Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10046477
osób.
Oni s± z nami:
Teodor Sztekker i Józef Che³moñski w Kuklówce Zarzecznej





(Kamieñ upamiêtniaj±cy 100 -± rocznicê ¶mierci J. Che³moñskiego, fot Jan W³odarek).










Staramy siê przypominaæ herosów polskiej atletyki si³owej – protoplastów naszej kulturystyki, zwracaj±c szczególn± uwagê na zapa¶ników z okresu miêdzywojennego. Jednym z nich jest Teodor Sztekker (1897 - 1934), dwukrotny zawodowy mistrz ¶wiata w zapasach.

Ostatnio zostali¶my poinformowani przez p. Joannê Zawadzk±-Mróz, Prezesa Zarz±du Stowarzyszenia „Nasza Kuklówka”, cz³onka Rady So³eckiej wsi Kuklówka Zarzeczna, ¿e w styczniu b.r. Rada Gminy Radziejowice przyjê³a uchwa³ê o nazwaniu jednej z dróg w Kuklówce ulic± Teodora Sztekkera. Dowiedzieli¶my siê tak¿e, ¿e przygotowywany jest du¿y kamieñ z napisem upamiêtniaj±cym fakt, ¿e T. Sztekker w latach miêdzywojennych mia³ maj±tek ziemski w Chaw³owie, przylegaj±cym do Kuklówki. Du¿ym zaskoczeniem by³a dla nas wiadomo¶æ, ¿e w latach 1888 - 1914 mieszka³ i tworzy³ w Kuklówce Józef Che³moñski (1849 - 1914) – s³ynny reprezentant realizmu w malarstwie polskim. Wiadomo¶ci te zelektryzowa³y cz³onków naszego Zespo³u JWIP.PL, gdy¿ dotychczas nie spotkali siê z informacj±, ¿e T. Sztekker, podobnie jak J. Che³moñski, mieszkali w ró¿nym okresie czasu w tej ma³o znanej wsi.


Z satysfakcj± przyjêli¶my zaproszenie p. Joanny Zawadzkiej-Mróz i w upalny czerwcowy dzieñ reprezentacja Zespo³u JWIP.PL w sk³adzie: prof. dr hab. Helena Cichocka i dr Jan W³odarek, przyjecha³a do Grodziska Mazowieckiego, sk±d w towarzystwie p. Wies³awa Zakrzewskiego – Sekretarza Zarz±du Stowarzyszenia „Nasza Kuklówka”, uda³a siê na interesuj±cy spacer ¶ladami Józefa Che³moñskiego i Teodora Sztekkera.

Droga wiod³a do wsi Kuklówka (odleg³ej 7 km od Grodziska M.), istniej±cej ju¿ w XV wieku. Go¶cie obejrzeli kamieñ – wzniesiony w 1969 roku przez mieszkañców Kuklówki dla upamiêtnienia ¿ycia i twórczo¶ci Che³moñskiego. Nastêpnie zatrzymali siê przed kolejnym du¿ym kamieniem z napisem upamiêtniaj±cym twórczy pobyt artysty w tej miejscowo¶ci, ufundowanym w 100-± rocznicê ¶mierci malarza przez cz³onków Stowarzyszenia „Nasza Kuklówka”. Stamt±d udali siê alej± w¶ród wysokich drzew do dworku Che³moñskiego, w którym artysta mieszka³ i malowa³. Przed dworkiem oczekiwa³ p. Jacenty Suzdorf – wiceprzewodnicz±cy Rady Gminy Radziejowice. By³a to okazja do wymiany do¶wiadczeñ w pracy samorz±dowej województwa mazowieckiego miêdzy wiceprzewodnicz±cym gminy Radziejowice p. J. Suzdorfem i p. H. Cichock± – radn± jednej z dzielnic Warszawy.

Go¶cinni Przewodnicy ze Stowarzyszenia „Nasza Kuklówka” przedstawili warszawskich go¶ci prawnukowi Che³moñskiego, p. Stanis³awowi Austowi, który obecnie zamieszkuje w tym dworku. S³ucha³ on z du¿ym zainteresowaniem informacji p. Jana W³odarka o sukcesach sportowych Teodora Sztekkera; pokaza³ m. in. niepublikowane zdjêcia skromnego parterowego domu, w którym mieszka³ przed wojn± mistrz zapasów. Ponadto powiedzia³, ¿e jego ojciec zna³ dobrze T. Stekkera. Po tej interesuj±cej rozmowie go¶cie ruszyli w kierunku by³ej posiad³o¶ci Stekkera (licz±cej 20 hektarów). Wiod³a do niej wyboista droga, któr± z trudem przejechano samochodami a¿ do by³ej bramy wjazdowej maj±tku Stekkera, z której pozosta³y tylko resztki. Dalej przedzierano siê pieszo przez gêste zaro¶la i las przypominaj±ce puszczê. W g³êbi znajdowa³y siê szcz±tki fundamentów domu zapa¶nika, nad którymi króluj± od wielu lat wysokie i roz³o¿yste ¶wierki, spotykane tylko niekiedy w Tatrach.

Kuklówka Zarzeczna po³±czy³a miejsca zamieszkania s³awnego polskiego malarza z mistrzem zapasów. I nawet z tego wzglêdu warto odwiedziæ Kuklówkê, do której z Warszawy jest ok. 40 kilometrów, aby przej¶æ szlakiem upamiêtniaj±cym te dwie osobowo¶ci, które zapisa³y siê w historii polskiej kultury. Bêdzie to równie¿ okazja, aby tam w spokoju i ciszy podziwiaæ piêkne, wiejskie krajobrazy, uwiecznione na obrazach Józefa Che³moñskiego.

Jan W³odarek, czerwiec 2014
Rej.798./J.W. - 73/2014.06.10/JWIP.PL
Aktualizacja: 2014.09.02, godz. 22:15


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Julia Uszakowa, pa¿dziernik 2010
Julia Uszakowa, pa¿dziernik 2010
J. KO£TUN Z DZIEWCZÊTAMI, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE