wêdrówce swej mo¿e najlepiej zrozumie dzieje narodu, zrozumie kierunek pracy pañstwowej i pojmie, jak wielk± warto¶æ ma para r±k roboczych.

Dobry sportowiec bêdzie przywi±zany do barw swego klubu. Dumny bêdzie noszonego znaczka klubowego. Nie pojmujê tego jak mog± niektórzy cz³onkowie klubu w miejscach nieodpowiednich demonstacyjnie nosiæ odznakê sportow± nie rzadko w stanie nietrze¼wym, lub wêdrowaæ z jednego klubu do drugiego.

Zagadnienia wzorowego sportowca nie zosta³y wyczerpane, je¿eli nie poruszy³bym sprawy higieny i szanowania cudzej w³asno¶ci. Sportowiec przestrzegaæ bêdzie wszelkich zasad higieny. Pielêgnowanie cia³a oraz czyste i schludne ubranie codzienne i strój sportowy musi byæ jednym z przykazañ sportowca. Wreszcie sportowiec nie niszczy, lecz dba jak najbardziej o oddane mu do dyspozycji urz±dzenia, przybory sportowe itd. Trzeba mi nadmieniæ jeszcze o jednej sprawie. Wzorowy sportowiec nie przestanie uprawiaæ æwiczeñ z chwil±, kiedy coraz wiêcej czasu zajmuj± mu zajêcia zawodowe lub w³asne ognisko domowe, nie zaniedbuje zaprawy sportowej nawet i wówczas, kiedy z ca³± ¶wiadomo¶ci± zdaje sobie sprawê, ¿e okres szczytowych jego wyników i dobrej formy min±³ ju¿ bezpowrotnie i to dawno, bardzo dawno…

Poniewa¿ jednak ¿e wzglêdu na wiek nie mo¿e æwiczyæ z du¿o sprawniejsz± m³odzie¿±, potworzyæ winny siê przy organizacjach sekcji starszych, którzy i m³odszym s³u¿yæ bêd± niejednymi wskazówkami, niejedn± ¶wiat³± rad±. Poza tem – obecnie ju¿ starszy – niegdy¶ doskona³y sportowiec wystêpowaæ winien w roli cz³onka zarz±du lub sêdziego w zawodach, którego szczególnie zawodnicy bêd± respektowaæ i odnosiæ siê do nich z wielkim uznaniem.


Jak z powy¿szego wynika, aby byæ prawdziwym sportowcem, trzeba usilnie nad sob± pracowaæ. W obecnych czasach na miano sportowca to zas³u¿y bardzo ma³o rekordzistów, którzy uzyskanych wyników zbyt zarozumiali, a niekiedy przewraca im siê nawet w g³owie pod wp³ywem s³awy, oklasków t³umu. Przyznaæ jednak muszê, ¿e s± rekordzi¶ci, którzy na miano prawdziwych sporowców w zupe³no¶ci zas³uguj±. Rzetelnie zas³uguj±cy na to miano bêd± równie¿ osoby zupe³nie z rubryk sportowych nieznane, ale cicho d±¿±ce do doskona³o¶ci tak fizycznej jak i duchowej. Ci pracuj± nad cia³em swoim w duch odznak sportowych, w kierunku wszechstronno¶ci – i zdobywaj± je w sposób uczciwy. Zyskuj±c prawo noszenia kilku odznak, nie che³pi± siê tem, nie okazujê tego nazewn±trz, zadawalaj±c siê noszeniem jednej odznaki. Samo zdobycie choæby wszystkich odznak sportowych nawet w sposób rzetelny nie sprawia jeszcze do szczytnego tytu³u sportowca, je¿eli nie haruje siê w walce. Je¿eli intelektualnie stoi siê na niskim poziomie, je¿eli posiada siê slaby charakter, je¿eli jednym s³owem nie jest siê prawdziwym cz³owiekiem, pe³nowarto¶ciowym obywatelem.

Dla Polskiego sportowca my¶l± przewodni± s± zawsze has³a wychowawcze og³oszone przez komisjê edukacji narodowej przed przesz³o pó³tora wiekiem: „kszta³ciæ siê, aby nam dobrze by³o i by z nami dobrze by³o”. O takich sportowców dopominaj± siê wszyscy, którym le¿y na sercu dobro kraju w³asnego i ca³ej ludzko¶ci.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski
, grudzieñ 1934 r.

(Oryginalna pisownia z 1934 r. Pogrubiony tekst przez jw. ¬ród³o podane w artykule wprowadzaj±cym pt: ”Pamiêæ o Stanis³awie Zakrzewskim”).
Rej.793./Historia70/2014.05.19/JWIP.PL
Aktualizacja 2014.06.10, godz.23:15




Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Andrzej æwiczy dla siebie, 2009 r.
Andrzej æwiczy dla siebie, 2009 r.
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE